Dominykas Vanhara. Mirties spiralė

Praeito amžiaus pradžioje, atsiradus pirmiesiems lėktuvams, atsirado ir toks terminas „mirties spiralė“. Kadangi iš pradžių lėktuvai buvo labai lėti, varomi labai negalingų variklių (nes galingesnių nemokėta gaminti), neretai pasitaikydavo tokių atvejų, kai, lėktuvui skrendant, ar dėl variklio sutrikimų, ar dėl aerodinaminių sąlygų, žemės trauka tapdavo stipresnė, nei lėktuvo variklio trauka, ir lėktuvas suktuku pradėdavo kristi žemyn, vis greitėdamas. Dažniausiai ši „mirties spiralė“ pasibaigdavo lėktuvo smūgiu į žemę ir lakūno žūtimi. Todėl toks ir pavadinimas. Aviacijoje mirties spiralės išnyko tuomet, kai išmokta gaminti greitesnius ir galingesnius lėktuvus.

Tačiau šis terminas iš aviacijos buvo pradėtas naudoti ir kitur, pvz. versle, ekonomikoje, politikoje, kt. Šiuo atveju terminas „mirties spiralė“ reiškia neigiamą procesą, kuris pats save stiprina. Pvz. įmonei pradeda trūkti apyvartinių lėšų, tuomet įmonė pradeda taupyti kokybės sąskaita, pradeda mokėti mažesnius atlyginimus darbuotojams, todėl geriausi darbuotojai įmonę palieka, atitinkamai, vartotojai tokios įmonės produkcija vis labiau nusivilia, ją vis mažiau perka, todėl įmonė gauna dar mažiau pajamų, dar blogina kokybę, kt., kol galiausiai bankrutuoja. Dažniausiai subjektas, papuolęs į mirties spiralę, pats savo jėgomis iš jos jau nebesugeba išeiti. Kaip ir lėktuvas. Iš mirties spiralės įmanoma išeiti nebent tuomet, jei kažkurį laiko tarpą dingtų arba sumažėtų aplinkybės, dėl kurių ir buvo patekta į mirties spiralę.

Mirties spiralė gali pasitaikyti ir politikoje. Praeitoje kadencijoje buvo pakankamai ryškūs požymiai, kad LVŽS po Prezidento rinkimų buvo rimtai į tokią mirties spiralę patekę. Kai irgi buvo prisišnekėta apie traukimąsi į opoziciją, vyriausybės atsistatydinimą, galiausiai, nebuvo pajėgta atleisti Seimo pirmininko V. Pranckiečio, nebuvo pajėgta sumažinti praeinamojo balsų kiekio į Seimą. Žodžiu, buvo nesėkmė po nesėkmės, dalis LVŽS frakcijos narių frakciją paliko, partija nuolatos viešojoje erdvėje buvo kritikuojama, daužoma, iš jos buvo tyčiojamasi, partijos reitingai ritosi į bedugnę, ir jau dalis politologų prognozavo, kad per kitus Seimo rinkimus partija gali ir neįveikti barjero į Seimą.

Tuo metu LVŽS išgelbėjo du dalykai: kad po pirmo rimto smūgio atėjo vasara, pasibaigė Seimo sesija, prasidėjo atostogos ir dalis skandalų per vasarą užsimiršo. O po to atėjo COVID pandemija, per kurią suveikė „rally around the flag“ efektas, o taip pat tuometinis premjeras tokios krizės akivaizdoje pasirodė esantis vietoje ir laiku, todėl partijos reitingai vėl atsigavo ir per Seimo rinkimus partija pasirodė net labai gerai.

Panašu, kad į tokią mirties spiralę šiuo metu yra patekę ir valdantieji konservatoriai. Pirmas didžiulis sukrėtimas jiems buvo pedofilijos skandalas, o vėliau sekęs nelabai koks pasirodymas savivaldos rinkimuose. Galiausiai, dar nespėjus atsigauti, kirto „čekučių skandalas“, kuris partijos vadovybei visai saugiklius išmušė. Pareikšta apie priešlaikinius Seimo rinkimus ir / arba Šimonytės vyriausybės atsistatydinimą, kas iš karto iššaukė pasipiktinimą ir maištą tiek iš koalicijos partnerių, tiek ir iš partiečių bei regioninių partijos skyrių. Partijos reitingai, ir iki tol nebuvę aukštumose, iš karto dar labiau nučiuožė žemyn.

Priešlaikinių Seimo rinkimų, kaip jau esu rašęs, greičiausiai nebus. Bet Šimonytės, ant kurios konservatoriai statė visą savo piarą, vyriausybė tikrai gali žlugti, kartu gali žlugti ir partijos pirmininko valdžia, arba gali net įvykti partijos skilimas. Todėl partija į kitų metų rinkiminį maratoną gali įžengti blaškoma didžiulės turbulencijos bei vidinių nesutarimų.

Geriausias ir protingiausias sprendimas dabar būtų partijos galvoms tiesiog paimti pertrauką ir leisti viskam atvėsti. Bet va – negali. Nes partijos pirmininkas per ankstesnius kelis skandalus buvo išėjęs atostogų, todėl, jei ir dabar atostogų išeitų, atrodytų labai juokingai. Be to, nors ir atėjo vasara, bet už mėnesio bus NATO viršūnių susitikimas, tai vėl, kuriam laikui dingti iš viešumos neišeina. O rudenį, labai tikėtina, bus jau juntama ekonominė recesija bei jos neigiami padariniai.

Taigi, TS-LKD, ko gero, yra labai rimtai papuolusi į „mirties spiralę“, kuri gali pasibaigti trenkimusi į žemę visa jėga kitų metų spalio mėnesį.

5 7 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
3 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
3
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top