Druskininkų merui nepatiko ir Gitenio Umbraso kūrinys

Druskininkų meras Ričardas Malinauskas vis labiau nusivilia lietuvišku menu.

Uoliai rūpindamasis Druskininkų gerove išardė vieno garsiausių Lietuvoje vitražistų Kazio Morkūno vitražus biuvetėje. Nugriovė Antano Balkės „Legendą“. Pasipiktino nugriautos „Legendos“ vietoje sukurtu dailininko Gitenio Umbraso kūriniu „Tie-SOS!“ ir liepė savivaldybės Ūkio skyriaus vedėjui Valdui Kuleckui nubausti Vilniaus universiteto dėstytoją Darių Kuolį bauda.

Tiesos.lt skelbia D. Kuolio poziciją, išdėstytą jo bylą nagrinėjusiam Ūkio skyriaus vedėjui V. Kuleckui, ir Druskininkų savivaldybės priimtą nuosprendį už pilietinio meno instaliaciją „Tie-SOS!“ skirti D. Kuoliui 500 litų baudą.

*****

Gerbiamam p. Valdui Kuleckui, Vilnius, 2012 m. sausio 30 d.
Druskininkų savivaldybės administracijos
Ūkio skyriaus vedėjui

Gerbiamasis Pone Valdai Kuleckai,

Savivaldybės administracijos direktorė ponia Vilma Jurgelevičienė šiandien man pranešė, kad Jūs rytoj, sausio 31 dieną, 10 valandą, nagrinėsite administracinio pažeidimo bylą, kurioje man, Dariui Kuoliui, yra surašytas administracinio teisės pažeidimo protokolas dėl padaryto pažeidimo.

Atsiprašau, kad negalėdamas atidėti seniai prisiimtų darbo įsipareigojimų, neatvyksiu į bylos nagrinėjimą. Vis dėlto norėčiau Jums savo poziciją išdėstyti raštu.

Taigi – pernai gavęs Druskininkų savivaldybės administracijos direktorės ponios Vilmos Jurgelevičienės kvietimą atvykti į Druskininkus dėl galimai padaryto administracinės teisės pažeidimo, susisiekiau su kvietimą rengusiu darbuotoju ponu Albinu Žaliaduoniu, suderinau susitikimo laiką ir gruodžio 5 dieną atvykau į Druskininkų savivaldybę. Kadangi mane kvietusi administracijos direktorė susitikti negalėjo, susitikau su ponu Albinu Žaliaduoniu. Jis mane informavo, kad 2012 m. spalio 23 d., 16 val., Druskininkų skvere, esančiame prie Taikos ir Šv. Jokūbo gatvių sankryžos, esu padaręs administracinį teisės pažeidimą, nes „kreida piešiau ant Druskininkų savivaldybei priklausančio statinio – pėsčiųjų tako trinkelių dangos“.

Remdamasis Lietuvos Respublikos įstatymais, gerbiamo pono Albino Žaliaduonio paprašiau pateikti visą medžiagą, įrodančią mano galimai padarytą pažeidimą ir žalą Druskininkų savivaldybei. Ponas Albinas Žaliaduonis man parodė tik mano nuotrauką ir pasakė: „surašysime protokolą ir bus įrodymas“. Negalėdamas sutikti su tokiu gerbiamo pono Albino Žaliaduonio elgesiu atsisakiau dalyvauti surašant protokolą. Vėliau Druskininkų vicemero gerbiamo pono Lino Urmanavičiaus buvau įsakmiai palieptas išklausyti jo kabinete pono Albino Žaliaduonio garsiai skaitomo protokolo. Kadangi griežtomis intonacijomis pasiūlyta procedūra atrodė pernelyg dramatiška ir Lietuvos Respublikoje dar neįprasta, joje dalyvauti taip pat mandagiai atsisakiau.

Gruodžio 5 dieną gerbiamiems Druskininkų savivaldybės pareigūnams Albinui Žaliaduoniui ir Linui Urmanavičiui mėginau paaiškinti, kodėl su bičiuliais 2012 m. spalio 23 dieną statybų aikštelėje greta savivaldybės nugriautos dailininko Antano Balkės skulptūros „Legenda“ atlikome kito garsaus lietuvių menininko Gitenio Umbraso instaliaciją „Tie-SOS!“. Tai šiuo raštu išdėstau ir Jums.

Dailininkas Gitenis Umbrasas pilietinio meno kūrinį „Tie-SOS!“ paprastomis kreidelėmis pirmąkart sukūrė 2012 metų gegužę Simono Daukanto aikštėje Vilniuje. Toje vietoje priešais Respublikos Prezidento rūmus jis buvo meno žmonių ir neabejingų piliečių kuriamas daug kartų, vėliau atkartotas Vilniuje prie Seimo, Vyriausybės, Valstybės saugumo departamento, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje ir kituose Lietuvos miestuose. Šiuo kūriniu laisvieji Lietuvos menininkai ir piliečiai pasisako už tiesa ir teisingumu grindžiamą demokratinę Lietuvos Respubliką, jos konstitucinę santvarką, prieš valdžios savivalę ir smurtą.

Sužinoję, kad tų metų liepą Druskininkuose buvo nugriauta Atgimimo laikais M. K. Čiurlionio kūrybos motyvais sukurta „Legenda“, kad nuo skulptūros autoriaus Antano Balkės net slepiama, kur išvežti jo kūrinio likučiai, taip pat gavę žinią, kad tik ką, spalio 11 dieną, Druskininkų savivaldybei priklausanti įmonė „Druskininkų paslaugų ūkis“ savavališkai išardė ir išsivežė reklaminį stovą su kandidato į Seimą Vaido Šalaševičiaus plakatu, nutarėme Druskininkų miestą taip pat papuošti pilietinio meno kūriniu. Meninė instaliacija „Tie-SOS!“ spalio 23 dieną buvo atlikta paprastomis kreidelėmis greta kiaurymės, kurioje iki liepos pradžios stovėjo „Legenda“, dalyvaujant žurnalistams, stebint dviem policijos pareigūnams. Instaliaciją pabaigus, ją pristačius žurnalistams, priėjau prie policijos pareigūnų, pasisveikinau ir paklausiau, ar jie neturi pilietinės meninės akcijos dalyviams kokių priekaištų. Abu pareigūnai šypsodamiesi atsakė: „Viskas gerai“. Atsilabinę išsiskyrėme.

Taigi į Druskininkus perkeltu Gitenio Umbraso kūriniu mėginome priminti civilizuoto bendrabūvio taisykles, būtinybę gerbti piliečių teises ir laisves, saugoti konstitucinę valstybės santvarką, tramdyti valdžios pareigūnų savivalę. Tai darėme remdamiesi Lietuvos Respublikos Konstitucija, taip pat ir Administracinių teisės pažeidimų kodeksu.

Šiuo atveju norėčiau Jums, gerbiamasis pone Valdai Kuleckai, priminti pagrindines šio kodekso nuostatas.

Administracinių teisės pažeidimų kodekse aiškiai apibrėžta jo paskirtis – saugoti Lietuvos Respublikos santvarką, piliečių teises ir laisves, auklėti piliečius, kad jie laikytųsi Lietuvos Respublikos Konstitucijos.

Kodekso 1 straipsnis teigia:

Lietuvos Respublikos įstatymų dėl administracinių teisės pažeidimų uždavinys yra saugoti Lietuvos Respublikos visuomeninę santvarką, nuosavybę, socialines ekonomines, politines ir asmenines piliečių teises bei laisves, taip pat įmonių, įstaigų ir organizacijų teises bei teisėtus interesus, nustatytą valdymo tvarką, valstybinę ir viešąją tvarką, stiprinti teisėtumą, užkirsti kelią teisės pažeidimams, auklėti piliečius, kad jie tiksliai ir nenukrypdami laikytųsi Lietuvos Respublikos Konstitucijos bei kitų įstatymų, gerbtų kitų piliečių teises, garbę ir orumą, sąžiningai vykdytų savo pareigas, jaustų atsakomybę visuomenei.

Kodekso 9 straipsnis taip nusako administracinio teisės pažeidimo sąvoką:

Administraciniu teisės pažeidimu (nusižengimu) laikomas priešingas teisei, kaltas (tyčinis arba neatsargus) veikimas arba neveikimas, kuriuo kėsinamasi į valstybinę arba viešąją tvarką, nuosavybę, piliečių teises ir laisves, į nustatytą valdymo tvarką, už kurį įstatymai numato administracinę atsakomybę.

Turėčiau pastebėti, kad kurdami Druskininkuose pilietinio meno kūrinį „Tie-SOS!“ mes tikrai nesikėsinome į valstybinę arba viešąją tvarką, nuosavybę, piliečių teises ir laisves. Priešingai – demokratinės valstybės tvarką, piliečių teises ir laisves mes gynėme bei raginome taip daryti ir gerbiamus Druskininkų savivaldybės pareigūnus.

Pagarbiai,

Darius Kuolys

*****

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top