propatria.lt
Australija ruošia įstatymą, kuris iš socialinius tinklus valdančių įmonių reikalautų „atskeisti anoniminių trolių tapatybes“, ir leistų nuo jų „nukentėjusiems“ žmonėms pradėti teismines procedūras.
Australijos premjeras Scott Morrison, besitikintis perrinkimo kitų metų rinkimuose, pranešė apie planą naujam įstatymui, teigdamas, kad tai leis internetinį „užgauliojimą“ patyrusiems žmonėms atpažinti savo skriaudikus.
Anot jo, tos pačios padorumo taisyklės, galiojančios gyvam bendravimui, turi galioti ir internete:
„Anoniminiai troliai, jūs esate įspėti, jūsų tapatybė bus atskleista ir jūs būsite patraukti atsakomybėn už savo žodžius. Įspėjame ir socialinius tinklus valdančias kompanijas, panaikinkite anonimiškumo skydą arba už būsite atsakingos už viską, kas publikuojama jūsų platformose. Laisvoje visuomenėje, kurioje galioja žodžio laisve, jūs negalite būti bailiais ir tikėtis, kad neliksite atsakingi už savo veiksmus.“
Įstatymas reikalaus iš socialinių tinklų „greitos, paprastos ir standartizuotos skundų pildymo sistemos, kuri užtikrintų, jog užgaulios ir šmeižikiškos žinutės būtų pašalintos, o troliai identifikuoti.“
Premjeras savo pranešime pridėjo: „Bus paruoštas Federalinio teismo orderis, reikalausiantis iš socialinius tinklus valdančių įmonių atskleisti trolių tapatybę nuo jų nukentėjusiems žmonėms be trolių sutikimo, kas leistų pradėti teismo procedūras.“
Kad socialinių tinklų kompanijos galėtų atpažinti savo vartotojus, jos turėtų rinkti jų tapatybės duomenis. Tai kelia rimtą susirūpinimą, kadangi šios įmonės neįrodė esančios patikimos duomenų saugumo klausimu. Kadangi Australija kelia reikalavimus pačios socialinių tinklų įmonėms, tuo sunerimti turėtų ne tik australai, o internetu besinaudojantys žmonės visame pasaulyje.
Tokia Australijos pozicija įkaitino ir taip tebevykstančią diskusiją apie anonimiškumo svarbą internete. Nemažam skaičiui žmonių tai nėra tik „priedanga“ po kuria galima skleisti dezinformaciją, užgaulioti ir šantažuoti kitus žmones, o saugumo garantas, leidžiantis atvirai skleisti mintis ir kritikuoti valdžios veiksmus. Australijos įstatymas ne tik sukurtų neigiamą precedentą žodžio laisvei internete, bet ir atvertų duris didesnei valstybių savivalei.
Australijos valdžia jau dabar demonstruoja norą persekioti ir įbauginti žmones už prieštaravimą jos politikai socialiniuose tinkluose. Šiame žymiame vaizdo įraše policija „auklėja“ vyrą dėl įrašų socialiniuose tinkluose, kuriais jis kritikavo pandemijos valdymo politiką, o šiame klipe policija mėgina įbauginti žmogų už tai, kad šis lankėsi „nesankcionuotame“ mitinge. Vyras taip pat buvo prašomas pranešti apie kitus mitinge dalyvavusius žmones.
Išversta iš reclaimthenet.org