Diskusijos apie klimatą persikelia į Vilnių: konferencija apie Lietuvos klimato kaitos politiką ir žaliuosius sprendimus

Spalio 19 d. (pirmadienį) 10 val. Seimo Europos informacijos biure (Gedimino pr. 53, III-ieji Seimo rūmai) prasidės konferencija „Žalioji ekonomikos reforma: kaip klimato kaitą mažinantys sprendimai gali prisidėti prie Lietuvos ekonomikos augimo“, kurioje bus pristatoma Lietuvos klimato kaitos politika, kalbama apie išmaniuosius, žaliuosius sprendimus pramonėje, miestų planavime, renovacijoje, kurie galėtų tapti raktu ne tik į palankaus klimato kūrimą, bet ir patogesnį gyvenimą bei Lietuvos ekonomikos augimą.

Konferencija Vilniuje – prieš tarptautinę JT Klimato konferenciją Paryžiuje

Šiuo metu visame pasaulyje vykstančios diskusijos apie klimato kaitos politiką ir žaliuosius sprendimus persikeliair į Lietuvą, o konferencija taps įžanga įšiais metais lapkričio 30 d. – gruodžio 11 d. Paryžiuje vyksiančią Jungtinių Tautų klimato kaitos konferenciją. Jos metu pasaulio valstybės privalės susitarti dėl ryžtingų veiksmų mažinant klimato kaitą, kad pasaulio klimatas neatšiltų daugiau nei 2 laipsniais.

Lietuvos klimatas ekstremalėja

Klimatologai pastebi, jog Lietuvoje itin padažnėjo ekstremalių reiškinių, kurie mūsų šaliai buvo nebūdingi. Jei anksčiau karščio bangos ir tropinės naktys, kai temperatūra naktį pasiekdavo 20 laipsnių ir didesnį lygi pasitaikydavo kas kelias dešimtis, dabar toks reiškinys kartojasi vis dažniau. Taip pat dažnėja stichiniai reiškiniai – uraganai, vėtros, kyla Baltijos jūros lygis, dažnai nuplaunami paplūdimiai, suniokojamos kopos. Manoma, kad ateityje klimato kaitos sukeliami reiškiniai Lietuvoje tik stiprės.

Konferencijos svečias Reinhardas Bütikoferis: ES ambicijos yra prigesusios

Konferencijos dalyvausiantis Vokietijos žaliųjų atstovas Europos Parlamente Reinhardas Bütikoferis pastebi, kad šiandien į klimato kaitos problemą žvelgiama daug rimčiau ir atsakingiau, nei prieš dešimtmetį.

„Visi pradėjo matyti, jog tai nėra rytojaus problema. Tai – šiandienos iššūkis. Šiandien tokios asmenybės, kaip popiežius Pranciškus, visuomenei žinomi žmonės, didieji finansiniai investuotojai ir net Didžiojo septyneto (G7) lyderiai ėmė garsiau kalbėti klimato kaitos klausimu. Pozityvų vaidmenį atlieka ir pasaulinis perinvestavimo nuo iškastinio kuro judėjimas. Net tokios šalys, kaip Kinija, yra pasirengusios priimti tarptautinius įsipareigojimus mažinti klimato kaitą. JAV, kuri 2009 metais vilkino derybas, šiuo metu, B. Obamos administracijos dėka, pradeda vykdyti ambicingą politiką. Deja, Europos Sąjungos ambicijos šiandien yra prigesusios. Europa ir toliau turėtų būti klimato politikos lydere, kuri turi neleisti kai kurioms valstybėms šalims blokuoti pažangą“, – sakė R. Bütikoferis.

Lietuva galėtų tapti ambicinga klimato politikos lyderė

Paklaustas, ko tikimasi iš šių metų pabaigoje vyksiančios Jungtinių Tautų konferencijos, R. Bütikoferisvylėsi, jog Paryžiaus susitikime turi būti įveiktas diplomatiškas neveiklumas, kuris dominavo pastaruosius 6 metus, ir pagaliau atvertos durys pažangai. Vienas iš Europos žaliųjų partijos lyderių Lietuvą ateityjemato, kaip ambicingą klimato kaitos politikos lyderę.

„Lietuva ne tik turi būti pasirengusi priimti tarptautiniu mastu privalomus įsipareigojimus, bet ir stovėti vienoje gretoje su ES klimato lyderiais, pasisakydama dėl ambicingesnių tikslų įgyvendinimą“, – teigė R. Bütikoferis.

Klimato kaitą mažinantys sprendimai – teigiamas postūmis šalies ekonomikai

Konferenciją inicijuojantis Lietuvos žaliųjų partijos pirmininkas, Seimo narys Linas Balsys teigia, kad Lietuva, vykdydama ambicingesnę klimato kaitos mažinimo politiką, galėtų susilaukti nemažos ekonominės naudos.

„Norime atkreipti dėmesį, jog Lietuvos prioritetas turi būti tvarus ekonomikos augimas, o klimato kaitą mažinantys sprendimai įgalina Lietuvą skatinti žaliąsias inovacijas, diegti išmaniuosius, energiją taupančius sprendimus, atsakingai ir moderniai vystyti renovaciją, kuri padidintų energijos efektyvumą, pagerintų žmonėms gyvenimo sąlygas. Lietuvos pramonė mums įrodė, jog jau šiandien turime puikių technologijų ir sprendimų atsinaujinančios energetikos srityje. Kuo labiau augs, pritrauks investicijų ir bus vertinama ši sritis, tuo palankiau tai atsilieps mūsų ekonomikai: Lietuva pritrauks daugiau investicijų, padidės eksportas, atsiras daugiau darbo vietų“, – sakė Linas Balsys.

Pirmadienį Seimo Europos informacijos biure vyksiančioje konferencijoje dalyvaus Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Klimatologijos skyriaus vyriausiasis specialistas Justinas Kilpys, Aplinkos ministerijos Taršos prevencijos departamento Klimato kaitos politikos skyriaus vedėja StasilėZnutienė, Vokietijos žaliųjų atstovas Europos Parlamente, Žaliųjų grupės Europos Parlamente narys ReinhardasBütikoferis, Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos prezidentas Martynas Nagevičius, Lietuvos saulės energetikos asociacijos prezidentas Vitas Mačiulis, VGTU doc. dr., Lietuvos žaliųjų pastatų tarybos direktorius Gintaras Stauskis, Žaliosios politikos instituto prezidentas Remigijus Lapinskas, UAB „Mano būstas“ generalinis direktorius Vytautas Turonis.

Įėjimas į konferenciją – laisvas. Dalyvių registracija renginio metu prasidės 9.30 val.

Norintys dalyvauti konferencijoje taip pat kviečiami užsiregistruoti iš anksto ČIA.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
1 Komentaras
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
1
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top