Siūlome dar du požiūrius į sekmadienį įvykusį graikų tautos sprendimą atmesti šalies kreditorių siūlytą finansinės pagalbos planą ir tokio sprendimo galimas pasekmes Europos Sąjungai ir eurozonai.
Kai Nobelio Ekonomikos premijos laureatas Paulas Krugmanas sveikina tokį Graikijos piliečių sprendimą ir vadina jį visos Europos laimėjimu, Lietuvos europarlamentaras Antanas Guoga piktinasi: „Kas sumokės už graikų skolas?“ ir moko Lietuvos valdžią „nors kartą „atstovėti“ šalies pensininkų, mokytojų, tarnautojų, visų mokesčių mokėtojų interesus, kurie negauna tryliktos pensijos ar trylikto metinio atlyginimo iš biudžeto“. Šias ir kitas A. Guogos mintis analizuoja Julius Naščenkovas – Politinės komunikacijos instituto vadovas.
Antanas Guoga: „Tai kelias į totalinį populizmą Europoje“
My opinion on #Grexit
Posted by Antanas Guoga on Friday, June 26, 2015
Julius Naščenkovas: A.Guogos netiesos apie Graikiją
Pasirodžius pirmiesiems Graikijos referendumo rezultatams pasirodė ir liberalo, Europos parlamento nario Antano Guogos tekstas apie dosniąją Europą ir graikus, ką tik padariusius nusikaltimą iš amoraliausiųjų sąrašo – referendumu sprendusius, ar priimti Europos komisijos, Tarptautinio valiutos fondo ir Europos centrinio banko siūlomą jų situacijos sprendimą.
„Tai kelias į totalinį populizmą Europoje“, – rašo A.Guoga. Tikiu, kad jis populizmą – politinių idėjų propagavimą liaudžiai patinkančiais šūkiais kovojant dėl valdžios – pažįsta iš labai arti: ar ne jo rinkiminė kampanija buvo paremta šūkiu „viskas bus gerai“ ir jokių argumentų?
Susidariusią situaciją jis vadina „neatskaitingos politikos banga“. Savo ruožtu aš nežinau „atskaitingesnio“ sprendimų priėmimo būdo nei referendumas.
Nevadinsiu tokio teiginio neatsakingu: kiekvienas turime asmeninį požiūrį į demokratiją. Bet kitas europarlamentaro teiginys, pristatantis graikų moto kaip „nedirbk, tik balsuok“, verčia abejoti jo paties atsakingumu: juk graikai, pasak „Forbes“, yra Europoje daugiausia valandų per savaitę dirbanti tauta. 2013 m. statistika nurodo graikus dirbant vidutiniškai po 42 val. per savaitę, kai prancūzai dirba 37,5, o vokiečiai – 35,3. Spraga žiniose, netyčinė klaida – kam jų nepasitaiko, ypač užimtiems europarlamentarams.
Bet kaip vertinti teiginį, kad „J.Varufakio ir A.Cipro dėka Graikija yra ant bedugnės krašto visomis įmanomomis prasmėmis“. Aš neradau informacijos, kad A.Cipro vyriausybė būtų pratęsusi skolinimosi praktiką – mano žiniomis, paskutinis skolinimasis buvo 2014 balandžio 10 d. Didžiausias vertybinių popierių biržos kritimas įvyko 2014 gruodžio 8 d., kai vyriausybė buvo A.Samaro rankose. Tik vienas A. Guoga iki galo žino, kas jo galvoje, tačiau ši į viešumą išleista jo mintis atrodo nekaip, klaidinanti geriausiu atveju.
Vis dėlto į klausimą „kas sumokės už graikų skolas“ atsakyti reikės. Tik atsakymų verslininkas A.Guoga ieško lyg nežinodamas, kas yra bankrotas ir rizika neatgauti investuotų pinigų: juk ir pats buvo patyręs bankrotą, „visišką“, kaip teigė interviu. Kodėl politikas A.Guoga savo patirtis pamiršo?
Natūralu, kad skausmingas patirtis blokuojame. Sutinku su A Guoga, kad ir lietuviai turi patirčių, kurias norėtųsi užmiršti: „Lietuva jau yra patyrusi, ką tai reiškia skausmingos reformos“. Niekur toli nepabėgome: Lietuva konkrečiu metu patiria, ką reiškia būti komercinių bankų įkaite. „Mes kentėjome, tačiau padarėme svarbius ir sunkius sprendimus“, – tvirtina A.Guoga. Su visa pagarba, p. Guoga, bet jūs nekentėjote. Tikrai taip, sprendimai buvo ir sunkūs, ir svarbūs – bet tik pateptieji lengvu gyvenimu iki šiol sako, kad jie buvo teisingi. Ir tik labai nuo kasdienybės atitrūkęs gali skelbti, jog „išėjome iš krizės pakelta galva“.
Turiu pagrindo manyti, kad europarlamentaras, pripažindamas savų klaidas, pripažins ir savo. Ne veltui juk rašo, kad „Europa jau yra padariusi klaidų neleisdama Graikijai laiku bankrutuoti, investuodama, gelbėdama“. Kaip manote, ar liberalas kada nors pareikalaus atsakomybės iš tų, kurie skolino neatsakingai? O gal sąvoka „skolinti atsakingai“ jo žodyne neegzistuoja?
Jo teigimu, „Eurozona negali siūlyti Graikijai pagalbos be įsipareigojimų subalansuoti šalies biudžetą bei rimtomis reformomis spręsti dabartinę skolos krizę“. Teisių ir pareigų vienovė – kas gi su tuo ginčytųsi! Nesiginčysiu ir aš, tik garsiai nusistebėsiu, kaip europarlamentaras, turėdamas visą pageidaujamą informaciją, Graikijos situaciją gali supaprastinti iki „skolos krizės“? Svetimų vietinių ir savų europiečių numelžta Graikijos ekonomika yra truputį daugiau nei „skolos krizė“. Gerai, surimtėkime: gerokai daugiau!
O jei jau surimtėjome, štai jums europarlamentaro A. Guogos įpareigojimas Lietuvos valdininkams: „Graikijos gelbėjimo fone nepabijoti nors kartą „atstovėti“ šalies pensininkų, mokytojų, tarnautojų, visų mokesčių mokėtojų interesus“. Ką reiškia „atstovėti interesus“? Išvardintiems, ne Graikijai skirti šalies pinigus? Jeigu taip, tai yra daug jo paties palaikytų sprendimų, kurie iš minėtų grupių pinigus paima, bet jie vadinami strategiškai būtinais.
A.Guoga supaprastina sudėtingą problemą, dėmesį nukreipia į vienintelę detalę – skolą – ir puola ginti kol kas dar nuo susidariusios situacijos nenukentėjusių. Lyg stomatologas, pasiskelbęs svarbiausiu kovotoju su vėžiu, jis toliau klampina mus į tikrąjį populizmą.
Tik nevarykite ant Guogos.Nereikia cia graiku advokatu.Priprato gyventi kitu saskaita.Cia kaip su musu greituju kreditu megejais.Pirmiausia prisiskolinti,o paskui keiksnoti bankus,kredito unijas.Jeigu nemoki tverkytis su savo asmeniniu,o tuo labiau valstybiniu biudzetu tai kaltas ne kreditorius,o paskolu gavejas.Susitvarke ir Irlandija ir Portugalija su savo problemomis.Tik viena Graikija pastoviai mitinguoja eile metu,o jos valdzia viska sprendzia paskolomis.Tai kiek dar gali taip testis.Didziulis dziaugsmas buvo salyje,referendume pasakius ne kreditoriams.O siandien jau norisi valgyti,bet bankuose nebera pinigu.Tai kur ju gauti.Blogai kai i valdzia ateina isdidus avantiuristai,o ne nuoseklus finansistai,ekonomistai.
Tai ka, ponia, siulote?Nulenkti galveles ir atsiklaupus pries bankus maldauti pagalbos?Saunuoliai tie „isdidus avantiuristai”.Galu gale juk ne Tsipro vyriausybe ir praskolino Graikija.Pretenzijas reikskite pries tai buvusiems isdidiems avantiuristams (be kabuciu).O is kitos puses gerai isiskaitykite i J.Nascenkovo komentara Guogai.Gal jus rinkote Guoga?Tada suprantu, kad kritika jo atzvilgiu tamsta zeidzia.Tiesa neprisimenu kur skaiciau straipsni, kad buvusi Graikijos valdzia tiksliai vykde visus ES ir TVF reikalavimus.Kur „nuvaziavo” Graikija?Kur „vaziuojame” mes?
Gal nesąmoningai,bet jie nori įgyti tikrąją vertę.geresnę,blogesnę,bet būti savimi.Visų tas pats laukia.
Be emocijų pasiskaitykit, geras straipsnis: –
http://www.novayagazeta.ru/columns/69111.html
Trumpa ištrauka iš to straipsnio: „…Количество греческих чиновников стало стремительно расти. Работу для них высасывали из пальца, а уходили они со службы в час дня. Греческие железные дороги платили обходчикам по 80 тыс. евро, а машинистам — по 130 тыс. Всего содержание железных дорог обходилось государству около 1 млрд 250 млн евро в год. Выручка составляла около 250 млн евро. Еще в 1992 году министр финансов Греции Стефанос Манос признался, что было бы дешевле перевезти всех пассажиров этих дорог на такси. Греческие пенсии стали выше немецких, а выходили греки на пенсию раньше. По закону они выходили в 61 год, но представители «опасных» профессий могли уйти еще раньше. В число опасных профессий попали, например, парикмахеры. Всего около 75% греческих пенсий оказались… Skaityti daugiau »
Taigi, p.neščenkov, manote, jog graikai turi gyventi geriau. Ką gi, tegul, tačiau kodėl vokiečių ir kt. sąskaita? Ar labai svarbu, kas skolinosi- Cipras ar pirmtakas , aišku, kad gausių atlyginimų bei pensijų mokėjimas buvo sprendžiamas pasiskolinant. Ar jūs siūlote šeimos finansines problemas spręsti greitųjų kreditų pagalba? Ko taip siuntate ant Guogos? Aš nesu jo gerbėja, tačiau kai sako tiesą, siusti nėra reikalo. Tikrai, ir aš norėčiau plačiai gyventi, skolintis be saiko ir niekada neatiduoti. Kur tokia šalis? Graikai mano.kad taip turi būti ir jeigu kiti sutinka – tegul Tačiau aš neduočiau tokiems nei skatiko.
rusfact.ru/node/41953 …
Nei ponios Ritos nei pono Dieduko nei pono Guogos matyt nepalietė Kubiliaus naktinė reforma,kai buvo iš peties nurėžtos pensijos visiems pensininkams o net dvigubai dirbantiems pensininkams. Ir nereikia lia… lia kad čia su mumis buvo kilniai pasielgta. Jau kiek metų praėjo niekaip neišstenama gražint tą ką tą naktį pavogė, valdžia sau ir susigražino o kai kurioms grupėms dar ir pasididino atlyginimus. Gražu žiūrėt,kaip graikai darniai su savo valdžia nesileidžia skriausti skurdaus gyventojų sluoksnio, kad taip mums…
Mintys teisingos. Tačiau ar ne per daug dėmesio šitam savireklama užsiimančiam tuščiakalbiui?
Su tuščia vieta diskutuoti nelabai pavyks, nes tokio tipo piliečiai mėgsta monologus.
Žmogau!
Jau kaip ta reforma manę palietė, neduok Dieve kam nors…
Pernai balandžio mėnesį dar „Ekspertuose” buvau parašęs straipsnelį. Pasiskaityk: –
http://www.ekspertai.eu/neigalieji-ir-pensininkaiarba-dar-sis-bei-tas-apie-praeita-kadencijair-sia/
O į Graikiją žiūrėt tai gražu, tik kas iš to? Demagogai atėję į valdžią ir suvilioję pažadais minias tuoj spruks į krūmus, kai reiks tuos pažadus vykdyt. Kaip mūsų Puteikio „piratai”? 71 vieta Seime?
Kubilinių reformos, tai svolačių reformos, latviai susitvarkė neliesdami pensininkų. Kodėl graikai negalėtų imti pavyzdį iš latvių?
Nesu ir aš guogistas, bet teisi Rita, mana iš dangaus nekrenta, dirbti tai reikia. Kiekvienas norėtų ilsėtis ir buterbrodus nuo medžių raškyt…
nortusi, kad Graikija pasuktu Islandijos keliu. NE- banku diktatui ir savivalei.
Dabartinė Graikijos istorija, tai istorija apie žmones suvalgiusius savo vaikus. Tiksliau jų ateitį…
Valstybės skola 18 mlrd. 008 mln. 082 tūkst.eurų
TAU tenkanti skolos dalis šiai dienai 6 tūkst. 160 EUR
Šiemet sumoki palūkanų 205 EUR
Ar žinote kaip mokėsit šias skolas ?
Ar jūs asmeniškai gavot naudos ?
Ar bent žinot kur panaudoti šie pinigai ?
Aš asmeniškai nežinau kaip reikės jas atiduoti…bet reikės ar ne 🙂
Graikai irgi nežino beje…
Šiuo metu Graikijos skolos dydis yra daugiau kaip 300 milijardų eurų. Nors pasiskolino ji mažiau nei 150 milijardų. Didžiąją skolos dalį sudaro palūkanos. Graikija niekada neatsisakė grąžinti skolos, ji tik prašė sumažinti – net ne nubraukti! – palūkanas. Ar jūs ponia vilniete šventai tikite bankais ir jų milijardinėmis palūkanomis ? o, šventas naivume, sėkmės jums !
Nepridėjote valstybių sąrašo ir joms Jūsų numatomomis sumomis, kurios turėtų dengti graikų skolą ar jos dalį. Kiek numatėte Lietuvai? Ar graikai ėmė beprocentines paskolas? Man atrodo, kad referendume jie apsisprendė nieko nebekaulyti ir atsitiesti pagal savo pačių parašytą planą be niekieno pagalbos ir nurodymų.
Graikai padarė sprendimą.
SAVO sprendimą.
Tai gali būti ir klaida, bet tai bus JŲ PAČIŲ klaida.
Iki šiol už graikus sprendimus priiminėjo TVF, ES … Ir tie sprendimai toli gražu ne visada buvo teisingi.
Tačiau už svetimas klaidas atsiskaitinėjo tie patys graikai.
Dabar jie džiaugsis dėl SAVO teisingų sprendimų ir kentės dėl SAVO klaidų.
Manau, tai teisinga.
O dabar norėčiau paklausti bet kurio iš Jūsų: ar esate paėmęs greitąjį kreditą?
Ne?
Jei taip manote, tai žiauriai apsirinkate. Esate!
Ir jau mokate palūkanas!
Štai ta garsioji Lietuvos paskola (neįvardinsiu Premjero, ją paėmusio)reikalauja apie 9,5% metinių palūknų.
Šiandien visagąlis Google man siūlo nebrangią greitąją paskolą: 5000 EU aš (runkelis Povilas) galiu gauti mokėdamas 11% palūkanų per 4 metus.
Taigi, įvertinant paskolos dydį, man šiandien siūloma greitoji paskola tikrai ne blogesnėmis sąlygomis, nei skolinosi mūsų vyriausybė.
Išvada: mes visi jau esame įkinkyti į greitąsias paskolas ir mokame atatinkamas palūkanas.
Mūsų vardu tai padarė mūsų išrinktieji.
Geriau būtų, jei tai būtų atlikta referendumo keliu. Tada nebūtų ant ko pykti.
Graikai taip ir padarė.
O mes ka? Žioplesni?
Lietuvai paskelbti kad skuolu neturim,tegul nuraso ir nuo nulio? http://ria.ru/economy/20150707/1118394068.html#ixzz3fCB3bReu
Vakar kaimynų šeima pasitarė ir nutarė neatiduoti man skolos. Aš gerbiu jų demokratišką apsisprendimą – jokie teisiniai ir garbės prietarai neturi varžyti kaimynų apsisprendimo laisvės.
Ar čia tie kaimynai, kurie prisiskolino tiek, kiek permetus neuždirba?
Jeigu taip, tai galėjote iškart susivokti, kad skolos neatgausite.
Kitąkart prieš skolinant pagalvokite.
O dabar galite tik kitus kaimynus perspėti, kad jiems taip nenutiktų.
Gerai – perspėsiu kitus kaimynus, kad aniems niekada nebeskolintų.
Atkreipiau dėmesį, kad po Graikijos įvykių pakinta komentarų vertinimo santykis: dabar pliusiukų ir minusiukų skaičiai linksta pasiskirstyti po lygiai, o logikos nesimato (ta pati nuomonė, ką tik gavusi persvarą, čia pat jos netenka priešingos labui).
Sako kad žiurkės bėga iš skęstančio laivo norėdamos išsigelbėti.
O skolingos dauguma šalių – kam įdomu pgoogogogogolinkt įsivedę „Кому должны страны?”,”Кому должны все страны мира?”
„Кому должны США?”, „Финансовый Долг Америки !!!”
Kas iš tiesų valdo pasaulį? Kas tie bankų akcininkai?
Spaudziu desine Povilui. Labai paprastai ivardijusiam reiskini. Tik graudu, kad >3/4 tautieciu, sumulkinti piladelpiniu smegenaploviu viska mato ultraprimityviai. Na to kaimyno pavyzdzio. Jeigu tie musu visu raudonieji „kaimynai” nebutu per pora desimtmeciu is visuomenes izuliai nukoseje keliasdesimt milijardu ir uz atkatinius bonusus uzmove analogisko kaip Graikijai paskolu maiso, veikiausiai tas kaimynas net ir neitu skolintis is tokio, kuris, kas gali paneigti, didziuojasi gipskartonkiniais palociais ir priklauso nedamustos ir nedaliustruotos bolseviku kohortos kazkokiam zemesniam laipteliui su ne 4 ir ne 6 simtu euru menesio atlyginimu… Niekas nesako, kad skolu grazinti nereikia. Esminis skirtumas tarp skolos ir tarp banditisku palukanu. Tas narsusis vidutinio sluoksnio „kaimynas”, kur Povila sarzuoti bande, gal po pusmecio netycia prarades silta ir socia valdiska tarnybele gali atsirasti dar… Skaityti daugiau »