Donecko arkivyskupas Vladimiras: „Nustokime tikėti mitais apie gėjus ir Putiną“

Alvydas Januševičius | 15min.lt

„Batiuška“ Vladimiras – taip kalbėjo žmonės apie Donecko ir Mariupolio arkivyskupą. Dar „batiuška“ Vladimiras žinomas tuo, kad išvaro velnią – yra egzorcistas. Taip pat bent porą kartų per mėnesį meldžiasi fronte su kraują liejančiais Ukrainos kariais. 15min.lt skaitytojams jis pasakė, kodėl su Rusija Ukrainai – nepakeliui. Atsivėrė ir religinė bedugnė tarp Maskos bei Kijevo patriarchatų.

Po visų pasakojimų apie Donecko ir Mariupolio „batiušką“ daugelis tikisi išvysti seną rūstų žilabarzdį. Arkivyskupas pasirodo ne toks jau senas, žvitrių akių, vis besišypsantis.

Arkivyskupas Vladimiras garsėja tuo, kad okupuotoje Ukrainos dalyje atvirai kalba apie Rusijos agresiją ir Kijevo bei Maskvos stačiatikiškų patriarchatų skyrybas. Jam už tai buvo atvirai grasinta.

Tai žmogus, kuris porą kartų per mėnesį įveikia šešis separatistų „blokpostus“, ir veda pamaldas fronte budintiems Ukrainos kariams.

Donecke jo pamoksluose skelbiama meilė Ukrainai, o pasisakymai socialiniuose tinkluose viską vadina tikraisiais vardais – Ukraina yra okupuojama Rusijos.

Arkivyskupas ją vadina azijietiška orda, nes be Ukrainos Rusija – ne valstybė. Beje, kažkas pasistengė arkivyskupo „Facebook“ paskyrą užblokuoti.

Susitikimas paskirtas ne šiaip kur, o pačioje Ukrainos širdyje – Kijevo Pečorų lauroje.

Tai religinis kompleksas, kuriame yra ne viena šventovė, vienuolija. Čia yra požemiai, kuriuose prieš tūkstantį metų meldėsi pirmieji vienuoliai.

Arkivyskupas pažadėjo ekskursiją. Papasakojo apie kiekvieną cerkvę, aprodė požemius, kuriuose guli daugiau nei 130 karstų su šventųjų palaikais. Tarp jų ir Ilja Muromecas. Požemiuose fotografuoti nedera, o pasišviesti geriausia vaškine žvakele.

Yra dar vienas karas Ukrainos ir Rusijos kare – neapibrėžtam laikui nutrūksta bet kokia draugystė tarp tos pačios stačiatikių religijos Maskvos ir Kijevo patriarchatų.

Kaip Ukrainos dvasininkai sutaria su Maskvos patriarchais?

Su jais negali būti jokios kalbos, nors Ukrainoje veikia abu patriarchatai – Kijevo ir Maskvos. Gaila, bet Kijevo Pečorų laura priklauso Maskvos patriarchatui. Žinau, kad Maskvos patriarchas palaiko V.Putiną.

Visiems jo pavaldiniams galima tik jį palaikyti arba visai tylėti. Manau, kad Ukrainoje Maskvos patriarchato savaime neliks. Religija niekuo nesiskiria – tik pavaldumas ir finansai atskiri.

Ar tai reiškia, kad čia viskas priklauso Rusijos patriarchatui?

Ačiū Dievui – ne. Jie tarsi nuomininkai. Kadaise buvo sutvarkyti dokumentai, kad visas istorinis bei kultūrinis paveldas priklauso Ukrainos valstybei. Kas moka pinigus – tas naudojasi.

Kodėl sakote, kad Rusija be Ukrainos – ne valstybė?

Kai Kijevas jau buvo didelis miestas, Maskva – pasienio postas. Šis miestas pradėjo kilti tik valdant Petrui I-ajam. Ar žinote, kokia yra žodžio „Maskva“ reikšmė? Stovintis vanduo. Upė Maskva iš esmės tokia ir yra – nuo stovėjimo joje vanduo yra žalias. Tai labai simboliškas pavadinimas, apibūdinantis ir dabartinę Rusijos situaciją.

Ar Jums nėra pavojinga dirbti savo darbą apsišaukėliškoje DNR teritorijoje ir skelbti Rusiją demaskuojančius dalykus?

Jau sulaukiau grasinimų. Buvo pasakyta, kad turiu dingti iš DNR teritorijos arba užsičiaupti. Aš žinau, kad manipuliatoriai visada turi silpnų vietų. Pažįstu jų baimes. Suradau jas, ir nuo manęs atšoko.

Kas šiuo metu vyksta Ukrainoje? Gal jau baigiasi kraujo praliejimas?

Nieko panašaus. Tauta serga. Manau, kad iki mažiausiai iki gegužės mėnesio dar bus daug kraujo pralieta, daugybė manipuliacijų ir melo paskleista.

Gyvename sistemoje, iš kurios reikia išsivaduoti. Azijietiškas priėjimas prie žmogaus: caras yra viskas, o jūs – niekas.

Žmogui yra pasakyta – valgyk savo davinį, patenkink pilvą ir lytinius poreikius, o dvasiniai ir visuomeniniai dalykai už tave bus nuspręsti.

Ar tai reiškia, kad permainos turi įvykti ir žmonių sąmonėje? Ne tik valdžioje?

Kol esame ubagai, tol niekas nesikeis. Ubagai – pažeistu protu, nors visko turime. Jei jau žinome šio žodžio reikšmę, tai bent melskimės. Nieko nuostabaus – mums įteigė, kad esame niekas.

Kad ir kaip girtume Nikolajų Gogolį, tačiau jam priklauso posakis, jog ukrainiečiai kalba – prasčiokų. Ji netinkama kūrybai. Tik okupantai stengiasi paniekinti tautą, jos savastį ir tuomet pavergti.

Kodėl Ukraina neišsilaisvino kartu su Lietuva?

Su vilkais gyventi – vilku staugti. Ukraina iš Rusijos gniaužtų neišsilaisvino, nes pasiliko toje pačioje sistemoje. Juk V.Putinas ir P.Porošenka yra tos pačios sistemos žmonės.

Ta pati sistema šaukia – tuoj ateis banderininkai ir visus užmuš!

Jei man kas prieš pusantrų metų Donecke būtų parodęs nors vieną banderininką, šimtą grivinų būčiau davęs.

Kas griauna sistemą?

Sovietų sąjungą sugriovė kramtomoji guma, džinsai ir kola. Žmonės gyveno uždaryti ir nematė pasaulio. Kodėl žmogus būna uždaromas? Tam, kad nepamatytų, kaip kitur yra gerai. Ar tam, kad jis išvažiavęs papasakos, kaip pas mus yra gerai?

1988 metais pradėjo veikti privatūs kino teatrai, kurie rodė gal ir ne itin moralius filmus, tačiau juose buvo šiek tiek vakarietiškos realybės. Tai iš esmės griovė nusistovėjusią santvarką.

Ar ši valdžia niekam tikusi? Ji neišgelbės Ukrainos iš ydingos sistemos?

Valdžia nepaklusnius tramdo, o romiesiems leidžia ramiai gyventi. Tam jai duotas kalavijas. Ukraina to kalavijo laiku ir vietoje nepanaudojo.

Propagandos gyvatė Donecke gyveno ir buvo maitinama iš Maskvos jau seniausiai.

Buvo savaime aišku, kad ji kažkada įkąs. Ta išgalvota separatistų vėliava pasirodė prieš 20 metų. Kai prezidento rinkimus laimėjo Viktoras Juščenka, visas Doneckas skambėjo, kad fašistai atėjo į valdžią. Dirbtinio Ukrainos skaldymo galėjo nepastebėti tik aklas.

Kaip elgtis žmonėms dabar?

Krizė. Revoliuciniai pokyčiai. Kąras tęsis dar ilgai. Juk mes dar gyvename Sovietų sąjungoje. Mūsų parduotuvės modernios, tačiau pažiūrėkite, kaip elgiasi pardavėjos.

Separatistai šaudo iš sunkiųjų ginklų, o mūsiškiams šaudyti negalima. Kai separatistai mato, kad mes neatsakome, jie apsuka savo patrankas į kitą pusę ir šaudo. Vėliau operatyviai pasirodo pranešimai – Kijevo chunta apšaudė taikias gyvenvietes.

Apie kokią pabaigą galima kalbėti, kai Oleksandras Turčynovas (buvęs laikinasis Ukrainos prezidentas, – red. past.) atvyksta inspektuoti mūsų karių iš separatistų teritorijos. Ką tai reiškia?

Tai kodėl Ukrainai su Rusija nepakeliui? Ar negalėtų „broliškos“ valstybės susėsti ir susitarti?

Rusija niekada jokių susitarimų nevykdė. Pažiūrėkime į sutarčių tradicijas šioje šalyje. Imkime tik pastaruosius 500 metų. Vakarų šalyse konkordatas tarp valstybės ir bažnyčios beveik niekur nesikeitė. Keitėsi valstybių pavadinimai, valdymo formos, bet sutarčių yra laikomasi.

Rusija XVII amžiaus susitarimu turėjo Tolimuosius Rytus atiduoti Kinijai. V.Putinas šiuo metu tarsi taiso šią padėtį, nes jam reikia sąjungininkų. Ar žinote, kas ten dabar dedasi? Nuolat dega žmonių namai. Gaisrai gąsdina vietos visuomenę, o ši bėga. Užleidžiama teritorija Kinijai.

O kaip yra su Minsko sutartimi?

Minsko sutartis yra ne sutartis, o banditiškas suokalbis. Kodėl P.Porošenka neskelbia karo padėties? Todėl, kad tuomet į karą turės stoti ir didžiosios Europos šalys.

Pagal ankstesnę sutartį Rusija turi saugoti Ukrainą mainais už tai, kad ši atsisakė branduolinio ginklo. O ką Rusija daro – puola.

Jei būtų pripažinta karo padėtis, Ukrainą privalės ginti kitos šios sutarties šalys. Pavyzdžiui, Didžioji Britanija. Matyt, dėl to jokie stebėtojai nemato akivaizdžių dalykų – Rusijos karių, „specnazo“. Apie Krymą jau pamiršome. Prisimename jį, kai tai madinga ir įdomu.

Matote Donbaso kraštą iš vidaus. Kokiomis nuotaikomis gyvena žmonės?

Bėda ta, kad žmonės toliau nesieja savęs su Ukraina. Jie palaiko Ukrainą, bet savęs nebetapatina su šia šalimi. Sakoma – vieni metė, o kiti užėmė. Kokia tai tauta? Jokia. Arba – Donbaso. V.Juščenkos laikais šis terminas buvo labai eskaluojamas.

Mes turime nustoti tikėti mitais, kad Ukrainoje fašistai valgo rusų vaikus. Išmesti iš galvos, kad iš Europos ateis ufonautai ir mus visus padarys gėjais. Ateis Putinas ir visus pamaitins. Atbėgs Rusijos karys ir apgins nuo mitinių fašistų.

Aš daug bendravau su Ukrainos valdžios atstovais. Man darosi baisu ir šlykštu. Kyla klausimas, kas labiau yra separatistai: ar Donecke likę ukrainiečiai, ar čia aukštai sėdintys valdininkai.

Ar tie paprasti nesusipratėliai, kuriuos galima išvaikyti lazda, ar tie, kuriuos išrenkame mus valdyti. Tikrieji separatistai yra valdžioje, o į visuomenę įsimetė gangrena. Ją reikia gydyti, nes greitai ateis iki galvos.

15min.lt

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
1 Komentaras
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
1
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top