„Brexit“ įvyko – po 47 metų narystės Europos Sąjungoje, sausio 31-ąją, praėjus daugiau nei trejiems metams nuo referendumo, Jungtinė Karalystė oficialiai pasitraukė iš Bendrijos.
Dalijamės vaizdais iš Londono aikščių ir gatvių – iš tikros demokratijos šventės, kaip buvo ne vieno kalbėjusiojo pastebėta, ir keliomis replikomis iš Veidaknygės.
Laukiame ir Jūsų pasidalijimų.
Tomas Baranauskas. Imperija į imperiją negali būti inkorporuota
Mintys iki Brexito įsigaliojimo likus pusketvirtos valandos…
Didžioji Britanija – imperija, dar ne taip seniai valdžiusi ketvirtį pasaulio, didžiausia imperija pasaulio istorijoje.
Europos sąjunga – irgi imperija, pirmą kartą istorijoje suvienijusi beveik visą Europą, nors ir trumpam, bet įgyvendinusi Napoleono, Hitlerio ir Stalino svajonę.
Dabar to nebebus. Didžioji Britanija – pernelyg reikšminga Europos dalis, kad jos nepriklausymą Europos Sąjungai galima būtų ignoruoti žodeliu „beveik“.
Imperija į imperiją negali būti inkorporuota…
Imperijos nebūna stabilios – jos arba plečiasi, arba traukiasi.
Iki šiol ES tik plėtėsi.
Šiandien – istorinė diena, kai ji pradėjo trauktis.
Nida Vasiliauskaitė. Kalbėtojai tampa simboliais
Įsivaizduokime, kad nieko nežinome (ir, atitinkamai, nieko – nei gero, nei blogo – iš anksto nemanome) nei apie ES (išskyrus, kad tai – tam tikra valstybių sąjunga), nei apie Brexit (išskyrus, kad tai – vienos labai įtakingos narės valia tą sąjungą palikti: nesvarbu priežastys, motyvai, pasekmės) – ir tik Nigel Farage kalbos pagrindu (žr. ČIA) galime susidaryti vaizdą.
Kalbėtojai tampa simboliais: štai toks tipažas (charizmatiškas, iškalbus, vitalistinis, sklidinas entuziazmo, tikėjimo savo cause ar bent gebėjimo daryti tokį įspūdį) brexitina, o toks – lieka įkūnyti ES (skardinė funkcionierė tuščiomis akimis).
Vygantas Malinauskas. Britai pasirinko gyventi nuosavame name
Kai daugiabutis tampa vis panašesnis į bendrabutį ir žinai, kad perspektyvoje jis gali tapti dar labiau bendrabučiu, supranti, kad geriau gyventi nuosavame name. Kaip vienas britų politikas pasakė “geriau geras kaimynas, nei blogas įnamis”. Britai nepasitraukė iš Europos. O jų pasitraukimas iš Europos Sąjungos geras priminimas, kad Europa yra kur kas daugiau nei ES. Ir ne tik geografine prasme.