Antanas Manstavičius | alfa.lt
Šiurpūs teroro išpuoliai Paryžiuje iš naujo pakurstė susidomėjimą juos surengusia ekstremistine organizacija. Teroristai skelbia Irako ir Sirijos teritorijose atkūrę beveik prieš šimtą metų prarastą islamo kalifatą, tačiau pasaulis iki šiol negali tvirtai apsispręsti, kaip juos reikėtų vadinti.
Bene daugiausiai sumaišties kelia tai, kad patys ekstremistai per trumpą laiką ne kartą keitė savo organizacijos pavadinimą. Paskutinį kartą tai nutiko 2014 metų birželio 29 dieną, kai apsišaukėlis „kalifas” Abu Bakras al Baghdadi paskelbė apie „Islamo valstybės” („ad Dawlah al Islamiyah”) įkūrimą.
Tačiau „Islamo valstybės” ištakos siejamos su Jordanijos piliečio Abu Musabo al Zarqawi dar 1999 metais, iki Rugsėjo 11-osios teroro išpuolių Niujorke ir Vašingtone bei tarptautinės koalicijos invazijos Irake, įkurta radikalia grupuote „Jama’at al tawhid wa’l jihad” (JTJ, liet. „(Dievo) vienovės ir džihado organizacija”).
2004 metais JTJ, suvienijusi jėgas su Osamos bin Ladeno teroristų tinklu, buvo oficialiai pervadinta „Tanzim Qaidat al Jihad fi Bilad al Rafidayn” (liet. „Džihado bazės Tarpupyje grupe”) ir plačiau pagarsėjo kaip „Al Qaeda Irake” (angl. „Al Qaeda in Iraq”, AQI). Maždaug apie 2006 metus AQI imta dažniau vadinti „Irako islamo valstybe” (angl. „Islamic State of Iraq”, ISI).
Maždaug nuo 2013 metų, kai Abu Bakras al Baghdadi oficialiai paskelbė apie vieną karinį ir politinį vienetą, nepriklausomai nuo „Al Qaeda” veikiantį Irako ir Sirijos teritorijose, paplito keli panašūs anglų kalba grįsti trumpiniai – ISIL ir ISIS.
Kaip nurodo britų leidinys „The Independent”, Didžiosios Britanijos ir JAV vyriausybės iki šiol vartoja santrumpą ISIL, nors ISIS atrodo kiek plačiau paplitęs ir lengviau atpažįstamas. Prancūzijos vyriausybė, anksčiau vartojusi santrumpą EIIL (pr. „L’Etat islamique en Irak et en Syrie”), neseniai iš arabų kalbos perėmė santrumpą „Daesh”. Nemažai žiniasklaidos priemonių pastaruoju metu vartoja ir santrumpą IS (angl. „Islamic State”).
Galutinis rezultatas – tai, kad teroristinė organizacija šiuo metu turi daugybę pavadinimų, kurių kiekvienas turi savitą reikšmę ir pabrėžia kiek skirtingus problemos aspektus.
„Islamo valstybė” (IS)
Patys džihadistai vadina save „Islamo valstybe”. Atsikratę nuorodų į Iraką ir Siriją, jie teigia esantys nepavaldūs šių suverenių valstybių institucijoms. Tai lydi demonstratyvus Irako, Sirijos, kitų šalių piliečių dokumentų naikinimas. Sirijos piliečiai, atvykę į jų gimtojoje šalyje šaknis įleidusio „kalifato” teritoriją, priversti registruotis kaip „imigrantai”.
Nors „Islamo valstybės” sostine nuo praėjusių metų pradžios laikomas Sirijos miestas Raka, pasak daugelio liudijimų, judėjimo vadovybėje nėra daug sirų. Dominuoja irakiečiai, tokie kaip Abu Bakras al Baghdadi, bei atvykėliai iš kitų kraštų, tokie kaip iš Gruzijos kilęs čečėnas karo lauko vadas Abu Omaras al Shishani (tikrasis vardas – Tarchanas Batirašvilis).
„Islamo valstybės” lyderiai nori, kad taip jų organizacija būtų vadinama visame pasaulyje. Taip bent iš dalies pripažįstamos džihadistų grupės ambicijos tapti viso pasaulio musulmonų atstovais – idėja, kuriai vargiai galėtų pritarti dauguma, ar bent ryškesnė dalis, islamo religijos tikinčiųjų.
„Islamo valstybė <…> nėra nei islamiška, nei valstybė. Grupės nepalaiko nei religingi musulmonai, nei tarptautinė bendruomenė”, – viešame laiške Didžiosios Britanijos premjerui teigė Britanijos islamo draugijos bei Musulmonų teisininkų asociacijos atstovai.
Lietuviškuose tekstuose bene labiausiai paplitęs pavadinimas – „Islamo valstybė” kabutėse, taip pabrėžiant, kad kalba eina apie tarptautinio pripažinimo neturinčią organizaciją. Greta eina iš anglų kalbos atėjusi santrumpa IS – nė vienas lietuviškas variantas iki šiol neprigijo.
„Irako ir (Didžiosios) Sirijos islamo valstybė” (ISIS)
Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.