D. Grybauskaitės prezidentūroje veiks Pilietinės edukacijos centras: siūlome jam vaizdinių priemonių

Per savo patarėją Rūtą Kačkutę prezidentė Dalia Grybauskaitė pranešė visuomenei, kad ji atsisako prezidento Valdo Adamkaus sumanymo įrengti prezidentūroje gyvenamąją valstybės vadovo rezidenciją ir taip išvengti kasdienio prezidento vežiojimo iš Turniškių ir atgal, bei nemažai kainuojančių prezidento namų Turniškėse išlaikymo. Kaip teigia prezidentės patarėja, remontuojamame prezidentūros ansamblio pastate bus visuomenei įrengtas Pilietinės edukacijos centras. 

Pasak patarėjos, prezidentės supratimu, valstybės vadovui dviejų rezidencijų nereikia, o visuomenei trūksta pilietiškumo, valstybės edukacijos centro, „kur būtų išsamiai supažindinama su tuo, kas yra valstybė, kaip ji veikia, kas yra demokratinė valstybė, kokios yra jos institucijos, kaip pilietis gali aktyviai dalyvauti valstybės valdyme“.

„Norint tai daryti turi labai gerai išmanyti visus mechanizmus ir būdus. Dėl to buvo nuspręsta kurti pilietiškumo edukacijos centrą. Jis bus skirtas ypač moksleiviams, jaunimui, paaugliams, bet, žinoma, ir visiems Lietuvos žmonėms bei užsienio svečiams“, – pasakojo R. Kačkutė apie šalies vadovės sumanymą.

Prezidentės atstovės teigimu, šiame centre bus eksponuojama istorinių eksponatų, valstybės dokumentų ir meno kūrinių, pavyzdžiui, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatų kūryba, kurioje bus irgi ieškoma atsakymų į klausimus: „Kas yra dabartinis pilietis, ką reiškia būti lietuviu, ką reiškia sąvoka „suverenitetas priklauso tautai“ ir t. t.?“

„Bus dirbama įvairių interaktyvių žaidimų, debatų forma. Tai bus visuomenei atviras ir nemokamas edukacijos centras. Jame dirbs žmonės, kurie priiminės grupes, centre bus galima vesti pilietiškumo pamokas“, – apie prezidentės planus kalbėjo R. Kačkutė.

Prezidentės patarėjos manymu, apklausos rodo, kad pilietiškumo ugdymas mokyklose dažnai yra sureikšminamas tik valstybinių švenčių metu, tai nėra nuolatinis procesas. „Šitame centre edukacija vyks nuolatos“, – žadėjo R. Kačkutė.

* * *

Tiesos.lt redakcija siūlo D. Grybauskaitės kuriamam Pilietinės edukacijos centrui pilietiškumo ugdymui svarbių vaizdinių ir metodinių priemonių, kurios, tikėkimės, pravers per pilietiškumo pamokas aiškinantis, „kas yra demokratinė valstybė, kokios yra jos institucijos, kaip pilietis gali aktyviai dalyvauti valstybės valdyme“.

Visų pirma – kviečiame supažindinti su pilietinėmis-meninėmis akcijomis, kuriose šie klausimai kelti ir vis dar keliami:


Kasmet rugpjūčio 23 dieną Piliečių santalkos bei M. K. Čiurlionio kultūros ir paveldo fondo pakviesti į S. Daukanto aikštę renkasi piliečiai pagerbti Breste žuvusio ir po mirties valdžios apšmeižto pulkininko Vytauto Pociūno atminimo 2006-ųjų rugpjūčio 23-iąją Breste metines. A.Rasakevičiaus nuotr.


2012 m. vasario 22 d. mitingas, kuriame reikalauta nedelsiant sugrąžinti į pareigas be jokio aiškaus pagrindo nušalintus Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos vadovus generolą Vitalijų Gailių ir pulkininką Vytautą Giržadą. T. Bauro nuotr.


2012 m. gegužės 31 d. S.Daukanto aikštėje piliečių vaikštynėmis „Už laisvą žodį“ buvo protestuojama prieš dienraščio „Lietuvos žinios“ vyriausiojo redaktoriaus, žinomo teatro kritiko Valdo Vasiliausko nušalinimą nuo pareigų, Prezidentūrai to pareikalavus. Alkas.lt nuotr.


Kasdienis piliečių budėjimas, vykęs 2012 metais S. Daukanto aikštėje net penkis mėnesius, buvo baigtas spalio 17 dieną. Tačiau pilietinė akcija „Tie-SOS!“ tebesitęsia iki šiol. Kiekvieną savaitės ketvirtadienį – Garliavos antpuolio dieną – 18 valandą valdžios savivalei ir konstitucinės santvarkos žlugdymui neabejingi piliečiai ir laisvieji menininkai renkasi aikštėn su žvakutėmis, o kiekvieno mėnesio 17-ąją susirenka paminėti valdžios smurtavimo meno kūriniu „Neužmiršim, nesitrauksim“. M. Kavaliausko nuotr.

* * *

Kas be ko, pagal pilietinio ugdymo programą būtina aptarti temą „valdžios ir piliečių santykiai“ – ją siūlytume iliustruoti šiomis vaizdinėmis priemonėmis:


Gegužės 17-osios „dialogo“ su taikiais piliečiais akimirkos.


Ant vieno Vilniaus universiteto Filosofijos fakulteto lango įtaisyta slapta kamera, skirta sekti kasdienę piliečių akciją S.Daukanto aikštėje.

Daugiau pavyzdžių galima rasti ir pilietinės akcijos „Tie-SOS!“ dalyvių viešuose laiškuose Respublikos prezidentei Daliai Grybauskaitei, ir šalies vadovės atsakymuose piliečiams.

Pilietiniam ugdymui pravers ir iš gimtųjų namų išplėštos bei „valstybės paslaptimi“ paverstos mergaitės skausmui neabejingų, aktyvių piliečių teismų nutartys.

Kol kas primename tik keletą:

• Glaudžiais ryšiais su Valstybės saugumo departamentu išgarsėjusio teisėjo Boleslovo Kalainio vadovaujamas Šiaulių apygardos teismas už pilietines vaikštynes Mažeikiuose nubaudė penkių vaikų motiną, našlę Rimą Štefanę 500 litų bauda, nors Mažeikių teismas ją išteisino, nes vaikštynėms – ne mitingui, ne piketui – leidimas nereikalingas.

• Kauno teismai, gindami smurtaujančios valdžios savivalę, nuteisė dėl pilietinio meno akcijos filosofę, Vytauto Didžiojo universiteto dėstytoją Liną Šulcienę.

• 2013 metais Kauno apylinkės teisme vykusiuose politiniuose teismų procesuose visi per Garliavos šturmą nuo pareigūnų smurtinių veiksmų nukentėję piliečiai, norėję taikiai stebėti teismo sprendimo vykdymą, buvo nubausti administracinėmis baudomis neva „už teisėtų reikalavimų nevykdymą“ (daugiau skaityti ČIA, ČIA, ČIA ir ČIA).

Į pilietinio ugdymo pamokas rekomenduotume pakviesti ir Eleną Narkevičiūtę – Kauno moksleivę, valdžios paverstą disidente: ją ir jos šeimą už Nemuno krantinėje kreida rašytą žodį „Tie-SOS!“ ilgą laiką persekiojo policija (daugiau skaityti „Elena Narkevičiūtė: Aš tikrai nepasiduosiu“).

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
16 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Šis minties "perlas" tiks

LR Konstitucija : 1 straipsnis Lietuvos valstybė yra nepriklausoma demokratinė respublika. 2 straipsnis Lietuvos valstybę kuria Tauta. Suverenitetas priklauso Tautai. 3 straipsnis Niekas negali varžyti ar riboti Tautos suvereniteto, savintis visai Tautai priklausančių suverenių galių. Tauta ir kiekvienas pilietis turi teisę priešintis bet kam, kas prievarta kėsinasi į Lietuvos valstybės nepriklausomybę, teritorijos vientisumą, konstitucinę santvarką. 4 straipsnis Aukščiausią suverenią galią Tauta vykdo tiesiogiai ar per demokratiškai išrinktus savo atstovus. 5 straipsnis Valstybės valdžią Lietuvoje vykdo Seimas, Respublikos Prezidentas ir Vyriausybė, Teismas. Valdžios galias riboja Konstitucija. Valdžios įstaigos tarnauja žmonėms. 6 straipsnis Konstitucija yra vientisas ir tiesiogiai taikomas aktas. Kiekvienas savo teises gali ginti remdamasis Konstitucija. 7 straipsnis Negalioja joks įstatymas ar kitas aktas priešingas Konstitucijai. Galioja tik paskelbti įstatymai. Įstatymo… Skaityti daugiau »

paziuresim

puikios iliustracijos pilietines visuomenes veiklai. Tik vargu ar Daukanto aikstes rumuose atsiras joms vietos. Siu rumu seimininkai turi kitoki supratima apie pilietine visuomene.

Tomas

Geras redakcijos siūlymas. Pagarba. O Grybauskaitės cinizmas beribis.

Ir V.Adamkus jau

jai nepageidautinas kaip sąlyginis dirgiklis,primenantis jos „zląstis”.

Pilietinės edukacijos centras

Auklės žmones landsbergine tiesa ir jo sukurta Lietuvos istorija.

PUIKU

NA ir Burokevičiaus kabinetas bus- VADINSIS KRASNYJ UGOLOK
NA KAIP GLOBJUI NEATSIDĖKOSI.

Fantastiška idėja

Grybauskaitė net Putiną su Lukašenka perspjovė. Aniems ciniškos fantazijos pritrūko.

tikriausiai

„Pilietinė edukacija”, pagal europederastų peogramas, turėtų būti pedofilijos, homoseksualizmo, zoofilijos, incesto ir kt. išsigimimų platinimas.

Galima

jau ir dabar pasakyti ką reiškia „suverenitetas priklauso tautai”, matant kaip valdžiažmogių šutvė tyčiojasi iš Tautos. Šita prezidentės „priemonė”, tai dar viena jos veiklos imitacija. Neturėdama realiai nuveiktų jokių reikšmingų darbų Lietuvai, bando bent populistiniais beprasmiais PR (o gal su paslėpta juoda prasme) rinkti sau balus.

pagarba

Pagarba Tiesos.lt už pastangas stabdyti valdžios patyčias. Kur tai matyta, diktatoriškos valdžios rūmuose pilietiškumo muziejus?
Gal jau laikas piliečiams nešti ir siųsti Grybauskaitei eksponatus jos muziejui?

Emilija

Teisiamasis Juozas Valiušaitis būtų geras Grybauskaitės muziejaus gidas.

Asta

Čia kažkoks išpūstas burbulas. Ką ten veikti – nebent muilo burbulus pūsti:)

Kur, Kur ir dar kartą - kur???

Kur ulbinaitė? Ją į pagrindinį eksponatą!!!!

Perduodu

Perduodu draugų baltarusių iš Minsko prašymą – būtinai įrengti vieną muziejaus stendą Alesiui Beliackiui. Su Lukašenkai išsiųstų jo sąskaitų kopijomis.

Arnė

Dieve, atleisk jiems, jie nežino ką bedarą…

Povilas Paštukas

Reikia tik džiaugtis, kad ir Lietuvoje jau daug kas pradeda suprasti ir įvertinti vaikų, jaunimo ir suaugusių pilietinio ugdymo reikšmę. Dėje, pasak Algirdo Kaušpėdo, Lietuvoje priviso daug ir zombių, kurie nebesugeba normaliai mąstyti, realiai vertinti situacijas, normaliai bendrauti,teikti konkrečius pasiūlymus ir rekomendacijas, kad pagerinti situaciją. Ir čia, komentaruose dominuoja zombiai. Be to, jie vengia atskleisti savo asmenybes, o tuščias smegenines visuomet maskuoja slapyvardžiais. „Zombiai atrieda, atidunda…”

16
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top