Dana Lukauskienė. Maži miesteliai neabejingi jaunimo nedarbui

Kovo 25–31 dienomis pagal „Veiklus jaunimas“ programos finansuojamą projektą – „Pokytis reikalingas jaunimui: Strategijos jaunimo įsidarbinimo galimybių plėtrai“ („Transition Youth: Strategies for Youth Employability“), Plateliuose, viešbutyje „Linelis“ įvyko jaunimo organizacijų lyderių seminaras, kuriame dalyvavo 11 ES šalių atstovai.

Augantis jaunimo nedarbas – opi problema

Augantis jaunimo nedarbas tampa sudėtinga problema Europos Sąjungoje. Nedarbą lydi žlugusios jauno žmogaus viltys, ekonominė migracija su adaptacijos naujoje aplinkoje sunkumais, nusikalstamumo augimas, socializacijos užribio, priklausomybių ir skurdo plėtra.

Jaunimo nevyriausybinės organizacijos įvairiose šalyse nebegali būti abejingos šioms problemoms. Jos telkiasi bendrai analizuoti esamą situaciją, ieško būdų, kaip reikėtų geriau parengti jaunus žmones darbo rinkai. Pagal projektą – „Pokytis reikalingas jaunimui: Strategijos jaunimo įsidarbinimo galimybių plėtrai“ („Transition Youth: Strategies for Youth Employability“) – Plateliuose, viešbutyje“ Linelis, įvyko jaunimo organizacijų lyderių seminaras.

Seminaro iniciatorius – Plungėje ir Rietave veikianti švietėjiško pobūdžio visuomeninė organizacija „Veikiam.Lt“, kurios tikslas kelti jaunų žmonių kultūros lygį ir tobulinti pasirengimą profesiniam darbui. Draugijos nariai dalyvavo tarptautiniuose mokymuose pagal įvairius projektus Danijoje, Estijoje, Prancūzijoje ir kt., kol pagaliau patys į Plungę pasikvietė svečių iš Italijos, Estijos, Latvijos, Graikijos, Kipro, Maltos, Lenkijos, Portugalijos, Bulgarijos, Rumunijos bei Lietuvos.

Negąsdino žvarbūs orai

Įdomu tai, kad italai, graikai, Kipro atstovai bei portugalai neišsigando vėluojančio pavasario ir šaltų orų Lietuvoje. Svarbiausios temos nagrinėtos seminare – Europos šalyse neišspręstų socialinių problemų įtaka jaunimo nedarbui, švietimo sistemų teikiamas išsilavinimo lygis ir darbo rinkos reikalavimų derinimas, nedarbo mažinimo teigiama patirtis įvairiose šalyse. Apie organizuojamą seminarą išplatinta informacija jaunimo organizacijoms, su kuriomis bendradarbiauja „Veikiam.Lt“. Dalyvių atrankos pagrindinis kriterijus buvo atsiųsti pamąstymai, nagrinėjamos problemos aktualumas ir situacijos analizės brandumas.

Seminaro dalyviams iš anksto buvo numatytos ir kitos užduotys. Jie turėjo pateikti tokią informaciją apie savo šalį, kaip antai: nuo kokio amžiaus žmonės gali pradėti darbinę veiklą, kokios taikomos palankios jaunimui įdarbinimo programos, papasakoti apie jaunimo organizacijų iniciatyvas mažinant nedarbą, sugalvoti, kaip originaliai supažindinti su savo šalies etnografiniais savitumais.

Seminaras tęsėsi šešias dienas. Pirmoji diena buvo skirta „ledų „bendravimo metu įveikimui. Dragiškoje aplinkoje seminaro dalyviai buvo supažindinti su Plungės miesto istorija, kultūros tradicijomis. Savo ruožtu jie papasakojo apie savo organizacijų veiklą. Taip pat mokymų užduotims vykdyti suformuotos nedidelės komandos iš įvairių šalių atstovų. Dirbdami tokiose komandose, jauni žmonės turėjo progą lavinti anglų kalbos įgūdžius, geriau pažinti kitos šalies žmones mokėsi bendrai dirbti daugiakultūrėje aplinkoje. Antroji diena buvo skirta diskusijoms, didaktiniams žaidimams, audiovizualinės medžiagos apie šalis, iš kurių atvyko svečiai perklausai ir peržiūrai. Buvo numegztas simbolinis bendradarbiavimo tinklas iš geltonų lietuviškų vilnonių siūlų. Seminaro dalyviai daug įspūdžių pasisėmė vakaronėje, kurioje jie galėjo pamatyti įvairių šalių tautinius drabužių, paragauti nacionalinių valgių, pašokti tautinių šokių, pasimokyti žaidimų.

Dalyvavo vietos bendruomenė

Trečioji diena buvo skirta bendravimui su vietos bendruomene, savivaldos atstovais. Diskusijoje apie jaunimo nedarbo problemas, maloniai sutiko dalyvauti Plungės r. savivaldybės administracijos vicemeras Mindaugas Jurčius, verslininkas Petras Beinoras, neabejingas socialinei Lietuvos raidai ekonomikos mokslų daktaras Algimantas Matulevičius.

Paskutinėmis seminaro dienomis dalyviai mokėsi projektinės veiklos. Renginio pabaigoje savo pasisakymuose įvertino įdarbinimo situaciją ir seminaro veiklą. Seminaro dalyvių nuomone, tokie susitikimai skatina tarptautinį bendradarbiavimą ir įvairių šalių jaunimo organizacijų patirties sklaidą. Jie konstatavo, jog jaunimo įdarbinimo situacija dar neįveikė krizės, kad jaunimo organizacijos savo veiklos būdais turi aiškinti visuomenei, jog jaunimo nedarbas itin aktuali nūdienos problema ir pagal savo kompetenciją analizuoti nedarbo priežastis, kelti iniciatyvas padėčiai pagerinti. Jaunimas piešiniais, esė išreiškė tai, kas jiems kelia nerimą, pasidalijo savo viltimis ir galimais nedarbo įveikimo būdais ateičiai.

Dana Lukauskienė – draugijos „Veikiam. Lt“ pirmininkė

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top