Vilniaus universiteto docentas Darius Kuolys Alfa.lt sako, kad prezidentės Dalios Grybauskaitės „mostas pagal Konstituciją sukviesti pirmąjį naujai išrinkto Seimo posėdį ir sykiu jį sukvietus ignoruoti atspindi menkstančią politinę kultūrą šalyje“. D. Kuolys, vertindamas Konstitucinio Teismo (KT) išaiškinimą dėl rinkimų teisėtumo, sako, kad KT, nors ir priėmė kompromisinį sprendimą, tačiau šis išaiškinimas apgina demokratines taisykles. Vilniaus universiteto docentas interviu Alfa.lt vertina spaudimą Konstituciniam Teismui, prezidentės D. Grybauskaitės veiksmus ir apgailestauja dėl socialdemokratų sprendimo siūlyti teisingumo ministru Juozą Bernatonį.
Kuolys: prezidentės mostas rodo menkstančią politinę kultūrą
Pirmojo naujai išrinkto Seimo posėdžio, kurį prezidentė Dalia Grybauskaitė kviečia penktadienį perpiet, išvakarėse paskelbta, kad valstybės vadovė nedalyvaus pirmajame posėdyje. Prezidentė į naujojo parlamento narius kreipsis tik laišku. Tai pirmas atvejis atkurtos Lietuvos istorijoje, kai prezidentas nedalyvauja pirmajame naujojo Seimo posėdyje. Anksčiau tiek prezidentai Algirdas Mykolas Brazauskas, tiek Valdas Adamkus neignoruodavo Seimo.
„Lietuvos politinė kultūra šiuo metu žlunga. Mes matom nebe pagal taisykles žaidžiančius politikus, bet tarpusavyje besigrumiančias tam tikras galios struktūras, jėgos grupuotes. Šie Seimo rinkimai ir, kas po to vyko, įtraukiant visą teisėsaugą ir teisėtvarką, rodo, kad Lietuvą ištikusi gili politinė krizė. Deja, mūsų pagrindiniai politinio lauko veikėjai neieško būdo, kaip iš šitos krizės išeiti, didžia dalimi jie ir įstūmė į šią krizę ir jie toliau tą krizę aštrina. Prezidentės mostas sukviesti pagal Konstituciją pirmąjį naujai išrinkto Seimo posėdį ir sykiu jį sukvietus ignoruoti – tai atspindi tam tikrą menkstančią politinę kultūrą“, – Alfa.lt prezidentės sprendimą komentavo Vilniaus universiteto docentas D. Kuolys.
VU docentas: Konstitucinis Teismas apgynė demokratiją
Vertindamas šeštadienį paskelbtą KT išaiškinimą dėl Seimo rinkimų teisėtumo, po kurio nebeliko kliūčių sušaukti naująjį parlamentą, D. Kuolys sako, kad „Konstitucinis Teismas priėmė kompromisinį politinį sprendimą. Iš esmės dar gindamas tam tikras demokratines taisykles ir nepaversdamas Lietuvos valstybėle, panašia į Lotynų Amerikos, kur tauta priversta rinkti tol, kol valdančiajai grupuotei rezultatai pasirodo priimtini“.
Tačiau Vilniaus universiteto docentas pastebi, kad KT išaiškinimas yra kompromisinis, nes „kita vertus, šis Konstitucinio Teismo išaiškinimas politinės tikrovės argumentais nėra pagrįstas. Galime jį vertinti kaip išeitį iš susidariusios krizės. Anuliavimas tam tikrų kandidatų iš sąrašų – tai dar neįrodyta, nes KT neturėjo galimybės gauti patikimų įrodymų. Gali pasirodyti, kad tai baisus nusikaltimas ir tuos žmones tekti sodinti už grotų. Bet gali pasirodyti, kad jie – provokacijos aukos“.
Konstitucinis Teismas atsispyrė spaudimui
Komentuodamas nesėkmingus buvusio Konstitucinio Teismo pirmininko Egidijaus Kūrio ir jo bendražygio Vilniaus universiteto teisės profesoriaus Vytauto Nekrošiaus pareiškimus, raginančius KT naikinti Seimo rinkimų rezultatus, ar siūlymus juos panaikinus iki naujų rinkimų pavesti prezidentei valdyti be parlamento, D. Kuolys Alfa.lt sako, kad dabar yra „blaivinantis visuomenei laikas. Mes buvome verčiami gyventi tam tikroj suvaidintoj politikų ir teisininkų scenoj, simuliakrų pasaulyje: kai pasako autoritetingi viešosios nuomonės formuotojai tam tikrus su tikrove nieko bendro neturinčius teiginius ir mes priversti jų konstruojamam spektaklyje gyventi. Pagaliau kaukės pradeda kristi. Kai vienas iš tų nuomonės formuotojų pasako, kad prezidentė turi perimti vadovavimą valstybei tarp Seimo rinkimų neribotam laikui, atrodo labai keistai“.
Piktinasi Bernatonio skyrimu teisingumo ministru
Ketvirtadienį popiet paskelbta, kad naujai formuojamos valdančiosios koalicijos kandidatas į teisingumo ministrus gali būti įtakingas socialdemokratas Juozas Bernatonis. Vilniaus universiteto docentas D. Kuolys Alfa.lt sako, kad „J. Bernatonis patyręs ir labai įtakingas politikas, Socialdemokratų partijos vienas iš idėjinių vadų buvo priverstas pasitraukti iš vidaus reikalų ministro pareigų, kai neteisėtai vertė policijos generalinį komisarą. Paskui paaiškėjo, kad tas vertimas buvo derintas ir su Kauno nusikalstamu pasauliu, tai šiuo atveju turėt iliuzijų, kad teisingumo, tiesos, demokratinės tvarkos padaugės šiai koalicijai perėmus valdžią mes neturėtume“.
Ragina prezidentę elgtis adekvačiau
„Nelabai adekvatus prezidentės elgesys, gaila, vis daugiau žmonių pradeda jausti, ir tie, kuriems rūpi valstybės likimas, jog valstybę ištikusi tam tikra nedalia. Nedalios jausmas stiprėja. Savo veiksmais prezidentė priverčia pajausti nedalios jausmą. Būtų gerai, kad prezidentė pradėtų elgtis adekvačiau ir laikytųsi Konstitucijos bei įstatymų ir mėgintų įveikti krizę, kurią pati iš dalies yra ir sukėlusi“, – Alfa.lt prezidentės D. Grybauskaitės veiksmus po Seimo rinkimų komentavo D. Kuolys.
Vilniaus universiteto docento teigimu, „mes, lietuviai, šiandien priversti rinktis tarsi tarp lukašenkinio ir putiniško scenarijaus absurdo teatre“.