Barbora Kirkilaitė Dočiui iš Alksnėnų: kas toliau? prasideda vyriausybės krizė ar tebesitęsia rinkėjų?

Susigaudyti, kas šiuo metu vyksta Lietuvoje, nėra lengva. Ypač be žymiausio ir kompetentingiausio politologo Dočio iš Alksnynų. Tai nutariau viešai kreiptis ir į Dočį, ir į Tiesos.lt skaitytojus. Pasitarkime.

Prieš 25-erius metus daugiau kaip du milijonai lietuvių atėjo į rinkimines apylinkes ir balsavo už Nepriklausomą demokratinę Lietuvą. Vadinasi, tada Kovo 11-osios akto signatarai Tautos nebijojo ir referendumų nedraudė, o ši ėmė ir pasakė, ko nori. Ir valdžia pakluso. Ir ne tik vietinė: tokią vienybę pamatęs užsienis apsalo ir Nepriklausomybę atkūrusią valstybę pripažino.

Kur dingo mūsų susitelkimas šiandien?

Šis klausimas skiriamas ne tik Dočiui, bet ir visiems rinkėjams. Ir jis esminis, net jei visi supuls aiškinti, jog retorinis.

Kodėl leidžiame tyčiotis iš savęs ir iš valstybės? Ar vakar negirdėjome, kaip ryte Seimo opozicinis liberalas E.Masiulis postringauja apie mažumos vyriausybę ir tarsi atleidinėja A.Butkevičiaus ministrus, o vakare jau premjeras inventorizaciją etery atlieka. Žodžiu, rinkimai artėja ir Seimo opozicija su valdančiosios koalicijos galva kalasi jau viešai, o viso šio parodomojo chaoso dirigentą tik nuspėti galima. Stovi kažkur už kadro ir reitingų batuta mosikuoja, kai Užgavėnių blynų Simono Daukanto aikštėje nedalina. O gal per tą laiką, kol aš savo kaime ramiai muilo operas per teliką žiemavodama žiūrėjau, kas nors vėl pakeitė Konstituciją ir prokuratūra bei STT nežinia į kieno reguliavimo sferą pateko? Ar jau ne šalies prezidentė jėgos struktūras valdo?

Didžioji kovotoja su korupcija mūsų šalyje bando įrodyti, kad ir viena lauke – karys. Antra kadencija kariauja , o visokios aferos, tarsi gerai puoselėjamos, plinta. Bene pirmą kartą nepriklausomoje Lietuvoje nuskambėjo, kad ši vyriausybė korumpuota. „In corpore“? – kalbant gintarinės šalies premjerės terminais.

Ministras pirmininkas A.Butkevičius to negirdėjo, nors jam aišku, kad naudojamos kažkokios juodosios technologijos: visi viską žino, tik jam niekas nieko nepraneša… Aplinkos ministras K.Trečiokas, STT apklaustas, prisipažįsta esąs kaltas tik tiek, kad ne vietoje ir ne laiku pasimaišė. Su žemės ūkio ministre Virginija Baltraitiene apie varguoliams pirktus auksinius miltus A. Butkevičius dar prieš atostogas kalbėjo, o kol ilsėjosi paaiškėjo, kad ir mėsos bei pupelių konservų, skirtų neturtingai gyvenantiems, kainos kosminės. Pasiklausiusi valdžios pasiaiškinimų, supratau, kodėl tiek daug Lietuvoje skurdžiai gyvenančių: ogi jų net pats paprasčiausias ir būtiniausias maistas du kartus brangesnis nei labiau prakutusiųjų.

Esu moteris, todėl noriu pareikšti užuojautą sveikatos apsaugos ministrei Rimantei Šalaševičiūtei. Manau, kad ją taip operatyviai atstatydina dėl dviejų priežasčių: a) matyt, ne viską nuoširdžiai paaiškino, ką prisidirbo Šiaulių ligoninės direktorius Petras Simavičius; b) už tai, kad viešai prisipažino kažkada kyšį davusi. Parašiau ir toks klausimas kilo: o kur žiūri lygių galimybių kontrolierė? Viena moteris iš Vyriausybės atstatydinama iš karto, kitos pasiaiškinimo raštu premjeras laukia, o vyrai ministrai – ir taip, be pasiaiškinimų, itin patikimi. Net ir Juozas Bernatonis, sunkiai suprantamo teisingumo ministras, socdemų vicepirmininkui Ričardui Malinauskui suorganizavęs audienciją pas LR generalinį prokurorą Evaldą Pašilį. O pastarasis – ajajai – kaip tyčia pažadėjo prokuratūros darbo kabinetuose bylų nespręsti… Nors gal ir nesprendė – gal tik kavos vyrai išgėrė. Dabar svajoju: kaip man pas generalinį pakliūti… Žinoma, įdomiau būtų Dočį aplankyti – kalbos tikrai atsirastų.

Bet ir E.Pašiliui paaiškinčiau, kad mes, kaimiečiai, nors ir nesame tokie solidarūs kaip per 1991 m. vasario 9 d. plebiscitą, tačiau puikiai matome – nesam dar 90 proc. regos praradę kaip ta garsioji Seimo nario E.Žakario vairuotoja, kur didžiosios partijos ir veiklioji dirigentė vadelioja. Tik tiek kad ir pagunda didelė: rinkėjai nevieningi, mažosios partijos nesusitupėję…

Todėl lengva A.Butkevičiui būti dėmesio centre ir guostis, kad artėjančių rinkimų fone jį puola opozicija, nes, anot premjero, opozicijos ir yra tokia misija – kritikuoti valdžią. Jis jau žino, bet nesakys, kas šio skandalo užsakovai, ir siūlo atmesti visas politines įtakas… Bus jam į prezidentės reitingus kėsintis. O ši premjerą vos ne neadekvačiu vadina, nes šis nematąs korupcijos apraiškų, ir siūlo prisiimti politinę atsakomybę. Į eterį išniręs opozicionierius A.Kubilius ėmė ir garsiai apie priešlaikinius Seimo rinkimus pasvajojo: jei jau vyriausybė neįgali.

Premjeras net šlovingąjį paveldą – sovietinių komunistų patirties fragmentus – prisiminė. Mano kartos žmonėms gerai žinomos anekdotinės situacijos, kai neįtikusius kadrus imdavo pulti šiems išvykus: kai koks sovietinis vadas grįždavo iš kelionės, tai oro uoste jį pasitikdavę asmenys būdavo iškilmingai pasveikinami – neva žandais susiliesdavę, o iš tiesų naujienomis dalydavosi… Pagrindinis klausimas: „Ar manęs dar nenuėmė?“

Bet laikai po truputį keičiasi – premjerą tik į apklausą STT bei į Prezidentūrą pakvietė.

Ir, atrodo, dar nenuėmė.

Gerbiamas Dočy, prabočyk – paaiškink mums visiems suprantamai, kas mūsų laukia. Mažumos vyriausybė? Seimo pasileidimas ir išankstiniai rinkimai? Ar vėl koks plebiscitas?

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
31 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
31
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top