laikmetis.lt
Didžiosios Britanijos vyriausybė pasielgė priešingai, nei daugelis kitų Europos šalių: užblokavo lengvą lyties pakeitimo registraciją. Tokiu būdu Londonas bando pakeisti translytiškumo tendenciją.
Translyčių klausimai yra visos Vakarų Europos reiškinys. Visose šalyse LGBT bendruomenės ir lygybės judėjimai prašo vyriausybės palengvinti žmonių galimybes įregistruoti savo naują lytį.
Dėl to daugelyje sostinių svarstomi įstatymų projektai, kuriais siekiama palengvinti gimimo liudijimų keitimą. Ispanijos parlamentas praėjusį mėnesį priėmė translyčių įstatymą.
Nepilnamečiai nuo 16 metų gali pasikeisti lytį be trečiosios šalies sutikimo; vaikai nuo 12 metų gali to prašyti su kitų asmenų pagalba.
Norvegija tai jau padarė 2016 m. Vaikams nuo 6 iki 16 metų reikia tėvų leidimo. Nuo 16 metų amžiaus šis klausimas yra laisvas. Tai padarė ir Šveicarija.
Kitos Vakarų Europos šalys vis dar ieško savo kelio. Vokietijos vadinamoji „šviesoforo“ koalicija turi labai progresyvių planų šeimos ir lyčių klausimais. Tačiau Bundestagas dar nebalsavo dėl translyčių įstatymo projekto. Šiaurėje esanti Švedija vis dar sprendžia, ar amžius turi būti 12, ar geriau 16 metų.
Nyderlandų parlamento žemieji rūmai praėjusį rudenį pradėjo svarstyti translytiškumo įstatymo projektą, tačiau to nebaigė. Atrodo, kad didžiosios koalicijos partijos abejoja, ar pernelyg lengvas pakeitimas yra teisingas.
Didžiosios Britanijos vyriausybė praturtino europinę įvairovę, blokuodama gruodžio mėnesį Škotijos parlamento priimtą sprendimą. Londonas baiminasi, kad šis įstatymas sutrikdytų visos Jungtinės Karalystės lygybės įstatymus.
Kaip apibendrina BBC, Škotijos lyties pripažinimo įstatymo projekte lyties pakeitimo amžius sumažinamas nuo 18 iki 16 metų. Jis taip pat panaikintų būtinybę turėti medicininę lyties disforijos diagnozę ir sąlygą, kad pareiškėjai turi būti dvejus metus gyvenę pagal naująją lytį su kuria identifikuojasi.
Translyčių kampanijos dalyviai palankiai įvertino įstatymo projektą. Žmonės, pasisakantys prieš, baiminasi nenumatyto poveikio moterų teisėms ir tokių asmenų galimybės naudotis vienos lyties asmenų erdvėmis, pavyzdžiui, persirengimo kambariais.
Kai Jungtinė Karalystė sukūrė decentralizaciją su Škotija – dešimtojo dešimtmečio pabaigoje – valdžios institucijos įvedė taisyklę, kuri leistų blokuoti Škotijos parlamento sprendimus.
Anksčiau Londonas niekada tuo nesinaudojo. Vyriausybė galėjo tai padaryti, kai Škotija 2014 m. įvedė tos pačios lyties asmenų santuokas. Tačiau vietoj to D. Camerono vyriausybė Londone pasinaudojo galimybe tą patį padaryti ir Anglijoje bei Velse (Šiaurės Airijai tai nebuvo taikoma).
Iš tikrųjų Ministras Pirmininkas R. Sunakas elgiasi priešingai nei kitos vyriausybės. Europos žemyne vyrauja tendencija mažinti lyties keitimo amžių bent iki 16 metų ir atverti kelią lyties keitimui nuo 12-os metų.
Didžiojoje Britanijoje vyriausybė ir leiboristų opozicija teigia, kad 16 metų yra „per jaunas“ amžius tokiam sprendimui priimti.
Neaišku, kokios bus Sunako žingsnio pasekmės. Tokie sprendimai vadinami „branduoliniu variantu“; žinai, kurį mygtuką paspaudei, bet negali prižiūrėti, ką paleidai. Daug kas priklausys nuo to, ką apie tai pagalvos Bendruomenių Rūmai.
Škotijos vyriausybė, vadovaujama SNP nacionalistų, neabejotinai panaudos šį incidentą Škotijos nepriklausomybės kampanijoje. Škotijos pirmoji ministrė Nicola Sturgeon šį žingsnį jau pavadino „visapusišku puolimu“ prieš Škotijos parlamentą.
Šaltinis: CNE