laikmetis.lt
Britų konservatoriai EŽTT teisėjus išvadino „niekšais“, šiems paskutinę minutę davus įsakymą sustabdyti nelegalių migrantų deportaciją į Ruandą.
Pirmasis planuojamas deportacijos skrydis migrantams, nelegaliai patekusiems į Didžiąją Britaniją per Lamanšo sąsiaurį, antradienio vakarą buvo sustabdytas, kai po gausybės teisinių iššūkių Europos Žmogaus Teisių Teismas nusprendė sustabdyti deportaciją, o tai supykdė konservatorių partijos parlamento narius.
Naujai įvesta vyriausybės politika deportuoti nelegalius prieglobsčio prašytojus į Afrikos šalį Ruandą sulaukė aršaus kairiųjų aktyvistų ir žmogaus teisių grupių pasipriešinimo, teigiančių, kad tokia politika yra rasistinė ir nehumaniška. JK vidaus reikalų sekretorė Priti Patel griežtai atmetė tokius kaltinimus.
Europos Žmogaus Teisių Teismas nesutiko su JK vidaus teismais
Nepaisant Aukščiausiojo Jungtinės Karalystės teismo sprendimo, kuriuo buvo uždegta žalia šviesa skrydžiui, kurį antradienio popietę patvirtino ir Apeliacinis teismas, konservatorių parlamentarai buvo šokiruoti sužinoję, kad Europos žmogaus teisių teismas Strasbūre suteikė paskutinės minutės įsakymą neleisti išsiųsti kai kurių asmenų, turinčių skristi lėktuvu. Remiantis spaudos pranešimais, jų sprendimas buvo grindžiamas tuo, kad deportacijos buvo „realios nežmoniško ir žeminančio elgesio grėsmės“.
Aukščiausi vyriausybės politikai liejo savo įtūžį dėl tokio sprendimo, o JK ministras pirmininkas Borisas Johnsonas užsiminė apie galimą šalies pasitraukimą iš Europos žmogaus teisių konvencijos.
„Teisinis pasaulis labai gerai renkasi būdus, kaip neleisti vyriausybei laikytis, mūsų nuomone, protingo įstatymo. Ar reikės pakeisti kai kurias taisykles, kurios mums padėtų? Labai gali būti“, – žiniasklaidai sakė Johnsonas.
Atsakydamas į tolesnį klausimą apie EŽTK, Johnsonas pasakė: „Visos šios galimybės yra nuolat peržiūrimos“.
Vidaus reikalų sekretorė Priti Patel antradienio vakarą paskelbė pareiškimą, kuriame išreiškė nuostabą ir nusivylimą, „kad Europos Žmogaus Teisių Teismas įsikišo, nepaisant aiškių sprendimų mūsų vidaus teismuose.
„Mes nebūsime atgrasyti elgtis teisingai ir įgyvendinti savo planus. Mūsų teisininkų komanda peržiūri kiekvieną sprendimą dėl šio skrydžio ir ruošiamasi kitam skrydžiui jau dabar“, – pridūrė ji.
Mažiau diplomatijos bandymų pasiūlė valdančiosios konservatorių partijos parlamentarai.
Jamesas Sutherlandas, aplinkosaugos sekretoriaus George’o Eustice’o padėjėjas, teigė: „pikta, kad JK vis dar priklauso EŽTT kaip suvereni tauta“, o vyriausybės padėjėjas Whip Andrea Jenkyns paragino JK „pasitraukti iš Europos Teismo ir sustabdyti jų kišimąsi į Didžiosios Britanijos teisę“.
Vienas viešai neatskleistas asmuo „Daily Mail“ bulvariniam leidiniui sakė: „Europos teisėjai visa tai pagrindė, nepaisydami Aukščiausiojo ir Apeliacinio teismo sprendimų, palankių vyriausybei. Tai pasibaisėtina. Vienas Europos teisėjas panaikino kelias dienas JK teismuose vykstančias diskusijas vien dėl dokumentų.“
Ipsvičo konservatorių atstovas Tomas Huntas rašė: „Atėjo laikas palikti EŽTT“, o Jonathanas Gullisas, „Facebook“ įraše teigė, kad „EŽTT neturi vietos JK teismų sistemoje. Valdžia turi visiškai nuo to išsivaduoti!“
Vidaus reikalų ministerija pažadėjo toliau ruoštis būsimiems deportacijos skrydžiams.
Šaltinis: Remix News