Chevronui priteista sumokėti 24,5 mlrd. Lt. kompensaciją už Ekvadoro gamtos suniokojimą

Ekvadoro Aukščiausiajam Teismui priteisus bendrovei „Chevron“ sumokėti 24,5 mlrd. litų kompensaciją už nusiaubtą šalies gamtą, bendrovė kaltę verčia Ekvadoro vyriausybei.

Piliečiams smalsu: ar taip „Chevron“ elgsis ir Lietuvoje? Ar aplinkos ministras Valentinas Mozuronis, premjeras Algirdas Butkevičius ir prezidentė Dalia Grybauskaitė yra pasirengę panašius „Chevron“ kaltinimus Lietuvos Aukščiausiajame Teisme ateityje išgirsti ir juos prisiimti?

* * *

„Chevron“ įpareigota sumokėti 24,5 mlrd. Lt kompensaciją

BNS

Ekvadoro teismas, išnagrinėjęs apeliaciją, paliko galioti ankstesnę nutartį, kad JAV naftos milžinė „Chevron“ privalo atlyginti žalą, padarytą jos seserinės įmonės „Texaco“ Amazonės baseino aplinkai, tačiau sumažino kompensacijos sumą iki 9,51 mlrd. JAV dolerių (24,5 mlrd. litų).

Aukščiausiasis Teismas antradienį patvirtino 2012 metais žemesnės instancijos teismo nutartį prieš „Texaco“, veikusią šioje Pietų Amerikos valstybėje 1964–1990 metais, tačiau drastiškai sumažino reikalaujamos sumokėti kompensacijos sumą, kuri iš pradžių buvo 19 mlrd. dolerių, sakoma nutartyje.

Dar praeitą mėnesį „Chevron“ Niujorko teisme stengėsi išsisukti nuo kompensacijos už padarytą žalą.

„Chevron“ nori, kad Niujorko apylinkės teisėjas užkirstų kelią advokatui Stevenui Donzigeriui, Ekvadoro kaimų gyventojų gynėjui ir aplinkosaugos aktyvistui, naudotis JAV teismais, kad priverstų bendrovę sumokėti baudą.

Iš pradžių Ekvadoro teismai nurodė, kad žmonėms, gyvenantiems prie Lago Agrijo naftos telkinio Sukumbioso provincijoje, „Chevron“ turi sumokėti 18 mlrd. dolerių už Amazonės baseino aplinkai padarytą žalą, vėliau ta suma buvo padidinta iki 19 mlrd. dolerių.

Tačiau pati „Chevron“ neturi beveik jokio turto Ekvadore ir priešinasi pirminių ieškovų pastangoms panaudoti Amerikos teismus, kad kompensaciją būtų įpareigotas sumokėti bendrovės padalinys Jungtinėse Valstijose.

„Po pusantrų metų laukimo teismas paskelbė nuosprendį, kuris patvirtina visus surinktus įrodymus, žalą ir sumą, kurią „Chevron“ privalo sumokėti“, – sakė vienas iš ieškovų advokatų Juanas Pablo Saenzas.

„Teisiniu lygiu čia viskas baigiasi“, – pažymėjo jis, tačiau pridūrė, kad ši pergalė yra „ne visiška“, nes kompensacijos suma buvo sumažinta.

„Chevron“ niekada tiesiogiai nedirbo Ekvadore, tačiau paveldėjo bylą dėl taršos, kai įsigijo savo buvusią varžovę „Texaco“ 2001 metais. Dabar „Chevron“ kovoja, kad jai netektų mokėti baudos.

Byla Niujorko teisme yra naujausias skyrius bylinėjimosi epopėjoje dėl taršos, siejamos su „Texaco Petroleum“, dirbusia Amazonėje 1964–1990 metais.

Tūkstančiai kaimų gyventojų sakė, kad buvo sugadinta jų sveikata, o daugeliui išsivystė vėžys, kai naftos išsiliejimai užteršė jų geriamojo vandens išteklius.

Ši byla gali sukelti pasekmių bylinėjimuisi Kanadoje ir Brazilijoje, kur ieškovai irgi siekia prisiteisti kompensacijas iš „Chevron“.

Pasak apžvalgininkų, ši byla gali padėti apibrėžti, kokiu mastu JAV teismai gali priimti sprendimus dėl tarptautinių Amerikos įmonių numanomos netinkamos veiklos užsienyje.

Niujorko JAV apylinkės teismo nagrinėjamoje byloje „Chevron“ įtariama sukčiavimu ir Įstatymo dėl reketo veikiamų ir korumpuotų organizacijų (RICO) pažeidimais.

„Chevron“ tvirtina, kad už padarytą žalą turėtų atlyginti Ekvadoro vyriausybė ir tos šalies valstybinė naftos įmonė.

BNS | DELFI

P.S. Tiesos.lt siūlo skaitytojams remtis Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos platintojų patirtimi: Perskaitęs nusiųsk nuorodą kitam

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
6 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
KIALZURONIS

Cia zmeistas , shevrons yr gerai reik trucinti tuos vandenis ir px:))

Gazpromo agente

JAV energetikos gigantė, lobistinė naftos korporacija, pasaulyje pelniusi tarptautinių nusikaltėlių statusą. Kompanijos veiklos pasekmės ir metodai: Ekvadore – sukelta Černobylio masto ekologinė katastrofa. 19 mlrd. USD ieškinys už žalą gamtai. Nigerijoje ši kompanija yra įsipainiojusi į brutalų susidorojimą su bendruomene, protestavusią prieš kompanijos veiklą. Žuvo 2 žmonės. Filipinuose – 3 000 0000 naftos produktų pateko ir užteršė į gruntinius vandenis. Brazilijoje -480 000 litrų naftos išlietą į vandenyną. 10,6 mlrd. USD ieškinys. Kazachstane – smegduobės , užterštas oras, 1300 sveikatos sutrikdymas, chroniškos ligos. Pensilvanijoje, JAV – Cheminių medžiagų nutekėjimas į paviršinius vandenis. Evakuoti gyventojai. Panaudoti radioaktyvūs vandenys išleisti į upes. Lietuva…? GOOGLE – TIKROJI CHEVRON VEIKLOS KAINA (2010M.) ARBA KO NERASITE SPAUDOJE. IŠVERSTA Į LIETUVIŲ KALBĄ http://www.delfi.lt/verslas/energetika/chevron-ipareigota-sumoketi-245-mlrd-lt-kompensacija.d?id=63280400#ixzz2kc8cmPtF ,,isrinktieji”,mokykites is svetimu… Skaityti daugiau »

Gazpromo agente

„ŠevroniniaI” NIEKADA nemokėjo ir nemokės……
Jie ir Lietuvai ruošė tokį pat „scenarijų”:tiesiogiai jie nieko nedaro,tam yra nuperkami uab kaip LL investicijos ar minijos nafta.
Technologinių nelaimių atveju,ševronai pasakys:mes nekalti ir nieko nežinom,jūs problemas spreskit su mūsų dukterinėm kompanijom kaip LL investicijos,kurių įstatinis kapitalas tėra 10.000 lt,o nuostoliai viršys milijardus lt.
Todėl Lietuvoje nuo seno yra sakoma:žmogui,ne žydui,jei daroma kas nors gero….

http://www.delfi.lt/news/ringas/politics/k-dauksys-kaip-chevron-isikure-ukrainoje-o-mes-skaiciuojame-padarytas-klaidas.d?id=63278178#ixzz2kcSWbjCX
.

Gazpromo agente

,, Gyventojai baiminasi, kad Chevrono atsitraukimas tėra taktinis manevras, siekiant nukreipti žmonių dėmesį. Primename, kad Chevronui paskelbus apie savo atsitraukimą – jau kitą dieną į savo dukterinę įmonę ”LL investicijos” jie investavo 21 milijonu litų.”skalunai.info

Šarūnas

Idomu. Chevron norėtų investuoti globaliai, o kompensacijas mokėti tik namie, amerikiečiams (geriausiu atveju).

internauts

Chevron – pakankamai garbinga globali žydų konvertitų į kriksčionis Rokfelerių kampanija. Ją prisiviliojusios džiaugiasi kone visos Afrikos, Azijos, Europos, Amerikos ir Autralijos šalys. O Texsaso – tai Bušo kampanija. Ekvadoras, nebuvo sudaręs tinkamų sutarčių su Texsau, o dabar daro neigiamą reklamą Chevronui Gaspromo/Rosneft naudai.

6
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top