Šiandien jau atlikau savo rinkiminę pareigą. Nors žmonių, balsuojančių iš anksto, buvo nemažai, bet darbas tikrai organizuojamas labai efektyviai, neužtrukau nei 5 minučių. Todėl labai kviečiu visus, kurie sekmadienį balsuoti negalės, balsuoti šiandien ar ryt iš anksto.
Kartu, kaip žinote, yra rengiami ne tik Respublikos Prezidento rinkimai, bet ir referendumas dėl Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo. Manau, kad yra labai svarbu pakalbėti, dėl ko yra šis referendumas ir kam jis yra rengiamas.
Pradėti reikėtų nuo to, kad, priešingai nei teigiama, šis referendumas tikrai nėra dėl jokios dvigubos pilietybės įteisinimo ar, tuo labiau, „dėl Lietuvos pilietybės išsaugojimo“. Šis referendumas rengiamas dėl Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo, kurio tikslas yra panaikinti dabar Konstitucijos 12 straipsnyje esančius apribojimus daugybinei pilietybei ir, dėmesio, pavesti tą klausimą spręsti Seimui, priimant konstitucinį įstatymą. Taigi, tai ir yra šio referendumo esmė ir prasmė – kad iš Konstitucijos 12 straipsnio, kuris gali būti keičiamas tik referendumu, dingtų visi daugybinės pilietybės apribojimai, o tuomet jau visą laiką ateityje klausimus dėl to, kokia ta dviguba ar daugybinė pilietybė būtų, spręstų nebe lietuvių tauta per referendumą, bet Seimas savo išimtine nuožiūra.
Atitinkamai, kai pirmą kartą išgirdau, kad su Prezidento rinkimais bus rengiamas ir šis referendumas, iš karto pagalvojau, kad o kam jo reikia, juk toks pat jau buvo rengtas 2019 metais ir rezultatas net arti to, kad jis būtų pavykęs, nebuvo. Tuo metu galvojau, kad šio referendumo reikia Šimonytei ir Laisvės partijai, nes toks referendumas, tikėtina, labiau paskatintų aktyviau dalyvauti į užsienį emigravusius Lietuvos piliečius, o jie per 2019 metų Prezidento rinkimus daugiausiai nubalsavo už Šimonytę, o per 2020 metų Seimo rinkimus – už Laisvės partiją. Tuo metu maniau, kad čia toks pragmatiškas Šimonytės ir Laisvės partijos išskaičiavimas į rinkimus atvesti daugiau užsienio lietuvių – Šimonytės ir Laisvės partijos elektorato, kurie per šiuos Prezidento rinkimus taip pat daugiausiai nubalsuos už Šimonytę ar Laisvės partijos kandidatą Žalimą.
Bet kai pamačiau dabar rengiamo referendumo formuluotę, supratau, kad gal čia pragmatiškas rinkiminis Šimonytės ir Laisvės partijos išskaičiavimas ir buvo, bet tai tikrai ne pagrindinis tikslas, dėl kurio yra rengiamas šis referendumas. Pavyzdžiui, 2019 metų referendumo formuluotė, nors ir buvo itin gremėzdiška, bet gana aiškiai ir tiksliai numatė, jog dviguba pilietybė bus leidžiama tik Lietuvos piliečiams pagal kilmę, kurie šią pilietybę įgijo gimimo metu, ir dar – kad tik tuo atveju, jei jis įgis kitos valstybės, kuri atitinka Lietuvos europinius ir transatlantinius integracijos kriterijus, pilietybę. Pavyzdžiui, hipotetinis Lietuvos pilietis Jonas, emigravęs į JAV ir ten įgijęs JAV pilietybę natūralizacijos būdu, Lietuvos pilietybę išsaugotų. Emigravęs į Rusiją ir įgijęs Rusijos pilietybę – ne. Hipotetiniam Vadimui ar Nikolajui, į Lietuvą imigravusiam iš Rusijos ir įgijusiam Lietuvos pilietybę natūralizacijos būdu, teisė pasilikti Rusijos pilietybę būtų nesuteikta.
O tuomet jau mes, gerbiamas Seimas, jau ir spręsim, kokių ir kam tų dvigubų, trigubų ar penkiagubų pilietybių suteikti.
Taigi, jei tai rimtai būtų referendumas dėl dvigubos pilietybės ar „dėl Lietuvos pilietybės išsaugojimo“, tiesiog reikėjo dar kartą teikti referendumui 2019 metų referendumo formuluotę. Jei tikrai yra manoma, kad rinkėjų valia tuo klausimu yra esmingai per šiuos 5 metus pasikeitusi, tai gal tuomet rinkėjai šiai formuluotei pritartų (kuo aš nuoširdžiai abejoju). Tačiau dabar referendumui formuluotė yra teikiama absoliučiai kita, o konkrečiai – yra norima, kad rinkėjai dabar vykstančio referendumo metu nuimtų visus daugybinės pilietybės apribojimus iš Konstitucijos 12 straipsnio, o tuomet jau mes, gerbiamas Seimas, jau ir spręsim, kokių ir kam tų dvigubų, trigubų ar penkiagubų pilietybių suteikti. Piliečių leidimo ar jų nuomonės mums atsiklausinėti jau nebereikės, kaip ir jokių piliečių nuomonės neklausėm, ar per kelis metus į Lietuvą įsivežti šimtą su trupučiu tūkstančių baltarusių, rusų ar postsovietinių Viduriniosios Azijos gyventojų. Nebe piliečių reikalas. Beje, Laisvės partijos kandidatas – ponas Žalimas prieš kelis metus beveik tiksliai taip ir yra viešai spaudoje pasisakęs apie referendumus.
Ir aš kuo toliau, tuo rimčiau galvoju, kad šis referendumas yra skirtas jokiems ne Jonams, Birutėms ar Marytėms, kurie įgijo ar planuoja įgyti JAV, Britanijos ar Airijos pilietybes. Šis referendumas yra skirtas Vadimams, Nikolajams, Giulnarams ar Mohametams, kurie vis gausiau yra sutinkami jau ne tik Vilniaus, bet ir kitų Lietuvos miestų gatvėse. Kad jie, kai ilgainiui įgis Lietuvos pilietybę, galėtų išsaugoti savo Baltarusijos, Rusijos, Kazachstano ar Tadžikistano pilietybes.
Vienoje laidoje iš TS-LKD atstovės – Dalios Asanavičiūtės, kuri yra pagrindinė šio referendumo iniciatorė, girdėjau teiginius, kad, neva, ne, dviguba pilietybė bus leidžiama tik įgijusiems Lietuvos transatlantinius kriterijus atitinkančios šalies pilietybę, kad Konstitucija yra vientisas ir tiesiogiai taikomas teisės aktas, kad net jei būtų koks nors bandymas leisti dvigubą Lietuvos ir kokios nors Baltarusijos pilietybę, Konstitucinis Teismas tokį įstatymą pripažintų prieštaraujančiu Konstitucijai. Tai iš tikro – nea, nieko panašaus. Jei bus panaikintas Konstitucijos 12 straipsnio apribojimas dviguboms pilietybėms, nėra jokio kito Konstitucijos straipsnio ar nuostatos, kurios uždraustų dvigubą Lietuvos ir kokio Kazachstano pilietybę. Priešingai – Konstitucijos 29 straipsnis numato, kad prieš įstatymą, teismą, valstybės institucijas ar pareigūnus visi asmenys yra lygūs. Todėl galit net neabejoti, kad, jei tik referendumas pasiseks, tik laiko klausimas, kuomet sulauksime strateginių bylų iš tų pačių hipotetinių Vadimų, Nikolajų ar Giulnarų, kad juos diskriminuoja – nes va dviguba Lietuvos ir kokios nors JAV pilietybė – leidžiama. O va dviguba Lietuvos ir Kazachstano – ne.
Ir dabar galvoju, ar p. Asanavičiūtė, sakydama tokius teiginius, nuoširdžiai klysta, ar tyčia meluoja? Bet žinot, po šių keturių šios valdžios metų aš jokiu sąžiningu TS-LKD atstovų klydimu nebetikiu.
Taigi, visiškai nepriklausomai nuo to, koks yra Jūsų požiūris į tai, kad emigravusiems ir kitos šalies pilietybę įgijusiems lietuviams būtų palikta Lietuvos pilietybė – būtina tarti griežtą NE šioms klastingoms valdančiųjų užmačioms. Nes šis referendumas tikrai nėra apie jokios Lietuvos pilietybės išsaugojimą emigravusiems lietuviams.
Tegul bus politinė reklama.