Pasaulinė Sveikatos Organizacija (PSO) dėl beždžionių raupų paskelbė visuotinę nepaprastąją sveikatos padėtį, prijungdama juos prie Covid-19, kurį tarptautinė agentūra taip tebevadina jau beveik du su puse metų nuo to laiko, kai ji buvo pirmą kartą paskelbta.
„Aš nusprendžiau, kad pasaulinis beždžionių raupų protrūkis reiškia tarptautinės svarbos visuomenės sveikatos nepaprastąją padėtį,“ – pranešė PSO generalinis direktorius Tedros Adhanom Ghebreyesus liepos 23 dienos pranešime.
Ghebreyesus sakė, kad šis sprendimas buvo paskatintas beždžionių raupų atvejų, apie kuriuos jau pranešė 75 šalys ir teritorijos, augimo visame pasaulyje, kai nustatyta virš 16 000 užsikrėtimų ir penki mirties atvejai.
Nėra sutarimo
PSO kritinių situacijų komitetas, sudarytas iš nepriklausomų ekspertų, Ghebreyesus‘o buvo sukviestas prieš mėnesį tam, kad ištirtų protrūkį ir nustatytų, ar jis atitinka „tarptautinės reikšmės visuomenės sveikatos nepaprastosios padėties“ sąlygas.
Tuo metu, kai apie 3040 beždžionių raupų atvejus buvo pranešusios 47 šalys, komitetas nusprendė, kad tai nėra visuotinė sveikatos nepaprastoji padėtis.
Bet besitęsiantis protrūkio plitimas paskatino PSO vadovą liepos 21 dieną vėl sukviesti komitetą.
„Aš dėkoju komitetui už jo rūpestingą įrodymų svarstymą ir ginčus,“- sakė Ghebreyesus, pridurdamas, kad „komitetas negalėjo pasiekti susitarimo, ar šis protrūkis reiškia tarptautinės reikšmės visuomenės sveikatos nepaprastąją padėtį.“
Priežastys, kurias komiteto nariai pateikė už ir prieš beždžionių raupų paskelbimą visuotine sveikatos nepaprastąja padėtimi, išdėstyti pranešime.
Už ir prieš
Šalininkai teigė, kad protrūkis keliose šalyse atitinka visus tris kriterijus, kurie apibrėžia visuomenės sveikatos nepaprastąją situaciją: kad tai yra neįprastas įvykis, dėl savo plitimo jis kelia riziką visuomenės sveikatai kitose šalyse ir jis gali pareikalauti „koordinuoto tarptautinio atsako.“
Kiti argumentai, palaikantys neatidėliotinos padėties paskelbimą, rėmėsi susirūpinimu, kad protrūkio apimtis gali būti registruojama nepilnai, kad jo perdavimo būdai vis dar nėra visiškai suprantami ir kad sergamumas beždžionių raupais yra ženklus.
PSO vertinimu mirtingumas nuo beždžionių raupų sudaro 3-6 procentus.
Nepaprastosios padėties paskelbimo oponentai teigė, kad visuotinės rizikos vertinimas dėl beždžionių raupų nesikeičia nuo ankstesnio komiteto posėdžio, ligos sunkumas „laikomas nedideliu“, o didžioji dauguma pranešamų atvejų stebimi vyrams, turintiems lytinius santykius su daug vyrų, kas leidžia lengviau vykdyti planuojamas intervencijas.
„Atvejų, stebimi už šios gyventojų grupės ribų, įskaitant tarp medicinos darbuotojų, skaičius iki šiol yra ribotas“, – rašoma pranešime.
Tarp kitų komiteto narių išsakytų argumentai prieš buvo ir ribota protrūkio apimtis. Šiuo metu apie protrūkius pranešama dvylikoje Europos ir Amerikos šalių ir „remiantis šiuo metu turimais duomenimis, nėra jokių ženklų apie eksponentinį atvejų skaičiaus didėjimą bet kurioje iš šių šalių, o kai kuriose iš jų stebimi ankstyvieji stabilizavimo ar mažėjimo tendencijų požymiai.“
„Tikimasi naujų bangų“
Atrodė, kad komiteto nariai, prieštaraujantys nepaprastosios padėties paskelbimui, norėjo sulaukti daugiau duomenų, susijusių su protrūkiu, kad būtų galima kalibruoti optimalų atsaką.
„Ši epidemija įgauna brandumo požymių, kai tikimasi naujų bangų ir sukuriamos aiškesni nurodymai dėl politikos efektyvumo ir intervencijų,“ – rašoma PSO pranešime.
Oponentai taip pat tvirtino, kad tarptautinės reikšmės nepaprastosios padėties paskelbimas dėl beždžionių raupų kelia trukdžius atsakui į ją, įskaitant „nebūtiną ir dirbtinai“ didinamą ligos rizikos suvokimą gyventojų tarpe ir keliamą bereikalingą vakcinų, kurios tiekiamos ribotai, poreikį.
Pagrįsdamas savo sprendimą, Ghebreyesus savo pranešime sakė: „trumpai tariant, turime protrūkį, kuris greitai plinta po pasaulį naujais perdavimo keliais, apie kuriuos mes per mažai suprantame ir kuris atitinka tarptautinio sveikatos reguliavimo kriterijus.“
Buvęs JAV Maisto ir vaistų tarnybos (FDA) direktorius ir dabartinis Pfizer valdybos narys dr. Scott‘as Gottlieb‘as po PSO deklaracijos paskelbimo Tviteryje rašė, kad ankstesnės agentūros „abejonės“ dėl nepaprastosios padėties paskelbimo, kai „krizės apimtis jau buvo akivaizdi, buvo atvirai politinis gestas.“
„Realybė tokia, kad praktinė deklaracijos įtaka sumenko, nes pati PSO ją marginalizavo. Nepaisant to, veikti pagal savo įsitikinimus buvo geras Tedros žingsnis, “ – teigė Gottlieb‘as.
Kai kurie į nepaprastosios situacijos dėl beždžionių raupų paskelbimą reagavo kritiškai.
„Penkios mirtys visame pasaulyje per tris mėnesius. Jie nesukuria visuotinės sveikatos nepaprastosios padėties, kaip tai būdavo anksčiau,‘ – teigė Alex‘as Berenson‘as, knygos „Papasakok savo vaikams ir pandemijai“(Tell your Children and Pandemia), kritiškai vertinančios atsaką į Covid-19, autorius savo pasisakyme Tviteryje.
„Beždžionių raupai vargiai tėra net VSV problema,“ – tęsė jis, užsimindamas apie PSO naudojamą akronimą, skirtą „vyrams, užsiimantiems seksu su vyrais (angliškai MSM – „men having sex with other men“), ir pridurdamas, kad liga daugiausiai apsiriboja labai doroviškai pakrikusia gėjų bendruomenės dalimi.
Anksčiau liepos mėnesį PSO tvirtino, kad Covid-19 išlieka visuotine nepaprastąją sveikatos padėtimi, pratęsdama tokį ligos statusą, iš pradžių paskelbtą 2020 metų sausio 30 dieną.
Protrūkio paskelbimas visuotine sveikatos nepaprastąja padėtimi gali pagreitinti tyrimus, finansavimą ir tarptautines atsako priemones, skirtas ligai sulaikyti.
Šaltinis: theepochtimes.com