Aurelijus Veryga. Netikėkite skleidžiamais gandais apie vaistus

Neseniai buvo paskleista klaidinanti informacija apie Vyriausybės nutarimą, kuris leis realiai sumažinti kompensuojamųjų vaistų kainas. Buvo teigiama, neva kainos realiai nemažės, o tam tikrų būtinų vaistų rinkoje gali visai nelikti. Noriu patikinti, kad taip tikrai nebus, ir paaiškinti, ko iš tiesų yra siekiama.

Lietuvoje vaistų kainos yra neadekvačiai didelės. Priežasčių tokioms didelėms kainoms yra daug – prie jų augimo prisideda verslininkai, šiuo metu galiojanti tvarka, žmonių pirkimo įpročiai.

Dabartinė tvarka yra palanki ne žmonėms, o farmacijos įmonėms. Mūsų šalyje farmacijos pramonė nėra pakankamai reguliuojama ir tai būtina pakeisti. Sveikatos apsaugos ministerija atstovauja žmonių interesams ir siekia, kad žmonės jiems būtinus vaistus galėtų įsigyti kuo mažesnėmis kainomis ir nemokėtų brangiau, nei moka kaimyninių šalių gyventojai.

Kompensuojamos vaistų kainos Lietuvoje nustatomos atsižvelgiant į tų pačių vaistų kainas referencinėse šalyse, t. y. geografiškai ir ekonomiškai artimose Lietuvai valstybėse. Pagal dabartinę tvarką Lietuvoje deklaruojamos vaistų kainos gali būti net 40 proc. didesnės nei pigiausių tos grupės deklaruotų kainų Lietuvoje vidurkis. Jei lygintumėm vaistų kainas su referencinių šalių kainų vidurkiu, skirtumas gali būti dar didesnis.

Mes negalime sutikti, kad Lietuvoje vaistų kainos būtų didesnės nei kaimyninėse šalyse. Norint pradėti realiai mažinti kainas pirmiausia yra reikalingas Valstybės įsikišimas ir teisinio reguliavimo pokyčiai. Todėl ir yra teikiamas projektas, kurį priėmus bus sugriežtinti reikalavimai tiems vaistams, kurie rinkoje yra jau daugelį metų ir kuriuos gamina daug gamintojų. Šie pokyčiai nepalies tų vaistų, kurie yra saugomi patento, biologiniai arba vaistų grupėje yra tik du gamintojai.

Siūlomu projektu siekiama įtvirtinti, kad jau senai rinkoje esančių vaistų gamintojų Lietuvoje deklaruojamos kainos negalėtų viršyti 10 proc. referencinių šalių kainų vidurkio. Tokiu būdu priemokos turėtų sumažėti apie 30 proc.

Tačiau toks kainų reguliavimas turi ir kitą medalio pusę. Reikia nepamiršti, kad farmacija visų pirma yra verslas, o pagrindinis bet kurio verslo tikslas yra kuo daugiau uždirbti. Tad visi suprantame, kad toks staigus kainų sumažėjimas vaistų gamintojams atneš didelius nuostolius. Akivaizdu, kad verslininkai nėra suinteresuoti prarasti pelno dalį, siekiančią apie 20 mln. eurų per metus.

Tad neleidžiant gamintojams kelti vaistų kainų yra kelios galimybės, kaip viskas klostysis toliau. Gali nutikti taip, kad kai kurie vaistų gamintojai iš tiesų pasitrauks iš Lietuvos. Tačiau tai tikrai nereiškia, kad tam tikrų veikliųjų medžiagų vaistų gali nelikti. Vaistų gamintojų yra labai daug, o farmacijos rinkoje konkurencija išties didelė, tad iš rinkos pasitraukus vienam gamintojui, netrukus jo vietą užims kiti.

Galima ir kitokia situacija, kai dabartiniai gamintojai tiesiog nesutiks sumažinti kainų, o mažesnes kainas deklaruojančių vaistų gamintojų rinkoje nebus. Tuo atveju jei tam tikri vaistai į Kompensuojamųjų vaistų sąrašą negalėtų pakliūti dėl per didelės kainos, bus taikoma išimtis.

Jei nurodyto reikalavimo neatitiks nė vienas grupės vaistinis preparatas, tuomet tvirtinant Kainyną į tokią grupę bus įrašoma skirtingo stiprumo po vieną vaistą, kurio kaina viršija 10 proc. reikalavimą, tačiau grupėje yra mažiausia.

Iš diskusijų viešojoje erdvėje susidaro toks įspūdis, kad žmonės bijo ir nerimauja dėl vykdomos vaistų kainų mažinimo politikos. Natūralu, kad daugeliui žmonių yra sudėtinga priimti permainas, tačiau tai padaryti yra būtina, nes jeigu nepradėsime mažinti vaistų kainų, ateityje kainos tik kils.

Norėčiau atkreipti dėmesį į dar vieną viešojoje erdvėje dažnai pasitaikantį gandą, neva Sveikatos apsaugos ministerija nori atimti iš žmonių vaistus, kuriuos jie yra įpratę vartoti ir vietoje to kompensuoti tik pačius pigiausius ir mažiausiai kokybiškus.

Ministerija nesiekia atimti iš žmonių jiems būtinų vaistų. Norima tik vieno – priversti vaistų gamintojus sumažinti vaistų kainas, kad Lietuvos žmonės galėtų juos įsigyti ne brangiau nei tai daro žmonės kaimyninėse šalyse.

Taip pat norėčiau dar kartą paneigti mitą, kad generinių ir originalių vaistų kokybė skiriasi.

Nuomonę, kad vaisto kokybė priklauso nuo jo kainos, jau daugelį metų formuoja ir palaiko farmacijos pramonė. Nors jau seniai yra moksliškai įrodyta, kad vaisto kokybė nepriklauso nuo jo kainos. Pasaulio sveikatos organizacija ir kiti sveikatos srities ekspertai nuolatos primena žmonėms, kad renkantis pigesnį vaistą galima ženkliai sutaupyti, o generiniai vaistai yra lygiai tokie pat kokybiški kaip ir originalūs.

Vaistai tai produktai apie kurių kokybę negalima spręsti pagal jų kainą. Visi Europos sąjungoje parduodami vaistai yra kokybiški, saugūs ir atitinka aukščiausius kokybės reikalavimus. Tai jau seniai suprato turtingesnės nei Lietuva Europos sąjungos šalys. Tačiau mūsų žmonėms vis dar atrodo, kad brangesnis vaistas gydys geriau. Tokia nuomonė labai paranki farmacininkams. Jeigu visi žmonės perka tik brangius vaistus, pigesni gamintojai tiesiog negali išsilaikyti rinkoje ir palaipsniui dingsta iš jos. Tokiu būdu konkurencija tarp vaistų gamintojų mažėja.

Todėl ministerija, kitos institucijos nuolat primena, kad vaistus reikia vartoti ir rinktis racionaliai. Nes rinkdamiesi pigesnį vaistą žmonės ne tik ženkliai sutaupo patys, bet ir prisideda prie vaistų kainų mažinimo šalyje.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
15 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Verygai

Gal ne pati SAM, bet visgi turėtų atsirasti Lietuvoje tas, kas žmonėms kals į galvas, kad mes Lietuvoje vartojame ženkliai didesnius vaistų kiekius negu kitur. Tai gali būti dėl kelių priežasčių. Va, tyrimuką tai galėtų SAM’as užsakyti, kokios yra per didelio vaistų vartojimo Lietuvoje priežastys.Paraudoninu – per didelio vaistų vartojimo.

Al.

Man atrodo, reikalingiausius vaistus galėtų gaminti valstybinė įmonė ir visi šitie reguliavimai susireguliuotų savaime ir greitai.

Egidijus

Tai jei visi generiniai vienodi, pirkim rusiškus ir bus pigiausi.

Žmonės b ijo ne kainų

mažinimo,o generinių vaistų,kurių kokybė tikrai prastesnė.Na,net logika sako,ar gali būti tokia pat kokybė už mažą kainą.Tikrai ne.Veikliosios medžiagos,ypač šalutinės tikrai skiriasi,o jos ir duoda nepageidaujamus šalutinius reiškinius.

Teko vartoti

tai pačiai ligai gydyti skirtus švedų gamybos ir anglų gamybos tą pačia veikliąja medžiaga,bet kitais pavadinimais vaistus.Tikrai skiriasi.Švedų vaistus ,kurie pigesni,vartojant ,iš karto savijauta tapo prastesnė.

albina

Po rimtos operacijos,kai po jos reikia 5 metus vartoti vaistą,draugės įkalbėta paprašiau skirti brangesnius vaistus.Profesorius paaiškino,kad svarbiausia yra imuninė sistema,o priedai prie veikliosios medžiagos yra antraeiliai.Mes ignoruojam gamtoje esančius vaistus,net kaimo moterys arbatas perka vaistinėse.Iš tos priklausomybės ir šeriam vaistų monopolistus.Gerai,kad šalia Lenkija ir Baltarusija,nes ir tepalo kulnams neįpirktume.Sunkų portfelį gavo ministras,nuoširdžiai sėkmės Jam linki daug piliečių.

Alba

Ponas Veryga,uzimdamas tokias pareigas turetum suprasti,kad vaistuose be pagrindines medziagos yra pagalbines,kurios kiekvieno gamintojo skyriasi.Jos taip pat veikia zmogaus organizma skirtingai.Svarbu ne kaina o vaisto savybe nekenkti zmogaus organizmui.

pagalvoti...

Klausimas- kaip generiniu kompaniju pelnas LT gali buti didesnis, nei kurianciu vaistus?!
Gal ponas Veryga pasiklaustu, kodėl už generinius vaistus LT mokama kaina panaši kaip originalaus?! kai kitose salyse- generikai nesudaro 50 proc originalaus vaisto sumos- juk jie nekuria, jie tik štampuoja tabletkas- tai kiek generenes kompanijos užkiša visu gerkles, kad štai palanku būtu tik joms išlikti..
o Koks pono Verygos požiūris į moksla?! tai gal imkim visi ir gydykimes vaistais kurie sukurti kazkada ir dveskim visi nuo šalutiniu ar mazo efektyvumo:)- netikiu kad pats ministras ar giminaitis susirgus kokiu veziu ar dar kakia liga- imtusi pigiausio gydymo- tikrai netikiu- galva nukirskit!
Taip kad sunormalizuokit generiku kainas ir leiskite zmonems rinktis!

Remkim Verygą

Jis atstovauja mus. Todėl tenka susidurti su farmacijos verslu ir jo apmokėta propaganda žiniasklaidoje. Abiejų šalių motyvai aiškūs: vienoje pusėje sąžiningas politikas, ginantis piliečių interesus (toks retas, bet akiai ir širdžiai mielas reiškinys), kitoje – verslininkų siekimas didesnio pelno. Abu motyvai suprantami.
Renkuosi tai kas naudinga piliečiams.

Julius Puras

Tuščio kibiro skambesys.

"Tuščio kibiro skambesys" -

pasakė tuščias puodas…

pensininkas

Veryga,okur zadetos valstybines vaistines? Gal ponas ministras pasakys kiek pelno gauna farmacininkai uz tuos kompensuojamus vaistus? Turbut metine suma kompensuojamiems vaistams yra pora kartu didesne uz steigimo islaidas valstybinems vaistinems?

Marginalas

Galite ar negalite sutikti, ką pakeisite?
Vakaruose visa farmacija yra pirmiausiai p. D. Rockefellerio rankose, kuris geriau žino, ir kokių vaistų kam reikia, ir kas turi už juos mokėti. O čia prisideda dar ir dvigalviai rytų-vakarų vietos ereliai, orientuoti į savo kišenes.

Marginalas RemkimVerygąi

Atstovauja mums ar atstoja mus?

Agnė

Labai aiškiai išdėstyta.Suprantamai kiekvienam. Perskaitykite ir baikit žaibuoti dėl bet kokio pasikeitimo. Norim visko ir greitai! Kur anksčiau buvot nepatenkintieji?

15
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top