Autorių kolektyvas. Lenkija ragina Stambulo konvenciją pakeisti Šeimos teisių sutartimi

Pro Patria

Lenkija deda diplomatines pastangas kaimyninėse šalyse ir telkia rėmėjus „Šeimos teisių konvencijai“, kurią inicijavo ultrakonservatoriai ir kuri sukurta kaip Rytų Europos regioną apjungiantis iššūkis Stambulo konvencijai ir ES pastangoms stumti LGBT bei moterų teises.

Konservatoriai Lenkijos vyriausybėje ir opozicijoje deda pastangas regione, siekdami atmesti 2011 m. Europos Tarybos konvenciją, skirtą kovai su smurtu prieš moteris ir smurtą artimoje aplinkoje, žinomą kaip Stambulo konvencija, ir siekia ją pakeisti kita sutartimi, kurios tikslas yra išplėsti „tradicinių šeimų“ teises seksualinių mažumų sąskaita, praneša BIRN (Balkanų tiriamųjų ataskaitų tinklas).

Jei pasisektų, šis postūmis leistų įkurti regioninę sąjungą Centrinėje ir Rytų Europoje ir galimai stabdytų LGBT ir moterų teisių plėtrą ES bei gilėjantį susipriešinimą su Briuseliu. Lenkija jau dabar yra ES puolama, nes trečdalis Lenkijos savivaldybių jau priimė vietinių PiS (partija Teisė ir teisingumas) tarybų narių palaikomas rezoliucijas prieš tai, ką jie pašiepiamai vadina „LGBT ideologija“, – šią rezoliuciją sukūrė ultrakonservatyvi grupė Ordo Iuris. Apie ginčus dėl Stambulo konvencijos dar praėjusią vasarą rašė visi laikraščiai, kai kompromisų nepripažįstantis lenkų teisingumo ministras Zbigniew Ziobro užregistravo oficialų prašymą Šeimos, darbo ir socialinės politikos ministerijai, prašydamas pradėti procesą, kuriuo jų įsipareigojimas dalyvauti Stambulo konvencijoje būtų atšauktas.

Žinomas dėl savo griežtų katalikiškų pažiūrų Ziobro įrodinėjo, kad Stambulo konvencija „per socialinės lyties sampratą nusitaiko į šeimą, santuoką ir dabartinį socialinį gyvenimą.“

Stambulo konvencija, kurią Lenkija ratifikavo 2015 m. aiškina smurtą prieš moteris kaip istorinės nelygybės tarp vyrų ir moterų pasekmę bei apibrėžia lytis kaip „socialiai sukurtus vaidmenis.“

Dėl šių priežasčių ultrakonservatoriai Lenkijoje daug metų koneveikė dokumentą, kuris, pasak jų, primesdamas vadinamąją „gender ideologiją“(skėtinį terminą, sukurtą pirmiausia apie LGBT ir reprodukcines teises kalbančių grupių), sunaikins „tradicinę šeimą“ (t.y. heteroseksualias susituokusias poras, turinčias vaikų)

Ziobro pranešimas sukėlė audringas reakcijas tiek tarp Stambulo konvencijos šalininkų, tiek tarp jos priešininkų ir kritikų.

Liepos 30 d. Lenkijos ministras pirmininkas Mateusz Morawiecki, kurio Teisės ir teisingumo partija (PiS) sudarė koaliciją su Ziobro „Vieninga Lenkija“, pranešė, jog kreipėsi į šalies Konstitucinį Teismą – plačiai manoma, kad jį kontroliuoja PiS – prašydamas ištirti, ar Stambulo konvencija suderinama su Lenkijos Konstitucija. Tuo metu M. Morawiecki teigė, jog Stambulo konvencija yra „ideologinis“ dokumentas, ir sakė, jog Lenkijos vyriausybė pritarė kai kuriems jo nuogąstavimams“.

Ministras pirmininkas taip pat pridūrė, kad Lenkija jau pradėjo tarptautinį bendradarbiavimą siekdama rasti geresnę priemonę kovoti su smurtu artimoje aplinkoje nei Stambulo konvencija. „Užsienio reikalų ministerija gavo aiškią užduotį, bendradarbiavimo su kitomis šalimis srityje: pasiūlyti tam tikras nuostatas, kurios nebūtų permerktos kokiais nors abejotinais pasaulėžiūriniais elementais, susijusiais su moraline revoliucija, kurią norima mums primesti,“ – sakė M. Morawiecki.

Tą pačią dieną Pawel Jablonski, užsienio reikalų ministro pavaduotojas, Twitter paskyroje paskelbė, kad jo ministerija pradėjo „diplomatinius veiksmus, susijusius su tarptautinės sutarties priėmimu – konvencija, kuri gins šeimų teises“.

Dabar BIRN gali patvirtinti, kad Lenkija pradėjo šį procesą tam, kad sutelktų kitų šio regiono šalių paramą ir pakeistų Stambulo konvenciją kitu dokumentu, geriau nusakančiu „tradicinės šeimos“ sąvoką.

Lenkijos teisingumo ministras sakė BIRN, kad „Laiškas, siūlantis bendradarbiavimą ruošiant Konvenciją dėl šeimų teisių ir pareigų, buvo nusiųstas kelių Europos valstybių teisingumo ministerijoms“, nors BIRN prašyto tų šalių sąrašo nepateikė.

Rugsėjo mėn pabaigoje Lenkijos užsienio reikalų ministerija patvirtino BIRN „koordinuojanti veiklas, kurių tikslas sukurti tarptautinį teisinį aktą, ginantį šeimos teises“, kaip nurodė ministras pirmininkas. Tam, kad pasiektų užsibrėžtus tikslus, ji ėmėsi „diplomatinių veiksmų, o ypač dvišalių pokalbių su šalių, kurias sudomintų ši iniciatyva, atstovais.“

BIRN gali patvirtinti, kad bent keturios regiono vyriausybės – Čekijos Respublika, Slovakija, Slovėnija ir Kroatija – buvo pakviestos prisijungti prie Lenkijos ir padėti sukurti alternatyvą Stambulo konvencijai.

Čekijos Teisingumo ministerijos atstovas sakė BIRN: „Čekijos Respublikos Teisingumo ministerija gavo laišką. Dabar jį nagrinėjame. Šiuo metu galime pasakyti tik tiek. Neužbėgsime už akių skelbdami Čekijos Respublikos požiūrį.“

Slovakijos Teisingumo ministerija taip pat pareiškė gavusi laišką iš kolegų Lenkijoje: „Galime patvirtinti, kad Lenkijos Teisingumo ministerija atsiuntė mums laišką, siūlantį kurti daugiašalę konvenciją, ginančią šeimą, vaikus ir kovojančią su smurtu bei jo šaltiniais,“ – sakė atstovas.

Kroatijos Teisingumo ministerija atsakė gavusi laišką iš Lenkijos. „Į Teisingumo ministeriją atėjo žinia iš Lenkijos Teisingumo ministerijos, kviečianti sudaryti naują tarptautinį susitarimą, kuris gintų šeimą. Kadangi toks klausimas yra Darbo, Pensijų sistemos, Šeimos ir Socialinė politikos sritis, laiškas buvo perduotas atitinkamai ministerijai, kad būtų imtasi deramų veiksmų.“

BIRN kreipėsi į Darbo, Pensijų sistemos, Šeimos ir Socialinės politikos ministeriją, tačiau atsakymo nesulaukė.

Galiausiai Slovėnijos Teisingumo ministerija taip pat patvirtino gavusi laišką bei pridėjo, kad jau išsiuntė neigiamą atsakymą lenkams. „2020 m. rugpjūčio 25 d. gavome Lenkijos Teisingumo ministerijos siųstą laišką, siūlantį kurti naują iniciatyvą ir ruošti tarptautinę sutartį, susijusią su šeimos klausimais, vaikų apsauga ir kova su smurtu artimoje aplinkoje“, – rašė ministerijos atstovas.

„Siūlomas aptarti turinys jau yra Stambulo konvencijoje, prie kurios Slovėnijos Respublika taip pat yra prisijungusi. Atsakydami mes išreiškiame Teisingumo ministerijos poziciją, kad Stambulo konvencija yra svarbus tarptautinis teisinis dokumentas, skirtas išvengti smurto prieš moteris ir šeimoje bei su juo kovoti.“

„Mes tikime, kad (Stambulo) konvencija deda gerus pamatus, leidžiančius atremti iššūkius mūsų visuomenėj,e ir nutiesia kelią tokioms vertybėms kaip visų piliečių lygybė ir orumas. Mūsų požiūriu, tarptautinė, ES teisė ir mūsų nacionalinė teisė tinkamai apibrėžia teisinius rėmus šioje srityje. Dėl šios priežasties nematome jokio pagrindo kitokiai tvarkai nei ta, kurią siūlo Stambulo konvencija.“

Duodami kelis askirus interviu BIRN, dviejų Lenkijos ultrakonservatyvių grupių atstovai patvirtino, kad alternatyviąja konvencija, skirta pakeisti Stambulo konvenciją, susidomėjo Vengrijos ir Slovakijos vyriausybės, nors konkrečių pavardžių atstovai nepateikė.

„Sulaukėme signalų, kad šalys, kurios dar neratifikavo Stambulo konvencijos, laukia mūsų“, – sakė dešiniojo flango politikė Lidia Grabczuk bei buvęs EP narys Marek Jurek, vadovaujantis Krikščioniškam socialiniam kongresui. Jie pabrėžė, kad konvencijos vis dar neratifikavo 13 šalių, tarp kurių yra Bulgarija, Vengrija, Čekijos Respublika, Latvija ir Lietuva.

„Mums tai būtų puiki geopolitinė galimybė: sukurti centrinės Europos sąjungą tarp tų šalių, kurios, nepaisant milžiniško spaudimo iš ES, neratifikavo Stambulo konvencijos. Galėtumėme būti pradininkais sukurdami stiprų užnugarį sakančiųjų ,taip‘ prigimtinei šeimai ir ‚ne‘ socialinei lyčiai balsams“, – kalbėjo L. Grabczuk.

Pagaminta Varšuvoje, ne Stambule

Apie ką kalba ši alternatyvi šeimos teisių konvencija ir kaip ji atsirado?

Dar gerokai prieš Z. Ziobro liepos 27 d. pranešimą Lenkijos ultrakonservatyvios grupės Ordo Iuris ir Krikščioniškas Socialinis Kongresas pradėjo savo „Šeimai – taip, socialinei lyčiai – ne“ iniciatyvą. Jos tikslas – surinkti 100 000 parašų, kurie leistų pateikti piliečių iniciatyvą Lenkijos Parlamentui ir kreiptis į prezidentą, prašant pasitraukti iš Stambulo konvencijos bei rekomenduoti Vyriausybei suburti komandą, kuri surašytų tarptautinės šeimos teises ginančios konvencijos tekstą.

Ordo Iuris visoje Europoje pradėjo kampaniją, kviečiančią Europos Komisiją sustabdyti ES pastangas ratifikuoti Stambulo konvenciją, ir šis procesas jau pradėtas. Jei ES kaip visuma ratifikuos Stambulo konvenciją, ją privalės vykdyti net ir jos neratifikavusios šalys – Vengrija,Čekija, Slovakija, Bulgarija, Latvija ir Lietuva.

Šios dvi Lenkijos grupės jau sukūrė juodraštinį konvencijos variantą, kuriuo būtų galima pakeisti Stambulo konvenciją. Šį tekstą paruošė Ordo Iuris, bendradarbiaudama su buvusiu EP nariu Marek Jurek. Pasak Karolinos Pawlowskos, tarptautinės teisės centro Ordo Iuris direktorės, „daug organizacijų visoje Europoje prisidėjo prie šios konvencijos apie šeimos teises.“

Juodraštinio dokumento įžangoje Ordo Iuris ir jų bendradarbiai sako, kad kaip tik tradicinės šeimos „susilpninimas“ sustiprino smurtą namuose. Jų alterantyvi konvencija siūlo priemones, kurios padės sustiprinti tradicinės šeimos vaidmenį visuomenėje, sumažins valstybės kišimąsi į šeimos gyvenimą ir suteiks tėvams daugiau galių ugdyti savo vaikus.

Įdomu, kad užbaigus įžangą apie šeimos vaidmenį, alternatyvioji konvencija nurašė daugybę formuluočių nuo Stambulo konvencijos, ypač tas, kurios susijusios su kova prieš smurtą artimoje aplinkoje.

„Tai rodo, jog nesame radikalai, bet iš tiesų norime padėti smurto aukoms, tad matydami pasiūlymą, kuris veikia, mes jį panaudojame savo dokumente, – sako K. Pawlowska. – Atmetus ideologines Stambulo konvencijos prielaidas, galima rasti neutralių aspektų ir įdomių priemonių kovai su smurtu, bet tik tada, kai tinkamai įvardinsime jo priežastis.“

Alternatyvios konvencijos autoriai sako, kad smurto priežastys nėra susijusios su struktūrine (socialinės) lyties nelygybe, jų priežastys greičiau yra „patologijos“ – alkoholizmas, pornografija, socialinis susiskaldymas, nutrūkę šeimų ryšiai bei moterų seksualizavimas viešojoje erdvėje. Ministras pirmininkas M. Morawiecki tą pakartojo spaudos konferencijoje liepos pabaigoje.

Nors Ordo Iuris pasiūlymas pristatomas kaip alternatyva Stambulo konvencijai, jis įtraukia straipsnius apie tos pačios lyties partnerystę bei abortus – šios temos yra svarbios pasiūlymo autoriams, bet jų nėra Stambulo konvencijoje.

Pavyzdžiui, 9 straipsnis teigia, kad pasirašiusios šalys „nepripažįsta teisinių tos pačios lyties santykių įgaliojimų […], kurie sudaromi bet kuria forma viduje ar užsienyje“ ir „jų (šalių) negalima reikalauti imtis jokių priemonių, palengvinančių tos pačios lyties santykius užsienyje.“ 37 straipsnis prašo šalis bendradarbiauti užtikrinant baudžiamąją atsakomybę vykdantiems nelegalius abortus; 14 straipsniu kreipiamasi į valdžios įstaigas su prašymu „jokiu būdu nepaveikti vaisingumo sumažėjimo ir nesukelti sunkumų šeimoms turėti vaikų“ – formuluotė neaiški ir vėliau ją būtų galima aiškinti kaip siūlymą įteisinti abortų apribojimą.

Šeimos teisių konvenciją, platinamą daugiau nei dvejus metus, palaiko keletas gerai žinomų ultrakonservatyvių aktyvistų visoje Europoje, tokių kaip Ignacio Arsuaga iš Ispanijos HazteOir ir CitizenGO, Gregor Puppinck iš Europos Teisės ir teisingumo centro bei kitų aktyvistų iš centrinės ir Rytų Europos. Jie priklauso išsamiai aprašyto ultra-konservatyvių grupių tinklui Europoje, JAV ir Rusijoje, siekiančiam sulyginti visų visuomenės grupių, įskaitant LGBT ir moterų teises.

Rugsėjį po Z. Ziobro kvietimo atmesti Stambulo konvenciją, lenkų vyskupai išreiškė savo palaikymą iniciatyvai „Šeimai – taip, socialinei lyčiai – ne“. 2018 m. Centrinės ir Rytų Europos vyskupai kvietė savo vyriausybes „atmesti Stambulo protokolo ratifikavimą arba atsiimti savo parašą“.

Ordo Iuris narė K. Pawlowska sako, kad jų alternatyvi konvencija jau pristatyta daugelyje regiono šalių, taip pat ir Vengrijoje, Slovakijoje, Bulgarijoje ir Kroatijoje. Ordo Iuris tvirtina, kad 2018 liepos mėnesį ją pristatė Europos Parlamente.

Regioninė sutartis

Katja Ziegler, Leičesterio universiteto tarptautinės teisės profesorė, kurios specializacija – teisinių sistemų sąveika, sako, jog net jei keturios šalys ratifikuos šią alternatyvią konvenciją – toks yra mažiausias numatytas konvencijos įsigaliojimui reikalingas narių skaičius – ES valstybės narės vis tiek turėtų gerbti bet kuriuos ES įstatymus, galimai susikertančius su naująja konvencija.

K. Ziegler priduria, kad tos Vidurio ir Rytų Europos šalys, kurios pasirašė, bet dar neratifikavo Stambulo konvencijos, tebėra tarptautinės teisės įpareigotos nesiimti jokių priemonių, kurios pažeistų Stambulo konvencijos tikslą.

Ordo Iuris konvencija suderina teisinius principus ir taisykles, pateikiamas kituose dokumentuose (pvz., Europos Žmogaus Teisių konvencijoje ir Vaiko Teisių konvencijoje), kurie, bent jau bendrąja prasme, nesukelia ginčų ir prieštaravimų, su labai problemiškomis ir prieštaringomis sąvokomis, kurios primena vilką avies kailyje,“ – sakė K. Ziegler nurodydama „prigimtinės šeimos“ sąvoką, įsipareigojimą pripažinti teisinį tų pačių porų santykių poveikį ir dar keletą miglotų paragrafų, kuriais remiantis būtų galima apriboti ar uždrausti abortus.

„Reikšminga, kad šiais klausimais nebuvo kalbama tarptautiniame forume, ir tai panašu į vienos iš šalių, šiuo metu ieškančios sąjungininkų, stichiškai kilusią veiklą už daugiašalio forumo ribų (pvz., JT arba Europos Taryba), – sako Z. Ziegler. – Tai noras suformuoti tarptautinę teisę tam tikra fundamentalistine kryptimi, galimai iškerpant egzistuojančias apsaugas.“

Neil Datta, Europos Parlamento forumo, skirto seksualinėms ir reprodukcinėms teisėms sekretorius ir globalaus ultra-konservatyvaus judėjimo žinovas, sakė BIRN: „Ordo Iuris konvencija pilna sudėtingų teisinių tekstų, kurie skamba įtikinamai, tačiau teisiškai korektišku būtų pripažinti tik tuo atveju, jei vertinimą pateiktų patys dokumento kūrėjai. Ši konvencija yra klastotė.“

N. Datta nurodo, kad tikra sutartis – tokia Stambulo konvencija ir laikoma – kyla iš vidinių teisinių Europos tarybos sistemų, po to, kai joms pritaria valstybės narės. „Tai yra tiesiog Nevyriausybinės organizacijos sukurtas dokumentas, kuris buvo reklamuojamas valstybėje narėje, Lenkijoje, o ji, net neįtraukusi jo į savo teisinę tvarką, ėmėsi ieškoti sąjungininkų, – kalbėjo N. Datta. – Mes su jumis galime atsisėdę parašyti konvenciją, bet tai dar nereikš, kad ji turės teisinę vertę.“

Nors N. Datta nusiteikęs skeptiškai, kad Ordo Iuris pavyks prikalbinti pakankamai vyriausybių pasirašyti šią alternatyvią konvenciją, jis pripažįsta, kad pastangos, įdėtos ją reklamuojant, gali pasitarnauti atsisakant ratifikuoti Stambulo konvenciją ES ar užkertant kelią tolesnei LGBT bei moterų teisių pažangai.

„Pažangos stabdymo ES įstatymuose idėja jau nuo 2013 m. yra šių ultrakonservatyvių grupių strategija, – sakė N. Datta BIRN. – Jiems ne itin sekėsi siūlyti savo požiūrį, bet jiems sekėsi užkirsti kelią pažangai. Tad nors jiems ne itin sekėsi riboti LGBT teises, jiems pavyko sustabdyti pažangą, kuri kitu atveju jau būtų pasiekta.“

„Ir jie iš tiesų keičia politines nuotaikas“, – pridėjo jis.

K. Pawlowska iš „Ordo Iuris“ sako besitikinti, kad naujoji konvencija taps bent jau regionine sutartimi, ir , atrodo, patvirtina N. Datta spėjimą. „Būtent dėl šios priežasties mes ėmėmės šios iniciatyvos, nes pamatėme, kad Europos Žmogaus Teisių Teismas žingsnis po žingsnio bando šiurkščiai pažeisti šeimos ir santuokos apibrėžimą tokiose šalyse kaip Lenkija, Rumunija, Bulgarija, – sako Pawlowska. – Taip pat yra naujas ES LGBT strategijos projektas, kuriuo ES norėtų primesti nuostatą, kad šalys, nepripažįstančios gėjų santuokų, turėtų pripažinti tokias santuokas, sudarytas jas pripažįstančiose šalyse.“

„Mūsų konvencijos mintis yra ginti nuo ideologinio diktato tas šalis, kurios stengiasi išsaugoti prigimtinę socialinę tvarką, paremtą „prigimtine šeima“, – teigė ji.

PASTABA: Šis straipsnis buvo papildytas 2020 metų spalio 7 dieną, pridedant prie jo Kroatijos teisingumo ministerijos atsakymą.

Pprie šio straipsnio prisidėjo Anja Vladisavljevic Zagrebe, Marcel Gascón Barberá Bukarešte, Miroslava German Širotníková Bratislavoje ir Nicholas Watson in Prahoje.

Šaltinis: balkaninsight.com

Iš anglų kalbos vertė Dovilė Uzolaitė

propatria.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
7 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
7
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top