Dominykas Vanhara. Naujas „susikombinavimo“ skandalas

Pakalbėkime apie savivaldybių tarybų narių išmokų, taip sakant, „susikombinavimą“.

Nors dabar didžiausia šio skandalo liepsna, A. Tapino dėka, įsimetė į TS-LKD partiją, kuri, kaip žinote, mano mylimiausių partijų sąraše užima kokią garbingą 11 vietą, o šiandien liepsnos pradėjo kėsintis ir į vienos ministrės kėdę, bet, objektyvumo vardan, į šį skandalą aš žiūriu kiek labiau rezervuotai nei kiti.

Ne, A. Tapinas šiuo aspektu gerą darbą padarė, neneigsiu to. Bet ne dėl to, kad apdegins TS-LKD reitingus ar net kokią ministrę iš posto išvers, o dėl to, kad gal pagaliau bus sutvarkyta ši sritis.

Reikalo esmė yra ta, kad, remiantis Vietos savivaldos įstatymo 12 str., savivaldybės tarybos narys, eidamas, tarybos nario pareigas, gali pretenduoti į trejopos formos išmokas: atlyginimą už darbo laiką, sugaištą atliekant savivaldybės tarybos nario pareigas; išmoką kanceliarinėms, interneto, pašto, telefono ryšio, transporto, biuro patalpų nuomos, kitoms reglamente numatytoms išlaidoms apmokėti; komandiruotės išlaidas, jei savivaldybės tarybos narys yra komandiruojamas atstovauti savivaldybei už savivaldybės ribų. Tačiau pats atlyginimas už sugaištą darbo laiką yra labai mažas.

Dar daugiau, neatlyginama už tokius veiksmus, kaip klausimų skaitymas, gilinimasis į juos, savarankiškas informacijos rinkimas, paklausimų rašymas, kt. Jei nori, gali tą daryti, bet darysi savo laisvo laiko sąskaita ir apmokėjimo už tai negausi. O va iš taip vadinamų „kanceliarinių“ jau gali „susikombinuoti“, pririnkęs sąskaitų faktūrų ar kvitukų iš kur tik papuola.

Taigi, visa skandalo esmė yra ta, kad savivaldybių tarybų nariai, negaudami adekvataus atlyginimo už tarybos nario darbą, ėmė žiūrėti į tą „kombinavimosi“ su sąskaitomis ar kvitukais reikalą į savo, kaip tarybos nario, atlyginimo dalį.

Dabartinėje situacijoje visuomenei reikėtų atsakyti į vieną klausimą: ar savivaldybės tarybos narys turėtų gauti kažkokį apmokėjimą už savo, kaip savivaldybės tarybos nario, darbą? Jei visuomenė atsako, kad ne, neturėtų, tuomet keičiam Vietos savivaldos įstatymo 12 str., nurodydami, kad savivaldybės tarybos nario pareigos yra atliekamos neatlygintinai ir joks apmokėjimas ar kompensavimas jam nepriklauso.

Tačiau, kad ir kaip viliotų atsakymą į aukščiau užduotą klausimą pateikti, kad ne, nieko tiems valdžiažmogiams nemokam, dar to betrūko, vis dėlto, siūlyčiau apsvarstyti tokio atsakymo pasekmes.

Nes praktika patvirtina, kad iš idėjos dirbti galima mėnesį, gal du. O toliau darbas iš idėjos apkarsta ir yra elementariai užmetamas. O tuomet jau meras, kuris atlyginimą gauna pilną, o dabar tą atlyginimą dar ketinama ir ženkliai padidinti, reikalus spręs vienašališkai, kadangi visi kiti savivaldybės nariai nei turės kažkokio noro į kažką gilintis, nei turės tam kažkokių galimybių.

Antra, kas tuomet eis į tas tarybas? Jei manot, kad eis idėjiniai savo krašto patriotai, pasiruošę už dyką art vardan savo krašto gerovės, tai ne, greičiausiai, tokių jei ir bus, tai tik vienetai. O ateis, iš esmės, dviejų tipų kandidatai. Pirmieji bus tie, kuriems jokio atlyginimo ir nereikia, nes jie eis dėl kitų priežasčių. Ir ne dėl patriotiškumo. Pavyzdžiui, koks nors verslininkas, kuris manys, kad, būnant savivaldybės tarybos nariu, tai bus puiki proga susitvarkyt savo verslo reikalus. Na, pavyzdžiui, kad savivaldybė iki jo vystomo projekto komunikacijas nutiestų, gatvę išasfaltuotų, ir kt.

Antrasis tipas kandidatų būtų tie, kuriems atlyginimą per kitur duotų juos delegavusi partija. Pavyzdžiui, per 5 minutes išsiguglinęs radau 9 Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narius iš TS-LKD frakcijos, kurie yra įdarbinti arba TS-LKD frakcijos Seimo narių patarėjais, arba ministrų patarėjais, arba įdarbinti frakcijos atstovu spaudai, arba įdarbinti tiesiogiai pačioje partijoje. Taigi, beveik pusė iš TS-LKD frakcijos Vilniaus miesto savivaldybės narių darbines pajamas gauna, tačiau jas gauna išimtinai iš partijos malonės. Jei partija panorės, vienas ar kitas tarybos narys darbinių pajamų staigiai nebeteks.

Todėl akivaizdu, kad šie Vilniaus miesto savivaldybės tarybos nariai, išimtinai priklausantys nuo partijos malonės, atstovaus ne savivaldybės gyventojams, o partijai. Tai yra, bus labai klusnūs partiniai rankų kilnotojai. Partija lieps ranką pakelti – pakels. Partija lieps nekelti – nekels. Partija lieps ateiti į posėdį – ateis. Partija lieps neateiti – neateis. Tokiu būdu TS-LKD partija užsitikrina, kad visi jai reikalingi klausimai „važiuos buldozeriu“ ir kad niekas net nepagalvos rengti kokį „maištą laive“ viename didžiausių TS-LKD partijos turimų administracinių resursų – Vilniaus miesto savivaldybėje.

Todėl mano pasiūlymas būtų savivaldybių tarybos nariams mokėti ir mokėti kažkokio fiksuoto dydžio išmoką, kurią reikėtų diferencijuoti pagal savivaldybės dydį. Į kurią jau įeitų ir visos kanceliarinės išlaidos ir kt. Kad kiekvienas tarybos narys žinotų, jog mėnesio gale jis gaus X dydžio išmoką už darbą savivaldybės taryboje, kad tokią išmoką visi tarybos nariai gaus vienodą, todėl nėra jokio reikalo „kombinuotis“ su kvitukais ar sąskaitėlėmis.

4.3 10 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
15 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
T0mas J.

Prieš daug metų rašiau, kad savivaldybių tarybose dirbti gali tik pensininkai, bedarbiai ir turtuoliai.
Šiandien pridursiu kad dar gali ir vagys.

tik nereikia čia mūsų....

Lietuvoje š.atv. savivaldybėse ,kaip ir Seime , didžiausia dalimi dalyvauja verslininkai . Taip jau atsitiko,kad ko ne nuo pat pradžių buvimas Seime , savivaldoje paverstas pelningu verslu . Ir tai nuo senų seniausiai žino visa Lietuva .Pradedant nuo dažnai viešinamų įkainių patapimui „politiku”. Žinoma , ne visu 100 proc. ten tokie , tačiau net ir disidentas ,ilgaamžis Seimo narys gerb. Gražulis – taip pat akivaizdžiai yra verslininkas ,kaip ir kiti (tokie kaip kreivys ) ar kauniškis ex. milicininkas ,meras su visa savo politikais „atsitiktinai” patapusia „gimine” . Todėl tikrai ne atlygyje už pareigų atlikimą „šuo pakastas” (o ką – ten dar ir atlyginimus moka?).

dėl ko

einama į politiką?

taip imti

ir staiga pasitikėti Tapinu? Gal taiko į prezidentus?

kodėl dori lietuviai nemėgsta konservatorių

Nuo nepriklausomybės atgavimo dori lietuviai mano, kad už kapitalizmo atgaivinimą kovoję sąjūdiečiai atkūrus valstybę patys turėjo likti šventesni už neturto įžadus davusį ordiną. O privatizuoti LT turtą ir naudotis kitais kapitalizmo privalumai turėjo seni karjeristai ir vagys komunistai – mainais už geranorišką komunizmo statybos likvidavimą ir pasidavimą kapitalizmo pergalei. …Dėkui Autoriui, jaunam vaikinui , kad priminę senus laikus ir paaiškino jaunimui , kodėl Konservatoriai 11 vietoje, ne visi jau žino

geriau vok milijoną

Galbūt savivaldybių nariai, naudodamiesi gana laisvu disponavimu kanceliarinėmis lėšomis, kažkiek ir prisiduria už kitaip neapmokamą darbą. Gal būt. Tačiau įdomumas tame, kad Lietuvoje skandalas dėl pavogtos vištos , kaip taisyklė, jei ne didesnis už skandalą dėl pavogto milijono, tai bent vienodo didumo.

jie gauna

algas

bijūnelis

Tai ,kad vogimas tapo norma, o vagys „gerbiamais ponais”.Kaune vykstant mero rinkimams buvo agituojama: „jau geriau rinkti vagį Matijošaitį, negu konservatorių Juozapaitį”.Myli lietuviai vagis…

su kauniečiais reikia atsargiai

Jo, būtų įdomiau jeigu Tapinas paraleliai palyginimui nagrinėtų ir Kauno mero išlaidų ir pajamų klausimą. Bet gal Tapinas sumanė ėjimą arkliu? Pirma su skandalu atstatydins ministrę, o tada jau pats nustebs – kaip aš čia tarp morkas vagiančių zuikių nepastebėjau medžius verčiančio dramblio?

IP 88.118.83.153

A. Tapinas daro tai, ką reikia daryti, t. y. tai, kas užsakoma. Šiuo atveju, jis gelbsti premjerės tam tikrą kūno vietą, mesdamas riebesnį kaulą žiniasklaidai ir naivuoliams. Ir visą tai tam, kad prigesinti NATO susirinkimo išlaidų skandalą, kur vagiami milijonai eurų, mokant už paslaugas ir prekes kartais daugiau, nei rinkoje esančios kainos. 
Jei reikės, paaukos ir kokią „vištą“ iš premjerės vištidės, juk tarp galimų J. Stoltenbergo įpėdinių yra ir Lietuvos premjerės pavardė. 
Kas galėtų paneigti, kad A. Tapino akcija, viešinat kapeikų vogimą, perkant raštinės reikmenis, nebuvo suderinta iš anksto, siekiant nukreipti dėmesį nuo pagrindinės pinigų „įsisavinimo“ operacijos. 

sakyčiau

blaivaus proto pastebėjimas. Bet naivuolių minios aplinkui. O juk viskas galimai labai suderinta, viskas čiki čiki. Gal čia kas dangstoma, gal jis eis į prezidentus?

įprastinis pacifistų padejavimas

Kam tos išlaidos gynybai, kada priešas vienu smūgiu numuša milijonus kainuojantį lėktuvą arba tanką, niekais paverčia visus įtvirtinimus. Jau geriau pastatyti dar vieną vaikų darželį, ligoninę arba mokyklą.

IP 88.118.83.153

Tas tiesa, ginklai ir kariuomenių išlaikymas – didžiausias šios planetos absurdas, neleidžiantis mums gyventi geriau, bet straipsnis ne apie tai.
Tikiuosi, kad straipsnio autorius suprato, kad pateko į provokatorių-propagandistų spastus.

Gintautas Babravičius

Teisingu kampu išnagrinėta problema, kurios priežastis – visuotinė saviapgaulė. Rinkėjas imituoja, kad moka, o išrinktasis imituoja, kad dirba. Ir dar tas didelis pasakų poveikis, tikinčių apie nemokamus pietūs dar dauguma. Piliečiai nori kokybiško politikų darbo, bet tikisi,kad,kol jie,dirbdami kažkokį darbą ir gaudamas atlygį pagal kvalifikaciją, aprūpins šeimą,pilnavertiškai poilsiaus ir kaups oriai senatvei, kažkokie entuziastai – patriotai dirbs dažnai daug kartų didesnės kvalifikacijos reikalaujantį darbą dykai? Kažkada išmokę, kad „kiekviena melžėja gali valdyti valstybę”, toliau įsivaizduoja, kad politiko darbas – spaudyti mygtukus? Informacijos srautas milžiniškas, visokių grupių interesų – jūrų jūros, susigaudyti ir priimti gerus, miestiečiams naudingus sprendimus – darbas. Ir dar autoriaus straipsnyje paminėta partinė konjuktūra po kojom besimaišanti….. Dabartinė sistema – iškreiptų veidrodžių karalystė, kiekvienas tarybos narys kiekvienoje savivaldybėje… Skaityti daugiau »

Al.

Alga, kaip ir mokesčiai, turi būti aiški ir be jokių paslėptų papildymų. Ir visos valstybinės pareigybės turi gauti savo vietą algų hierarchijoj, priklausomai nuo atsakomybės laipsnio. Skaidrumas ir viešumas.

15
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top