CNN išleido naujųjų įvardžių vadovą, kuriame pateikiami lyties nenurodantys įvardžiai, pvz., „lapas“, „lapo savastis“, „saulė“, „žvaigždė”

Daiktavardiniai asmenį apibūdinantys neoįvardžiai (naujieji įvardžiai) leidžia apibūdinti save kaip „lapą“, „saulę“ ir „žvaigždę“, rašoma CNN straipsnyje.

Šeštadienį CNN sukėlė ažiotažą, paskelbusi išsamų paaiškinimą apie „neoįvardžių“, „naujos“ rūšies „lyčiai neutralių arba nedvinarių (angl. – non binary) įvardžių“ vartojimą, leidžiančių subjektams apibūdinti save naudojant belyčius (giminių neturinčioje anglų kalboje, red.) apibūdinimus, tokius kaip „lapas“, „saulė“ ir „žvaigždė“.

Straipsnyje, pavadintame „Neoįvardžių vartojimo vadovas: nuo A iki Z“, CNN pristatė alternatyvią gramatiką, kuri išmeta „lyties žymenis“, ir citavo vieną iš „didžiausių neoįvardžių ekspertų“, raginantį skaitytojus „vartoti ir gerbti“ neoįvardžius kaip ir bet kuriuos kitus įprastus įvardžius.

„Kai kurie iš labiausiai paplitusių anglų kalbos žodžių, įskaitant įvardžius, turi lyčių žymenis,“ – pranešė CNN. „Tačiau ne visi jie yra dvinariai. Apsvarstykite vienaskaitą „jie“ (angl. – they), kurią renkasi kai kurie nedvinariai (nepriskiriantys save nei vienai iš dviejų lyčių, red.) ir translyčiai žmonės, kuriems lytį nurodantys įvardžiai netinka“.

„Yra ir neoįvardžiai, neutralios lyties arba nedvinariai įvardžiai, kurie skiriasi nuo įprastų she, he ir they (angl. – ji, jis ir jie). Tarp neoįvardžių yra tokie terminai kaip „xe“ ir „em“, ir kai kurie iš jų yra atsiradę net prieš kelis šimtmečius, kai juos įdiegė rašytojai kaip sprendimą įvardinti subjektus nenusakant lyties. Dabar juos taip pat dažnai vartoja nedvinariai ir translyčiai asmenys,“ – tęsiama straipsnyje.

Neoįvardžiai dažniausiai vartojami „nedvinarių, translyčių ir biologinės lyties neatitinkančių žmonių, nes jie suteikia jiems daugiau tapatybės laisvės“, teigiama straipsnyje. Toliau pateikiamas daugybės „įprastų neoįvardžių“, kuriais dalijasi Žmogaus teisių kampanija, su pavyzdžiais, kaip tinkamai juos vartoti sakinyje.

xe/xyr (paprastai tariama zy/zyr). Paprašiau xyr ateiti į kiną. Xe pasakė „taip,“ – rašoma CNN straipsnyje.

ze/zir arba ze/hir (paprastai tariama zy/zyr arba zy/hyr). Šiandien mokytojas įvertino zir rašto darbą ir įvertinimas buvo A! Ze pats sakė, kad aš esu hir mėgstamiausias kaimynas“.

Denis Baronas (Dennis Baron), vadinamasis neoįvardžių „ekspertas“, Ilinojaus universiteto Urbanoje-Šampanėje anglų kalbos ir lingvistikos profesorius emeritas, CNN sakė, kad daugelis vartojančių neoįvardžius renkasi vartoti „visai autentiškusus jų vartotojams daiktavardžius“. Pasak jo, tokie daiktavardžiai vadinami „savidaiktavardiniais neoįvardžiais“, kuriems priskiriami gamtos ir kitokie įkvepiantys žodžiai, nedvinariai arba bevardės giminės apibūdinimai.

„Kai kurie gali pasirinkti save apibūdinantį daiktavardį, pavyzdžiui, „žvaigždė“ (star) arba „žvaigždės savastis“(starself), vietoj dvinarių įvardžių, tokių kaip „ji“ (angl. -she) arba „pati” (angl. -herself), – praneša CNN. „Kam nors, kas vartoja savidaiktavardinį įvardį „lapas“ (angl. -leaf), tai gali atrodyti taip: Tikiuosi, kad lapas žino, kaip mes didžiuojamės, kad lapas vis geriau pažįsta lapo savastį!“ arba „Lapas atėjo į kavinę anksčiau už mane; man buvo gėda, kad pavėlavau susitikti su lapu“.

„Lingvistas Džeisonas d‘Andželo (Jason D’Angelo) laikraščiui The New York Times pasakojo, kad savidaiktavardiniai neoįvardžiai buvo išpopuliarėję socialinėje platformoje Tumblr apie 2012-2013 metus ir tebėra vartojami tarp pramogų ir žaidimų platformos Fandom narių, kurie gali pasirinkti savidaiktavardinius įvardžius remdamiesi jiems patinkančiomis savybėmis,“ – rašoma toliau straipsnyje.

Kritikams, kurie mano, kad savidaiktavardžiai ir neoįvardžiai yra „kvaili“ arba „apsunkina“ rimtą požiūrį į translyčius ir nedvinarius asmenis, Baronas sakė, kad skaitytojai turėtų prisiminti, jog visi žodžiai anglų kalboje ir kitur „kažkada buvo sugalvoti“.

„Patinka mums tai ar ne, bet kasdien atsiranda daug naujų žodžių,“ – sakė Baronas.

„Kalbant su asmeniu ar apie jį, mandagu gerbti jo tapatybę,“ – leidiniui sakė Baronas. „Įtraukios kalbos vartojimas, ne tik įtraukūs įvardžiai, bet ir kiti saviidentifikatoriai, gali palengvinti diskursą parodydami pagarbą….neleisdami žmonėms save identifikuoti, juos atstumiame“.

Šis CNN straipsnis buvo plačiai išjuoktas socialinėje žiniasklaidoje, kai kurie kritikai jį pavadino „kliedesiais“, o kiti – „psichikos krize, su kuria šiandien susiduriame Amerikoje“.

„Tedas Terneris (Ted Turner) iš pradžių sukūrė šį tinklą naujienoms pranešti,“ – Respublikonas iš Floridos valstijos Metas Geitzas (Matt Gaetz) paskelbė socialiniame tinkle X, anksčiau žinomame kaip Tviteris.

„Kai suaugusieji CNN išeina vasaros atostogų ir numeta raktus depresyviam praktikantui iš Oberlino,“ – replikavo Quillette vyresnysis redaktorius ir tinklalaidžių kūrėjas Džonatanas Kėjus (Jonathan Kay).

„Kodėl Krisas Liktas (Chris Licht) buvo atleistas po vieno Tviterio įrašo,“ – rašė Free Beacon žurnalistas Aaronas Siberiumas (Aaron Sibarium). „Liktas: „Ketinu pasukti CNN atgal į centrą“. „CNN darbuotojai: „Žmogui, kuris vartoja savidaiktavardinį įvardį „lapas“, tai gali atrodyti taip: „Tikiuosi, kad lapas žino, kaip mes didžiuojamės, kad lapas geriau pažįsta lapo savastį!“.

„Viena iš labiausiai stebinančių mūsų epochos tendencijų iš tiesų yra tai, kad ši nuoširdi Tumblr nesąmonė tampa tam tikra pilietine religija,“ – reagavo rašytojas ir Kentukio valstijos universiteto profesorius Vilfredas Reilis (Wilfred Reilly).

„@CNN eina į karą prieš biologiją, vaikus ir tikrovę, atstovaudama translyčius ekstremistus,“ – įsiterpė į diskusiją Judicial Watch konservatyvaus fondo prezidentas Tomas Fitonas (Tom Fitton).

„Štai kur šiandien yra CNN… tai atspindi psichikos krizę, kurią šiandien išgyvename Amerikoje,“ – rašė buvęs JAV karinių oro pajėgų žvalgybos karininkas Denas Bauenas (Dan Bowen)

Šaltinis: foxnews.com

2.3 6 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
20 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
20
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top