zaliojilietuva.lt
Opozicinės partijos inicijavo Nacionalinį susitarimą, kuriuo siekiama, kad Baltarusijos Astravo atominės elektrinės (AE) statyba nedelsiant būtų sustabdyta. „Dabartinė ir anksčiau dirbusios Lietuvos Vyriausybės iki šiol gan pasyviai reagavo į Baltarusijos AE elektrinės statybas vos 20 km nuo Lietuvos sienos. Matyt, iš principo vengiama neigiamai kalbėti apie atominę energetiką, kol iki galo nėra palaidotas Visagino atominės elektrinės projektas pačioje Lietuvoje. Visgi laikas tiksi ir Lietuva kartu su partneriais ES privalo imtis trijų esminių priemonių sustabdyti šį pavojingą Baltarusijos projektą, gręsiantį katastrofiškomis pasekmėmis ne tik Lietuvai, bet ir visai ES,“ – sakė LVŽS lyderis Ramūnas Karbauskis.
Astravo elektrinės statybas vis dar galima sustabdyti. Tam reikia padaryti tris esminius žingsnius.
Pirmas žingsnis – reikia būti drąsiems ir nepirkti Astravo AE elektros
Astravo AE nebus statoma, jei gerokai išaugs statybų kaštai. Rusijos, kuri finansuoja statybas, biudžeto padėtis šiuo metu tam itin jautri. Kol kas Baltarusija kartu su Rusija stato elektrinę skaičiuodamos, kad didelę dalį elektros parduos Lietuvai. Jei Lietuvoje politikai nusiųs politinį signalą kaimynams, jog Lietuva konkrečiomis priemonėmis neįsileis į rinką nesaugioje Baltarusijos atominėje elektrinėje pagamintos elektros – Baltarusijos AE projektas gali tiesiog neapsimokėti ir žlugti taip pat greitai, kaip žlugo Kaliningrado AE, kai Lietuva pagrasino nepirkti jos elektros. Bet tam reikia dar šiemet parengti ir priimti Seime specialų įstatymą („Lietuvos apsaugos nuo pavojingos Baltarusijos AE įstatymas“), kuriame būtų įtvirtintos konkrečios techninės priemonės, kurios leistų apsaugoti Lietuvos elektros sistemą nuo Baltarusijos AE pagamintos elektros, o taip pat sudarytų galimybę Lietuvai neatidėliojant pradėti pasirengimą savo elektros sistemą sinchronizuoti su Vakarų Europos elektros perdavimo sistema. Šiuos žingsnius reikia derinti su Latvija ir Estija.
Antras žingsnis – reikia būti ryžtingiems ir įtikinti Europos Sąjungą, kad politiškai reikalautų nutraukti Baltarusijos AE statybas
„Kartu su kitų šalių aplinkosaugininkais nuosekliai priešinomės Astravo bei Kaliningrado atominių elektrinių statyboms. Džiaugiamės, kad Kaliningrado AE projektas žlugo, ir raginame Baltarusiją svarstyti alternatyvas Astravo AE projektui, – teigė R. Karbauskis. – LVŽS Europos Parlamento narys Bronis Ropė pernai inicijavo parlamentinį paklausimą Europos Komisijai dėl konkrečių veiksmų, skirtų užtikrinti, kad ES kaimyninėse šalyse veikiantys ar statomi branduoliniai reaktoriai atitiktų testavimo nepalankiausiomis sąlygomis reikalavimus.“
„Europos Komisija puikiai žino, kad Astravo elektrinė įgyvendinama pažeidžiant visas įmanomas tarptautines konvencijas, bet formalumai gali tik pavėlinti projektą, tačiau jo nesustabdys, – teigia B. Ropė. – Deja, kol kas Europos Komisija nerodo daug iniciatyvos stengdamasi perkelti branduolinės saugos klausimus į aukštesnę – politinę santykių su kaimynais darbotvarkę. Kadangi ES santykiai su Baltarusija visada priklausė nuo tos šalies pastangų užtikrinti žmogaus teises, aš nuolat bandau įtikinti Komisiją, kad branduolinė energetika potencialiai kelia didelę grėsmę ir gali pažeisti daugelio tiek ES, tiek ir ne ES piliečių teisę į švarią aplinką, saugų maistą, sveikatą ar net gyvybę. Todėl esu įsitikinęs, kad toks svarbus elementas kaip branduolinių įrenginių sauga, turi tapti ES išorės santykių elementu – kertine sąlyga, kaip sako teisininkai – sine qua non – kurios įvykdymo ES turi reikalauti iš visų valstybių, pageidaujančių plėtoti santykius su ES. A. Lukašenka tikrai skaičiuos, ar jam verta investuoti į nesaugų projektą, kurio elektros nepirks kaimynai, jei dėl jo jis vėl rizikuos neturėti normalių santykių su ES.“
Trečias žingsnis – reikia būti sąžiningiems ir galutinai palaidoti Visagino AE
LVŽS ragina ne tik Baltarusiją, bet ir Baltijos valstybių politikus nutraukti ir palaidoti branduolinių objektų statybas savo šalyse. Lietuva turi siekti energetinės nepriklausomybės, vystydama savo turimus energetinius resursus. Europos Komisijos paskelbta studija pernai atskleidė, kad Lietuva kartu su Latvija ir Estija turi geriausias Europoje gamtines sąlygas atsinaujinančios energetikos plėtrai. Pagal visos atsinaujinančios energetikos potencialą, numatomą 2050-iems metams, Lietuva gali ne tik visiškai apsirūpinti, bet dar ir eksportuoti energiją (gamta leidžia užtikrinti mums net 150 proc. savo energijos poreikių). Atsinaujinančios energetikos vystymasis Lietuvoje garantuotų energetinę nepriklausomybę nuo bet kokio tiekėjo, skatintų naujų darbo vietų kūrimąsi ir aukštų technologijų plėtrą. Atsinaujinanti energetika jau seniai įrodė, kad yra žymiai konkurencingesnė ir pigesnė nei praeito amžiaus technologijomis grįstų, pavojingų branduolinių objektų statybos.
Lietuvos patirtis uždarant Ignalinos AE akivaizdžiai rodo, kad tokio objekto kaip atominė elektrinė uždarymo kaštai ženkliai viršija bet kokią tariamą jo ekonominę naudą. Europos Sąjunga yra ne kartą patvirtinusi, kad nefinansuos Visagino AE statybų ir juolab jos uždarymo.
Tam, kad Lietuva taptų pažangia valstybe atsinaujinančios energetikos srityje, būtina nedelsiant įgyvendinti 2012 m. įvykusio referendumo rezultatus ir galutinai nutraukti Visagino AE projektą, kuris yra ekonomiškai nepagrįstas ir nekonkurencingas. Visagino AE projekto iliuzijos trukdo Lietuvai imtis ryžtingesnių veiksmų dėl biomasės, vėjo, saulės energetikos bei kogeneracijos plėtros.