Kaip žinia, nušurmuliavo dar vieni rinkimai. Spėju, kad daugelis į juos neatkreipė dėmesio, nes rinkimai šį kartą buvo ganėtinai silpni, t.y. įvyko priešlaikiniai Seimo nario rinkimai Raseinių – Kėdainių vienmandatėje apygardoje. Priešlaikinių rinkimų reikėjo dėl to, kad šioje vienmandatinėje apygardoje išrinktas Seimo narys iš LVŽS partijos – A. Nekrošius prieš tai vykusiuose savivaldos rinkimuose buvo išrinktas Raseinių meru.
Nepaisant to, kad vakar vykę rinkimai buvo tik dėl vieno Seimo nario, tačiau jie vis tiek yra įdomūs paanalizuoti, kadangi geriausios sociologinės apklausos, kurios geriausiai pamatuoja politinę temperatūrą, yra būtent rinkimai. Net jei tie rinkimai ir tik dėl vieno Seimo nario.
Vakar vykusiuose rinkimuose varžėsi į II turą patekęs konservatorius A. Bautronis (prieš tai buvęs Raseinių meru) ir socdemas M. Skamarakas. Ganėtinai dideliu skirtumu (daugiau kaip 10 proc. balsų) laimėjo socdemas M. Skamarakas.
Visų pirma, panašu, kad socdemai tikrai kyla. Vakar vykę rinkimai tą aplinkybę patvirtina.
Visų antra, vakar vykę rinkimai patvirtina tai, dėl ko labai rimtai turėtų išsigąsti visi TS-LKD politikai. Nes vėl visa jėga įsigali balsavimas prieš TS-LKD politikus. Po pirmo turo konservatorius A. Bautronis gana solidžiai pirmavo prieš socdemą M. Skamaraką, tačiau II ture sugebėjo gauti papildomai tik apie 1000 balsų, kai konservatoriaus varžovas II ture gavo papildomai daugiau kaip 3000 balsų. To ir užteko jo pergalei labai solidžiu skirtumu. Tai reiškia, kad beveik visi rinkėjai, kurių kandidatai į II rinkimų turą nepateko, savo balsus atidavė už konservatoriaus varžovą (net nesvarbu, kas jis toks), ir tik labai maža dalis savo balsus atidavė už konservatorių.
Įdomu tai, kad konservatorius A. Bautronis vietos rinkėjams yra puikiai žinomas politikas, kadangi prieš tai keturis metus buvo Raseinių meru. Savo ruožtu, laimėtojas M. Skamarakas rinkėjams buvo žinomas tik dėl to, kad jis yra rajone garsios Skamarakų šeimos atstovas. Jei neklystu, iš šios šeimos ar giminės jau yra buvusių Seimo narių. Tęsiant dar toliau, tas faktas, kad A. Bautronis prieš tai buvo išrinktas Raseinių meru, liudytų tą faktą, kad konservatoriai šiame rajone yra stiprūs (gal tiksliau – buvo stiprūs). Kas dar įdomu, TS-LKD atstovas A. Bautronis išgarsėjo žiemos pabaigoje, kai bandė savivaldos rinkimų kampanijoje atsiriboti nuo partijos centrinės valdžios vykdomos politikos. Maždaug, kad ten, Vilniuje, TS-LKD gal ir už partnerystes bei narkotikus, tačiau čia rajone visi TS-LKD atstovai yra tikrai konservatyvūs. Negelbėjo.
O jei sugretintumėme vakar vykusius rinkimus su prieš pusmetį vykusiais savivaldos rinkimais, pamatytumėme, kad „balsavimas prieš“ TS-LKD visa jėga veikia beveik visoje Lietuvoje, gal tik išskyrus Vilnių. Nors net ir Vilniuje A. Zuokas, būdamas visiškai raiša antimi, laimėjo beveik pusėje apylinkių. To dėka TS-LKD dabar beturi tik 4 merus visoje Lietuvoje. Neatsimenu, kad jie kada nors būtų turėję tiek mažai. Nėra merų – nėra galios, įtakos ir administracinio resurso regionuose. O tai reiškia aižėjančią valdžios piramidę.
Be jokios abejonės, TS-LKD regioniniai skyriai bei partijos vienmandatininkai supranta, prie ko tai prives. Ir griebiasi už galvų dėl partijos vadovybės vykdomos politikos. A. Bautronis buvo tas, kuris viską išsakė viešai, bet galit neabejoti, tyliai manančių taip pat yra labai daug.
Todėl dabar už galvos griebiasi partijos vienmandatininkai, ypač tie, kurie išrinkti ne Vilniuje, o taip pat ir tie, kurie pateko į Seimą per partijos sąrašą. Nes kuo daugiau partija turi išrinktų vienmandatininkų, tuo daugiau yra patenkančių ir per sąrašą, kadangi vienmandatėje išrinktas Seimo narys užleidžia vietą sąraše po jo einančiam. Trumpai tariant, dabar ramūs gali būti tik tie TS-LKD Seimo nariai, kurie žino, kad gaus sąrašo numerį pirmame dešimtuke. Visiems kitiems verta sunerimti dėl galimybės būti perrinktais.
Spėju, kad būtent dėl to ir kyla visokios „Respublikonų bendrijos“ steigimo iniciatyvos, kadangi šios bendrijos steigimo iniciatoriai (Ažubalis ir Rakutis) supranta, kad partijos vadovybė jiems gero „praeinamo“ numerio sąraše neduos. Todėl būtina telkti šalininkus partijos viduje, kad būtų galima pakovoti dėl geresnių numerių. Gal net pirmame dešimtuke, nes tik toks numeris dabar leidžia tikėtis perrinkimo.
Įdomu vienok, ar TS-LKD partijos neištiks ir daugiau turbulencijų. Nes atsiribojimą nuo partijos vykdomos centrinės politikos jau turim, bandymus burti visokias bendrijas turim, pyktį ir susiskaldymą partijos viduje – taip pat. Aukščiau išdėstytos aplinkybės yra žinomos ir suprantamos daugeliui. Ir kad tęsiant dabartinę politiką, po kitų metų Seimo rinkimų iš TS-LKD vėl gali belikti tik „vieno lifto frakcija“.