Nežinau, ar čia tik man taip atrodo, bet kažkaip įtariu, jog labai tikėtina valdančiosios koalicijos sudėties kaita. Laisvės partija – out, Darbo partija – in.
Kodėl man taip atrodo? Ne, jokios vidinės informacijos neturiu, žinau tik tą, ką mačiau viešai. Tačiau, kaip politinių procesų stebėtojui, jau kuris laikas kirba įtarimas, jog Laisvės partijos planuose vis labiau materializuojasi ketinimai trenkti durimis.
Kad LP jau ne vieną kartą viešai grasino durimis trenkti, tą matėm jau kuris laikas. Ir po to, kai narkotikai nepraėjo, ir po to, kai Seimo statuto pataisos, kurios būtų leidusios LP narkotikus iš karto Seimui grąžinti, nepraėjo. O ir šiaip, paskutiniu metu viešoji komunikacija iš LP pusės buvo tokia aštroka. Pvz. penktadienį V. Mitalas, išgirdęs apie konservatorių planus įvesti visuotinį NT mokestį, garsiai piktinosi, jog kas čia per koalicija, kai tokius planus sužinai ne per kokią nors koalicinę tarybą, bet iš žiniasklaidos. A. Armonaitė taip pat viešai yra nurodžiusi, kad planų Lietuvoje atidaryti ne Taipėjaus, bet būtent Taivano atstovybę, su ja taip pat niekas nederino. Jei neklystu, liberalo S. Gentvilo pateiktas automobilių taršos mokestis Seime buvo atmestas ir dėl to, kad LP prieš jį balsavo.
Trumpai tariant, pastaruoju metu iš LP pusės, jai nieko negaunant, viešoji komunikacija vis aštrėjo. Berods, jau rytoj turėtų būti Seime svarstoma nauja Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo redakcija, kurioje yra iš Stambulo konvencijos perkeltų tam tikrų nuostatų, kurios ideologiškai LP yra reikšmingos. O dalis konservatorių tam priešinasi. Jei nepraeis ir ši LP reikšminga įstatymleidystės iniciatyvą, beliks konstatuoti, kad LP per gerokai daugiau nei metus šios valdžios negavo nieko.
Partnerystės nėra, Stambulo konvencijos – nėra, narkotikų – nėra. O va kas buvo – tai ypač ilgas ir griežtas karantinas, galimybių pasas, eilė bandymų įvesti naujus mokesčius. Sakyčiau, LP iš savo narių vis tiek kažkokį feedback‘ą turėtų gaut, kad žiūrėkit, kai mes stojom į partiją ir už jus balsavom, tikėjomės toli gražu ne to, ką gavom. Ko tikėjomės – negavom, ko nesitikėjom – tą gavom.
Žinant, kad šie praėję daugiau nei metai šios valdžios buvo nerinkiminiai, kai konservatoriai dar galėjo sau leisti priimti tam tikrus sprendimus ir tikėtis, kad iki rinkimų rinkėjai pamirš / atleis, tai dabar rinkimai jau artėja. Todėl LP rūpimus sprendimus konservatoriai dar mažiau bus linkę priiminėti, kas reiškia, jog dar mažesnė tikimybė, kad LP ką nors gaus. Ir jei LP šią kadenciją baigs taip nieko ir negavę, šansų pas juos per kitus rinkimus išsilaikyti vandens paviršiuje yra nulis. O va jei dabar trenktų durimis – šansų dar turėtų.
Aišku, vien aštri ir aštrėjanti LP komunikacija galėtų būti vertinama ir kaip bandymas pasibranginti ar pagrasinti koalicijos partneriams. Jei ne vienas niuansas – konservatoriai turi per daug patyrusius politinius technologus ir politinius strategus, kad viską statytų ant LP tolesnio likimo koalicijoje.
Jei tebūtų vien aštri LP komunikacija, tai, kaip minėjau, galėtų būti laikoma kaip spaudimu koalicijos partneriams, neturint tikslo trenkti durimis. Bet aš, visgi, siūlyčiau užmesti akį į kai ką iš opozicijos, o konkrečiau – į jau minėtą Darbo partiją.
Nes paskutiniu metu DP gana kardinaliai pakeitė tiek savo politinę elgseną, tiek komunikaciją, ir tą pakeitė be jokių numatomų priežasčių.
Kai kas gal atsimena, kad mokamas testavimas galimybių pasui gauti buvo priimtas DP frakcijos nariui Aidui Gedvilui registravusis balsavimui ir tokiu būdu leidžiant susidaryti reikiamam kvorumui. Aišku, jis po to prisiekinėjo, kad čia buvo klaida, bet…
Toliau, šių metų biudžetas Seime buvo priimtas balsavimui registravusis 4 DP frakcijos nariams, taip irgi leidžiant susidaryti reikiamam kvorumui.
Toliau, per Sausio 13-osios nušvilpimą viena DP frakcijos Seimo narė net apsiverkė viešai dėl to, kaip blogai žmonės pasielgė, o kai kurie DP nariai aštriai kritikavo planus ir ateity rengti tokias akcijas. Aš tik priminsiu, kad pavasarį ir vasarą V. Uspaskich rėmė „Šeimų maršą“, tai kodėl dabar analogiškų iniciatyvų neberemia ir, de facto, stoja į valdančiųjų pusę, kai opozicijai tokios akcijos prieš valdžią yra naudingos?
Tai įvertinus, man atrodo, kad vyksta kažkokios užkulisinės kalbos dėl galimo valdančiosios koalicijos performavimo. Beje, konservatoriams toks performavimas irgi, tikėtina, būtų palankus, nes leistų pakeisti iš karto 3 iš 4 blogiausiai vertinamų ministrų, kas gal net kažkiek Vyriausybės vertinimą pakeltų. Toliau, iš DP pusės, skirtingai nei LP, tikrai nebūtų jokių ideologinių visuomenę erzinančių nuostatų stūmimo. Ne, iš DP pusės būtų viskas ramu. Jiems reikia tik kažko „apčiuopiamo“, o daugiau ideologinių nuostatų pas juos nėra. O ir kaip koalicijos partneriai, greičiausiai, būtų „klusnesni“.
Taigi, matome vis aštrėjančią LP poziciją, ir gana ženkliai į valdžios pusę pasikeitusią DP poziciją. Aišku, tai tėra vien tik mano nuomonė, bet tikrai manyčiau, kad atitinkami pokalbiai gali būti vystomi.