Prezidentė Dalia Grybauskaitė, šį antradienį apsilankiusi kunigaikštienės Birutės ulonų batalione Alytuje, pareiškė, kad Lietuvoje šiandien vyksta informacinis ir propagandos karas, kurio metu „demokratija negali būti skystablauzdė“. Tokiais žodžiais ji gynė savo pasiūlymą griežčiau kontroliuoti ir cenzūruoti šalies informacinę erdvę. Šį pasiūlymą Seimas neseniai atmetė.
„Mano pareiga, kaip Prezidentės ir kaip ginkluotojų pajėgų vadės Lietuvoje, ginti valstybę nuo bet kokio karo formos. Lietuva šiandien yra informacinio karo stovyje ir propagandos karo stovyje. Todėl gintis privalome, demokratija negali būti skystablauzdė, ji turi gebėti apsiginti. Todėl visokias formas karo, kurios yra taikomos prieš mus – tiek politikai, tiek aš – privalome priimti sprendimus tokius, kurie galėtų apsaugoti Lietuvą nuo tokių formų. Todėl, be jokios abejonės, ieškosiu galimybės tai daryti ir toliau: kalbėsiuos su politikais, mėginsiu įtikinti, galbūt kažką keisime, bet apsiginti turime ir privalome patys“, – antradienį viešėdama Alytuje žurnalistams sakė šalies vadovė.
Prezidentė teigė ketinanti ir toliau kalbėtis su Seimu dėl iniciatyvos įstatyme įtvirtinti, kad programos oficialiomis Europos Sąjungos kalbomis turi sudaryti ne mažiau kaip 90 proc. retransliuojamų televizijos programų kiekio kiekviename jų vartotojams siūlomame televizijos programų pakete, išskyrus specializuotus paketus.
Prezidentūros teigimu, šiuo metu iki 30 proc. visų retransliuojamų programų Lietuvoje sudaro rusiška produkcija. Seimas prieš savaitę atmetė prezidentės teiktas Visuomenės informavimo įstatymo pataisas: dauguma pataisų kritikų aiškino, kad jos gali pažeisti žodžio laisvės principus.
„Kalbėsiu su politikais, mėginsiu įtikinti, galbūt kažką keisime, bet apsiginti turime ir privalome patys“, – sakė D. Grybauskaitė. Pasak jos, propagandos karo pavyzdį liudija ir neseniai žiniasklaidoje paviešinta informacija, kad Lietuvos moksleiviai vyko į sukarintas stovyklas Rusijoje.
Tiesa, Valstybės saugumo departamento teigimu, ši informacija prezidentei ir kitiems valstybės vadovams buvo teikiama nuolat. Kodėl D. Grybauskaitė iki šiol abejingai stebėjo Lietuvos moksleivių stovyklavimą Rusijos karinėse stovyklose, žurnalistai nepaklausė. Pati prezidentė tai paaiškinti taip pat užmiršo.