Sidas Aksomaitis | vakarozinios.lt
Lietuviško teisingumo grimasos – žindyvė, Temidės nemalonėn patekusi dėl to, kad jos tėvų namuose augęs taksų veislės šuniukas jos vestuvių dieną įkando į nosį vienai šventinės ceremonijos dalyvei, daugiau nei pusę paros turėjo praleisti areštinėje.
Vokietijoje su šeima gyvenanti telšiškė keturių vaikų motina 42 m. Ligita Telšiuose buvo sulaikyta ir į areštinę uždaryta gruodžio 27 d. apie 14 val. Areštinėje moteris atsidūrė iškart, kai gruodžio 27 d. atvyko į Telšių rajono apylinkės teismą, kur nagrinėjama jai iškelta baudžiamoji byla už sunkų kūno sužalojimą, padarytą dėl neatsargumo. Jos sulaikymo pagrindu tapo dar spalio mėnesį Telšių rajono apylinkės teismo pirmininkės Vitalijos Liauzginienės priimta nutartis moterį sulaikyti vos tik ji pasirodys Lietuvoje. Bylą nagrinėjanti V.Liauzginienė šiuo metu atostogauja, tad spręsti kardomosios priemonės pagrįstumą skubos tvarka buvo paskirta to paties teismo teisėja Stefanija Sakalauskienė. Šiai teisėjai reikėjo laiko susipažinti su bylos medžiaga, todėl posėdį dėl vos pusės metų dukrelę krūtimi maitinančios moters likimo nutarta surengti gruodžio 28 d. rytą.
Nutartį sulaikyti žindyvę vykdantiems Telšių apskrities policijos pareigūnams teko konsultuotis su gydytojais ir imtis visų priemonių, kad nebūtų pažeistas kūdikio maitinimo režimas. Per daugiau nei pusę paros laiko, kurį moteris praleido areštinėje iki trečiadienio rytą įvykusio teismo posėdžio, pareigūnai žindyvę pamaitinti dukrelės konvojavo kelis kartus. Drama baigėsi vakar rytą, kai teisėja S.Sakalauskienė nutarė Ligitai paskirti švelnesnę kardomąją priemonę – rašytinį pasižadėjimą neišvykti.
Teisinės bėdos telšiškę Ligitą užgriuvo, kai 2014 m. liepą, rengiantis jos sutuoktuvių iškilmėms, jos tėvų namuose augęs taksų veislės šuniukas Mikis įkando jį kalbinusiai ir paglostyti bandžiusiai vienai iškilmių dalyvei į nosį. Nors šuniuko šeimininkai siūlė padengti nukentėjusiajai gydymo išlaidas ir sumokėti 1 tūkst. eurų už patirtą moralinę žalą, ši kreipėsi į policiją. Nukentėjusioji patirtą žalą įvertino 7 tūkst. eurų.
Kol vyko bylos tyrimas, šuniukas Mikis pasiligojo ir nugaišo, o pastojusi Ligita gavo leidimą iki teismo posėdžio išvykti į Vokietiją. Dėl itin komplikuoto gimdymo Vokietijos medikai draudė jai vykti į Lietuvą, tai patvirtinančias jų pažymas šeima siuntė bylą nagrinėjančiam Telšių rajono apylinkės teismui, kuriam buvo nurodyta ir tiksli jos gyvenamoji vieta Vokietijoje. Tačiau bylą nagrinėjanti teismo pirmininkė V.Liauzginienė, nusprendusi, kad kaltinamoji į posėdžius neatvyksta piktybiškai, priėmė nutartį suvaržyti jos laisvę.
Povilas Urbšys, Seimo narys:
Ką mes pastebime vertindami teisinį persekiojimą Lietuvoje? Jis yra neadekvatus padarytam nusikaltimui. Asmuo, susijęs su organizuotu nusikalstamumu ar politine korupcija ir įtariamas milijoninių sumų iššvaistymu arba šimtatūkstantinių kyšių ėmimu, kažkodėl sulaukia labai švelnių kardomųjų priemonių. O kai žmogui byla išvystoma iš buitinės situacijos, kai tas žmogus nėra susijęs su nusikalstamu pasauliu, į areštinę yra siunčiama žindyvė. Tai yra absurdas, kuris žemina žmogaus orumą.
Kai dėl atsitiktinių aplinkybių įtariamuoju tapęs žmogus persekiojamas maksimalia jėga, kyla klausimas, ar tai galima pavadinti teisingumo vykdymu.
Mūsų šalyje iškreipiama nusikaltėlio sąvoka. Kas Lietuvoje yra nusikaltėlis, kurį turime izoliuoti nuo visuomenės? Pasirodo, didžiausias nusikaltėlis mūsų valstybėje yra žindyvė, kurios šuo netyčia įkando kažkokiam svečiui. Teismams valstybė yra suteikusi įrankius ir galias apsaugoti visuomenę. Jei teisėjas manys, kad žindanti moteris kelia grėsmę visuomenei ir yra didysis valstybės nusikaltėlis, jam galima sukurti bet kokius įstatymus – jis vis vien elgsis pagal savo suvokimo lygį.