D. Grybauskaitė pakeitė savo nuomonę: generalinį prokurorą reikia paskirti dar šiais metais

Kaip skelbiama Prezidentūros spaudos tarnybos išplatintame pranešime, po antradienį rytą įvykusio Respublikos prezidentės Dalios Grybauskaitės susitikimo su Seimo valdyba, šalies vadovė pakeitė savo nuomonę – ji pareiškė, jog tokia situacija, kai prokuratūrai vadovauja laikinas generalinis prokuroras, „negali tęstis pernelyg ilgai“.

Dar daugiau – ji pripažino, jog „atsakomybė už stabilią prokuratūros sistemos veiklą tenka ir Prezidentei, ir Seimui, kuris dalyvauja generalinio prokuroro skyrimo procedūroje pritardamas Prezidentės teikiamai kandidatūrai“, ir todėl „būtinas bendras sutarimas dėl generalinio prokuroro skyrimo ir kandidatui keliamų reikalavimų“.

Kaip praneša Prezidentūros spaudos tarnyba, po susitikimo prezidentė pareiškė: „Turėtume dar šiais metais paskirti generalinį prokurorą ir atkurti prokuratūros sistemos stabilumą, kad visuomenei nekiltų nė mažiausių abejonių dėl teisingumo ir viešojo intereso gynimo, ikiteisminių tyrimų kokybės ir profesionalumo. Valstybei reikalinga prokuratūra, kelianti žmonių pasitikėjimą ir pagarbą savo kompetencija ir principingumu“.

Pasak spaudos tarnybos išplatinto pranešimo, valstybės vadovė įvertino ir pastaruoju metu išsakytus įvairių politikų siūlymus keisti Konstitucijoje įtvirtintą generalinio prokuroro skyrimo ir atleidimo tvarką. Tokios „iniciatyvos“, jos manymu, „problemos nesprendžia ir trikdo sistemos darbą“.

Be to, laiku nepaskyrus generalinio prokuroro gali „iškilti kolizija“ skiriant kitus prokurorus, nes „2016 m. baigiasi net 55 vyriausiųjų prokurorų arba jų pavaduotojų kadencijos“.

Prezidentūros pranešime teigiama, jog prezidentė mano, kad „prokuratūrai turi vadovauti aukšto lygio teisininkas profesionalas, sukaupęs darbo patirties ir prokuratūros, ir teismų sistemoje, kuriam rūpėtų ne munduras, o žmogaus teisių ir viešojo intereso gynimas, kokybiniai institucijos pokyčiai, jos modernumas ir atvirumas visuomenei“.

Pasak BNS, prezidentės atstovė spaudai Daiva Ulbinaitė patikino, jog per šį susitikimą D.Grybauskaitė konkrečių kandidatūrų į generalinius prokurorus neaptarinėjo, bet „pokalbiai su potencialiais kandidatais vyksta“ ir valstybės vadovė dėl siūlomo kandidato „apsispręs artimiausiu metu“.

Seimo pirmininkė „darbietė“ Loreta Graužinienė pripažino, kad dar galutinai neapsispręsta, ir kada bus teikiama generalinio prokuroro kandidatūra – dar šiemet, rudens sesijoje, ar jau kitąmet, pavasario sesijoje.

Parlamento vadovė patikino, kad „Seimas laukia kandidato ir pasiruošęs svarstyti ir apsispręsti, jeigu jis bus pateiktas rudens sesijoje, mes tą padarysime rudens sesijoje. Jokių procedūrinių problemų nematome“, – po susitikimo su prezidente kalbėjo L.Graužinienė.

Ir pridūrė, jog tai priklausys ir nuo kai kurių Seimo narių „nuotaikų: „Mes grįšime į Seimą, turėsime konsultacijas su frakcijų vadovais, komitetų pirmininkais, tada matysime, kokios yra nuotaikos“, – patikino L.Graužinienė.

Ir pridūrė, jog būtent išankstinės konsultacijos su Seimu „tikrai būtų vienas iš žingsnių, kuris turbūt galėtų vainikuoti ir teigiamą sprendimą Seime“.

L.Graužinienė taip pat pabrėžė, jog dauguma valdybos narių išsakė nuomonę, jog dėl pritarimo prokuroro kandidatūrai Seimas ir toliau turėtų balsuoti slaptai, o ne atvirai, kaip yra pageidavusi prezidentė. L.Graužinienės teigimu, „tik taip bus išsaugotas laisvas Seimo nario mandatas ir niekas nedarys įtakos parlamentarų sprendimui“.

Opozicijos lyderis konservatorius Andrius Kubilius buvo už tai, kad Seimo nariai balsuotų atvirai. „Seimo narių veiksmus, kai jie balsuoja slaptai, jų apsisprendimą įtakoja ne jų asmeninė sąžinė, o pačios įvairiausios įtakos, kartais ir labai neskaidrios“, – teigė prisipažino A.Kubilius.

Tiesos.lt primena, jog po to, kai Seimas antrąkart nepritarė prezidentės pasiūlytai generalinio prokuroro kandidatūrai, D. Grybauskaitė tvirtino, jog trečią kartą kandidatūrą ji teiksianti tik po metų – naujai išrinktam Seimui, arba tik tuo atveju, jei dabartinis Seimas dėl generalinio prokuroro balsuos „skaidriai“, t.y. viešai, o ne slaptai, kaip kad numato Seimo statutas.

Laikinai Generalinei prokuratūrai nuo birželio vidurio, kai baigėsi Dariaus Valio kadencija, vadovauja generalinio prokuroro pavaduotojas Darius Raulušaitis.

* * *

Siūlome prisiminti, ką apie prezidentės „skaidrumo pamokas“ mano Seimo narys Povilas Urbšys ir pirmasis atkurtos valstybės vadovas profesorius Vytautas Landsbergis:

Vytautas Landsbergis: „Tai – teisėsaugininkų grupės diktatas Prezidentei: arba teiki mūsų žmogų, arba „patas“. Ir tu būsi kalta“

„O jūs, vaikai, taip darykit, kaip Jurgelis daro. Vardan tos – Lietuvos Dalios“

* * *

Daugiau apie kandidato į generalinius prokurorus paieškas skaitykite kitose Tiesos.lt publikacijose:

Povilas Urbšys: Generalinis prokuroras – ne papuošalas

Kam dirba kandidatas į generalinius prokurorus?

Prezidentūra pasirinko kandidatą į naujus generalinius prokurorus

Krito N.Meilutį į GP vadovus protegavęs prokuroras

Kandidatas į generalinius prokurorus. Kaip pralaimi valstybės ir teisingumo interesai?

Praregėjo? Kandidatė į generalines prokurores pripažino: prokuratūroje viskas vyko neskaidriai

Ką nuo Seimo slepia kandidatė į generalinius prokurorus?

Grupė Seimo narių prašo ištirti galimus teisėjų E. Dambrauskienės, N. Meilučio ir L. Janiulytės nusižengimus teisėjų etikos principams

Prezidentės favoritė – neliečiama

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
2 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Tik įsidėmėkit

kokį š… mala prezidentė: -„Valstybei reikalinga prokuratūra, kelianti žmonių pasitikėjimą ir pagarbą savo kompetencija ir principingumu”.
Apie kokias kompetencijas, principingumus bei pagarbą galima kalbėti, kai prezidentė skiria savo statytinius bevalius, valantinus. Nuo pat pirmos paskyrimo dienos šie generolai neturėjo piliečių pagarbos, kai jie dirba prezidentei, o ne žmonėms.

politbiuro

Partijos planai – liaudies planai.
Partijos CK plenumo nutarimus – įgyvenimą!
Penkmetį- pirma laiko!
Šlovė KPSS!
Tiesiog taip ir „užkvipo” 1975 metais.
Na, nedyvai. Kaip Draugė buvo išmokyta, kaip buvo pripratusi, taip ir dabar „triūsia”.
Traktor v pole pir pir pir
My za trud, my za mir…

2
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top