Dalius Stancikas. Kai baigsis Rusijos rezervo fondas

Žurnalas „Miškai“

Nuo nepriklausomybės atkūrimo Lietuvos didžiausia grėsme yra įvardijama Rusija ir šiam pavojui atitolinti skiriama daug jėgų ir finansų. Užsienio, saugumo, energetikos strategijos, milijardus kainuojantys projektai (atominė elektrinė, dujų terminalas, skalūnų angliavandeniliaiir pan.) kuriami ne pagal sąnaudų ir naudos analizę, bet išskirtinai žvelgiant tik per Rusijos grėsmės prizmę. Artėjanti ekologinė katastrofa – visuotinis atšilimas, kurį didžiosios valstybės vadina rimčiausia grėsme planetai, o teologai –Apvaizdos ženklu žmonijai, Lietuvoje vertinamas su ironiška šypsena: „žaliųjų“ Kremliaus agentų primesta pseudoproblema, nukreipianti pasaulio dėmesį nuo tikrosios – Rusijos grėsmės. Net sudėtingas Europos Sąjungos ateities klausimas – viena federacinė valstybė ar valstybių konfederacija – lietuviško politinio elito pateikiamas kaip turintis vienareikšmį ir nediskutuotiną atsakymą: abejojantys federacinės Europos ateitimi ir vertybėmis griauna Europą ir stiprina V. Putino valdžią!

Rusijai okupavus Krymą ir Donbasą lietuviškas politikos suprimityvinimas išvirto liūdnais komiksais: Prezidentė Rusiją pavadino teroristine valstybe (tokiu atveju pagal kovos su terorizmu principus reiktų sunaikinti arba suimti visus rusus), premjeras išsiaiškino, kad mokytojų streikai organizuojami Maskvoje, o Lietuvos saugumo departamentas Kremliaus šalininkais įvardijo signatarus – nepriklausomybės atkūrėjus (tarp jų ir tą, kuris atkūrė saugumo departamentą).Valstybės priešais skelbiami ūkininkai, reikalaujantys, kad Lietuvos žemė būtų parduodama tik Lietuvos piliečiams, kalbininkai ir rašytojai, siekiantys, jog lietuviškas raidynas nebūtų užterštas svetimomis raidėmis, žemaičiai, besipriešinantys skalūnų naftos išgavimui jų žemėse… Propagandinis karo smagratis sukasi vis greičiau, priešų daugėja, patriotų mažėja, didieji internetiniai dienraščiai, nacionalinė televizija kelia paniką – kaip toje pasakoje apie kraugerį Mėlynbarzdį: jis jau prie vartų, jis jau klebena duris, jis jau viduje…

Tokiais veiksmais mes milžiniškais šuoliais artėjame prie savo komunistinės praeities ir dabarties Rusijos, kur kritika valdžiai pateikiama kaip sąmokslas prieš valstybę, kur strateginės linijos oponentai smerkiami ir persekiojami kaip Vakarų agentai, o jų atvaizdai paišomi tualetuose ant grindų…

Žinoma, istorijos pamiršti negalime: per pastaruosius 200 metų lietuvybę labiausiai naikino carinė ir bolševikinė Rusija – nuo 1795 m. Lietuva jos alinamoje okupacijoje (su masinėmis tremtimis, konclageriais, kalbos draudimu) išbuvo 169 metus! Jei ne tos okupacijos, Lietuva šiandien būtų klestinti Europos valstybė ir jai negrėstų masinis išsivaikščiojimas.

Vis dėlto blaivus vertinimas rodo, kad dabartinė panika nepamatuota (prieš metus dvejus veik kiekvienas sutiktas pažįstamas pradėdavo pokalbį klausimu: ar jau greitai karas su Rusija?) ir Lietuvai atneša daugiau žalos nei naudos. Kasdienis gąsdinimas kelia žmonėms nuolatinį stresą, nesaugumo jausmą, skatina neveiklumą, depresijas, milžinišką emigraciją, atbaido naujas investicijas. Tokia baimė dėl privalomosios karo tarnybos grąžinimo kilo tik todėl, kad jaunuoliai ir jų šeimos iškart įsivaizdavo karą, žaizdas ir mirtį, nors privalomoji karo tarnyba siejasi ir su pozityviais tikslais – vyriškumo, pareigos, atsakomybės šeimai ir Tėvynei ugdymu, fiziniu bei emociniu stiprėjimu.

Taip, Rusija Lietuvai – istorinė grėsmė, turime būti jai nuolat pasiruošę, kaip geras krikščionis visuomet pasiruošęs mirčiai, bet dėl to kasdien nesigąsdina ir nenuodija gyvenimo džiaugsmo, ar kaip japonas visuomet pasiruošęs žemės drebėjimui – jų Japonijoje per metus būna po kelis šimtus. Tačiau istoriškai žiūrint, Lietuva per savo tūkstantmetę istoriją dar niekad nebuvo tokia saugi kaip šiandien, nes priklauso stipriausiai pasaulyje gynybinei sąjungai NATO, o Rusija tokia silpna kaip šiandien buvo prieš šimtą metų – per kruviniausią pasaulyje revoliuciją.

Tiems, kas mano priešingai – kad Ukrainos užpuolimas kaip tik įrodo Kremliaus jėgą, siūlau atsakyti į klausimą: ar prieš porą metų galėjote prognozuoti, jog Rusija pradės kariauti su savo pačia artimiausia giminaite, istoriškai žiūrint – su pačia savimi, nes Rusija ir Ukraina kilusios iš tos pačios šaknies, pirmosios rytų slavų valstybės Kijevo Rusios?

Ukrainos pasitraukimas iš Rusijos įtakos zonos yra milžiniškas pastarosios susilpnėjimas: panašiai jaučiasi žmogus, praradęs savo dešinę ranką ir koją. Rusų džiūgavimas dėl susigrąžinto Krymo yra tolygus džiaugsmui dėl išsaugoto mažojo pirštelio, nematant, jog prarasta visa ranka.

Rusijos imperija byra tais pačiais siaurėjimo ratais, kaip ir kūrėsi (panašiai byrėjo ir Osmanų imperija): 1989 m. išsilaisvino socialistinio lagerio valstybės, 1991 m. –buvusios sovietinės respublikos,tad liko paskutinis, mažasis ratas – vadinamoji Rusijos federacija (1996 m. įskilo ir jis: čečėnai jau buvo trumpam išsikovoję savo nepriklausomybę).

Buvusiam KGB pulkininkui V. Putinui pavyko dviem dešimtmečiams pristabdyti Rusijos imperijos byrėjimą, bet tai lėmė ne jo išgirtasis sumanumas, o neįtikima sėkmė – per penkiolika V. Putino valdymo metų naftos kaina tik kilo leisdama Rusijai kiek sustiprėti. Bet štai 2015-aisiais ji žaibiškai krito žemyn, vėl atverdama sukiužusį imperijos pamatą. Valstybė, kurios gerovė ir galia priklauso nuo kelių iškasamų išteklių (sovietų imperija 1989 m. taip pat pradėjo irti smarkiai sumažėjus naftos kainai), yra silpna ir labai pažeidžiama.

Užteko 2015 m. perpus kristi naftos kainoms ir perpus sumažėjo rublio vertė, o išliaupsinti V. Putino reitingai subliuško dešimčia nuošimčių. Rusija įklimpo į ilgą ir labai gilią krizę: pigios naftos era tęsis dar mažiausiai keletą metų, o per tą laiką Rusijoje baigsis pigios, lengvai išgaunamos naftos resursai: neseniai Rusijos energetikos ministerija skelbė, atsižvelgiant į dabartinį tempą, jų dar liko iki 2020 metų.

Taigi išvados vienareikšmės: dabartinis Rusijos galios demonstravimas yra butaforinis, nes ji šiandien silpnesnė nei Sovietų Sąjunga savo griūties išvakarėse. Tą liudija ne tik nuvertėjantis rublis, blėstantis Rusijos karas Rytų Ukrainoje (Rusija yra pajėgi užimti Ukrainą, tačiau kaip ją išlaikyti po okupacijos?), žalingos nuolaidos Kinijai, godžiai besidairančiai į savo istorines žemes Rusijos rytuose (Mandžiūriją), bet ir V. Putino baimė dėl savo ateities. Krymo okupacija, įsivėlimas į karą Sirijoje, politinės nuolaidos Čečėnijos karaliukui, Nacionalinės gvardijos kūrimas – tai trumpalaikės asmeninės V. Putino pergalės, lemiančios ilgalaikius Rusijos nuostolius. Akivaizdu, jog Krymo okupaciją nulėmė V. Putino baimė, kad ukrainietiška revoliucija nepersimestų į Rusiją (rusai opozicionieriai šaiposi, kad Rusijoje dar nebuvo Maidano, o jau yra Antimaidano judėjimas) – juk Rusijos valdžios korupcija daug didesnė nei Ukrainoje, o nuverstasis Ukrainos prezidentas V. Janukovyčius (beje, kažkada taip pat galėjęs pasigirti labai aukštais populiarumo reitingais) savo valstybės iždą švarino gerokai švelniau nei dabartinis Kremliaus šeimininkas.

Todėl pats tikėtiniausias Rusijos ateities scenarijus – ne išorinė agresija, bet vidinė griūtis, dar viena slaviška revoliucija, pasibaigsianti galutiniu Rusijos imperijos žlugimu ir komunistinės šmėklos (taip pat Lenino kūno) palaidojimu. Kada to turėtume laukti? Gal po metų, gal po penkerių – viskas priklauso nuo būsimų naftos kainų ir nuo to, kaip greitai baigsis Rusijos rezervo fondas, sukauptas naftos kainų klestėjimo laikais.

Ar esame pasiruošę tokiam istorijos posūkiui: nuo Rusijos atskilusi Kaliningrado sritis ir dešimtys tūkstančių pabėgėlių, iš Rusijos per Lietuvą plūstantys į Europos gilumą?

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
25 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Tarabilda

Teisinga mintis Rusijos ateitį sieti su žaliavų kainomis pasaulio rinkose. Bėda tik ta, kad ne Vakarų valstybės diktuoja kainų madas, o didžiosios monopolijos valstybėms, eliminuodamos politinį kainų matmenį. Rusija tuo naudojasi ir tų metų iki jos griuvimo gali būti tikrai kur kas daugiau nei iki subyrės ES netvarus iliuzinis pamatas. Pvz,. kodėl vėl pradėjo kilti naftos kainos? Dėl labai paprastos priežasties, kad JAV ėmė mažinti Naftos gamybą ir neatėjo į biržą su skalūnų nafta. Vadinasi, jos scenarijus labai dviprasmiškas Rusijos tramdymo byloje. Lygiai kaip ir Vokietijos Nord Streemo atveju. pavyzdžių, kiudijančių, kad Vakarai nesusieja politikos su žaliavų kainomis begalės. Apgailėtina, bet Magnickio ir kitokie sąrašai Rusijos tikrai nepatupdys į tupyklą.

naikštė

Nu ne, aš tikrai esu ne už centralizuotą federacinę ES, o už laisvą konfederaciją, ir atvirą pasikeitimams.

niekad nesibaigs

niekad nesibaigs vodka rusijoje.
niekad nesibaigs mūsų kolaborantų girtų ruskelių garbinimas, klausymas ir pamėgdžiojimas.

Pikc

Tarkim, kacapstanui tikrai ateina paskutinioji – krachas, byrėjimas, chaosas. Iš vienos pusės – gerai, iš kitos – o kaip tas dvesiantis monstras elgsis, turint galvoj jo mentaliteto (jei taip galima pavadinti) ir masinio naikinimo ginklų kiekio santykį?

ploxyš

Ne, netreikia svaigti jog ruskija subyrės. Šūdas nebyra. Šūdas lipnus, o džiūdamas tik tvirtėja. Tūkstantį metų orda nesikeičia, laikosi tvirtai priskretusi ant pasaulio paviršiaus. Rusiško mėšlyno būvis kažkiek priklausys nuo aplinkinės situacijos. Tikrai, daug lems kas ištiks merkel/junkerinę homjauropą. Briuselio libetastijai griūnant, kacapynas bandys gaudyti žuvį tame dumble. Daug priklausys nuo ir jankių vidiněs būklės. Jeigu prezidente taps saksofonisto boba, bus toks obaminis „apgreidas”. Nieko gero. O jeigu preziku taps ryžas ir trumpas, na tai visiškas mėšlas bus. Skirtumas tame esminis bus, jog prie shortiko homjauropei bus visiška žopa. Tas durnius pribaigs nato, o mums tuomet bus psdc. Klintonienė iš visų jėgų bandys išgelbėti bilderberginį briuselyno kvaziimpetijos projektą. Irgi scheise. O va kitajcai, va tie gali padaryti stiprių judesių, ypač… Skaityti daugiau »

plokyšui

t.b. brankZ 🙂

Nepasirašysiu

„Jei ne tos okupacijos, Lietuva šiandien būtų klestinti Europos valstybė ir jai negrėstų masinis išsivaikščiojimas.”
Fantazija. Okupacijos nutiko, nes valstybe susilpnėjo ir nesugebejo atsinaujinti. Elitas pasirodė prastos rūšies.

O apie Rusija p. Stancikas rašo vėjus, kurie prieštarauja skaičiams bei visai Vakaru profesionaliai bei neprofesionaliai žiniasklaidai. Neapsimeskite, kad žinote geriau, nes informacija, manau, gaunate is ten pat, kur ir dauguma (įskaitant turbut ir Lietuvos saugumą) – is Google.

nepodpisancui

Ir tu ruskeli atbėgai? Na, tai vis narsiniesi nepasirašysęs, ale negali ištrivot nerašęs? Gal tu koks nedašutęs ar neišnešiotas, kad ČIA ruskijai draugų ieškai?
Gal geriau keliauk pas savus į sutriną matušką, nes ČIA tik orą dykai gadini.
Su savo propaganda ČIA atrodai kaip nuogas vidury plento.
Labai kvailai atrodai kacapėli. Nykiai.

ruta

..’Rusija puola..’ , tai pagrindinis politinis koncervu lozungas , tiesiog galima pavadinti tai monopoliu .Su tai lozungais labi puikiai stumesi VISI milijardiniai energetiniai projektai .Kodel jie VISI nesa finansine zala, stai kur klausimas ?O gal tai ir yra pagrindinis uzdavinys visokiu deduliu , matriosku ir ju klapciuku ?Ar nieko asmenisko , TIK biznis ?Stai , pasirodo ,Lietuvos politines prostitutes net nesugebejo nieko issidereti stojant i ES , dabar net norint mazinti PVM , privalu atsiklausti ES komisijos ../ didinti tai prasom ../Kai politikoje tupi TIK pilki nevykeliai , laizantis Briuseliui ir kuriems rupi TIK savo asmenine gerove , tol nyksime . Rusija , tai monstras ant moliniu koju , ‘vertuchaju ‘ , stalinistu palikuonis su atrofuotomis smegenemis , kurios nesugeba… Skaityti daugiau »

....

Eiliniai kliedesiai.
„Ukrainos pasitraukimas iš Rusijos įtakos zonos yra milžiniškas pastarosios susilpnėjimas: panašiai jaučiasi žmogus, praradęs savo dešinę ranką ir koją.”
Jeigu autorius nusprendė, kad 8% laukinių maidane gali nuspręsti 45 mln. gyventojų pasirinkimą, tai tokių straipsnių neverta ir skaityti.

> nepodpisancui       2016-05-3 1:16

Iš šalies stebint, tai pats esi ne visai pilno proto, rusofobija sergantis tipas, tipinis tvartelio kliedesių platintojas, kuriam ant kiekvieno kampo ruselis vaidenasi.Žegnokis brolau dažniau ir nesivaidens tau „ruseliai”.

Jota

Komentatoriaus Ploxyš (23.37) kitaip kaip ligoniu nepavadinsi. Yra ir kitų panašių. Juoda neapykanta žmonėms, tautai. Jūs galite nepritarti Kremliaus politikai (aš irgi prieš Kremliaus valdžią, ir pasidomėkit nuodugniau, kas ją sudaro), bet nedera būti zombiams tautos atžvilgiu. Jūs nekenčiate žmonių kaip tokių, o niekas taip negriauna asmenybės kaip neapykanta. Šiame portale turbūt labiausiai pasitvirtina S. Lavrovo žodžiai, kad Lietuva – rusofobiškiausia šalis. Kokią „Tiesą” jūs čia deklaruojat? Aš šiuo portalu beveik visiškai nebetikiu. O Stancikas irgi puikiausiai supranta, kad iškraipo situaciją pagal užsakymą. Negėda?

Jota

Kai buvo pradėti leisti tremtinių prisiminimai, skaitydama ir baisėdamasi tuo, kas parašyta, aš visąlaik stebėjausi, kad tremtiniai labai retai rodė panieką ar neapykantą savo budeliams ir kankintojams. O jūsų kai kurių komentarų
skaityti net nesinori. Jūs turbūt labai nukentėjot nuo rusų? Kas labiausiai?

gailiosi

perskaites straipsni iki galo!

Nuomonė

Ganėtinai daug šiame portale renkasi neadekvačiai matančių tikrą Lietuvos situaciją, pritvinkusių neapykantos,trokštančių kraujo.Taip tikrai neturėtų būti !Gėda.
Kokį atsiprašant šik..į katiną reikia vaizduoti lietuvišką tekstą suvulgarinant ir surusinant.Iki ko nusiritom, jei lietuviškai rašyti nebemokam ar nebenorim, o puolam kaip šunes vienas kitą už nuomonės parašymą.
Skaldyk ir valdyk.Ar to yra siekiama ? Ar tai tapo norma šiame portale ?

Rusija bandys pulti NATO valstybę

Norės pasirodyti drąsūs kaip hitlerojdai.Blickrygas užsitęs.Kinija įžengs į Mandžiūriją,musulmonai pajudės link Maskvos.
Nežinau,nežinau.
Bus sunku išlaikyti Rusijai savo subinės teritorinį vientisumą…
ES yra Rusijos Motina maitintoja ir žaliavų pirkėja,bet ne benkartams suprasti kas yra pagarba senai Motinai.

straipsnis

is serijos – jems dar blogiau.

pergalės laidas

…. 2016-05-3 6:55
Nieko nesupratai ir nesuprasi, va kas blogiausia. Tie 9 procentai yra aktyviausi ir drąsiausi, paskui juos visada einalikusi avių banda… taip kad nenuniekink tų ,kurie Maidane pakilo prieš korupciją, prieš vagis v zakonie”. Ten noras gyvent ES tebuvo noru gyventi taip , kaip nori gyventi žmogus laisvėje. Prisiminiau kažkur palyginimą , šia proga: liūtų banda vedama avino – pasmerkta pralaimėjimui, , gi avinų banda vedama liūto – elgsis ir kausis kaip liūtai. Štai tie 9 procentai ir yra liūtas, jis katalizatorius, pakeliantis tautą į pergalę.

> pergalės laidas       2016-05-3 15:03

Nei į tvorą, nei į mietą…kam to maidano reikėjo net delfinariumo skaitytojai žino.Kokius makaronus ant ausų tamsta kabinėji ???

Antanas

Taigi kad ne Rusija yra istorinis Lietuvos priešas.
Reikia bent jau prieškario Lietuvos istoriją žinoti ir suvokti, kad jei ne antras pasaulinis, tai Vilnius tikrai būtų ne Lietuvos sostinė.
Taigi …taigi …..

demesio hidraulinis karas pries Lietuva!

150 tukst vatniku-koloradu organizoja boikota supermarketams! Cia jau tikrai Putinas prisidejo,jo ranka taip ir matosi is Kremliaus! 🙂

Trinktas

Ir kalafiorą Putinas pabrangino. Tik jis galėjo tokią kiaulystę padaryti Lietuvai – taip supriešinti. Pusė Lietuvos, ir valdžia jų pusėj, sako, kad kalafioras nebrangus, o kita, kad pabrangęs. Susitarti neišeis. Bus pilietinis karas, kurį laimės Putinas. Todėl ir sakau – reikia kuo galima skubiau atšaukti kalafiorų kainas ir net atpiginti. O Putinui reikėtų parodyti, kad jo klastą supratom ir pasiųsti dovanų Kremliun vagoną supuvusių kalafiorų. Po tokio demokratiško akto pasaulis pradėtų visai kitaip į mus žiūrėti ir vertinti. Kaip į valstybę turinčią stuburą. Ir visa Lietuva galėtų išeiti į aikštes su pigiais kalafiorais rankose, mojuoti ir susitaikyti visiems laikams.

monk
Jėzusas

Daliau, Daliau esi toks pats bukagalvis kaip ir tavo tie kritikuojami ultra rusofobai. Labai stengiesi demonizuoti Rusiją tačiau visai pamiršti kas mus naikino ir naikina iš tikrųjų – kryžiuočių-kanibalų kultūra. Kad ir ta pati Lenkija. Carinėje Rusijoje mes lenkėjome o ne rusėjome. Aišku Rusija mums nėra absoliutus gėris nes jau būtume ištirpę joje, kaip ištirpo prūsai savo laiku tų laikų Europos sajungoje. Apskritai Daliau jeigu teko studijuoti istoriją, tai turėtum pripažinti kad didžiausi žiaurumai vyko vakarų europoje o ne Rusijoje ir aplink ją. Trėmimai į Sibirą ir t.t. oi kaip žiauru. Šiandieniniai metodai švelnesni bet efektyvūs nemažiau – per nepriklausomybės laikotarpį savarankiškai lietuvių išsitrėmė ir nusižudė daugiau. Rusija okupavo Kryma? O kur dingo Ukrainos kariuomane kuri buvo Kryme ir turejo… Skaityti daugiau »

25
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top