Tarp svarbiausių dalykų yra skolinimosi programa, realios sankcijos Rusijai ir atgaivinta NATO.
Davidas J. Urbanas Mike’as Pompeo
Apžvalgininkai teigia, kad jei Donaldas Trumpas bus perrinktas, jis nutrauks pagalbą Ukrainai, atiduos jos teritoriją ir tiesiogiai susitars su Vladimiru Putinu, kad įvestų šaliai gėdingą „taiką“.
Nėra jokių įrodymų, kad tokia kapituliacija bus prezidento D. Trumpo politikos dalis, ir daug įrodymų, kad bus priešingai. Būtent D. Trumpas 2017 m. panaikino B. Obamos administracijos ginklų embargą Ukrainai ir aprūpino ją raketomis „Javelin“, kurios padėjo išgelbėti Kijevą pirmosiomis Rusijos invazijos dienomis.
Visai neseniai D. Trumpas suteikė politinį užnugarį Atstovų Rūmų pirmininkui Mike’ui Johnsonui, kai šis manevravo siekdamas patvirtinti papildomą karinę pagalbą. Padėti Ukrainai ir kartu atgaivinti Amerikos gynybos pramonės bazę Alabamoje, Pensilvanijoje ir Virdžinijoje yra gera strategija – ir gera politika.
Dėl Bideno administracijos silpnumo Ukraina atsidūrė ten, kur yra dabar: jau dvejus metus vyksta visuotinis karas, miestai sugriauti, šimtai tūkstančių žmonių nužudyti, milijonai pabėgėlių, o priemonių laimėti nėra. Baltieji rūmai neturi jokios pergalės strategijos, ir amerikiečiai pagrįstai nerimauja.
Nors J. Bidenas į karą pateko dėl silpnumo, D. Trumpas galėtų atkurti taiką, pasitelkdamas jėgą. Štai kaip galėtų atrodyti sėkmingas planas Ukrainai:
– Išlaisvinkite Amerikos energetinį potencialą. Tai paskatins JAV ekonomiką, sumažins kainas ir sumažins V. Putino karo nusikaltimų biudžetą.
– Atkurti ryšius su Saudo Arabija ir Izraeliu ir kartu kovoti su Iranu. Tai padės stabilizuoti Artimuosius Rytus, sušvelnins Gazos krizę ir sudarys sąlygas Saudo Arabijai prisijungti prie JAV ir išstumti Rusiją iš pasaulinių energijos rinkų.
– Įvesti realias sankcijas Rusijai. Bideno administracijos sankcijos atrodo gerai ant popieriaus, bet yra tuščios. Pavyzdžiui, Iždo departamentas atleidžia Rusijos bankus nuo JAV sankcijų, jei jų sandoriai susiję su energetikos išteklių gamyba – svarbiausiu Kremliaus karo mašinos pajamų šaltiniu.
– Stiprinkite Amerikos gynybos pramonę. Turime parodyti savo priešininkams, ypač Rusijai ir Kinijai, kad jie negali konkuruoti su JAV gynybos pajėgumais. Rusijos ekonomika mažesnė už Teksaso. Negalime leisti, kad Kinija prilygtų ir pranoktų JAV.
– Atgaivinti Šiaurės Atlanto sutarties organizaciją. Tai reiškia, kad europiečiai turi mokėti savo sąžiningą dalį. Laikas padidinti išlaidų kartelę iki 3 % šalių narių bendrojo vidaus produkto.
– Sukurti 500 mlrd. dolerių vertės „lend-lease“ programą Ukrainai. Užuot apkraudami JAV mokesčių mokėtojus naujomis sąskaitomis, leiskite Ukrainai pasiskolinti tiek, kiek jai reikia amerikietiškiems ginklams įsigyti, kad galėtų nugalėti Rusiją. Taip mes padėjome Didžiajai Britanijai Antrojo pasaulinio karo metais dar iki Perl Harboro. Taip galime pasiųsti aiškų signalą V. Putinui, kad jis niekada nelaimės.
– Panaikinkite visus apribojimus, taikomus ginklų, kuriuos Ukraina gali įsigyti ir naudoti, rūšiai. Taip atkursime stiprybės poziciją, o ponas Putinas supras, kad karas turi baigtis. Jis susidurs su didėjančiomis išlaidomis ir neturės jokių galimybių daugiau laimėti.
Šie žingsniai leistų D. Trumpui nustatyti susitarimo sąlygas: Karas nedelsiant nutraukiamas. Ukraina sukuria dideles gynybos pajėgas, kad Rusija daugiau niekada nepultų. Niekas nepripažįsta Rusijos įvykdytos bet kokių Ukrainos teritorijų okupacijos ir pareikštos aneksijos – lygiai taip pat, kaip mes niekada nepripažinome sovietų įvykdytos Baltijos šalių inkorporacijos ir iki 1974 m. nepripažinome Rytų Vokietijos. Krymas demilitarizuotas. Ukraina atstatoma iš Rusijos įšaldytų centrinio banko atsargų, o ne iš JAV mokesčių mokėtojų dolerių.
Ukraina kuo greičiau įstos į NATO, kad visos Europos sąjungininkės prisiimtų jos apsaugos naštą. NATO turėtų įsteigti 100 mlrd. dolerių fondą, skirtą Ukrainai apginkluoti, o JAV dalis turėtų būti ne didesnė kaip 20 %, kaip ir kitų aljansų bendruose biudžetuose. Europos Sąjunga turėtų skubiai priimti Ukrainą ir padėti jai modernizuoti ir plėtoti ekonomiką.
Jei Rusija laikysis šių sąlygų, Vakarai palaipsniui panaikins sankcijas. Jos bus visiškai panaikintos, kai Ukraina taps NATO ir ES nare.
Šie žingsniai, o ne pusinės J. Bideno administracijos priemonės, užbaigs karą, įtvirtins ilgalaikę taiką, užtikrins, kad Europai tektų jos išlaikymo našta, ir atkurs žemyno laisvę ir saugumą.
Abejojantiems: Paskutinis dalykas, kurio D. Trumpas norėtų per antrąją kadenciją, yra užsienio politikos nesėkmė, kuri atitrauktų dėmesį nuo jo vidaus darbotvarkės ir dėl kurios J. Bideno nesėkmingas pasitraukimas iš Afganistano atrodytų kaip sėkmė.
P. Urbanas yra „BGR Group“ vykdomasis direktorius ir „Torridon Law“ patarėjas. M. Pompeo 2018-21 m. ėjo valstybės sekretoriaus pareigas.