Clotilde Armand yra Europos Parlamento narė iš Rumunijos, priklausanti Renew Europe (angl. Atnaujinti Europą) grupei. Ji yra Europos Parlamento biudžeto komiteto narė.
ES biudžeto debatuose daroma didžiulė klaida.
Pasaka, kurią sau seka turtingos vakarų šalys, yra graži. Jos yra kilnios sielos, padedančios savo vargingesniems kaimynams, kurie pasikliauna ES subsidijomis ir vadinamųjų ES „grynųjų mokėtojų“ gera valia. Jos taip pat mėgsta vaizduoti šias šalis kaip nedėkingas pagalbos gavėjas, pabrėždami jų lyderių, tokių kaip Vengrijos Premjeras Viktoras Orbanas (Viktor Orbán) ir Lenkijos vadovas Jaroslavas Kačinskis (Jaroslaw Kaczyński), euroskeptišką retoriką.
Bet platesnis makroekonominis vaizdas pasakoja kitokią istoriją.
Priešingai, nei visuotinai manoma, didžioji dalis pinigų Europoje srūva iš rytų į vakarus, o ne atvirkščiai.
Kai Rytų Europos šalys pradėjo jungtis prie Europos Sąjungos, buvo sudarytas sandėris. Rytų vyriausybės sutiko pašalinti prekybos barjerus, kad vakarų bendrovės galėtų pasiekti platų ratą vartotojų, nekantraujančių maksimaliai pasinaudoti naujuoju kapitalistiniu gyvenimo būdu. Vakarų vyriausybės mainais žadėjo pervesti ES pinigus į rytus, kad buvęs sovietinis blokas galėtų susikurti infrastruktūrą, kurios beviltiškai reikėjo.
Į rytus pasipylė investicijos. Buvo pigiai perkamos buvusios valstybinės licencijos, ir vakarų verslai atsiriekė sau nemažą dalį kiekviename rytų ekonomikos sektoriuje. Dėl to rytinių Europos šalių namų ūkius pasiekė modernios vartojimo prekės. Daugumai menkiau išvystytų regionų buvo išrašytos didelės sąskaitos.
Tai buvo sveikinama kaip sėkmė. ES „sanglaudos politika“ turėjo gerą efektą, kurio laukta: rytai pradėjo pasivyti likusius klubo narius. Bet didžiausi šios raidos „laimėtojai“ buvo Vakarų Europos šalys, dalis kurių šiuo metu ima labiau kontroliuoti savo išlaidas, atkakliai tvirtindamos, kad jos „negali toliau mokėti Europos Sąjungai žymiai daugiau, nei po to atgauna.“
Tikrovėje pinigai, kuriuos vakarų šalys siunčia Rytų Europai per ES biudžetą, sumenksta, palyginus juos su pelnais, kuriuos gauna vakarų įmonės iš investicijų rytuose.
Nuo 2010 iki 2016 metų Vengrija, Lenkija, Čekijos Respublika ar Slovakija iš ES fondų sumą, atitinkančią nuo 2 iki 4 procentų jų bendro vidaus produkto (BVP). Bet iš šių šalių ištekančio kapitalo srautas per tą patį laikotarpį sudarė nuo 4 iki beveik 8 procentų jų BVP.
Vakarų Europos šalys taip pat uždirbo didelius pinigus iš ES finansuojamų viešųjų pirkimų Rytų Europoje. Pirmoji greitaeigio traukinio linija, kertanti Baltijos šalis, projektuojama Ispanijos, Vokietijos ir Prancūzijos įmonių. Šis projektas yra pirmasis didžiulis statybos kontraktas, ir jis buvo paskirtas Belgijos bendrovei.
Aš asmeniškai matau šią raidą, kai būnu namuose Rumunijoje, kur vietiniai prekybos centrai priklauso prancūzų nuosavybėje esantiems tinklams, tokiems kaip Carrefour ar Auchan. Mano telefono operatorius yra prancūzų įmonė. Vanduo, tekantis iš mano krano, taip pat tiekiamas prancūzų bendrovės. Aš taip pat apmoku savo sąskaitas už dujas tarptautinei prancūzų įmonei ir darau tai per prancūzams priklausantį banką.
Gerovės srautas iš rytų į vakarus gali būti matomas ir kvalifikuotų darbuotojų smegenų nutekėjime, kurį patyrė šis regionas. Ir ši didelė kaina nepasirodo besiderančių dėl ES biudžeto Ekselio (Excel) lentelėse.
Imkime sveikatos sektorių. Pavyzdžiui, jokie ES fondai nekompensuoja to, kad 10 procentų Rumunijos gydytojų kasmet palieka šalį tam, kad gydytų pacientus vakaruose. Tarp 2009 ir 2015 metų šalis jau prarado pusę savo gydytojų. Netrukus po to, kai įstojo Lenkija, virš 60 procentų penkto ir šešto kurso medicinos studentų sakė, kad jie planuoja dirbti užsienyje. Bulgarijoje šis skaičius išaugo iki 90 procentų.
Derybose dėl kito septynmečio biudžeto Europos lyderiai turėtų geriau įsižiūrėti į platesnį vaizdą. Diskusijos negali būti tik apie viešuosius pinigus ir neturi tapti barniu tarp „grynųjų mokėtojų“ ir „grynųjų naudos gavėjų.“
Mintis, kad ES biudžeto partijoje yra „pralaimintys“ ir „išlošiantys“ yra ekonomiškai klaidinga: mes visi esame vieningos ES rinkos grynieji naudos gavėjai. Ji taip pavojinga politiškai. Breksitas mums parodė, kad kai pripažinti politikai ima kalbėti, jog jie turėtų „atgauti“ savo pinigus, tuomet radikalūs populistai ims tvirtinti, kad šalis turi „susigrąžinti kontrolę.“
ES yra didelis sandėris, kuriuo mes visi naudojamės, kol kiekvienas prisimena, kad kiekvienas atlieka savo vaidmenį ir sumoka savo dalį.
ES sanglaudos politika nėra labdara. Laikas vakarų politikams pasakyti savo rinkėjams, kokią naudą jų šalys gavo dėl bloko plėtros į rytus.
Šaltinis: politico.eu
Žodžiu, Sojūzą Sąjunga pakeitėme, bet nedaug kas pakito. Na, pinigų srautų kryptis pakito – tada jie į Maskvą plaukė.
sąjuga yra sąjunga. Ta pati panelė tik kita suknelė
Taigi, ta pati panelė, tik lytį pasikeitusi 🙂
Kadangi kibirėlis pradeda išsisemti, reikia šviežio kraujo. Apsižvalgai ir pamatai šalia Ukrainą. Kodėl jos neprigriebus. Kokia netikėta galimybė. O ten tiek daug iškasenų, dirvožemio ir surogatinių mamyčių. Ko neprigriebti. Na o mes esame, kaip tie užkrėsti ateivių. Mes nepakenčiame, kad kiti dar neužkrėsti. Tokia tad ir pasaka. Slava Ukraini.
Vietoje pigaus lietuviško analgino įstoję į ES turėjom pereit prie brangaus saridono ir solfadeino. Pelnas nuėjo į vakarus. Nebalsavau už tokią nesąmonę. Kai tik bus galimybė – balsuosiu kad palikti ES. Man labiausiai patiko gyvenimas nepriklausančioje sąjungoms laisvoje Lietuvoje 1993-2004 m. (Pastaba: tinklapio šeimininkai, paskelbkite portalo el. pašto adresą ir telefoną, nurodykit kas portalo savininkas, kas redaktorius).
…da pridurk….ir trauktis is natu,bo tik pinigus eda,naudos ner,fricai negins…..gausi is latviu gves sidabro,praturtesi.Gal ir gerai,kad tiedu nekalba su tooookiu.Tu rasyk i ‘sputnika’.Adresa zinai.
Aš savo mintis parašiau, tu – savo. Taviškės gana keistos, bet.. nekomentuosiu. Kiekvienam savo.
tu, šiki, šiki ir sustot negali…
Trauktis is ES gal ir neekrtu,visgi teigiami pokyciai yra matomi,ber kad sajunga reuketu reformyoti tai tikrai.Gaila kad nuo valstybiu isrinktieji parlamentarai to nemato o aklai ir trumpaziuriskai ziuri i ateiti.ir balsuoja uz nesamoningus,niekimius projektus,todel ir skriaudzis mazasias salis didieji krokodilai.Ziurekite kas dedasi parlamente-didziausios korupcijos,baudos uz nepaklusnuma,dvigubi standartai ir t.t.Ir nieko visiems gerai,nors ES dydybe jau toli uzrybyje,kaip ir euro kursas ir nieko-tyla,nors parasti zmogeliai viska mato oi mato….
Sakoma, kad per visą buvimo Europos sąjungoje laiką Lietuva yra gavusi apie 20 milijardų eurų „paramos“. Per tą laiką iš Lietuvos išvažiavo apie pusę milijono žmonių (galbūt daugiau, bet sakykim, kad tiek). Vadinasi, vieną žmogų pardavėme už 40 tūkstančių eurų. Ar tikrai tik tiek tekainavo jo užauginimas, išmokslinimas ir metų metai jo darbo, kurio Lietuva neteko? Čia tikrai geras biznis? Jeigu Lietuva nebūtų įstojusi į Europos sąjungą ir nebūtume gavę tų 20 milijardų, bet tebeturėtume pusę milijono darbuotojų, ar Lietuva dabar nebūtų turtingesnė?
Ir beje, infliacija prie euro yra didesnė nei prie lito, kad ir ką būtų šnekėję bankų melagiai.
Paminėjo top protų nutekėjimą, bet pamiršo, kad laisvas didelio masto darbo jėgos judėjimas į vakarus palieka dideles socialines naštas rytuose – tinkamai nebeišlaikomus išvykusiųjų tėvus, išvykusiųjų paliktų vaikų švietimą, sugrįžusių invalidų išlaikymą ir gydymą. Nusigriebę išvykusius darbingus rytų šalių gyventojus ir jų vaikus, vakarų šalys pamiršo kad rytuose likusiems liko visos naštos. Tai griauna rytinių ES šalių ekonominį ir demografinį tvarumą. Lietuvos vardu išrašyčiau vakarų šalims didelę laisvo darbo jėgos judėjimo nuostoliais pagrįstą sąskaitą ir ją padalinčiau proporcingai pagal priimtus emigrantus. Gaila, kad GB išstojimo iš ES metu LT nepateikė tokios pretenzijos.
Davose renkasi pasaulio turtingųjų elitas.Kaip skelbia spauda tuo metu žymiai išauga seksualinių paslaugų paklausa per ekonomikos viršunių susitikimą,pritraukiantį elitines prostitutes nemažai uždirbančias iš globalistų,Davose sprendžiančių pasaulio reikalus
https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.dailymail.co.uk/news/article-11643585/Prostitutes-gather-Davos-annual-meeting-global-elite-demand-skyrockets.html&ved=2ahUKEwjYpP-Gpc_8AhUIEcAKHZARBbcQFnoECAsQAQ&usg=AOvVaw3A6B59K-BAPwM0vxN4uKaz