D. Pancerovas prisipažino: publikaciją parengė pagal „valstybės institucijos“ pateiktą propagandinę medžiagą; už tai „papildomo atlygio“ negavo

2015 metų rugpjūčio 3 dieną 15min.lt portalas paskelbė Dovydo Pancerovo publikaciją „Lietuvos radikalai naudoja rusiškos ir sovietinės propagandos technologijas“ apie kai kurių Lietuvos interneto svetainių vykdomą antivalstybinę veiklą. Kitą dieną signataras Zigmas Vaišvila kreipėsi į Generalinę prokuratūrą prašydamas išsiaiškinti, ar publikacijoje aprašyti veiksmai turi nusikalstamos veikos, numatytos Lietuvos LR BK 122 straipsnyje „Vieši raginimai smurtu pažeisti Lietuvos Respublikos suverenitetą“, požymių.

Per ikiteisminį tyrimą, be kitų, buvo apklaustas ir straipsnio autorius D.Pancerovas. Pastarasis paliudijo, jog straipsnyje pateiktą informaciją jis gavo iš „valstybės institucijos, kurios [jis] nenori įvardyti“, pareigūnų.

Kaip rašoma Vilniaus apygardos prokuratūros nutarime [kalba netaisyta – Tiesos.lt],

„[D.Pancerovas] nori patikslinti, kad prieš parašant šį straipsnį [„Lietuvos radikalai naudoja rusiškos ir sovietinės propagandos technologijas“] 2015 m. liepos mėn. gale susisiekė vienoje iš valstybės institucijų dirbantys asmenys, kurie pranešė, kad atliko tyrimą, kaip jis tuo metu suprato, susijusį su propaganda, ir pasiūlė pasidalinti minėto tyrimo medžiaga. Tų konkrečių asmenų nenori įvardinti dėl žurnalistinės etikos ir tarpusavio susitarimo.
Kitą dieną [D. Pancerovas] nuvyko į minėtą valstybės instituciją, kurios taip pat nenori įvardinti. Su juo bendravę asmenys iš pradžių žodžiu pristatė minėtą tyrimą ir parodė skaidres, o vėliau jam tiesiog pasiūlė viską įsirašyti į USB jungtį. Jis grįžęs patikrino minėtoje medžiagoje išdėstytus faktus, kurie yra viešai prieinami ir tokiu būdu papildė savo parašytą straipsnį. Po to minėtą straipsnį prieš publikuojant peržiūrėjo 15min.lt aktualijų skyriaus redaktorius Raimundas Celencevičius, ir 2015-08-03 minėtas straipsnis portale buvo publikuotas.
[…]
Jam asmeniškai iš informacijos šaltinio gauta medžiaga nesukėlė jokių abejonių dėl patikimumo ir aktualumo, nes minėtą informaciją jis pats patikrino, ir be to ši informacija buvo perduota Lietuvos Respublikos valstybinės institucijos darbuotojų, kurių tiesioginė pareiga yra stebėti informacinę erdvę ir ieškoti propagandos apraiškų, be to jo straipsnyje paminėti tinklalapiai, portalai buvo ne kartą paminėti VSD (valstybės saugumo departamento) grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime. Atsižvelgiant į tai, dar ir todėl jam nekilo jokių abejonių dėl informacijos šaltinio pateiktos medžiagos patikimumo. Taip pat [D. Pancerovas] nori patikslinti, kad jis asmeniškai už minėto straipsnio publikavimą papildomo atlygio negavo. Prieš publikuojant straipsnius jis gautą informaciją visada patikrina, nes supranta, kad temos, kuriomis jis rašo, yra jautrios ir tai susiję su įvairiais asmenimis, nes priešingu atveju bus liūdnos pasekmės ir tai gali sugriauti jo reputaciją, karjerą, gali prasidėti teismai ir nemalonumai jo darbovietei.“

Nepaisant D.Pancerovo patikinimų, jog „jam nekilo jokių abejonių dėl informacijos šaltinio pateiktos medžiagos patikimumo“, Pirmojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroras Antanas Gubista ikiteisminį tyrimą nutraukė. Kaip rašoma prokuratūros nutarime (skelbiame jį visą), „atlikus visus būtinus ikiteisminio tyrimo veiksmus nebuvo gauta duomenų apie tai, kad Lietuvos žiniasklaidos priemonės, interneto svetainės informacinėje erdvėje vykdė prieš Lietuvos valstybingumą nukreiptą veiklą arba viešai ragino smurtu pažeisti Lietuvos Respublikos suverenitetą“.

* * *

Tiesos.lt primena, kad Lietuvos specialiosios tarnybos ir anksčiau dalijosi su žurnalistais savo pareigūnų parengtomis medžiagomis bandydami per juos paveikti visuomenės nuomonę.

Viena tokių istorijų – tarnybų organizuota Gardine žuvusio pulkininko Vytauto Pociūno šmeižto kampanija. Siūlome ją prisiminti:

Pociūno žūtis: ar išlaikysime padorumo egzaminą?

Darius Kuolys. Gyvuok, Tarybų Lietuva!

VSD propagandistai: mušam ir rėkiam

Ataidai. D. Jurgelevičius atsiprašė dėl savo elgesio po V. Pociūno žūties

Rimantas Varnauskas. Saugumietiškas viralas

Šmeižtas kaip įkaltis (I)

Šmeižtas kaip įkaltis (II)

* * *

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
44 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
44
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top