Dar kartą apie tai, kaip savivaldybė šviečia druskininkiečius

Dr. Juozas Šarkus, Druskininkų savivaldybės tarybos narys | „Druskonis“

Pirmiausia norėčiau priminti skaitytojams, kad dar vasario mėnesį „Druskonyje“ viešai pagarsinau merui R.Malinauskui ir savivaldybės administracijos direktorei V.Jurgelevičienei pateiktus klausimus dėl leidinio „Mano Druskininkai“:

1. Kokio sprendimo pagrindu Druskininkų švietimo centras leidžia ir nemokamai platina leidinį „Mano Druskininkai“?

2. Kokioje Druskininkų savivaldybės 2013 m. biudžeto dalyje numatytos išlaidos leidiniui „Mano Druskininkai“, kokios išlaidos šiam leidiniui planuojamos 2013 metams iš viso ir kokios – pagal atskirus biudžeto išlaidų straipsnius?

Ir štai labai operatyviai, praėjus mėnesiui po oficialaus kreipimosi (mano raštą savivaldybės administracija gavo vasario 7 d.), kovo 5-ąją gaunu savivaldybės administracijos direktorės V.Jurgelevičienės pasirašytą trumpą dviejų sakinių atsakymą. V.Jurgelevičienės atsakymas šedevras – tikrai vertas komentaro.

Pirmiausia kyla natūralus klausimas, kodėl dviejų sakinių atsakymui p. V.Jurgelevičienei prireikė net 20 darbo dienų, o, skaičiuojant kalendorinėmis –beveik mėnesio? Ogi remiamasi tuo, kad savivaldybės tarybos reglamente socialdemokratų buldozeris įtvirtino, kad atsakymo į tarybos nario paklausimą terminas yra 20 darbo dienų. Paprastai į opozicijos paklausimus atsakoma pačią paskutinę pagal tą terminą dieną. Jeigu apskritai atsakoma. Pavyzdžiui, 2012 m. liepos 10 d. prašymas pateikti Finansų komiteto bei savivaldybės tarybos posėdžių protokolų kopijas ignoruojamas iki šiol. Ar tai nėra atviras tyčiojimasis iš opozicijoje esančių savivaldybės tarybos narių? Kovojame prieš patyčias mokyklose, o savivaldybės administracijoje klesti patyčios? Ir visa tai Druskininkuose vyksta valdant socialdemokratų daugumai. O juk socialdemokratų pagrindinis devizas yra: „Svarbiausia žmogus“. Tai gal Druskininkuose socialdemokratai vykdo visai kitokią programą nei Lietuvos socialdemokratai?

Į pirmąjį mano klausimą „Kokio sprendimo pagrindu Druskininkų švietimo centras leidžia ir nemokamai platina leidinį „Mano Druskininkai“?“ – visiškai net nesiteikta atsakyti. LR Vyriausybės 2007 m. rugpjūčio 22 d. nutarimo „Dėl asmenų prašymų nagrinėjimo ir jų aptarnavimo viešojo administravimo institucijose, įstaigose ir kituose viešojo administravimo subjektuose“ taisyklių patvirtinimo reikalavimų 6 str. pažymėta, kad „… nagrinėdami asmenų prašymus, valstybės tarnautojai privalo vadovautis pagarbos žmogaus teisėms, teisingumo, sąžiningumo ir protingumo, taip pat Lietuvos Respublikos viešojo administravimo įstatyme įtvirtintais įstatymo viršenybės, objektyvumo, proporcingumo, nepiktnaudžiavimo valdžia, tarnybinio bendradarbiavimo, efektyvumo… principais“. Manau, kad p. V.Jurgelevičienė, taip atsakinėdama į opozicijoje esančių tarybos narių paklausimus, akivaizdžiai nesilaiko aukščiau išvardytų principų. Bet šiuo atveju aš esu ne tik pilietis (asmuo), bet ir tarybos narys, vykdantis vietos savivaldos įstatyme man, kaip tarybos nariui, numatytas funkcijas. Prašomos informacijos reikia ne man asmeniškai, o tarybos nario pareigoms vykdyti. Tokiu atveju kyla klausimas, ar p. V.Jurgelevičienė nepiktnaudžiauja savo tarnybine padėtimi, ar apskritai tinka užimamoms pareigoms? Juo labiau, kad Valstybės tarnybos įstatyme labai aiškiai pažymėta, kad „valstybės tarnyba grindžiama įstatymų viršenybės, teisėtumo, lygiateisiškumo, lojalumo, politinio neutralumo, skaidrumo, atsakomybės už priimtus sprendimus principais“. O dabar pabandykime patys atsakyti į klausimą, kodėl taip atkakliai tiek meras R.Malinauskas, tiek savivaldybės administracijos direktorė V.Jurgelevičienė neatsako į ne kartą užduotą klausimą: „Kokio sprendimo pagrindu Druskininkų švietimo centras leidžia ir nemokamai platina leidinį „Mano Druskininkai“?“

Vadovaujantis Visuomenės informavimo įstatymo 22 str., savivaldybių institucijos negali būti viešosios informacijos rengėjais ir leisti periodinius informacinio pobūdžio leidinius, koks yra savaitraštis „Mano Druskininkai“. Tai patvirtina tiek šį klausimą nagrinėję teisininkai, tiek žiniasklaidos situacija Druskininkuose besidomintis Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius.

Tame pačiame įstatyme pažymėta, kad viešoji informacija nesuderinama su žurnalistinėmis kampanijomis, rengtomis pagal išankstinius nusistatymus ar tenkinant grupinius, politinius interesus, bei privalo būti objektyvūs ir nešališki. Tačiau tiek merui R.Malinauskui, tiek savivaldybės administracijos direktorei V.Jurgelevičienei, tiek Druskininkų švietimo centro direktoriui V.Gintučiui į tai nusispjauti. Jiems įstatymai negalioja. Matyt, bijant tokios savivalės pasekmių, iki šiol ir negauname atsakymo į šį klausimą. Juk netgi švietimo centro autobuso nuomos įkainiai buvo tvirtinami savivaldybės taryboje.

O čia juk savaitraščio leidyba, kuri kainuoja apytikriais paskaičiavimais iki 50 tūkst. litų per mėnesį, o metams susidaro apie 600 tūkst. litų. Anksčiau, kol leidinys nebuvo savaitinis, jis kainavo irgi ne tiek jau mažai – apie 200 tūkst. litų. Ir čia, pasirodo, jokių tarybos sprendimų nereikia. Daugiau negu keista. Gal jau laikas tokia situacija susidomėti ir teisėsaugos institucijoms?

Šiuo klausimu savivaldybės tarybos Kontrolės komiteto, kurio narys aš esu, posėdyje kreipiausi į savivaldybės kontrolierių S.Valentukevičių, prašydamas patikrinti savivaldybės administracijos ir Druskininkų švietimo centro veiklą leidžiant leidinį, o dabar jau savaitraštį „Mano Druskininkai“. Net nesitikėjau tokios neigiamos p. S.Valentukevičiaus reakcijos į mano teisėtą prašymą. Supratau, kad jis iš esmės yra tik kišeninis mero ir savivaldybės administracijos kontrolierius, formaliai atliekantis pareigas ir gerai suprantantis, ką jam leidžia kontroliuoti, o ką ne.

Todėl kartu su kolega bandėme patys šiek tiek paanalizuoti Druskininkų švietimo centro veiklą. Naudojomės ta ribota informacija, kurią galima surasti viešojoje erdvėje, kadangi, kaip jau minėjau, informacija apie savivaldybės administracijos ir savivaldybės įstaigų veiklą opozicijai priklausantiems tarybos nariams yra neteikiama, grubiai pažeidžiant įstatymus.

Taigi, paanalizavus nemažą šūsnį oficialių dokumentų apie švietimo centro veiklą 2004–2012 metais išryškėjo keletas gana įdomių dalykų. Švietimo centro maksimalus etatų skaičius 2004 metais buvo 26,25, o 2012 metais jau išaugo net iki 45,8, iš jų pedagoginių darbuotojų etatų 20,05, nors klasių komplektų skaičius pastaraisiais metais mažėja. Lėšos iš savivaldybės biudžeto, skiriamos švietimo centrui, vis didėja, nors gyventojų skaičius savivaldybėje mažėja. Jeigu 2011 m. buvo numatyta 1 325,9 tūkst. litų, 2012 m. 1 389,9 tūkst. litų (po patikslinimo 1 524 tūkst. litų), tai 2013 m. jau numatyta 1 541,6 tūkst. litų. Kodėl taip yra? Kodėl švaistomos švietimo centro lėšos leidiniui, vėliau savaitraščiui „Mano Druskininkai“, kuris leidžiamas pažeidžiant aukščiau minėtus įstatymus?

Meras R.Malinauskas interviu Balsas.lt (2013 m. vasario 4–10 d. Nr. 4) teigė, kad Druskininkų savivaldybei trūksta pinigų ir, norint subalansuoti biudžetą, nukerpama nuo visko, nepaliekant pinigų net cheminėms priemonėms mokyklų palangėms valyti. O, pasirodo, Druskininkų švietimo centre labai daug rezervų. Vien tik atsisakius lėšų švaistymo leidiniui „Mano Druskininkai“, būtų galima rasti lėšų ne tik mokyklų palangėms valyti, bet ir kitiems svarbiems poreikiams. Na, ir pabaigai būtina pakomentuoti p. V.Jurgelevičienės atsakymo – šedevro dalį, kad: „… nuspręsta didinti leidinio tiražą ir gerinti leidinio kokybę. Pasiūlius verslui, leidinys finansuojamas privačiomis lėšomis, taip taupant biudžeto lėšas“.

Visų pirma, kas priėmė sprendimus didinti leidinio tiražą ir gerinti leidinio kokybę, ir toliau lieka neaišku. Elgiamasi kaip savame kieme: ką noriu, tą ir darau. Tačiau skandalingiausias dalykas, mano nuomone, yra tai, kad leidinys, pasak p. R.Malinausko ir p.V.Jurgelevičienės, finansuojamas privačiomis lėšomis.

Pažiūrėkime kaip čia yra iš tiesų. Visų pirma, Druskininkų švietimo centras, Viešųjų pirkimų tarnybos duomenimis, 2013 m. vasario 20 d. pasirašė sutartį dėl 341 tūkst. 998,40 litų su AB spaustuve „Titnagas“ dėl spausdinimo paslaugų. Sutarties įvykdymo data – 2015.04.20, tai yra iki kitų savivaldybės tarybos rinkimų. Tai kaip čia dabar su privačiomis lėšomis? Toliau – dar gražiau. Savivaldybės tarybos posėdyje opozicijos atstovai bandė paklausti p. R.Malinausko ir p. V. Jurgelevičienės, kas tie privatūs geradėjai, kurie ruošiasi padengti šimtatūkstantines savaitraščio „Mano Druskininkai“ leidimo išlaidas. Salėje kurį laiką buvo mirtina tyla, o po to buvo toliau tęsiamas tarybos posėdis, taip ir neatsakius į užduotą klausimą.

Iš savaitraščio „Mano Druskininkai“ redaktorės L.Rekevičienės bei UAB „Druskininkų vandentiekis“ ir Druskininkų vandens parko vadovo E.Antanaičio pasisakymų galima daryti išvadą, kad tos privačios lėšos bus iš šios įmonės, kurios 100 proc. akcijų priklauso savivaldybei. Taigi čia jau ir galima įtarti vagystę vidury baltos dienos. Juk viso šio Vandens parko komplekso su gydyklomis savininkas yra savivaldybė. Tai yra savininkai esame visi mes, gerbiami Druskininkų savivaldybės gyventojai. Tačiau šio mums priklausančio komplekso uždirbtos lėšos, pasirodo, yra privačios.

Tad klausimas – privačios kieno? Pono R.Malinausko, p. V.Jurgelevičienės, p. E.Antanaičio? Tikroje pilietinėje visuomenėje po tokių pareiškimų gyventojai išeitų į gatves, matydami tokį cinišką mums priklausančių lėšų savinimąsi. Gal ir druskininkiečiai prabus?

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top