laikmetis.lt
Rugpjūčio 23 d., „X“ (buvęs „Twitter“) vadovas Elonas Muskas paskelbė, kad jo bendrovė paduos į teismą George’o Soroso Atviros visuomenės fondo (AVF) partnerius po to, kai vienas NVO tinklas buvo apkaltintas skleidęs „neapykantos dezinformaciją“, kad pateisintų precedento neturintį žodžio laisvės suvaržymą.
Savo tviteryje E. Muskas reagavo į Airijos ir Jamaikos žurnalisto bei komentatoriaus Beno Scallano straipsnį, kuriame šis teigia, kad su AVF susijusios kairiosios nevyriausybinės organizacijos manipuliuoja statistiniais duomenimis ir rodo, kad Airijoje smarkiai padaugėjo neapykantos nusikaltimų, nors pačios vyriausybės duomenys įrodo, kad yra priešingai, o tai vėliau naudojama naujam neapykantos kalbos įstatymui, kuriuo siekiama apriboti laisvę ir atverti naujus kelius politiniam persekiojimui.
„Airija yra ne tik tolerantiška visuomenė, bet ir pati istoriškai buvo britų kolonializmo ir etninio šališkumo auka“, – savo skaitytojams priminė Scallanas. „Kodėl tokia, atrodytų, draugiška tauta patiria tokį precedento neturintį išpuolį prieš savo laisvę?“
Straipsniu iš „X“ pasidalijo kitas žurnalistas Michaelis Shellenbergeris, geriausiai žinomas dėl savo svarbaus vaidmens atskleidžiant vadinamuosius „Twitter Files“, pažymėdamas, kad „priežastis, dėl kurios (politikai ir Soroso finansuojamos nevyriausybinės organizacijos) skleidžia neapykantos dezinformaciją, yra siekis pateisinti drakonišką susidorojimą su žodžio laisve“.
Elonas Muskas į tai tiesiog atsakė: „Būtent. X pateiks teisinį ieškinį, kad tai sustabdytų. Negaliu sulaukti, kada prasidės atradimai!“
Pagal Airijos įstatymą dėl neapykantos kalbos, kuris turėtų būti baigtas rengti iki spalio mėn., už tariamai „neapykantą kurstančios medžiagos“ laikymą su savimi ar namuose būtų baudžiama. Jei įstatymas bus priimtas, policija galės rengti reidus į namus ir konfiskuoti įrenginius, o vien už atsisakymą atiduoti slaptažodžius grės vienerių metų laisvės atėmimo bausmė ir 5 000 eurų bauda. Už neapykantą kurstančios medžiagos laikymą grės iki penkerių metų kalėjimo.
Pasak Scallano, viena svarbiausių priežasčių, kodėl įstatymo projektas egzistuoja, yra ta, kad Soroso NVO tinklas jau daugelį metų vykdo kampanijas, siekdamas sumažinti neapykantos nusikaltimų suvokimo ribą, kartu masiškai skatindamas piliečius pranešti policijai apie bet ką, kas jiems atrodo reikalinga.
Nors oficialūs duomenys rodo, kad Airija yra viena tolerantiškiausių šalių ir kasmet tampa vis tolerantiškesnė, pranešimų apie neapykantos incidentus skaičius išaugo.