Dominykas Datkūnas. Buvusių translyčių istorijos arba ko galime pasimokyti iš Vakarų

Laisvos visuomenes institutas

Rugpjūčio 4 d. Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys patvirtino lyties tapatumo sutrikimo (transseksualumo) gydymo tvarkos aprašą ir tokiu būdu vienašališkai įteisino lyties keitimą. Savo sprendimą jis argumentavo pagarba žmogaus teisėms ir būtinybę „ne tik žodžiais, bet ir veiksmais demonstruoti priklausymą Vakarų pasauliui.“

Šis teiginys apie Vakarų pasaulį stebina savo ciniškumu. Taip, lyties keitimo procedūra, vykdoma priešingos lyties hormonų preparatais, jau kurį laiką yra nusistovėjusi praktika daugumoje Vakarų šalių, tačiau ji lieka kontroversiška ir ten. Vyksta aršios diskusijos apie ideologinį translyčių medicinos pobūdį, o pati tema nuo pat pradžių yra tapusi Vakaruose vykstančių kultūros karų dalimi. Visi tai žino, todėl straipsnis ne apie tai. Pamažu kultūros karų kontekste balsą įgyti pradeda viena bendruomenė, apie kurią vos prieš kelis metus niekas Vakaruose nebuvo girdėjęs. Tai – buvę translyčiai asmenys.

Buvęs translytis yra žmogus, kuris sustabdo medicininę lyties keitimo procedūrą ir grįžta prie savo gimtosios lyties. Būtina pabrėžti žodį „sustabdo“, nes medicininis lyties keitimas neturi galutinio taško – translytis asmuo turi gerti priešingos lyties hormonų preparatus visą savo gyvenimą. Buvę translyčiai sugebėjo išsigydyti lyties tapatumo sutrikimą ir jie vieningai sutaria – lyties keitimo procedūra nepadėjo išspręsti turimų tapatybės ir psichinės sveikatos problemų, o dažnai jas tik pasunkindavo.

Neišgirsta bendruomenė

„Aš gailiuosi savo sprendimo pasikeisti lytį. Leidausi testosteroną keturis su puse metų, turėjau krūtų šalinimo operaciją, tačiau laikui bėgant supratau padariusi didžiulę klaidą ir nusprendžiau sustabdyti lyties keitimą“, – teigė buvusi translytė iš Jungtinės Karalystės Sinead Watson (Sined Vatson), viena iš tviterio platformoje rengtos kampanijos #DetransAwarenessDay organizatorių.

„Žmonės, kurie gailisi sprendimo pasikeisti lytį susiduria su nepelnyta stigma. Mes dažnai engiami, įžeidinėjami, o mūsų balsai tildomi, kadangi manoma, jog mūsų istorijos naudojamos pakenkti kitiems translyčiams. Aš to tikrai nenoriu“, – teigė Watson ir pridėjo, kad net nemąsto atimti sveikatos paslaugų iš translyčių, o paprasčiausiai siekia patobulinti lyties tapatumo sutrikimo gydymą.

„Auga skaičius žmonių, kurie pereina lyties keitimo procedūrą ir pasigaili šio sprendimo. Jie lieka sužaloti, tiek fiziškai, tiek psichiškai ir nusipelno teisės dalintis savo patirtimi lygiai taip pat kaip ir visi kiti.“

Ideologinė medicina

Watson teigė, kad medikų bendruomenė naudoja priešingos lyties hormonų preparatus kaip universalų sprendimą lyties tapatumo sutrikimo gydymui ir neatsižvelgia į galimas alternatyvas. Watson bendradarbiavo su buvusia translyte iš Jungtinės Karalystės Keira Bell (Keira Bel), kuriai buvo išrašyti lytinę brandą stabdantys vaistai, šiai esant vos 16 metų. Prieš 2 metus ji laimėjo bylą Britanijos Aukščiausiame Teisme, kuris nustatė, jog būdama nepilnametė ji negalėjo duoti sutikimo tokiam gyvenimą pakeičiančiam gydymui.

„Psichologinė pagalba lyties keitimo procedūrą sustabdžiusiems asmenims yra beveik neteikiama“, – teigė Bell ir Watson. „Alternatyvaus lyties tapatumo sutrikimo gydymo plačioji medikų bendruomenė visiškai nesiūlo. Mūsų poreikiai nėra suprantami, o translyčių mediciną praktikuojantys profesionalai dažnai atsisako suteikti pagalbą ar priimti faktą, jog yra norinčiųjų sustabdyti lyties keitimą ir vėl tapatintis su savo gimtąja lytimi.“

Buvusių translyčių istorijos iš pirmų lūpų

Socialiniuose tinkluose galima rasti daugybę buvusių translyčių istorijų. Moteris, vardu Helena, tviterio platformoje rašo: „Aš laikiau save translyte 5-erius metus ir 17 mėnesių gaudavau testosterono injekcijas. 2018-ųjų vasarį sustabdžiau lyties keitimo procesą. Tai [lyties keitimas] buvo mano būdas slėptis nuo savo traumų ir nekęsti savo kūno. Esu dėkinga galėdama gyventi autentiškai, nebebėgdama nuo savęs.“

„Aš pakeičiau lytį vartodama testosterono injekcijas ir pasidariusi krūtų šalinimo operaciją. Visa tai buvo mano skausmingų patirčių pasekmė ir aš giliai to galiuosi. Grįžimas į savo gimtąją lytį buvo kuklinanti ir gydanti patirtis. Aš džiaugiuosi iškovojusi vidinę ramybę ir priėmusi save kaip moterį“, – rašo buvusi translytė vardu Grace (Greis).

Dažna detalė buvusių translyčių istorijose yra jų lyties tapatumo sutrikimo susiejimas su patirtomis traumomis ar kitais turimais psichiniais sutrikimais, gili neapykanta sau, nuo kurios buvo norima pabėgti ištrūkstant iš savo kūno.

Apie tai rašo buvusi translytė Rachel (Reičel), 5-erius metus vartojusi priešingos lyties hormonų injekcijas. Per tą laiką jos kūnas buvo nualintas, ji susidūrė su tokiais šalutiniais efektais kaip inkstų, kepenų problemos, kraujotakos sistemos sutrikimai, šlapinimasis krauju, plikimas, chroniškas nuovargis. Jos psichinė savijauta visiškai nepagerėjo vartojant hormoninius vaistus, priešingai, ji pasijuto geriau tik susigyvenusi su savo moteriškumu ir apsisprendusi nutraukti lyties keitimo procesą.

Patirtys su medikais – patyčios ir spaudimas

Buvę translyčiai pasakoja ir apie savo patirtis su sveikatos sistema. Dažna istorija yra medikai, kurie medikamentinį lyties keitimą pradeda žymiai anksčiau nei leidžia įstatymai (praktiškai be jokių konsultacijų) vien todėl, kad šie jaučiasi „optimistiškai“. Rachel pasakoja, kad ji pradėjo gerti hormoninius vaistus per mėnesį nuo kreipimosi į kliniką (vietoje būtinų 6 mėnesių), o anonime likusi buvusi translytė pasakoja apie tai kaip jos klinikoje konsultacijos prieš sutikimą buvo laikomos tik formalumu.

Tuo tarpu siekiant nutraukti lyties keitimą susiduriama su daug skeptiškesne medikų nuomone. Jauna moteris, tviterio platformoje pasivadinusi Mediocre Druid pasakojo, kas jai nutiko, kai po 9 metus trukusio medikamentinio lyties keitimo ji kreipėsi dėl šio proceso nutraukimo. „Kai pirmą kartą kreipiausi į kliniką dėl savo noro atsikeisti lytį, nesulaukiau jokios pagalbos. Priešingai, sulaukiau kritikos, o į mane nebuvo žiūrima rimtai – jie teigė, kad mano gailestis buvo susijęs su mano autizmu.“

„Aš pranešiau, kad nustojau vartoti testosteroną ir prašiau estrogeno mano sveikatai palaikyti (turėjau lyties keitimo operaciją ir nebegalėjau natūraliai pasigaminti šių hormonų). Jie atsisakė. 8 mėnesius gyvenau be hormonų ir dėl to patyriau menopauzės simptomus.“

„Aš jiems sakiau, kad esu moteris ir gailiuosi pasikeitusi lytį, o jie man atkirto, kad jau nebesu moteris. Taip pat buvo pasišaipyta iš mano lyties tapatumo sutrikimo, jiems pareiškus, kad galiu prisiimti moterišką tapatybę rengdamasi kaip moteris ir dėvėdama perukus, ne kitaip“, – rašo Mediocre Druid. Galiausiai ji gavo estrogeno preparatus, bet kelias iki jų buvo daug sunkesnis nei iki priešingos lyties hormonų.

Kiti buvę translyčiai pasakoja apie spaudimą, kurį jie patiria iš medikų ir translyčių bendruomenės internete pradėti lyties keitimą hormonais ar netgi lyties keitimo operacijas. „Translyčių bendruomenė ir medikai apgavo mane“, – rašo Maggie (Megi). „Iš kiekvieno girdėjau, kad tik pasikeitusi lytį galėsiu gyventi visavertį gyvenimą. Niekada negirdėjau „ar tu to nori“, bet tik „kada tai padarysi?“

Buvusių translyčių patirtis patvirtina ir atlikti tyrimai, nerandantys jokių įrodymų, jog lyties keitimo procedūra pagerina lyties tapatumo sutrikimą turinčių asmenų psichinę sveikatą. Neigiamos pasekmės vartojant priešingos lyties hormonus irgi yra gerai dokumentuotos – nuo pakilusio kraujo spaudimo, didesnės inkstų, kepenų ir širdies ligų rizikos, didesnės diabeto rizikos, iki lyties organų atrofijos.

Ko galime pasimokyti?

Skaitant buvusių translyčių istorijas būtina prisiminti, jog viso to yra galima išvengti. Vietoje hormonų preparatų jie galėjo gauti būtinąją psichologinę pagalbą. Fizinis grįžimas prie savo gimtosios lyties bruožų užima ilgą laiką, galintį siekti netgi metus, o dalis savybių gali niekada negrįžti, ypač jei žmogus yra turėjęs lyties keitimo operaciją, per kurią buvo pašalintos krūtys arba lyties organai. Tokiu atveju jis turi gerti estrogeno arba testosterono preparatus visą gyvenimą tik tam, kad atrodytų kaip gimtosios lyties.

Kokią kančią išgyvena buvę translyčiai, dažnai net sunku suvokti. Štai viena buvusi translytė „Reddit platformoje“ parašė jautrią žinutę, kurioje dalinosi savo giliu troškimu vėl jaustis pilnaverte moterimi. Ji gailisi krūtų šalinimo operacijos, kurią kadaise nusprendė pasidaryti pilnai įsitikinusi, jog tai bus geriausia. Translytė pasakoja, kaip pavydi kitoms merginoms jų moteriškos išvaizdos, ir jai skauda dar labiau prisiminus, kad ir ji kadaise taip atrodė.

Retam iš mūsų sunku suvokti siaubą, kurį ji patiria. Žinojimą, kad buvai suluošinta tų, kurie apsimetė norintys tau gero. Todėl žvelgdami į Vakarus negalime aklai sekti jų pavyzdžiu, bet privalome pasimokyti iš jų klaidų, išklausant tuos žmones, kurie visa tai išgyveno.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
8 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
ah.ą

jei po lyties keitimo cit. ” translytis asmuo turi gerti priešingos lyties hormonų preparatus visą savo gyvenimą”, tai lyties keitimas ne gydymas, o žalojimas

realistas

Dulkys ir vakarai yra išprotėję. Jo argumentacija yra primityvo lygio, aha, Vakarų pasaulis. Tai legalizuok, Dulky, narkotikus, kaip Olandijoje, gi vakarai. Legalizuokite prostituciją, nes taip yra vakaruose. Leiskite gėjams įsivaikinti vaikus, nes taip yra vakaruose. Liberalizuokite ginklų įsigijimą, kaip yra JAV, gi Amerika taip pat vakarai. Ir žinote ką, imu nekęsti Lietuvos kunigų, kiek kartų jie yra agitavę, kad jūs parapijiečiai balsuotumėte už Tėvynęs Sąjungą – Lietuvos krikščionis demokratus. ir koks paradoksas, paaiškėjo kad partija kuri neseniai dar save vadino konservatyvia, ir kurios sinonimas iki šiol yra konservatoriai, ir to nesikrato, yra ultraliberali.

>realistas 2022-08-23 22:06

Ką bendro su liberalumu turi konservatoriai ir kiti, Seimą pasisavinusieji? Tai piktybinė liberalizmo MUTACIJA. Net ir sovietmečiu, net Chruščiovo laikais, studentams to, ką šiandien elitu save laikantys už liberalumą pateikia, apie juos nepasakojo. Jei turėtume išminties, iš Vakarų (ar iš kitų vietoje nenustygstančių „pionierių”), mokytumės ko ir kaip NEdaryti. Nes jie jau išbandė, o iš šalies geriau matosi ne tik privalumai, bet ir trūkumai! Gal net labai pavojingi, kenksmingi – naujovės be to retai apsieina. Dabar gi, nė šalto vandens stiklinės pirma neišgėrę, pasičiumpame bet ką, svarbu, kad būtų su etikete „Made in Vakarai”, ir kuo greičiau su Lietuva išbandom. Taip, taip – ne su savimi, ne su savo šeima, o su Lietuva, su tais, kas to nei prašė, nei… Skaityti daugiau »

Abiems 'realistams'

…naivus jusu paverkslenimai…Tai yra racionali,ziauri,ciniska,plesri gaujos veikla,tikslas valdyt,turtet ir islaikyt turtus nepaleidziant itakos svertu.Visi budai veiklos tinkami.Zmones jiems tik bioplanktonas,kuri ir reikia grezti.Kiti pliurpalai apie visokius liberalizmus yra katino asaros.

AAA

Žmogus greičiau taps asilu, nei pasikeis lytį. Nuo kada galima pakeisti chromosomas?? Terminas – lyties keitimas – yra visiškas šizofreninis kliedesys, deja.

realistas -> 08-24 5:11

Kvaila sąmokslo teorija. Taip nėra. Sąmokslui įgyvendinti reikia proto, Dulkys jo neturi.

Ruta

https://www.transgendertrend.com/detransition/ – Šiame puslapyje yra pasakojimų, straipsnių ir tinklaraščių žmonių, kurie keite lyti, o vėliau išėjo arba šiuo metu yra keitimo metu. Istorijos yra įvairios; kai kurie iš vyrų, kai kurie iš moterų, kai kurie patiria apgailestavimą, kai kurie – ne. Mes įtraukiame visų sluoksnių ir bet kokio amžiaus žmonių liudijimus. Tai istorijos dalis, kurią slepia ir neigia transseksualų aktyvistai ir paramos grupės, ir jie visi nusipelno būti išgirsti.

8
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top