Bus pristatyti unikalūs Kremliaus dokumentai apie Lietuvos pavergimą

Kovo 9 d., trečiadienį, 17 val. Lietuvos istorijos institute (Kražių g. 5, Vilnius) vyks dr. Mindaugo Pociaus sudaryto dokumentų rinkinio „Lietuvos sovietizavimas 1944–1947 m.: VKP(b) CK dokumentai“ pristatymas.

Leidinys parengtas centriniuose Rusijos (Maskvos) archyvuose saugomos unikalios dokumentinės medžiagos pagrindu. Dokumentų rinkinyje nuosekliai pateikiami istoriniai šaltiniai apie Sovietų Sąjungos centrinės valdžios struktūrų 1944 m. antroje pusėje – 1947 m. pradžioje vykdytą Lietuvos sovietizavimo politiką ir sovietizacijos procesą.

Knygos sudarytojo dr. M. Pociaus parengtas įvadas ir atrinkti dokumentai atskleidžia Lietuvos reokupavimo, prievartinio prijungimo ir integravimo į SSRS politinę, ūkinę, socialinę ir kultūrinę sistemą įvairius aspektus. Parodoma, kaip VKP(b) CK vadovybė pagal totalitarinės komunistinės valstybės standartus pertvarkė ir vienodino Lietuvos vidaus gyvenimą.

Dauguma unikalių ir originalių dokumentų niekur nebuvo skelbti arba Lietuvoje publikuojami pirmą kartą. Pasak vieno iš leidinio recenzentų, Milersvilio universiteto (JAV) profesoriaus dr. Sauliaus Sužiedėlio, „Anksčiau neprieinamų archyvų dokumentinės medžiagos pagrindu parengtas šaltinių rinkinys apima kone visas tuometines aktualiausias problemas: represijas, pasipriešinimą, lenkų repatriaciją, vadinamų „rinkimų“ organizavimą, Lietuvos komunistų ir Maskvos prieštaringus santykius. Mindaugo Pociaus įžvalgus įvadas ir kruopštus šaltinių teksto parengimas padeda skaitytojui įvertinti dokumentų kūrimo aplinkybes ir kontekstą“.

Lietuvos istorijos institute dr. M. Pocius dirba nuo 1997 m. Pagrindinė jo mokslinių tyrimų sritis – Lietuvos istorijos stalinizmo epochos problematika. 2009 m. išėjo prieštaringai vertinama mokslininko monografija „Kita mėnulio pusė, Lietuvos partizanų kova su kolaboravimu 1944–1953 m.“

Dokumentų rinkinio „Lietuvos sovietizavimas 1944–1947 m.: VKP(b) CK dokumentai“ rengimą ir leidybą finansavo Lietuvos mokslo taryba pagal „Nacionalinės Lituanistikos plėtros 2009–2015 m. programą“.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
11 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Kodėl ?

Kodėl sovietizavimą? Kodėl ne Lietuvos tarybinės socialistinės respublikos kūrimą? Juk ir dabar savivaldybėse renkame tarybas, yra socialdemokratai? Kame problema?

Klausimėlis

Gal kas gali paaiškinti mūsų socialdemokratų pagrindines įdėjas esamo laukinio kapitalizmo sąlygose. Turtingėja turtingi , skursta vargšai ?

Pikc

Na, dabar kuriame Europos tarybų socialistinę respubliką – ir ten šaika jau yra eurosocialistai, eurokomunistai ir pan. – trumpai tariant, homunistai ir homjaunuoliai. 🙂

Varlėnas

Socialdalbajobai (atsiprašau moterų).

Įdomu

Kas rašo tus visiškai idiotiškus komentarus? Rubliniai vatnikai? Psichiniai ligoniai? Prasigėrę nevykėliai?

To įdomu

Tikrai įdomu, kas rašo tuos visiškai idiotiškus komentarus. Va, matau tu rašai, dar aš. Tiek mūsų ir telikę. Tiesiog „Anykščių šilelis”.

nusipelnęs tas pocius

anušauskas, pocius ir kiti „istorikai” – nusipelnę KGB asmenys.
tik tokiems leidžiama rašyti „patriotine” tematika – garui nuleisti, esmę paslėpti.

Lietuvoje visi kurie raso tiesa

Yra vadinami nusikalteliais,psihiniais ligoniais ir valstybes priesais.Ar tik ne KGB slaptieji agenteliai cia pykti lieja?Jug KGB pasirenka savo agentais is tiesu tuos kuriu protas ir antras galas iskrypes:)

O tai kad....

iki sios dienos Lietuva uzgrobe per politika ir teisesaiga valdo Sovietu KGB anksciau dirbe Rusijai Sovietineje Lietuvoje!

Letas Palmaitis Otadkad...ei

Teisingai, bet dabar jie dirba tiems, kurie tai sąmoningai toleravo vienos sovietinės –> globalinės „tautos” kūrimo tikslais. Iš vienos „sąjungos” į kitą. Rezultatas – viskas grįžta, tik hegeliškai-dialektiškai tobulesniame (elektroninio) pavergimo lygmenyje.

išties

Iš tiesų kokie Lietuvos social-demokratijos tikslai? Hitleris tai buvo priblokštas kai išsiaiškino kad socialdemokratijai vadovauja žydai, informacinės priemonės priklauso žydams – rašo savo veikale ” Mano kova”… Ko siekia Lietuvos socialdemokratai su bevaikiais prezidentais kiekvienais metais skolindamiesi ir skolindamiesi? Įstumti mus, mūsų vaikus ir mūsų anūkus į skolų vergiją? Juk būtent senajame testamente/penkiaiknygėje/ Toroje suformuota koncepcija skolinti už procentus kitoms tautoms…

11
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top