Dienos klausimas: ar teisinga mokėti už nieko nedarymą?

Žinių radijas

Suomijos socialinio draudimo valdyba neseniai pranešė apie revoliucinius planus keisti šalies socialinės rūpybos modelį – kiekvienam Suomijos piliečiui valstybė kas mėnesį mokėtų 800 eurų išmoką, tačiau visų socialinių ir kitų lengvatų būtų atsisakyta.

Šveicarijoje 2016 m. birželio mėnesį bus surengtas pirmas toks pasaulyje referendumas, kuomet gyventojų bus klausiama, ar skirti kiekvienam po 2500 frankų (2250 eurų) per mėnesį, nepriklausomai ar jis dirba, ar yra bedarbis. Jei šalies piliečiai pritars siūlymui, Šveicarija taps pirmąja šalimi pasaulyje, kur kiekvienas suaugęs gaus išmoką „pragyvenimui“, o vaikams teks mokėti po 625 frankus.

Vieno didžiausių Nyderlandų miesto Utrechto miesto valdžia sprendžia mokėti po 900 eurų žmonėms bazines algas, o jau žmogus turi pats nuspręsti, jis nori dirbti ar ne. Utrechto savivaldybė sako, kad to tikslas išvengti skurdo spąstų, nes manoma, kad geriau mokėti tiesioginius pinigus skurstantiems nei išlaikyti didžiule biurokratiją. Kita vertus, tikima, kad tai paskatins vartojimą ir pagyvins ekonomiką.

Ar toks socializmas yra teisingas? Iki kokio laipsnio valstybė turėtų garantuoti piliečiams orų atlyginimą, socialinę apsaugą, ar tai paties piliečio atsakomybė? Kokios šio modelio socialinės ir ekonominės pasekmės? Ar toks modelis tiktų Lietuvai?

Laidoje dalyvauja: Kauno technologijos universiteto dėstytojas Gediminas Merkys, ekonomistas Raimondas Kuodis, Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas Žilvinas Šilėnas.

Laidą rengia Aurimas Perednis.

Laidos įrašo galima pasiklausyti ČIA.

ziniuradijas.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
11 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
11
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top