Dalia Grybauskaitė po dar vieno teismo sprendimo „juodosios buhalterijos“ byloje: sukčiauti, vogti, vengti mokesčių Lietuvoje kol kas dar „apsimoka“

Pirmadienį vienoje skandalingiausių Lietuvos istorijoje bylų – vadinamojoje Darbo partijos „juodosios buhalterijos“ byloje, nagrinėjamoje kone dešimtmetį – priimtas dar vienas sprendimas: Lietuvos apeliacinis teismas nusprendė Viktorą Uspaskichą ir Vytautą Gapšį išteisinti dėl didelės vertės mokestinių prievolių išvengimo, buvusi partijos buhalterė Marina Liutkevičienė, teismo sprendimu, taip pat nepadariusi tokio nusikaltimo.

Tačiau apgaulinga apskaita buvo. Dėl vieno tokio epizodo V. Uspaskichą, V. Gapšį ir M. Liutkevičienę Lietuvos apeliacinis teismas pripažinti kaltais ir skyrė pinigines baudas: atitinkamai – 6 800, 3620 ir 5792,40 euro.

Teisėjos Violetos Ražinskaitės paskelbtas nuosprendis, leidęs įtariamiesiems „juodąja buhalterija“ išvengti įkalinimo bausmės, įsiteisėjo iškart po paskelbimo.

Kaip skelbiama alfa.lt portale, teisėja pripažino, jog toks sprendimas priimtas po to, kai išnagrinėjus bylą paaiškėjo, kad V. Uspaskichas, nors ir inicijavęs apgaulingą apskaitą, nesukčiavęs ir todėl nė nebandęs išvengti didelės vertės mokestinių prievolių.

„Esminės apgaulės mes nenustatėme. Sukčiavimas padaromas tik tiesiogine tyčia, tiesioginės tyčios mes irgi nenustatėme“, – teigė teisėja.

Tačiau teisėja pripažino, kad abejonių, ar Darbo partija vykdė „juodąją buhalteriją“, teismui nekilo. „Iš tiesų buvo apskaita tvarkoma apgaulingai, buvo didelės sumos neoficialių pajamų, to nebuvo oficialioje apskaitoje. Labai akivaizdžiai viskas susidėlioja, kas organizavo šią veiklą – būtent V. Uspaskichas, kas tiesiogiai vykdė tai, o būtent – M. Liutkevičienė. Taip pat ir kas padėjo vesti tą apskaitą – V. Gapšys“, – teigė V. Ražinskaitė.

Teisėja taip pat pažymėjo, jog Lietuvos apeliacinis teismas sutiko su prokuroro teiginiais, kad nuteistieji veikė ne bendrininkaudami, bet gerai organizuota grupe.

Generalinė prokuratūra, tikėtina, tokį sprendimą skųs. Prokuroro Sauliaus Versecko teigimu, apeliacinis teismas tokį sprendimą priėmė todėl, kad dar nėra susiformavusi teisminė praktika, t.y. teismui dar neaišku, kaip reikėtų kvalifikuoti finansines Darbo partijos aferas – ar kaip sukčiavimą, ar kaip apgaulingą apskaitos tvarkymą.

„Tai yra teisinis klausimas – kvalifikavimo. Pirmos instancijos teismas šią veiką vertino kaip sukčiavimą, apeliacinės instancijos teismas pasakė, kad teisiškai tai turi būti vertinama pagal lengvesnį Baudžiamojo kodekso straipsnį.

Praktika nėra vienareikšmiška šioje byloje, vyksta teisinė diskusija. Teks šitą klausimą kelti iš naujo kasacinės instancijos teisme ir prašyti vertinti dar kartą, kurios instancijos teismas buvo teisus“, – teigė S. Verseckas.

BNS teigimu, Apeliaciniam teismui paskelbus savo sprendimą, prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė, jog Lietuvoje kol kas „apsimoka“ sukčiauti, vogti ir vengti mokesčių.

„Kol „juodosios buhalterijos“ byloje galutinai nesibaigė teisminis procesas, prezidentė negali vertinti teismo sprendimo. Tačiau, atsiribojant nuo konkrečios bylos, prezidentė ne kartą pabrėžė, kad Lietuvos bausmių sistema neatgraso nusikaltėlių – dar kol kas „apsimoka“ ir sukčiauti, ir vogti bei vengti mokesčių“, – rašoma prezidentės spaudos tarnybos atsakyme BNS.

„Sistemą būtina keisti, juolab, kad ir Europos Sąjungos dokumentuose pabrėžiama, jog teismų sistemos gebėjimas taikyti atgrasomąsias baudžiamąsias sankcijas atlieka esminį atgrasymo vaidmenį“, – teigiama jame.

P.S. Kad Lietuvos teismų sistema nėra visiškai bejėgė taikyti „atgrasomąsias baudžiamąsias sankcijas“, rodo kitas šiandien priimtas sprendimas: prieš tris mėnesius pareigūnų automatą pagrobęs ir penkias valandas 3 000 policijos pareigūnų ieškotas Igoris Molotkovas Vilniaus apygardos teismo buvo pripažintas kaltu ir nuteistas aštuonioliktą kartą – už policininkų ginklo pagrobimą jam skirta 4 metų 4 mėnesių laisvės atėmimo bausmė.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
18 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
18
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top