Renata Vitkauskienė | „Santaka“ – Vilkaviškio krašto laikraštis
Rajone tebevyksta su vadinamuoju žemės referendumu susiję procesai. Pastarosiomis dienomis kai kurie gyventojai policininkų buvo kviečiami į apklausą dėl žemės klausimo, kiti pareigūnų sulaukė savo namuose. Dalis žmonių dėl to nuogąstauja. Teisėsaugininkai sako, kad tai – eilinės apklausos, kurių baimintis nereikėtų.
Apklausos sukėlė nerimą
Referendumo iniciatyvinės grupės koordinatorius Alvydas Lekešys prieš kelias dienas sulaukė sunerimusių Vilkaviškio rajono gyventojų skambučių. Skambino žmonės, pasirašę už referendumą dėl kelių Lietuvos Respublikos Konstitucijos straipsnių pakeitimo.
Priminsime, kad parašai dėl privalomojo referendumo, kuris populiariai imtas vadinti žemės referendumu, paskelbimo, buvo renkami visą rudenį. Terminui pasibaigus iniciatoriai džiaugėsi parašų surinkę daugiau, nei Vilkaviškio krašte buvo planuota.
Dalis pasirašiusiųjų šiomis dienomis turėjo susitikti su policininkais. Pasak A. Lekešio, žmonės pasakojo buvę klausinėjami, kodėl pasirašė už referendumą, ar buvo verčiami tai daryti, turėjo raštu patvirtinti, kad rašėsi savo valia. Policijoje reikėjo trissyk pasirašyti. Gyventojai matę, jog pareigūnai turi lapų, kuriuose yra parašai dėl referendumo, kopijas.
Kvietimų į Kybartų policijos nuovadą sulaukė žmonės iš Virbalio, Kybartų, Pajevonio, Vištyčio. Atvykti pas teisėsaugininkus gyventojai buvo kviečiami telefonu, pas kai kuriuos policininkai atvažiavo patys. Pasak A. Lekešio, apklausos išgąsdino dėl referendumo pasirašiusius garbaus amžiaus žmones. Išgirdę paaiškinimą, jog su pareigūnais turės bendrauti žemės klausimu, jie suglumdavo manydami, kad reikalas susijęs su privačia nuosavybe. Kai kuriems senoliams reikėjo ieškotis, kas galėtų juos nuvežti į policiją.
Referendumo iniciatyvinės grupės koordinatorius sakė gavęs informacijos, jog mūsų rajone pareigūnai apklaus apie 500 žmonių. Jis mano, kad teisėsaugininkai turėtų gyventojus viešai informuoti apie šias apklausas, paaiškinti, kodėl ir kieno iniciatyva tai vyksta.
Atrinko rašysenos specialistai
Dalį atsakymų į išvardytus klausimus pateikė Vilkaviškio rajono policijos komisariato viršininkas Edvardas Gruzdys. Jis teigė, kad policijos pareigūnai vykdo iš prokuratūros gautą pavedimą. Policininkai apklausia kai kuriuos už referendumą pasirašiusius asmenis. Apklausos tikslas – patikslinti informaciją siekiant nustatyti, ar abejonių sukėlęs konkretus parašas nėra klastotė, ar tikrai to asmens sprendimas buvo pasisakyti už referendumą. „Rašysenos specialistai yra išrinkę įtarimų sukėlusius atvejus, kai ta pačia ranka parašyta už kelis asmenis, – kalbėjo E. Gruzdys. – Esame gavę lapus iš Vyriausiosios rinkimų komisijos, ir kai kur plika akimi matyti, kad tuo pačiu raštu surašyti trijų gyventojų asmens duomenys. Pavyzdžiui, vyresnio amžiaus žmonės yra parašę už save ir už kitą šeimos narį.“
Vilkaviškio rajono policijos komisariato viršininkas tvirtino, jog pareigūnams skirto darbo apimtis yra nemaža, tad informacija bus tikslinama dar ir gegužės mėnesį. Pas kai kuriuos asmenis policininkai atvyks į namus apklausti, ar tikrai konkretus žmogus savo valia pasirašė už referendumą, ar jo parašas nėra suklastotas. Pareigūno apklaustam asmeniui duodama pasirašyti po tikslinimo medžiagos tekstu. Savo parašą žmogus padeda kaip liudytojas.
Eilinė apklausa
Kybartų policijos nuovados viršininkas Kęstutis Žirniavičius informavo, kad vykdydami Marijampolės rajono apylinkės prokuratūros pavedimą patikslinti informaciją dėl kai kurių asmenų parašų už referendumą gyventojus apklausia apylinkių inspektoriai. Procedūrą K. Žirniavičius prilygino eilinei apklausai. Jos pradžioje asmuo turi būti informuojamas, kodėl bus apklausiamas. Pareigūnas priminė, jog kiekvienas žmogus, jeigu yra kviečiamas atvykti į policiją, tai ir turėtų padaryti.
Tie gyventojai, kuriems dėl atvykimo iškyla keblumų, gali pasiskambinti savo apylinkės inspektoriui ir bandyti aptarti galimybę susitikti arčiau pačių gyvenamosios vietos, pavyzdžiui, seniūnijoje. Kriterijų, reglamentuojančių, ką kviestis į policiją, o pas kuriuos asmenis vykti į namus, nėra. Pagal individualią situaciją tai nusprendžia apylinkių inspektoriai. „Gal pareigūnas važiavo į vieną ar kitą kraštą, tai pakeliui gyvenančius žmones ir apklausė“, – policininkų vizitus į gyventojų namus pakomentavo K. Žirniavičius ir pabrėžė, kad žmonėms šitų apklausų baimintis nereikėtų.