Europos institucijos išnaudoja Vengrijos studentus, kad šie darytų spaudimą Vengrijos vyriausybei, – “The European Conservative” sakė Europos Parlamento narė Andrea Bocskor, atstovaujanti konservatyviai Vengrijos valdančiajai partijai “Fidesz”.
Jos pareiškimas nuskambėjo, kai rugsėjo 20 d., Vengrijos nacionalinės studentų sąjunga pateikė peticiją Europos Parlamento Peticijų komitetui (PETI), kurioje Europos Komisija raginama neleisti, kad jauni žmonės taptų Europos Sąjungos ir valstybės narės vyriausybės debatų aukomis.
Praėjusį gruodį Europos Komisija paskelbė, kad Europos Sąjungos stipendijų finansavimo programa “Erasmus”, pagal kurią studentai gali studijuoti užsienyje institucijose partnerėse, nebebus teikiama 21 Vengrijos universitetui. Be to, minėti universitetai nebegalės gauti finansavimo pagal ES mokslinių tyrimų mainų programą “Horizontas Europa”.
Priežastis – bent jau taip teigė Briuselis – buvo ta, kad universitetai veikia kaip valstybiniai patikėtinių fondai arba yra tokių fondų išlaikomi, o “jų veiklos modelis neužtikrina skaidraus ES lėšų valdymo, nes jiems netaikomos nei viešųjų pirkimų, nei interesų konflikto taisyklės”. Kita Europos Komisijos minima problema buvo ta, kad daugelio universitetų patikėtinių tarybose dirbo vyriausybės politikai.
Tačiau Budapešto vyriausybė šį sprendimą vertina kaip akivaizdų politinio ginčo su Briuseliu eskalavimą. Europos institucijos kritikuoja Viktoro Orbano vadovaujamą vyriausybę nuo pat jos atėjimo į valdžią 2010 m. dėl teisinės valstybės ir demokratijos griovimo Vengrijoje, tačiau Budapeštas teigia, kad tikroji šių išpuolių priežastis yra politinė dėl konservatyvios vyriausybės pozicijos tokiais klausimais kaip migracija, diskusijos dėl transseksualų ir karas Ukrainoje.
Vengrijos akademikai ir studentai smerkė šį žingsnį ir tvirtino, kad išorinio vyriausybės spaudimo jų veiklai nėra. 21 Vengrijos universitetas rektoriai parašė laišką Europos Komisijos pirmininkei Ursulai von der Leyen, ragindami ją atšaukti šį sprendimą. Tuo tarpu visi atitinkami politikai, atsižvelgdami į Briuselio pageidavimus, atsistatydino iš savo pareigų patikėtinių tarybose.
“Nuo procedūros pradžios (dar net nepradėjus taikyti sankcijų) buvo nutraukti mokslinių tyrimų projektai, atšauktos partnerystės, o tūkstančiai studentų, kurie svajojo apie mokslą kitur Europoje, žino, kad liks namuose”, – neseniai savo komentare Europos konservatoriams rašė buvęs ES pareigūnas Rodrigo Ballesteris (Rodrigo Ballester).
Jis pridūrė: Tuo pat metu Turkijos, Serbijos, Šiaurės Makedonijos ir Norvegijos piliečiai galės visapusiškai pasinaudoti “Erasmus” programa, o pagal “Erasmus Mundus” programą – ir piliečiai iš trijų AAA demokratinių šalių, tokių kaip Iranas, Venesuela ir Kinija. O kodėl gi ne? Jiems “Erasmus” išliks populiariausia ES iniciatyva, viena iš nedaugelio, kuri kalba piliečiams, geriausias Europos prekės ženklas ir viena iš geriausių švelniosios galios priemonių. Bet ne vengrams.
Trečiadienį savo pranešime Vengrijos jaunimo skėtinės organizacijos “Nemzeti Ifjúsági Tanács” viceprezidentas Ádám Turi teigė, kad ES sprendimas daro įtaka 62 proc. visų Vengrijos studentų, todėl nuo kitų metų rugsėjo mėnesio daugiau kaip 180 000 studentų negalės dalyvauti “Erasmus” programose. “Mus liūdina tai, kad politiniai debatai atsiliepia nekaltų studentų likimams”, – sakė jis, teigdamas, kad Europos studentų sąjunga taip pat pritaria jų susirūpinimui.
Per posėdį Europos Komisijos teisės ekspertas Alessandro Nucara pareiškė, kad jų tikslas – ne taikyti sankcijas, o apsaugoti ES biudžetą nuo teisinės valstybės principo pažeidimų Vengrijoje. Tačiau priemonės gali būti panaikintos, jei Vengrija “ištaisys padėtį”.
Andrea Bocskor “The European Conservative” sakė, kad tai tik pasiteisinimai:
ES veidmainiauja, nes neatsižvelgia į studentų padėtį. Jų argumentas, kad reikia apsaugoti biudžetą, yra juokingas. Kaip studentai gali kelti pavojų ES lėšoms?
Konservatyvių pažiūrų etninis vengras, Europos Parlamento narys iš Rumunijos Loránt Vincze per posėdį sakė, kad vengrų neįtraukimas į programą “Erasmus” yra ne tik diskriminuojantis, bet ir duodantis priešingą rezultatą, nes Komisija turėtų propaguoti Europos vertybes, bet vietoj to skatina nusivylimą pačia ES. Jis taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad Vengrijos visuomeniniai patikėtinių fondai buvo sukurti pagal kitų valstybių narių universitetų pavyzdį, kurių valdybose dirbo politikai, tačiau Europos Komisija jų nenubaudė.
Vengrijos regioninės plėtros ministras Tiboras Navracsicsas neseniai žurnalistams sakė, kad derybos su Briuseliu vyksta ir tikimasi, kad susitarimą pavyks pasiekti iki lapkričio pabaigos, o tokiu atveju “Erasmus” lėšos ir toliau bus mokamos nuo 2024 m. antrojo pusmečio.
Nors Europos Parlamento PETI komitetas neturi įtakos Europos Komisijos ir Vengrijos vyriausybės diskusijoms, jis stengiasi veikti “kaip tiltas tarp europiečių ir ES institucijų”.
Andrea Bocskor sako, kad tai, jog visos komiteto politinės frakcijos atkreipė dėmesį, jog svarbu, kad vengrų studentai galėtų dalyvauti programoje “Erasmus”, yra geras ženklas. Todėl peticija liks atvira ir bus svarstoma vėlesniame posėdyje, priklausomai nuo to, kaip vyks Briuselio ir Budapešto derybos. Komiteto pirmininkas paragino Europos Komisiją imtis veiksmų Vengrijos studentų labui.
Šaltinis: europeanconservative.com