179 813 patvirtinti infekuotieji (+12 000 per parą)
7 111 mirtys
79 571 pasveikusių pacientų
18 patvirtintų atvejų Lietuvoje
Pirmoji Lietuvos diena karantine. Aptikau, kad nemažai žmonių ėmė registruoti savo patirtis, aprašyti jas dienoraštyje ir viešinti Facebooke. Kiekvieno žmogaus diena unikali, todėl įdomu perskaityti ir susipažinti, tai yra vertingi istorijos šaltiniai. Net neabejoju, kad įdomiausi įrašai vėliau nuguls į spausdintus rinkinius knygose.
Kinijoje kūrybingi žmonės perteikia patirtis ir komiksuose, paveiksluose, fotografijose, video dienoraščiuose, audio įrašuose. Mano kolega sukūrė keletą dainų, viena jų – apie pelę urvelyje, nes jis taip jaučiasi vis dar uždarytame gimtajame mieste ir nežinia, kada grįš į Šanchajų.
Karantinas Lietuvoje dar tik prasidėjo, neabejoju, priemonės ir taisyklės griežtės, o atšaukimo data bus vis nukeliama. Todėl neturėkite iliuzijų, kad visa tai galite išgyventi labai lengvai. Gyventi uždaroje erdvėje, tokioje nežinomybėje yra išbandymas net ir įsimylėjėliams. Pirmosiomis karantino dienomis žmonės atviravo, kad mylisi daug ir instinktas daugintis pavojaus akivaizdoje labai suintensyvėjo. Tiesa, jau po mėnesio Kinijoje pasiektas paduotų prašymų skyryboms rekordas. Kai kur reikėjo paskirti papildomų žmonių, pratęsti darbo valandas norint susidoroti su užgriuvusiu krūviu priimant prašymų dokumentus. Pasimokykite iš šių patirčių, elkitės racionaliai, turite net ir mažose erdvėse atskirti zonas individualiam buvimui. Duokite vieni kitiems erdvės, tylos minučių ir kantrybės. Pasidalinkite vaikų, gyvūnų priežiūra ir namų ruoša po lygiai. Aptarkite tai su namiškiais ir laikykitės susitarimo jau nuo pirmųjų dienų.
Vis dėl to planuoti šeimos pagausėjimą dabar yra tinkamas metas, su įdomumu laukiu gimstamumo statistikos kreivių 2020 metų gale ir kaip tai koreliuos su pandemija.
Nors horoskopai jums tai nutylėjo, bet palankus metas dabar permąstyti ir fundamentalius žmonijos sugyvenimo principus. Nė viena politinė sistema nėra tobula, tuo pačiu ir šiuolaikinė demokratija. Nesąžiningas išteklių pasiskirstymas ir atotrūkis tarp pajamų jau seniai yra netoleruotinas.
Lietuviai, atsidūrę karantine, svarsto kiek mėnesių gali išgyventi be pajamų. Retas kuris gali išgyventi ir iki vasaros. Visame pasaulyje esame pajungti prie priklausomybės gauti dozę pinigų kas mėnesį. Be šios injekcijos prasideda degradacijos grandinėlė: netenki buto, socialinių garantijų, sveikata atsiduria pavojuje. Tokios sistemos įkaitais padirbę šešis dešimtmečius gauname bilietą į skurdžią pensiją. Kada nors žmonija žvelgdama atgal, vertins mūsų santvarką neką geriau, nei mes galvojame apie feodalizmą ar tamsiuosius viduramžius. Nuolat kartojome sau mantrą, kad geresnės sistemos niekas nesukūrė. Dabar pats metas atsigręžti į mąstytojus ir vizionerius, turinčius alternatyvių idėjų, nes kai pasaulis parklups ant kelių, geriau keltis su nauja jėga į humaniškesnį rytojų.
Kokias knygas skaitote?
Ursula von der Leyen siūlo 30 dienų draudimą bet kokių šalių piliečiams atvykti į EU bloką. Jos pagrindinis argumentas – noras užtikrinti kiek įmanoma laisvą judėjimą tarp 27 valstybių ES viduje.
Prancūzija užsidaro karantinui nuo vidurdienio šiandien. 100 000 policijos pareigūnų patruliuos gatvėse, gyventojai įspėjami, kad nesilaikantiems tvarkos čia pat bus skiriama 135 € bauda.
Teismas Šanhajuje dėl pavojaus visuomenėje sukėlimo pripažino kaltu keliautoją ir skyrė jam 15 mėnesių laisvės atėmimo. Į šalį atvykęs keliautojas sąmoningai suklastojo kelionės istorijos dokumentus, melavo apie savo sveikatos būklę ir kontaktus. Dėl šių veiksmų 55 asmenys dabar yra karantine.
Pradėti pirmieji naujosios vakcinos nuo CoVid19 bandymai su žmonėmis. Pirmasis klinikinio tyrimo dalyvis eksperimentinę dozę vakcinos gaus pirmadienį „Kaiser Permanente Washington Health Research“ instituto tyrimų centre Sietle, JAV. Užsikrėsti nuo šios vakcinos eksperimento dalyviai negali, eksperimentas skirtas patikrinti prieš pradedant didesnius bandymus, ar vakcina neturi rizikingų šalutinių poveikių. Pirmosios fazės bandymuose dalyvauja 45 žmonės, tarp jų – 18 ir 55 metų amžiaus, vyrai ir nesilaukiančios moterys.
Kiek laiko truks bandymai, nežinoma. Visuomenės sveikatos pareigūnai teigia, kad norint patvirtinti bet kokią galimą vakciną, prireikia nuo metų iki 18 mėn.
Dešimtys mokslininkų komandų visame pasaulyje stengiasi sukurti vakciną prieš pražūtingąjį koronavirusą COVID-19.
Tarp JAV ir Vokietijos vyriausybių praėjusią savaitę kilo nesutarimų dėl vokiečių biotechnologijų kompanijos „CureVac“ Tiubingene kuriamos vakcinos prieš kooronavirusą. „Welt am Sonntag“ rašo, kad prezidentas Donaldas Trumpas pamėgino pervilioti vokiečių mokslininkus į Ameriką, pažadėjęs „CureVac“ darbuotojams didelę finansinę paramą, jeigu jie gamintų vakciną išskirtinai tik JAV. Anot Vokietijos sveikatos reikalų ministerijos, šalis suinteresuota, kad vakcina būtų kuriama Vokietijoje ir Europoje, todėl vokiečių vyriausybė glaudžiai bendradarbiauja su „CureVac“.
(Plačiau skaityti ČIA).
JAV akcijų birža patyrė blogiausią dieną per tris dešimtmečius. Net ir paskelbus stimuliavimo kampanijas, pirmadienį birža uždaryta kritusi žemiau nei „Juoduoju pirmadieniu“ vadinamos rinkos griūties 1987 metais.
D. Trumpas pasidalino „prezidentinėmis gairėmis“ twiteryje, jose įtraukta rekomendacija nedalyvauti susibūrimuose, kuriuose daugiau nei 10 žmonių.
JAV Aukščiausias teismas stabdo ginčų klausimą (oral arguments).
Brexito premjeras Borisas pasiūlė visuomenei vengti nebūtinų kontaktų.
125 Kinijos piliečiai evakuoti iš Italijos, Milano. Visi jie perkelti į karantiną.
Kinija siunčia 2000 greitųjų testų Filipinams. Naujieji testai gali duoti rezultatą per tris valandas.
Šveicarijoje, Armėnijoje paskelbta nepaprastoji padėtis.
Serbija atideda rinkimus.
Patvirtintas Lenkijos Aplinkos ministro Michal Wos apsikrėtimas.
Rusijoje draudžiami susibūrimai virš 50 asmenų.
Kanada užsidaro.
Rusija užsidaro.
Egiptas, Turkija užsidaro.
Ispanija, Portugalija, Vengrija, Gvatemala, Sudanas užsidaro.
Malaizija, Alžyras, Čilė užsidaro.