Pastaraisiais metais sąvoka „hidraulinis ardymas“ pradėjo reikšti žymiai daugiau – ne vien tik tam tikrą naftos ir gamtinių dujų išgavimo būdą, kai giliai po žeme milžinišku slėgiu dideliais kiekiais suleidžiami įvairūs vandens, smėlio ir chemikalų mišiniai siekiant sukelti lūžius reikiamuose uolienų kloduose. Šiandien terminas „hidraulinis ardymas“ visų pirma reiškia gausybę problemų, sukeliamų šios pavojingos technologijos.
Šioje organizacijos „Food & Water Watch“ ataskaitoje išsamiau atskleistos priežastys, dėl kurių hidraulinis ardymas turėtų būti uždraustas, įskaitant šias:
· Susidarantys didžiuliai kiekiai nuodingų ir radioaktyviųjų atliekų. Nereguliuojamas šių atliekų šalinimas sukelia žemės drebėjimus ir kelia grėsmę geriamojo vandens ištekliams.
· Pavojingų teršalų išmetimas į orą. Hidrauliniam ardymui naudojama daugiau kaip 100 pavojingų chemikalų, žinomų kaip sukeliančių gyvybei pavojingas ligas, įskaitant vėžį.
· Klimato destabilizavimas. Hidraulinio ardymo gręžiniai išleidžia didelius kiekius metano dujų, kurios, kaip žinoma, atmosferoje pritraukia 87 kartais daugiau karščio negu anglis ir ženkliai prisideda prie globalinio atšilimo.
· Vietos bendruomenių žlugdymas. Hidraulinis ardymas sukelia daugybę padarinių žmonėms tose vietose, kur jis vykdomas, įskaitant žalą viešiems keliams, sumažėjusią nekilnojamojo turto vertę, padidėjusį nusikalstamumą bei padidėjusį avarinių tarnybų paslaugų poreikį.
· Namų pavertimas sprogimo pavojaus vietomis. Vandens šulinių užteršimas metano bei kitomis degiomis dujomis, atsiradusiomis dėl hidraulinio ardymo, sukelia didelę grėsmę šeimų sveikatai, saugumui ir turtui.
· Tūkstančiai avarinių atsitikimų, nutekėjimų ir išsiliejimų. 2013 metais įvyko daugiau kaip 7500 nelaimingų atsitikimų, susijusių su hidrauliniu ardymu, kurie neigiamai paveikė vandens kokybę upėse, upeliuose ir sekliuose vandeninguose sluoksniuose.
„Food & Water Watch“ yra Vašingtone įsikūrusi Jungtinių Valstijų nevyriausybinė vartotojų teisių gynimo organizacija, siekianti, kad vyriausybė ir korporacijos elgtųsi atsakingai priimdamos sprendimus maisto ir vandens klausimais.