„Dienos klausimas“: Kodėl sirai iš Turkijos plūsta į Europos Sąjungą?

„Žinių radijas“

Turkija į šalį atvykstantiems pabėgėliams iš Sirijos suteikia ne pabėgėlių, o svečių statusą, kuris žmonėms absoliučiai neužtikrina jokių garantijų ir skatina plūsti į Europą, pirmadienį „Žinių radijui“ sakė teisininkė iš Stambulo Ieva Vezbergaitė.

„Turkija yra pasirašiusi konvenciją dėl pabėgėlių statuso. Tačiau Turkija taiko geografinį apribojimą. Tai reiškia, kad pabėgėlio statusą galima suteikti tiktai iš Europos atvykstantiems pabėgėliams. Šiuo metu sirai Turkijoje nėra laikomi pabėgėliais tarptautinės teisės prasme. Jiems yra taikoma Turkijos nacionalinė teisė, jie yra laikinieji svečiai. Tai reiškia, kad svečiams – sirų pabėgėliams – nėra taikoma tokia pati apsauga, kuri numatyta pabėgėlių konvencijoje“, – laidoje „Dienos klausimas“ sakė I. Vezbergaitė.

Pasak teisininkės, sirų pabėgėliams nėra garantuojamas ilgalaikis apgyvendinimas, netaikoma integracija, žmonės apgyvendinti perpildytuose palapinių miesteliuose. Vis dėlto 85 proc. sirų gyvena ne stovyklose, o didmiesčiuose arba prie Sirijos sienos. Tačiau, kadangi jie nėra pabėgėliai ir neturi teisės dirbti, dauguma jų dirba nelegaliai.

„Sirai neturi judėjimo laisvės. Jeigu jie palieka svečių stovyklą, jie iš principo negali judėti Turkijoje ir gyventi, nėra suteiktos nuosavybės teisės, nėra apsaugos ir jokių garantijų nuo išnaudojimo darbo rinkoje. Nėra garantijų, kad jie gaus atlyginimą ar atitinkamą sveikatos apsaugą. Taip pat nuoma yra labai išpūsta sirams ir yra daug organizuotų nusikalstamų grupių, kurios pelnosi iš sirų pabėgėlių“, – laidoje pasakojo I. Vezbergaitė.

Turkai sirus laiko laikinais svečiais ir ilgainiui planuoja juos išsiųsti atgal į Siriją, kur ketina sukurti saugumo zoną. Todėl, pasak teisininkės, sirai jaučiasi labai nesaugiai Turkijoje, o Europos Sąjungą mato, kaip vienintelę galimybę negrįžti atgal į karo zoną. Dėl šios priežasties, kaip pasakojo I. Vezbergaitė, dauguma sirų pabėga iš stovyklų ir stengiasi persikelti į Graikijos salas, kurios yra labai arti Turkijos ir jas galima pasiekti pripučiama valtimi.

Jungtinių Tautų Pabėgėlių agentūros duomenimis, Turkijoje šiuo metu gyvena 1,7 mln. pabėgėlių. Skaičiuojama, kad iki metų pabaigos jų jau bus 2 mln.

Parengė Monika Kasnikovskytė

ziniuradijas.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
1 Komentaras
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
1
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top