Darius Kuolys: „Nomenklatūra skelbia karą piliečiams?“

Kaip jau skelbėme, Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas dėl euro referendumo nusprendė kreiptis į Konstitucinį Teismą (KT). Referendumo iniciatoriai tai vadina iniciatyvos stabdymu, bet Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas teigia, kad be KT sprendimo proceso negalima tęsti.

Šiandien Žinių radijo laidos „Dienos klausimas“ vedėjas Aurimas Perednis kvietė diskutuoti: ar tauta gali skelbti referendumus visais svarbiausiais klausimais, nesvarbu, prieštarauja jie Konstitucijai ar ne.

Laidoje kalbėjo vienas iš referendumo iniciatorių, Tautininkų sąjungos pirmininkas Julius Panka (nuo 01:40 min.), Seimo narys Kęstutis Masiulis (nuo 04:30 min.), Mykolo Romerio universiteto (MRU) teisės profesorius Vytautas Sinkevičius (nuo 09:20 min.), Vyriausiosios rinkimų komisijos narys Jonas Udris (nuo min.), Vilniaus universiteto dėstytojas dr. Darius Kuolys (nuo 34:00 min.), politologas, Klaipėdos universiteto dr. Saulius Šiliauskas (46:00 min.), MRU teisės profesorius Justinas Žilinskas (nuo 56:20 min.). Savo nuomonę išsakė ir į laidą skambinę žiūrovai.

Kaip jau ne kartą yra sakęs, V.Sinkevičius ir šioje laidoje pakartojo: tauta referendumu gali spręsti svarbiausius klausimus, kaip ir nustatyti naujas taisykles Konstitucijai, pakeisti daug dalykų, tačiau negali spręsti visko, taip pat tauta referendumais negali paneigti bendro gyvenimo principų.

„Tauta negali paneigti fundamentalių vertybių, kuriomis grindžiama Konstitucija, pavyzdžiui, žmonių lygiateisiškumo, nediskriminavimo, žodžio laisvės, tikėjimo, minties laisvės. Niekas Konstitucijoje negali nustatyti kokios nors privalomos ideologijos, negali įtvirtinti nuostatos, kad rinkimų teisę turi tik moterys, o vyrai neturi arba atvirkščiai. Tauta nėra visagalė – darydama Konstitucijos pataisas, ji turi nepaneigti tų vertybių, kuriomis apskritai grindžiamas visuomenės gyvenimas, tarptautiniai santykiai“, – laidoje sakė V.Sinkevičius.

„Tai dabar mes iš vienos pusės sakome, kad laikomės tarptautinių įsipareigojimų ir principų, o iš kitos pusės į savo Konstituciją norime įrašyti nuostatas, kurios griauna sutarčių laikymosi principus, mūsų narystę Europos Sąjungoje ir t.t. Narystė ES, kaip ir narystė NATO, yra saugumo garantas, konstitucinė vertybė. Ją reikia tik stiprinti, o ne griauti“, – tęsė V.Sinkevičius.

D. Kuolys, komentuodamas valdžios veiksmus prieš piliečių iniciatyvas, pabrėžė: jei piliečiams neleidžiama kurti gyvenimo taisyklių, varžomos piliečių konstitucinės teisės, tai jau nebepanašu į demokratiją.

Tiesos.lt siūlo tai, ką Žinių radijo laidoje „Dienos klausimas“, kalbėjo D.Kuolys.

* * *

A.Perednis: Kaip vertinate kilusį ažiotažą dėl referendumų? Štai paskutinis klausimas dėl lito išsaugojimo keliauja į Konstitucinį Teismą. Kas čia vyksta?

D.Kuolys: Aš manau, kad vyksta tam tikras konstitucinės santvarkos keitimas. Nuosekliai keičiama demokratinė Lietuvos santvarka, kurią piliečiai 1992 metais referendumu patvirtino. Tada mes patvirtinome bendro gyvenimo taisykles: tautą kaip suvereną, piliečių teises dalyvauti valstybės valdyme, inicijuoti referendumus ir spręsti – tiesiogiai dalyvauti valstybės valdyme taip pat. Ir tiesioginės demokratijos principais mes savo valstybę grindėme bent Konstituciją tvirtindami.

Dabar matome, kad grupės politikų ir net nerinktų valstybės tarnautojų, kaip Vyriausioji rinkimų komisija ir jos čia kalbėję nariai, ima ir keičia pačią santvarką. Tai yra labai grėsmingas dalykas: nomenklatūra ima skelbti karą visuomenei, skelbti karą piliečiams. Tokie dalykai yra sunkiai įsivaizduojami europinėje valstybėje, Europos Sąjungos valstybėje.

Drįstu sakyti, kad Lietuvoje resovietizacija pateikiama kaip europinis projektas. Mes gyvename paradoksų šaly ir lietuviai verčiami rinktis tokią absurdišką alternatyvą: laisvę arba Europos Sąjungą? Bet koks danas, bet koks švedas išsityčiotų iš tokių dalykų, o mums politikai tai aiškina rimtais veidais. Čia šiuo atveju ne pats klausimas svarbu – ar litas, ar euras, ar žemė parduodama, ar neparduodama… Negalima varžyti pačių konstitucinių piliečių teisių, neigti jų politinių teisių, kurios yra Konstitucijoje įtvirtintos. Čia yra esmė“.

A.Perednis. Bet ponas V.Sinkevičiaus atkerta, neva referendumu negali būti [siūloma spręsti dalykų,] prieštaraujančių mūsų dabartiniams Konstitucijoje įtvirtintiems įsipareigojimams, [taip pat kalba ir apie] vadinamąjį Konstitucijos darnos principą, kuris labai svarbus.

D.Kuolys. Čia aš girdžiu Vladimiro Putino ir jo komandos retoriką. Ji būdinga „valdomai demokratijai“.

Iš kur kyla mūsų valstybė, mūsų respublika ir mūsų valstybės santvarka? Iš piliečių valios. Mūsų Konstitucija, mūsų Seimas atsirado iš piliečių valios. Jei paneigsime piliečių valią, kas tada bendro gyvenimo taisykles pradeda kurti – ponas V. Sinkevičius? Vyriausioji rinkimų komisija? Prezidentės patarėjai? Valstybės saugumo departamentas? Kas kuria už piliečius bendro gyvenimo taisykles? Ar tos taisyklės yra bendro gyvenimo, ar tos taisyklės yra nomenklatūros piliečiams primestos?

Čia labai rimti dalykai. Juo labiau, kai pradedama tyčiotis iš piliečių, kurie nori gyventi pagal Konstituciją, nori gyventi pagal pasitvirtintas bendro gyvenimo taisykles. Tokios patyčios yra sunkiai suvokiamas rytietiškas elgesys. Labai nebrandus, diktuojamas postsovietinių, postkolonialinių sindromų, kai mūsų politikai nepasitiki tauta, nepasitiki demokratija, nepasitiki Konstitucija. O kuo jie tiki, iš viso neaišku. Tai toks postkolonializmo reiškinys: kai savimi nepasitikima, nepasitikima aplinka, bet ieškoma centro, kuriam būtų galima paklusti. Manau, kad mūsų politikai po dvidešimt kelių nepriklausomybės metų yra ištikti postkolonializmo sindromo – jie ieško, nuo ko jiems dabar priklausyti.

Lietuvoje nebeliko politikos, viešos politikos, viešų diskusijų, į kurias eitų valstybės vadovė, premjeras, ministrai, politinės partijos, kuriose dėstytų ir girdėtų argumentus: už – prieš, diskutuotų su ekspertais. Politinių diskusijų nebeliko. Liko galios, jėgos, grupiniai sprendimai: kas turi galią ir propagandos aparatus savo rankose, tas bando primesti savo valią. Tai nėra civilizuota.

Kaip kitaip piliečiams inicijuoti viešas diskusijas, jeigu politikai su jais nediskutuoja, jeigu jų nuomonę ignoruoja? Referendumo iniciatyva ir yra tam tikra diskusijos iniciatyva: kažkas rinks parašus, ir žmonės turės apsispręsti. Jei jie nepalaikys, iniciatyva išblės.

Kaip buvo dėl žemės? Pasirodo, dešimt metų politikai net apie saugiklius nediskutavo, nors tai yra europinė norma. Lietuvoje apie tai politikai išvis negalvojo, kol visuomenė juos paragino apie tai galvoti ir kalbėti.

Lietuvos vadinamasis „politinis elitas“ nebegali reikalauti iš piliečių aklo pasitikėjimo po visų keistų „projektų“ – po laivyno sunaikinimo, po bankų išvogimo ir išpardavimo, po LEO, po ESBW šimto pelningiausių įmonių sunaikinimo. Reikalauti aklo pasitikėjimo politikai jau nebegali. Lieka eiti į atvirą dialogą su visuomene, bet tokiam dialogui politikai nebeturi moralinių jėgų. Ir jie pradeda primityvų karą su visuomene, į kurį įtraukia Konstitucinį Teismą, Vyriausiąjį administracinį teismą, Vyriausiąją rinkimų komisiją. To politikai neturėtų daryti.

Visos laidos klausykitės ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
23 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
"elitas"

tautai ruošia dsar vieną apgavystę – Hitacvhi AE. nETRUKUS tAUTAI BUS PASKELBTA, KAD BUVO SUDARYTA KOMISIJA, KURI ILGAI DIRBO, SVERSTĖ hITACHI PROJEKTĄ, PRIVERTĖ JAPONUS DARYTI NUOLAIDAS, taigi dabar projektas visai priimtinas, anas referendumas nebegalioja, naujo skelbti nebereikia. Taigi valio – statysim AE. .. o IŠ TIIESŲ NIEKAS NIEKO NENUVEIKĖ, NENUPIGINO, PALIEKA TAS PATS PROJEKTAS, KURĮ MUMS BUVO ĮPIRŠĘS KUBILIUS SU SEKMOKU.

baisiausias dalykas

-tai siekimas įvesti diktatūrą galvojimui. /popiežius Pranciškus/.

Kritikas Pikčiurna

Būtina pabrėžti, kad dabar keliamas klausimas apie Konstitucinę darną nebuvo ir nėra keliamas Konstitucijos pataisoms, plaukiančioms ir ES stojimo sutarties. Bet būtent tos pataisos ir kai kurie Sutarties punktai prieštarauja pamatiniams Konstitucijos I-jo skyriaus straipsniams, kėsinasi į suverenias Lietuvos respublikos bei piliečių teises. Šios pataisos yra „Trojos arklys” įvestas į mūsų Konstituciją ir griauna ją iš vidaus, o valdžios klanas šiomis pataisomis remiasi pirmiausiai ir sistemingai siaurina Lietuvos suverenitetą. Tokia valdžios pozicija atskleidžia jos pardavikišką kilmę. Tarnavę okupantams, dabar jie rado naują šeimininką – ES Komisiją, kad už jo nugaros saugiai spekuliuotų savo valdžios galiomis.

Al.

Norėčiau, kad tokie žmonės, kaip Darius Kuolys ir Kritikas Pikčiurna imtųsi burti tautą išsivadavimo žygiui. Tauta privalo surasti jėgų susitelkti į labiau organizuotą veikimą. Kol deginamos žvakutės, Lietuva išsivažinėja, išvagiama, išparduodama, prarandamas jaunimas.

Pilietė

Uz Puteiki, nes nebera ka ir prideti…..Lietuva dugne..

Kritikas Pikčiurna -> Al

Jei būtų tokio skaniai kvepiančio medaus, kuriuo ištepus galima būtų suburti Tautos didžiavyrius, kaip bites, būtų šaunu. Deja nei tokio medaus nei midaus nėra, kuris skaniau už pinigus bei svaigalus kvepėtų, todėl tenka laukti kol Tautoje pabus sena tradicija pavojui kilus vyrams aikštėje susirinkti ir rengtis savo Tėvynę ginti. O kol mūsų jaunieji vyrai po aludes ir muges vaikštinėja bei savo vyriško inventorių paskirtį tyrinėja, belieka moterims bei žilagalviams žvakeles deginti už praeities didvyrius ir prarastas sielas…

kalbekime vieni su kitais, aiskinkime

maziau besidomintiems, kad Landsbergio Raudonoji Dalia – prazutis Lietuvai. Rinkime Puteiki. Jo komandoje ir jam pritarianciu tarpe tie, kuriems dar rupi Lietuvos islikimas tautku kraustymosi katile. Butu gerai, jei Puteikio komandoje pasimatytu ne tik D.Kuolys, V.Rubavicius, bet ir A.Stancikiene, Z.VAisvila, Kauno rinkejai, Jungtinio demokratinio judejimo nariai. Reikia kreiptis i P.Sliuza, kad jis remtu Puteiki ir kviestu referendumininkus sekti jo pavyzdziu.

Karo grėsmės

akivaizdoje Lietuvos prezidentu būti labiau derėtų vyras.Moteris,ypač tokia išlepusi,kaip D.Grybauskaitė ,nepasiteisins kritiniu momentu.

to AL.

Kai išrinksim Puteikį prezidentu padedant visos Lietuvos piliečiams kartu D. Kuoliu, Pikčiurna ir daug kitų šaunių vyrų ir moterių suburs tautą. Tik tegul visi balsuoja už Puteikį.

Vytautas Ju.

↔„politikai… ieško, nuo ko jiems dabar priklausyti.“ Nieko jie neieško, jie senai priklausomi, kaip ir visas likęs pasaulis. Tie milijardai € iš ES struktūrinių fondų ne už gražias akis. Kad ES ir € yra JAV Federalinio rezervo projektas, tėra vieša paslaptis, medžiagos apie tai viešojoje erdvėje daugiau negu reikia. ↔Vieną iš tų medžiagų galite pažiūrėti ir paklausyti patys: w w w.youtube.com/embed/YDe22UD2ge0?feature=player_detailpage” frameborder=”0″ allowfullscreen></iframe> ↔Kas tingi žiūrėti visą, tai nuo 52 min. iki maždaug 1 val. ir 10 min. Kas nesupranta angliškai, priminsiu, kad 2008 m. Fedas pervedė į užsienio centrinius bankus $ 500 milijardų, t. y. 0,5 trilijono $. Filme tą faktą Fedo pirmininkas B. Bernanke patvirtina JAV Kongrese. Tikslas — globalios vyriausybės formavimas, pasaulio valdymas iš vieno centro, paperkant… Skaityti daugiau »

Apuokiukas

Pabūsiu opozicijoje. Matyt neatsitiktinai praeitą sekmadienį bažnyčioje girdėjome istoriją, kaip minia reikalavo, kad jiems paleistų Barabą ir nukryžiuotų Jėzų. Ir tik vienas valdžios elito atstovas – Pontijus Pilotas nesutiko to daryti, ir tik minios spaudžiamas nuo viso to nusišalino… Tad būtų klausimas, kaip išvengti to, kai kažko reiklauja neteisi dauguma. Kaip teisiajai mažumai arba net vieninteliam sugebėti pasipriešinti ,,agresyviajai daugumai”? Aišku, universalaus recepto nebus…

vasia

palaikykim PUTEIKI!gal dar ne viskas prarasta…

ačiū p. D. Kuoliui

Labai gera p. Kuolio kalba, labai stiprūs argumentai. Lietuvos žmonės lauktų iš p. Kuolio aktyvesnio dalyvavimo Lietuvos politiniame gyvenime. Atėjo laikas gintis visiems nuo įsisiautėjusios ir suįžūlėjusios lietuviškos valdžios.

ruta

Kai 2004 metais , Lietuvos valdzia , ragindama stoti i ES , piese tik rojaus vaizdus ir ne truputi neuzsimine ka prarasime , istojant i ES . Nebuvo net uzuomenos apie Lietuvos Konstitucijos neatitikimus su ES reikalavimais .Dauguma pilieciu nemane , kad Lietuvos valdzia yra ant tiek parsidaveliska ir negins savo Tautos interesu .Jau tada kele pasibjaurejima valdzios ‘argumentai’ -skalbimo miltelei ir alaus ‘bambaliai’ .Valdzia iki siol mano , kad Tauta , tai tie parsidaveliai uz miltelius ir alu , nes ji visada buvo pati tokio lygio , tik kaina didesne , daug didesne .Paziurekite kiek politiku , buvusiu tik pilkom asmenybem , patapo milijonierias , partijos jau senokai neturi ideologijos ie principu , jos patapo UAB , piniginiams sriautams… Skaityti daugiau »

KAI LIETUVA

baisiam skurde, nesantaikoje,praskolinta, uždengta šešėliu – PONIA pozuoja Olandijos gėlynuose….Kaip jums tai patinka????

Lietuve

Pirmas zingsnis issirinkti prezidentu Puteiki . Toliau visus tuos vagis ,seimo narius neberinkti o sodinti i kalejimus . Nacionalizuoti i valstybes biudzeta isvogtus turtus ,atskleisti kiek pinigu jie turi uzsienio bankuose ir visus pinigus atimti ,sugrazinti i biudzeta .

Anikė  Apuokiukui

Labai gaila,kad pats nesupratote,išėmėte šią mintį iš konteksto.Tai aukštieji kunigai-fariziejai reikalavo mirties,nes griovė jų autoritetą.Net 3 kartus Poncijus Pilotas klausė tų sočių nutolusių nuo Dievo didžiūnų,ar reikia
Kristų bausti.Tai aukštieji kunigai įteigė miniai,kad paleistų nusikaltėlį,ne
teisųjį.Manau, atviras kaltinimas tiems,kurie savo galią naudoja minios nuteikimui prieš tikrąsias vertybes,kaip mūsų materialistai,kad žemė-prekė.
Apie aukštųjų diktatūrą ir abejingumą žmonėms kalba ir Popiežius Pranciškus.
Reikia mokėti klausyti,geriau,studijuoti įvairius ta tema šaltinius.
Libsąjudis Seime šiandien prastūmė skundą dėl priimto nutarimo dėl žemės pardavimo užsieniečiams pardavimo į Konstitucinį teismą.Va,kokie galingi šie besmegeniai,kad gali paminti 320000 žmonių valią visom galimom priemonėm.
Ar ne jie Kristų pasmerkė mirčiai,ar ne jų godūs palikuonys vėl šeimininkauja?

Teta Beta Apuokiukui

Labai geras pastebėjimas. Kaip žmogus, taip ir tauta gali klysti, pasiduoti manipuliacjoms, susinaikinti, nusižudyti.
Bet laisva tauta pati mąsto, diskutuoja, tariasi, mokosi, sprendžia, prisiima atsakomybę, bręsta, auga, taiso padarytas klaidas…
Nelaisva atsisako pati mąstyti, spręsti, augti…

vija

labai gaila,kad gerb.D.Kuolys nekandidatavo į prezidentus.Jis manau būtų laimėjęs pirmame ture.Dabar lieka tik N.Puteikis.

abejoju

eiciau i rinkimus, bet abejoju ar jie nebus suklastoti. Jei nomenklatura spjauna i Konstitucija ir visuomenes valia, tai ar jie nespjaus ir i zmoniu balsus rinkimuose? Gal tie musu balsai jau seniai „paskaiciuoti” ir toliau gyvensime dar 5 metus pagal bolsevikini daukantynes scenariju?

to Vija

taip negalima sakyti”tik”.N Puteikis apjungs daugiau žmonių,juos suvienys.D Kuoliui tektu siauresnis žmonių ratas, galimai.Dirbs žmonės,panaudos vienas vieną patirtį ir žinias,kiti kitas,užteks visiems darbo,svarbu,kad būtų vienybė ir geranoriškumas.
Taip reikia vienybės,pagarbos Lietuvoje,kaip nusibodo tos visokios nesąmonės ir nesantaika.Valdžia mano gali išgyventi ir gerai be Tautos,gaila,bet jai dar vis neaišku,kad negerbiant žmonių,nieko nesigauna:silpna Tauta,silpna valdžia,silpna,nesaugi valstybė.Valdžia turėtų sugyventi su Tauta ir viena kitą stiprinti.

Arnė

ĮSIKLAUSYKIME, KAS DAR ABEJOJATE: „Čia šiuo atveju ne pats klausimas svarbu – ar litas, ar euras, ar žemė parduodama, ar neparduodama… Negalima varžyti pačių konstitucinių piliečių teisių, neigti jų politinių teisių, kurios yra Konstitucijoje įtvirtintos. Čia yra esmė“. GALVOKIME IR VEIKIME, kada, jei ne dabar?

Vincas

Butinai sudalyvausiu visuose ateinanciuose rinkimuose. Balsuosiu už visus išvardintus biuletenyje – jie tokie nuostabūs ir nepakeičiami!

23
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top