Dainius Paukštė. Ignoravę savisaugos instinktą

Paukštė.lt

Pamenat, kaip Ilfo ir Petrovo „Aukso veršio“ pagrindinis veikėjas Ostapas Benderis, kalbėdamasis su savo sėbru Šura Balaganovu apie pinigus, greitai perpranta ribotą pastarojo mąstymą: „Ir kam tau pinigai? Juk tu neturi fantazijos – nežinosi kam juos išleisti.“

Žinia, fantazija, įžvalgomis apdovanoti visi kūrybos žmonės. Niekas nepaneigs, kad tokie turėtų būti ir mūsų Seimo nariai. Tačiau kai tik priartėjam prie migracijos klausimų, Seimo nariai kažkodėl virsta ne kūrėjais, o eiliniais šuromis balaganovais. Ir ne tik jie: kaip migracijos problema sprendžiama Vyriausybėje ar Prezidentūroje? Įtariu, kad pagal principą: tą dieną niekas iš šono nepajudino – ir ačiū Dievui! Neturi ten žmonės jokių idėjų ir net noro ką nors daryti. Viskas palikta savieigai. O juk neturėtų taip neatsakingai elgtis tie, kam tauta suteikė įgaliojimus spręsti savo likimą. Spauda ramina migdydama visuomenės budrumą: „Emigracija jau dvejus metus mažėja!“ O Premjeras metiniame pranešime išdidžiai pareiškia, kad „tarsi didvyriškomis“ jo vadovaujamos Vyriausybės pastangomis pavyko sumažinti ir suvaldyti emigracijos srautus.

Žinot, kai po nakties ateina rytas, niekas nesistebi ir nesigiria, kad tai įvyko, pavyzdžiui, dėl kokios nors jo veiklos pastangų, nes aplinkiniai įtartinai į tokį pažvelgtų. Premjeras aiškiai pasiskubino savintis emigracijos mažėjimo tarpinius rezultatus. Matyt, apie juos nelabai nutuokia ir jo patarėjai. O daugiamečiai stebėjimai patvirtina: migracijos procesai vyksta ciklais – srautų padidėjimą keičia jų mažėjimas. 2010 m. išgyvenome piką (83,5 tūkst.), po kurio prasidėjo natūralus srautų kritimas žemyn. Jis tęsiasi jau trečius metus (2011 m. – apie 54 tūkst.; 2012 m. – apie 43 tūkst.; 2013 m. – apie 40,5 tūkst.). Matyt, jų mažėjimas tęsis tol, kol galop pasieks savo daugiamečių rodiklių vidurkį. Jo metinė norma yra apie 33 tūkst. emigruojančių kasmet. Taip kad džiaugsmui pagrindo tikrai nėra. Tą patvirtina ir Gyventojų registro tarnybos pranešimas, jog per pirmus du šių metų mėnesius iš Lietuvos emigravo beveik 6 000 žmonių. Taigi, metų pabaigoje bus apie 36 000 emigravusių ir dar būsime nepasiekę daugiamečio vidurkio! Negi ir vėl Vyriausybė tvirtins, kad emigracija mažėja? Nenorom kyla klausimas: kas pavojingesni Lietuvai – politikai ar emigracijos skersvėjai?

Štai akademinės visuomenės atstovas VDU profesorius V. Čiubrinskas, pastebėjęs, kad trečius metus iš eilės daugėja į Lietuvą grįžtančių reemigrantų, viešai pareiškia: „Be abejo, pasaulis globalus ir mobilumo jame tik daugės. Migraciją vadinkim mobilumu ir tada bus daug lengviau žiūrėti į šią problemą, nes ypač ES erdvėje tas uždarbiavimas – grįžinėjimas yra įprastinis reiškinys. Kai dėl mobilumo skatinimo, atrodytų, kad mes eksportuojame darbo jėgą ir protus. Bet, kita vertus, sienų neuždarysi…“ – tvirtina jis. Čia pat iš naujo primenamas ir dvigubos pilietybės klausimas, mat registruojant vaikus užsienyje prarandama Lietuvos pilietybė.

Manau, kad jau seniai būtume pati turtingiausia šalis pasaulyje, jeigu Lietuvą kankinančias problemas pavadinus kitaip, jos išnyktų iš mūsų gyvenimo tarsi dūmas. Bandome save apgauti? Keturženklį grįžtančiųjų skaičių turime tik trečius metus. Ir iškart po paties didžiausio emigracijos piko 2010 m., kai iš Lietuvos emigravo, kaip minėta, daugiau negu 83 500 žmonių. Tiek daug žmonių tuomet buvo begėdiškai išstumti iš šalies sukūrus dirbtinę situaciją. Priežastis – naktinė A.Kubiliaus vyriausybės reforma, sukėlusi ir sparčiai didėjančią bedarbystę, ir turėtų garantijų darbo santykių srityje naikinimą, ir prievartinį atlyginimų mažinimą ir kt. Išėjo taip, kad savi darbdaviai atsikratė, o sava vyriausybė nusigręžė nuo žmonių, palikusi juos vienus su jiems primestomis problemomis. To nedarė nei viena valstybė Europoje ir juolab iš ES narių tarpo. Todėl daugelis žmonių emigravo tinkamai nepasirengę: nesusiradę darbo, be garantuotos gyvenamosios vietos. Tokioje padėtyje įsitvirtinti kitur – labai sunki užduotis. Ne visiems pavyko užsikabinti. Pagal savo formą tokia emigracija vadinama prievartine ir su laisvu asmenų judėjimu ar mobilumu neturi nieko bendro. Būtent todėl pastaraisiais metais ir grįžta į Lietuvą daugiau žmonių

Mano nuomone, tikrasis laisvas asmenų judėjimas yra galimas tik tarp vienodo ar panašaus ekonominio išsivystymo valstybių. Tuo tarpu mūsų emigrantai yra tiesiog eiliniai pasaulinės ekonominės migracijos proceso dalyviai ir nesvarbu, kad iš ES šalies. Tai, kad atvykę į kitą ES šalį kol kas turime šiokių tokių privilegijų (socialinis draudimas, darbo stažo skaičiavimas pensijai, pašalpos ir kt.), neturėtų mūsų apgauti, nes tokios pat teisės jau suteikiamos ir trečiųjų šalių piliečiams, kurie į ES taip pat buvo atnešti ekonominės migracijos srautų. Be to, reikia turėti omenyje, kad Lietuvos pilietis, ketinantis emigruoti, privalo deklaruoti savo išvykimą tik tuo atveju, jeigu jo išvykimo trukmė viršija 12 mėn. (anksčiau buvo 6 mėn.). Jeigu išvykimas trumpesnis – deklaracija nebūtina ir jis neįtraukiamas į emigruojančių iš Lietuvos skaičių. Kalbant apie mobilumą svarbu ir tai, kad jis turi vieną privalomą sąlygą – grįžimą į savo šalį. Nuo 1990 m. iš Lietuvos emigravo gerokai daugiau negu 800 000 žmonių. Dauguma jų yra išvykę daugiau nei penkeri metai ir savo nuolatine gyvenamąja vieta jau yra pasirinkę ne Lietuvą. Jie išsivežė savo šeimas, jau yra integravęsi į tų šalių visuomenes ir savo ateities su Lietuva nesieja. Tokių, manau, yra ne mažiau kaip 0,5 mln. Ar juos taip pat priskirsime mobilumui?

Nežinau, kodėl vėl keliamas antrosios pilietybės klausimas. Negi jį kelia vadinamieji mobilios migracijos dalyviai? Kiek žinau, šis klausimas mūsų valstybėje yra išspręstas – vaikui gimus užsienyje tiesiog reikia nepamiršti nuvykti į Lietuvos ambasadą. O esant tam tikroms sąlygoms, kai jis sulaukia pilnametystės, jis gali išsaugoti ir abi pilietybes. Na, o ES erdvėje kalbėti apie antrąją pilietybę, manau, iš viso nereikėtų. Mes visi ir taip turime antrąją – ES – pilietybę. Tik ją reikėtų įteisinti ir įprasminti. Tai duotų žymiai daugiau „cemento“ stiprinant ES pagrindus nei nuolat vykstančios diskusijos apie ES galių koncentravimą (centralizavimą) Briuselyje.

Visiškai pritarčiau Ministro Pirmininko patarėjui finansų klausimais Stasiui Jakeliūnui dėl socialinio draudimo įmokų kompensacijos šaliai, iš kurios atvyko emigrantas. Bet turtingoji ES narių dalis to niekada nedarys, kol pačios nuo emigracijos nukentėjusios ES narės ir jų politikai neinicijuos klausimo Europos parlamente. Juk migracija – vienintelis nepakitęs reiškinys šiuolaikiniame pasaulyje, kurios galimybėmis, kaip ir prieš dvejus, trejus ar penkis šimtus metų, pasinaudoja tik stipresnė valstybė, ekonomiškai žlugdydama emigranto tėvynę.

Matant tokį politikų neveiklumą, savisaugos instinkto ignoravimą ir bet kokios atsakomybės vengimą, kartais norisi pasakyt: gana, elkitės kaip norit, jeigu visi tyli. Bet praeina diena kita – ir supranti: daug kas apsidžiaugtų, jeigu nutilčiau. Todėl kalbu.

Paukštė.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
7 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
paprasta...

kai Lietuvoje teisingumo ir teisybės nerasta, kai tave laiko ne žmogumi, jei nepriklausai kolaborantams – ir važiuoja lietuvis, kur yra dar teisingumas, kur jį žmogum laiko….

poliglotologas

isvaziuoti lengviau, negu rinkimuose nebalsuoti uz grybauzkaite ar konservatorius.

Apie cementą ir kai ką daugiau

Vokietija ir Prancūzija daug amžių stengėsi ginklu pajungti sau VISĄ EUROPĄ, kad visiems galėtų diktuoti savo sąlygas. Nieko neišėjo. Padarė tai gudrumu – sukurdami ES, į kurią, lyg avinai, sulindo dauguma Europos valstybių. Lietuviai tai padarė pačiu gėdingiausiu būdu – laisvę pardavė eurosojūzui, balsuodami už alaus butelį ar skalbimo miltelių pakelį… ir tapo pigia juodadarbių armija Vakarams. TSRS laikais dirbę prestižinius darbus gamyklose, institutuose, universitetuose, dabar, padėję savo diplomus ir pamiršę mokslinius vardus, plauna indus, valo tualetus, šluoja gatves ar šluosto pakvaišusių senių užpakalius Vakarų Europoje, o Lietuvoje mokytojomis ar tarnautojomis dirbusios moterys, “išsvajotuose” Vakaruose neretai laukiamos tik kaip prostitutės… ES tikrieji valdovai iš savo naujųjų vasalų įsiveža kokybiškus maisto produktus, o jiems importuoja pasenusius, nekokybiškus ar menkaverčius… Iki soclagerio… Skaityti daugiau »

Klajūnas

Lietuvoje įsiviravo neofeodalizmas, su savo luomais: kunigaikščiai, ponai, bajorai, miestiečiai, dvasininkai, baudžiaunikai (chalopai). Norint, kad būtų sprendžiama emigracijos problema, reikia keisti sistemą iš esmės iš neofeodalizmo į demokratiją. Koks ponas norės atsisakyti ponų demokratijos, koks bajoras sutiks, kad mokesčius turi mokėti visi, o ne tik baudžiaunikai/chalopai, kad už darbą turi būti teisingas atlygis (pagal nusistovėjusias ES primtas proporcijas). Baudžiaunikai nekelia maištų, nes tam reikia organizuoti struktūras ir veiksmus – profsąjungas, streikus. Papraščiau emigruoti ir bėgti iš dvarų ir kunigaikštysčių (šiuo atžvilgiu sąlygos geresnės nei anksčiau). Ponai ir Ponios, atsiverskime istorijos vadovelius ir pamatysime, kad šiam pasaulyje viskas kartojasi, tik naujomis formomis. „Elitas” gyvena čia ir dabar, o chalopams siūlo gyventi rytoj. Pabaigai šiek tiek optimizmo. Skaitant Lietuvos istorija susidaro įspūdis,… Skaityti daugiau »

ruta

Kai Lietuvos valdzioje , Seime , teisesaugoje , ministerijose tupi nomenklatura / kaip ir sovietmeciu / , kuri pasidare sau ir super gerus atlyginimus ir privilegijas/ stai pensininkai- teisejai gauna 10 000 lt, o ju darbo ‘vaisiu’ , tai Lietuva , pirmaujancia ES pagal korupcija / , tai laukti teisingumo , supratimo , adekvaciu sprendimu is valdzios neverta , jie jau senokai atitruko nuo realaus Lietuvos gyvenimo ir nesuruose nei rupintis Tauta , nei ka tai keisti .Todel reikia nemiegoti , o eiti balsuoti uz padoru , sazininga , moralu prezidenta .Musu seima ir daraugai/ artimi/ balsuosime uz Gerb. Puteiki , nes komunistines -KGB liekanos baige nuvaryti Lietuva i bankrota .

Stiprinti ES pagrindus?

Ką ES narystė davė Lietuvai? ES milijardai – milijonieriams, visiems kitiems platus asortimentas: bedarbystė, darbo vietų mažėjimas ir vis mažesnis SODROS biudžetas, augantis savižudybių skaičius, emigracija, beglobiai vaikai.. ir реdеrаstų eitynės. Dešimtais narystės ES metais Lietuvoje žemiau skurdo rizikos ribos gyvena apie 18,6 proc. visų šalies gyventojų (skelbia Statistikos departamentas). Sodros biudžetas – neigiamas, valstybė nerentabili, neišsilaiko net tokiomis sąlygomis, kai kasmet – dalis biudžeto pinigų – skolinti, – dalis – išmalda. Iki įstojimo į ES to nebuvo. Tai kam naudinga ta „integracija”?

Ar emigrantai neturėtų

nebalsuoti šiuose rinkimuose,juos boikotuoti.Nes jei prisimenant praeitus rinkimus,labai keistai Venckienės emigrantų balsai atiteko Degutienei.Kas gali paneigti,kad dabr nebus klastojama panelės naudai.

7
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top