Pirmadienį Čekijos Respublikos Vyriausybė paskelbė apsisprendusi daugiau nebepriimti pabėgėlių iš Graikijos ar Italijos pagal Europos Sąjungos kvotų susitarimą. Šį sprendimą pranešęs Čekijos vidaus reikalų ministras Milanas Chovanecas, kalbėdamas apie vyriausybės motyvus, pakartojo tai, ką sakė dar 2015 metų rudenį, kai aukščiausiu lygiu buvo svarstoma, ką daryti suprecedento neturinčiu migrantų ir pabėgėlių antplūdžiu: siūloma jų priėmimo ir neva integravimo sistema nefunkcionali ir kelia grėsmę nacionaliniam saugumui.
Šiuo savo sprendimu Čekija ir vėl solidarizavosi su anksčiau tokį pat sprendimą priėmusiomis Lenkija ir Vengrija. Vadinamajam Vyšegrado blokui priklausančios šalys Lenkija, Vengrija, Čekija ir Slovakija nuo pat pradžių priešinosi privalomoms pabėgėlių perkėlimo kvotoms.
Europos Komisijos (EK) reakcijos ilgai laukti nereikėjo ir ji buvo numanoma. Antradienį „Euronews“ išplatino žinią, jog EK įspėjo, kad ji galinti jau kitą savaitę pradėti pažeidimo nagrinėjimo procedūras prieš valstybes nares, nesilaikančias privalomų prieglobsčio prašytojų paskirstymo tarp Europos Sąjungos valstybių kvotų, ir net imtis sankcijų.
„Mes patikslinsime savo poziciją dėl pažeidimo nagrinėjimo procedūros prieš valstybes nares, kurios išvis neperkėlė nė vieno migranto arba nuo to laiko, kai mes kartu nusprendėme tai daryti, beveik vienerius metus nepasiūlė jokių vietų“, – kalbėdamas su žurnalistais pabrėžė ES migracijos komisaras Dimitris Avramopoulos).
Čekija, iki 2017 metų rugsėjo pagal vadinamąją perkėlimo programą turinti priimti apie 1 600 pabėgėlių, iki šiol priėmė tik dvylika.