Valdžios keršto priemonė – net ir sporto salė?
„Druskonio“ info.
Kurorto valdžiai neįtinkantys druskininkiečiai žurnalistams atskleidė ne vieną istoriją, kuomet už kritiką jiems buvo atsakyta sveiku protu nesuvokiamomis kliūtimis per valdiškus namus. Druskininkų verslininkai, išdrįsę suabejoti valdžios „neklystamumu“, teigia susidūrę su verslo problemomis, netiesioginiu bandymu daryti dirbtinę konkurenciją ir kitaip žlugdyti jų verslo plėtrą.
Palaimintieji ir atstumtieji
Apie tai, jog savivaldybės biudžetinei įstaigai „Druskininkų sporto centrui“ priklausanti sporto salė neva nuomojama tik tiems sportininkams, kurie gyventi renkasi gerus santykius su vietos valdžia palaikančius viešbučius ir SPA centrus, „Druskonio“ žurnalistai girdėjo ne vieną kartą ir ne iš vieno verslininko.
Toms Druskininkų apgyvendinimo įstaigoms, kurių vadovai pateko į vietos valdžios nemalonę ir ant kurių savivaldybė neturi akies, rezervuoti didžiausią mieste sporto salę esą nėra jokių šansų. O tai reiškia, kad vietos valdžiai nelojalūs verslininkai tokiu būdu netenka pelningų užsakymų ir uždarbio. Vietos valdžiai pataikauti nenorinčių ir šokti pagal jos dūdelę nesutinkančių verslininkų teigimu, į kurortą treniruotis atvažiuojantys Lietuvos ir kitų valstybių sportininkai, nors ir nenorėdami, priversti rinktis tik tuos Druskininkų viešbučius, kuriuos „palaiminusi“ vietos valdžia. Tik tokiems viešbučiams esą uždegta žalia šviesa be jokių trikdžių gauti sportininkams būtinas sporto sales, priklausančias savivaldybei. Kaip teigia verslininkai, varžyboms besiruošiančios rinktinės į Druskininkus poilsiauti nevažiuoja, jiems sporto salė yra prioritetas, todėl sportininkai prieš savo valią paversti sunkiai suvokiamo vietinės valdžios keršto įkaitais.
Atšaukė rezervacijas
Vienas didžiausių ir moderniausių Druskininkuose SPA centrų – SPA Vilnius SANA, kurį poilsiui renkasi žmonės iš viso pasaulio, deja, Lietuvos ir kitų šalių sporto elitui šiuo metu yra neįkandamas. Ne, ne dėl pinigų – šio sveikatingumo centro įkainiai sportininkams labai priimtini. Bėda viena – rinktinės, norinčios apsistoti SPA Vilnius SANA viešbutyje, niekaip negali pakliūti į Druskininkų Sporto centro salę.
„Taip, mes esame susidūrę su šia problema – mums niekaip nepavyksta rezervuoti Druskininkų sporto centro salės komandoms, norinčioms apsistoti SPA Vilnius SANA“, – patvirtino šio sveikatingumo centro pardavimų direktorius Rimantas Šimkevičius.
Skaičiai byloja už save: 2011 metais šiame komplekse gyveno šešios krepšininkų komandos, pernai – nė vienos. Nors SPA Vilnius SANA 2012 metais buvo gavęs net penkiolika užsakymų iš įvairių krepšinio klubų, visos rezervacijos buvo atšauktos, kadangi šiame sveikatingumo centre apsistoti pageidavusios komandos negavo treniruotėms būtinos Druskininkų sporto centro salės. R.Šimkevičiaus teigimu, kai kurioms komandoms pakeitus viešbutį, sporto centro salė kažkokiu stebuklingu būdu atsirasdavo. Kitos, sužinojusios apie Druskininkuose vykstančius nešvarius žaidimus, tiesiog spjovė ir treniruotėms pasirinko kitus šalies miestus.
Ignoruojami turintys kitą nuomonę
„Man nesuvokiama, kaip gali vykti tokie dalykai, – stebisi R.Šimkevičius. – Priėjome iki to, jog su Sporto centru susirašinėjame raštais. Mes jiems nusiunčiame užklausimą dėl sporto salės nuomos, jie mums teikiasi atsakyti tik po kelių savaičių: prašo patikslinti komandos pavadinimą. Siunčiame atsakymą atgal, tada vėl laukiame kone mėnesį. O paskui gauname Sporto centro atsakymą, jog salė pageidaujamu laiku jau užimta“.
Paklausite – kas čia per nesąmonė? Ar kurortui nebereikia pinigus čia atvežančių sportininkų? Kodėl valdžia, užuot padėjusi vietos verslui, kaišioja pagalius į ratus? Bet Druskininkuose, kaip aiškėja, daug ko neįmanoma suprasti sveiku protu.
Priežastys, kodėl SPA Vilnius SANA susiduria su tokiomis verslo kliūtimis, numanomos daugeliui druskininkiečių. Šio sveikatingumo centro savininkas V.Trinkūnas į R.Malinausko komandos nemalonę pateko prieš dvejus metus, kai verslininkas pasipriešino skubotam pagalvės mokesčio įvedimui. V.Trinkūnas tuomet kritiškai pasisakė apie vietos valdžios, nepasitarusios su šią rinkliavą rinksiančiais verslininkais, sprendimą įvedinėti pagalvės mokestį nuo metų vidurio. Į šias diskusijas įsijungus Seimo nariams, prasidėjo teisminiai ginčai, o su jais – ir įvairios problemos prieš vietos valdžios nurodymą sukilusiems verslininkams. Savivaldybė šiuos žmones dabar tiesiog ignoruoja: stambiausių kurorto sveikatinimo centrų, tokių kaip SPA Vilnius SANA, „Eglės“ sanatorijos, vadovai nebekviečiami į jokius savivaldybėje vykstančius kurorto plėtros aptarimus, diskusijas ar šventinius renginius. „Valdžios priešais“ paskelbti verslininkai atriboti nuo bet kokios informacijos, su jais nesitariama, nors būtent šių žmonių valdomos įmonės yra vienos didžiausių miesto biudžeto maitintojų.
Demonstratyvus ignoravimas tų, kurie turi savo nuomonę, nebūtinai sutampančią su valdžios nuomone, deja, tėra smulkmena, palyginus su viešumon lendančiomis istorijomis apie kur kas žiauresnes keršto formas.
Sportininkai šiurpsta
„Kada baigsis pas jus tos nesąmonės? – mūsų klausia Rusijos klubuose dirbantys žinomi Lietuvos krepšinio treneriai, – pasakoja V.Trinkūnas. – Jų komandos ilgą laiką sėkmingai apsistodavo mūsų viešbutyje, treniravosi Sporto centre ir buvo labai patenkinti: atstumas tarp abiejų objektų mažas, gyvenimo sąlygos puikios, maitinimas geras. Prašosi jie atvažiuoti pas mus ir dabar, deja, susiduriame su dirbtinėmis kliūtimis: pas mus norinčios apsigyventi komandos niekaip negali išsinuomoti savivaldybei priklausančio Druskininkų sporto centro salės. Ką į tai atsako šio sporto centro direktorius Julius Matulevičius? Kelis kartus jam skambinau ir klausiau tiesiai – kas čia darosi, kodėl mums blokuojama salės nuoma? Vienąkart J.Matulevičius išsigynė – nieko panašaus, savivaldybė nieko neblokuoja. Kitąkart netiesiogiai pripažino“.
„Druskonio“ skaitytojams siūlome susipažinti su keliais SPA Vilnius SANA ir Druskininkų sporto centro susirašinėjimų dokumentais, atspindinčiais visą šio ambicijų karo beprasmybę.
2012 m. gegužės 21 d. SPA Vilnius SANA savininkas V.Trinkūnas Druskininkų sporto centro direktoriui J.Matulevičiui siunčia prašymą. „Liepos 1–16 dienomis mūsų viešbutyje gyvens ir pasiruošimą artėjančiam sezonui pradės ilgametis mūsų ir Druskininkų svečias – Rusijos jaunimo merginų rinktinė. Prašome jūsų, kaip ir kiekvienais metais, išnuomoti sporto centro salę krepšinio komandos treniruotėms. Prašau jūsų nurodyti, kokiu laiku ir kokiomis dienomis minėtu laikotarpiu salė yra laisva. Pagal jūsų pateiktą grafiką organizuosime komandos treniruotes sporto salėje“. 2012 m. birželio 1 d. Druskininkų sporto centras pagaliau atsiunčia atsakymą: „Informuojame, kad 2012 m. liepos 2–16 dienomis Druskininkų sporto centro salę rezervavo Lietuvos ir Rusijos federacijos rinktinių komandos. Siekdami išvengti dvigubo salės rezervavimo, prašome pranešti tikslų rinktinės pavadinimą“. SPA Vilnius SANA iškart, 2012 m. birželio 7 d., siunčia atsakymą Druskininkų sporto centrui: „Komandos pavadinimas yra Rusijos jaunimo merginų rinktinė U-20. Prašome jus informuoti, kokiomis dienomis ir laiku yra laisva sporto centro salė. Norime rezervuoti salę šiai komandai. Be to, liepos 27–rugpjūčio 20 d. mūsų viešbutyje gyvens ir Novosibirsko „Dinamo“ krepšinio komanda. Norime rezervuoti ir išnuomoti sporto salę šiai komandai. Pagal jūsų pateiktą grafiką organizuosime komandos treniruotes sporto salėje“.
Susirašinėjimų maratonai
Matyt, pritrūkęs kantrybės dėl savivaldybei pavaldžios sporto įstaigos išsisukinėjimo prašant išnuomoti salę, V.Trinkūnas tame pačiame rašte J.Matulevičiaus klausia tiesiai šviesiai: „Jau nebe pirmą kartą iš įvairiausių šaltinių, tiek Lietuvos atstovų, tiek užsienio komandų trenerių, komandų administratorių girdime nusiskundimus, jog Druskininkų sporto centro direktorius atsisako išnuomoti sporto centro salę komandoms, gyvenančioms SPA Vilnius SANA. Komandos arba priverstos rinktis kitą, jiems nepriimtiną viešbutį, arba keisti planus ir nevykti į Druskininkus. Prašome jūsų patvirtinti arba paneigti, kuo remiantis jūs atsisakote išnuomoti sporto centro salę krepšinio komandoms, gyvenančioms SPA Vilnius SANA viešbutyje“.
Ir ką – daugiau kaip po trijų savaičių, birželio 28 d., ateina Druskininkų sporto centro direktoriaus J.Matulevičiaus atsakymas. Trumpas, valdiškas ir tarp eilučių daug ką pasakantis: „Druskininkų sporto centras yra biudžetinė įstaiga, koordinuojanti sporto veiklą savivaldybėje ir kurios veiklą reglamentuoja nuostatai. Druskininkų sporto centro steigėjas – Druskininkų savivaldybės taryba, kuriai esame atskaitingi“ (įdomu, ką šia biurokratine tirada norėta pasakyti – kad V.Trinkūnas nežino elementarių dalykų, todėl jį reikia supažindinti su savivaldos įstaigų struktūra? O gal čia ir siekta paaiškinti, būtent kieno iniciatyva sporto centras atsisako išnuomoti salę? – red.pastaba). J.Matulevičius aiškina toliau: „Viešųjų pirkimų konkursų, komandų apgyvendinimo viešbučiuose paslaugoms pirkti nevykdome. Viešbučius renkasi pačios užsienio ir Lietuvos komandos, su kuriomis tiesiogiai pasirašinėjame sutartis, deriname išankstinius salių užimtumo grafikus ir atsiskaitymą. Informuojame, kad Rusijos merginų krepšinio U-20 komandos atstovai yra rezervavę salę, o Novosibirsko „Dinamo“ komandos dėl salės užimtumo priimti negalėsime“.
„Toks Druskininkų sporto centro atsakymas patvirtino mūsų įtarimus, jog, kol mes kelis mėnesius laukėme sporto centro raštiškų atsakymų, Rusijos merginų krepšinio komanda, norėdama gauti sporto salę treniruotėms ir praradusi viltį apsistoti mūsų viešbutyje, turėjo tenkintis kitais apgyvendinimo pasiūlymais. Tais, kurie, matyt, priimtinesni valdžiai“, – sako R.Šimkevičius.
Mokyklos suka uodegas
Kritinę nuomonę apie kurorto valdžią turintys druskininkiečiai teigia patyrę ne tik jų verslui daromą spaudimą per valdiškus namus. Verslininkai pasakoja, kad į nesveiką ambicijų karą įveliami net ir niekuo dėti žmonės – jų vadovaujamose įstaigose dirbantys druskininkiečiai.
„Mūsų sveikatingumo centre dirba daug jaunų, sportuojančių žmonių. Pernai vasarą visi nusprendėme išsinuomoti sporto salę vienoje iš miesto mokyklų. Norėjome drauge su kolektyvo nariais pažaisti krepšinį, pasimankštinti, – pasakoja R. Šimkevičius. – Nuėjau tartis į mokyklą dėl salės nuomos. „Jokių problemų, – buvo pasakyta mums. – Viena valanda – 80 litų. Kiek kartų per savaitę pageidaujate sportuoti?“. Mums pasiūlė rinktis bet kurią savaitės dieną, kokias norime valandas vakaro metu. Žodžiu, tik norėk ir sportuok. Paprašėme vienos dienos per savaitę – dar mokykla ragino pagalvoti, ar ne per mažai, gal dviejų kartų norėtume? Sužinojęs apie darbuotojų iniciatyvą sportuoti, mūsų sveikatingumo centro savininkas V.Trinkūnas geranoriškai pasiūlė paramą, kad už sporto salės nuomą gali sumokėti įstaiga. Apie tai informavome mokyklą. Gerai – pasakė mums mokykla ir elektroniniu paštu atsiuntė pasirašyti sutartį, kurioje buvo juodu ant balto parašyta, kad sutartis sudaroma tarp mokyklos ir SPA Vilnius SANA. Nuvažiavome į pirmąją treniruotę, budinčiajam palikome mūsų gen. direktoriaus pasirašytus du sutarčių egzempliorius, kad perduotų administracijai. Tačiau šia treniruote mūsų sportavimas tuo ir baigėsi. Kitą dieną mokykla pranešė, kad salės mums nebegalės išnuomoti. Esą labai daug varžybų, salė užimta. Supratome, kur čia šuo pakastas. Pagaliau, iš kitų išgirdome šios mokymo įstaigos vadovų prisipažinimą – gėda prieš SPA Vilnius SANA, prieš niekuo dėtus žmones, bet darbo prarasti nesinori. Mūsų darbuotojai buvo pašiurpę dėl šitokių nešvarių žaidimų. Žmonės nesupranta, kas čia darosi, klausia: „Ar dabar Druskininkuose jau reikia slėpti kai kurias darbo vietas, nesakyti, kur dirbi? Gal vaikams liepti, kad mokykloje neišduotų, kur dirba jų mamos ir tėtės, kad jie nepakliūtų į „nepageidaujamųjų“ sąrašus?“. O rezultatas koks – mūsų žmonės sportuoja toje pačioje mokykloje, mokėdami už salę patys, neviešindami savo darbdavių, įsijungę į kitas komandas“.
Sporto centras blokadą neigia
Druskininkų sporto centro direktorius Julius Matulevičius tikina, esą jokio nurodymo blokuoti salės nuomą iš valdžios rūmų nėra.
– Girdėjome, jog kai kuriems Druskininkų viešbučiams, spa centrams, norintiems priimti sportininkus, niekaip nepavyksta gauti sporto salės. Ar tai tiesa?
– Negirdėjau tokio dalyko. Buvo vieną kartą į mane raštu kreiptasi, bet pavėluotai – viskas buvo padalinta. Kaip ir dabar, pavyzdžiui, atvažiavo Baltarusijos rinktinės vadybininkė, aš pasakiau, kad negalime jų priimti, nes pas mus jau renginiai – rankų lenkimo čempionatas, kaip aš jį atšauksiu? Pas mums gegužė jau prieš mėnesį išdalinta. Bet aš iškart jiems pasiūlau alternatyvą – nuvedžiau į mokyklą.
– Į mus kreipėsi keli viešbučių savininkai, neturintys gerų santykių su miesto valdžia, kurie tvirtina, kad jiems yra blokuojama sporto salės nuoma.
– Aš paklausčiau, kas tokie, ir jūs man nepasakysite. Todėl, kad tokių nėra, man atrodo.
– Yra.
– O aš galvoju, kad nėra. Nes nebuvo niekam atsakyta. Nebent buvo kreiptasi ne laiku.
– Galiu pasakyti pavyzdį – SPA Vilnius SANA.
– Jie kažkada net atsisakė sportininkų, va teisėjas Brazauskas po šiai dienai atsimena, kaip V.Trinkūnas pasakė, kad jiems sportininkų nereikia, kad jie su šlepetėm po restoraną vaikščioja.
– Ką jūs atsakysite į šių verslininkų įtarimus, kad pas juos norintys gyventi sportininkai niekaip negali išsinuomoti Sporto centro salės? Kas čia per salės nuomos blokada?
– Tegul nekalba niekų, neužsiimame jokia blokada. Galiu pasakyti – rugpjūtis išdalintas, rugsėjis išdalintas. Gali viešbutis – sana ar ne sana, kreiptis į mus, ir Matulevičius pasakys – ne. Na, tada išvada – blokada… Pavyzdžiui, „Chimki“ krepšinio komanda, išvažiuodama pernai, jau pasakė – rugpjūtis mūsų.
– O jums nekeista, kad pernai SPA Vilnius SANA buvo gavusi net penkiolikos komandų užsakymus, tačiau neatvažiavo nei viena, nes buvo atšauktos rezervacijos dėl problemų su sporto sale?
– Oi, penkiolika. Tegul ir dvidešimt penkios. Kas kreipėsi laiku, gavo. Dabar gali kas nori kreiptis dėl gegužės mėnesio, niekuo negalėsim padėti. Aš sakau – jeigu ne laiku kreipėsi, kai salė išdalinta, tada nesvarbu, koks viešbutis, jam bus pasakyta „Ne“.
Prašo salės, klausia apie viešbutį
„Druskonis“ susitiko su Baltarusijos nacionalinės moterų rinktinės vadybininke Andželika Belevič, šiomis dienomis viešėjusia Druskininkuose. Jos tikslas buvo įvertinti kurorto spa centrų, treniruočių bazę ir išsirinkti geriausią variantą pagal kainos ir kokybės santykį.
„Planuojame čia treniruotis nuo gegužės 4 iki 16 dienos. Apžiūrėjau kelis viešbučius, SPA Vilnius SANA, ir dvi sporto bazes – Sporto centrą bei „Atgimimo“ mokyklos salę. Mane labai imponavo SPA Vilnius SANA, tačiau susidūriau su keista situacija – priklausomai nuo to, kur gyvensime, priklausys, ar gausime sporto salę. Iki šiol mums tokių problemų nekildavo, nes gyvenome kitame viešbutyje. Net nežinau, kaip reikės dabar elgtis tokioje situacijoje. Gal mes apskritai čia nevažiuosime, ieškosime alternatyvų Baltarusijoje. Pernai gyvenome „Grand Spa Lietuva“ ir treniravomės Sporto centre. Šįmet atvažiavau į Druskininkus, užsukau į Sporto centrą, su jo direktoriumi Juliumi Matulevičiumi apžiūrėjome kelis viešbučius: „Lietuvą“, viešbutį „De Lita“ ir J.Matulevičiaus brolio žmonos vadovaujamą viešbutį „Violeta“. Mes ieškome kainos ir kokybės santykio, matome, jog kai kas yra viename viešbutyje, kai ko nėra kitame. Mums geriausiai tiktų Grand Spa Lietuva arba SPA Vilnius SANA, nes šios įstaigos arti Sporto centro, siūlo mums būtinas paslaugas vienoje vietoje. Bet svarbiausia – mes atvažiuojame čia ne gyventi ir atsipalaiduoti, o treniruotis.
– Kai jūs susitikote su J.Matulevičiumi – ar jis davė jums užuominą, kokį viešbutį rinktis, kad jūsų rinktinei būtų suteikta sporto salė?
– Ne, jis mūsų tiesiai nespaudė. Tiesiog paklausė, kur, kuriame viešbutyje mes gyvensime. Atsakiau, jog kol kas dėl to neapsispręsta. Iš pokalbio supratau, jog, priklausomai nuo, kokiame viešbutyje gyvensime, gali iškilti klausimų dėl salės. Viskas tai buvo pasakyta užuolankomis, nes jam konkretaus atsakymo dėl apgyvendinimo nedaviau. Kai atvažiuosime, tuo laiku mes bet kokiu atveju nepateksime į Sporto centro salę: ji bus ruošiama Rusijos rinktinei, kuri atvažiuos po mūsų. Taigi mums beliks tik mokyklos sporto salė. Man atrodo, kad ten visai neblogai. Bet nenorėčiau, kad susidurtume su tokia dviprasmiška situacija, jog apgyvendinimas priklausytų ne nuo pačių sportininkų, o nuo kažkieno kito interesų. Jeigu atvirai – aš tiesiog negaliu suprasti, kodėl taip vyksta. Tokio dalyko nebuvo niekada.
– Ar Sporto centro direktorius jums davė suprasti, kad sporto salės nuoma priklausys nuo viešbučio, kurį pasirinksite?
– Aš, kaip minėjau, dar neapsisprendžiau dėl viešbučio. Bet kodėl J.Matulevičiaus užduotas klausimas man buvo konkretus: „Kur jūs gyvensite?“.
– Jūs keliaujate po visą pasaulį. Ar kada nors susidūrėte su tokia situacija, jog sporto salės klausimas priklausytų nuo to, kur apsistos sportininkai?
– Bent jau Baltarusijoje to tikrai nėra. Nacionalinės rinktinės teisė rinktis, kur jai gyventi. Suprantame, jog kitoje šalyje galime tik prašyti, bet norėtųsi, jog būtų viskas gerai, kaip ir anksčiau, kad povandeninės srovės nemaišytų normaliam darbui. Druskininkuose mes daug kartų treniravomės, dalyvavome varžybose, o kaip nacionalinė rinktinė atvažiuojame antrą kartą. Druskininkus mes žinome kaip savo penkis pirštus ir apie juos turime geriausius prisiminimus. Nesinorėtų jų gadinti dėl kažkokių ambicijų.