Edvardas Čiuldė. Katakombų lietuvybė (II)

Jau praeitą kartą užsiminiau, kad stumiama iš viešojo gyvenimo lietuvybė nepradingsta į niekur, bet neretai nusėda katakombų erdvėje.

Toks lietuvybės išstūmimas nieko gero mums nežada, nors galbūt gali paguosti ta proga prisimintas faktas, kad modernioji Lietuvos valstybė atsirado beveik iš niekur, kai išimtinai buityje vartota lietuvių kalba palaipsniui tapo politinės refleksijos, publicistikos, meninės vaizduotės įžosminimo, mokslo ir filosofijos kalba. Tai verta prisiminti dar ir dėl to, kad pabandytume suprasti, jog mokslinių konferencijų Lietuvos universitetuose organizavimas anglų kalba yra bendrojo nuosmūkio, nepagarbos savo valstybei, užgimusiai iš lietuvių kalbos, kultūrinės įvairovės niveliacijos ir dvasios erozijos ženklas. Lietuvių kalbos pakeitimas viešajame gyvenime anglų kalba rodo tikrai ne aukštąjį, bet žemąjį lygį, įsismarkavusios degradacijos aukščiausiąją padalą.

O gal nėra viskas taip blogai, kaip atrodo? Gal čia taip pat galime rasti pritaikymą posakiui, kad nėra to blogo, kuris neišeitų į gerą?

Kaip čia pasakius… Kartais keliama hipotezė, kad totalitarinėse visuomenėse neretai užgimdavo didingi meno kūriniai dėl tos priežasties, jog žmonės nuo tikrovės čia siekė pabėgti į sąlyginai autonominės kultūrinės terpės oazę, menas buvo vos ne vienintelis būdas prasiveržti į prasmę, tačiau net jeigu tai būtų tiesa didesniu ar mažesniu laipsniu, niekas neišdrįstu mums pasiūlyti atkurti totalitaristinę visuomenę vien tuo pretekstu, jog, hipotetiškai žiūrint, totalitarizmas gali tapti papildomu impulsu meno raidai, kai, siekiant apeiti sustatytas kliūtis, kartais yra randami nauji keliai.

Taip pat ir čia būtų kvaila įrodinėti, kad pastaruoju metu dirbtinai forsuojamas lietuvio tautinės savimonės blokavimas galėtų būti pateisinimas kokiomis nors priežastimis. Tačiau tai, kad išstumta į katakombas lietuvybė ypač radikaliai atsiskyrė nuo visas viešojo gyvenimo sritis persmelkusios konjunktūros, yra pozityvus ženklas mūsų nuosmūkio epochoje.

Tokiame lietuvybės išstūmimo iš viešojo gyvenimo į katakombas ir tos pačios lietuvybės nutolime per šviesmečius nuo konjunktūros procese prasideda nuostabi virsmo misterija, kurią būtų galima prilyginti nebent tik paprastosios anglies tapsmui deimantu.

Žinia, deimantas yra grynas anglies kristalas, pasižymintis ypatingu kietumu, grynumu, skaidrumu ir daugiabriauniškumu. Tokia pat tvirta kaip daugiabriaunis deimantas ir spindulinga yra taip pat ir katakombų lietuvybė. Todėl nematau jokio kito pagrindo atgimimui nei katakombų lietuvybė, kuri explicite yra nacionalizmas, jeigu norite, Romualdo Ozolo žodžiais tariant, nacionalizmas kaip šiuolaikinis humanizmas.

Jau turėjau progą pastebėti. kad Lietuvos kultūrinio savitumo šiandieninį momentą žymi tai, kad mūsų padangėje pasaulio, Europos ir Lietuvos didžiąją kultūrą pakeitė didžioji konjunktūra. Kartais iš tiesų nelieka jokio kito būdo pasislėpti nuo konjunktūros kaip katakombos. Iš kitos pusės žiūrint, katakombos išlieka kaip vienintelis būdas išsaugoti dvasios branduolį.

Konjunktūros užkratas, pasivadinęs pažangizmu ar panašiai, pagimdė naujo tipo nuosmūkio žmogų, jau iš tolo atpažįstamą kaip intelektinį, moralinį ir fiziologinį išsigimėlį. Kartais jie/ jos tą savo apsigimimą bando nuslėpti apsivyniodami kaklus laisvai plazdančiais pederastiškais šalikais a la unitas, dėvėdamos taškuotas sukneles arba bandydamos užmaskuoti savo prakaulų kvailumą ir sustabarėjusį nešvankumą pozuojant TV kameroms su švelniakailiu Jorkšyro terjeru, tačiau išdidėjusios žmogaus figūroje kiaurymės niekaip nesigauna užkimšti jokiais artefaktais.

Lietuva yra tikriausiai vienintelė šalis, kur savo tautos ir šalies istorijos niekinimas yra tapęs forsuotai paklausia preke, čia tokios prostitucijos verslas klesti, vis dar didindamas apsukas, vienas kitam per galvas lipa tirštai susibūręs konjunktūros pirmeivių būrys, pasiruošusiųjų už menkiausią tarptautinės karjeros galimybę arba tokios pat konjunktūros brigadininkų palankumą parduoti net savo motiną. Tačiau kol kas palikime dar neatsakytu klausimą – kas užkelia tokio prostitucinio verslo kainą būtent Lietuvoje?

Negaliu be išlygų sutikti su tarsi ir teisingu iš pirmo žvilgsnio aiškinimu, kad nutautėjimą skatina jau priklausomybės Europos sąjungai (ES) faktorius, taigi mums didžiausią nesmagumą keliantys procesai Lietuvoje neva turi daugiau ar mažiau objektyvų pagrindą.

Žinoma, ES struktūrose pasitaiko vienas už kitą kvailesnių ideologinių klyksnių, tačiau vis dažniau turiu progų įsitikinti, kad tuščios ideologemos galiausiai čia nieko nelemia, o ES šalių elitai kaip savo akies vyzdį pradeda saugoti tautinį identitetą, išskyrus Lietuvą, kur valdančioji koalicija jau suspėjo įgarsinti klaikiai genialią (?) mintį, jog tautinės tapatybės puoselėjimas yra pažangos stabdis.

Prisiminkime bent tai, kad Prancūzijos intelektualai paprastai prancūzų kultūros puoselėjimą ir ypač prancūzų kalbos saugojimą bei populiarinimą su nenuslūgstančių įkarščiu laiko savo gyvenimo svarbiausiu uždaviniu.

Neturiu galutinio atsakymo – kodėl Lietuvos politikos olimpui kol kas niekaip nepavyksta rasti labiau subalansuoto ir išmintingo pasirinkimo, su nesveiku entuziazmu dažniausiai pamėgdžiojant kvailiausius pavyzdžius? Galbūt taip yra dėlto, kad mūsų mentalitetas vis dar lieka įkalintas baudžiauninko kompleksų nelaisvėje, neleidžiančioje judėti į priekį…

5 6 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
13 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
stasys

Panašu kad ir šioje dalyje str. autorius nepasivargino išvardinti tuos požymius , faktus (vadinkite kaip norite) kurie leistu galvoti jog katakombose lietuvybė jau ir slepiasi . Jauna karta visuomenės užduoda savo toną šalies gyvenime ir be abejo tie atspalviai skiriasi nuo to prie ko mes esame pripratę . Nesutinku ir ši karta jog egzistuoja koks nors poreikis talpinti lietuvybe į katakombas 🙂 Tai tik visuomenės kartų skirtumai į tas pačias problemas .

edvardas

Šiandien spaudos konferencijoje V.Benkunskas pareiškė, kad, tapęs meru, sieks, kad Vilniuje būtų kuo daugiau Briuselio (vadinas – kuo mažiau Vilniaus – mano past.), ir po to bjauriai nusivaipė. Ar tai ir yra jūsų minimas naujosios kartos Tėvynės mylėtojų pasirinkimas? Kaip arodo bent man, jau iš pirmųjų pareiškimų aiškėja, kad Benkunskas yra Šimašiaus sielos dvynys, galimai ne mažiau slidus veikėjas nei jo buvęs viršininkas. Todėl peršasi išvada, kad jam tapus meru, lietuvybės puoselėjimo veikla Vilniaus mieste nebus toleruojama, taigi Vytį ir paminklą Antanui Smetonui beliks pasistatyti katakombose.

habilitâs

Todėl ir balsuosime už tankistą Zuoką, o ne Bankunską.
Įsivaizduojate kas vyks, kai Lietuva gaus „Haimarsus”?! Stovi Artūras Zuokas ant „Haimarso”, visu ūgiu, važiuoja Lenino prospektu ir… traiško lengvuškes, be gaileščio traiško ne vietoje pastatytus automobilius… ir Vilniuje tvarka bei poriadokas, jokio bazaro.
Ženklelis, antras iš eilės, į atlapą, Vilnius tampa ne tik kūlvertūros SOSTINE, bet ir gėjų-pederastų Raudonąją aikšte.

Pastabus

…gerai Julius kazkada pasposyjo,….tavo habilitacija vyko traukiny VILNIUS MASKVA…

pasitikslinimui

Ar turi galvoje, Šimašiaus and Co (Bankunsku) įsteigtą gėjų pliažą centrinėje miesto aikštėje?

tiesos

”  ne dėlto, kad mūsų mentalitetas vis dar lieka įkalintas baudžiauninko kompleksų nelaisvėje, neleidžiančioje judėti į priekį „, o  dėlto, kad būtent tas taip vadinamas Lietuvos politikos olimpas vis dar lieka įkalintas baudžiauninko kompleksų nelaisvėje, neleidžiančioje judėti į priekį . Lietuvos valstybė , Tauta neturi nieko bendro su tais valdžion susispietusiais . Tą tas „olimpas ” pats reikia /nereikia pabrėžia visomis imanomomis progomis tuo labai didžiuodamasis:)))

stasys

o kas ta Lietuvos politikos olimpa į valdžia renka ? Vladimir Vladimirovič ? na ne . Valdžia tik esamos visuomenės atspindys , Jus su tuo galite nesutikti , bet rinkimu rezultatai bent man akis bado . kom. edvardas daro išvadas pamačius keletą veido grimasų kandidato į merus .Pripažinkime trūksta tikru lyderiu Vilniuje , ko nepasakyčiau apie kitus miestus .

Dzeikas

Briedus kalbi: „neturi nieko bendra…”
Tauta juos isrinko.

Prašalietis

Lansberginiame durnių laive nuo 1990 metų iš viešo gyvenimo „tautinių” profesionalių komunistų ir KGB-istinių gorbačiovui ir perestroijkei remti sąjūdiečių sėkmingai buvo vis didėjančiais tempais išstumiama sąžiningumas, tiesos sakymas, doras gyvenimo būdas, bet kokia moralė, sveikas protas… Prieš „išstumiant į katakombas” lietuvybę turėjo kažkas po 1990 tas katakombas Lietuvoje iškasti (kaip šiandieninių Ukrainos „ukrų” proseneliai prieš 40000 metų iškasė Juodąją Jūrą). Čiuldei -„Konjunktūros užkratas, pasivadinęs pažangizmu ar panašiai, pagimdė naujo tipo nuosmūkio žmogų, jau iš tolo atpažįstamą kaip intelektinį, moralinį ir fiziologinį išsigimėlį….” Savo akimis mačiusiam kas per „konjunkūra” buvo įgyvendinama nuo „šauniųjų” 1990 metų, pasakojimai apie „konjunktūros užkratus” tesukelia liūdną šypseną, nes tokie „pastebėjimai” gali gimti tik „naujo tipo” žmogaus smegeninėje. Bent kiek adekvačiam žmogui yra akivaizdu, kad tokiuose Dievo… Skaityti daugiau »

stasys

sena maldelė prieš tamstai ‘ikalant’ stopke . Tikiu kad jau nereikia ir vargti ją kartojant. 🙂

Jules

Anksčiau inteligentai tarnavo Centro Komitetui, o dabar Pasaulio Vyriausybei. Anksčiau jie teigė, kad tiki Moksliniu Komunizmu, o dabar kad netiki sąmokslais ir iš jų išplaukiančiomis sąmokslų teorijomis. Kad tiki užsakomąja istorija ir išgalvotomis istorijos versijomis ir schemomis. Kad tiki dezinfosklaida.

Dzeikas

Pastebejau ATVIRKSTINE proporcija tarp lietuvybes ir socialinio brandumo zmonese: jei patriotas, tai idiotas, jei zmogas supranta savo socialinius poreikius ir susirupines savo socialinemis teisemis(socialinemis, o ne sodomitinemis) , tai apie savo nacionalinius-kultirinius interesus jis kalba tada, kai joms kyla reali, o ne is pirsto lauzta gresme. Tad mano patarimas ka su tokiais idiotais daryti butu: dusinti ju nereikia, bet duoti sakes ir issiusti i kolchozus karvidziu ir kiaulidziu valymui.Va danu kialiavedzius ipareigoti juos idarbinti.Tegu kiaulems desto savo lietuvybes. O perkeltine kalba snekant jau po keliu metu po kovo 11 pajutau nora ta lietuvybe uzdaryti atgal i katakombas, uzdaryt betonini liuka ir padet gelezies 20cm storio laksta ant virsaus. Leiskite kalbai paciai vystytis.Zmones patys atsirinks kur hamburgeris, o kur mesinis, kur… Skaityti daugiau »

Tokia ir yra

pažangizmo evangelijos fanatiko maldelė. Neaišku tik tai – su kokia vėliava – vaivorykštės ar raudonąja pasitiktum skeltanagių veržimąsi į Lietuvą?

13
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top