Eglė Mirončikienė, Liudas Bradauskas: Sukurkime tikrą savivaldą

Psichologė, leidėja Eglė Mirončinkienė ir ekonomistas Liudas Bradauskas, seniūnaičiai, kandidatuojantys kartu su Lietuvos Sąrašu į sostinės tarybą, trumpai pristato savo pagrindines nuostatas.

Jau nuo 2008 m., priėmus naują Vietos savivaldos įstatymą, yra renkami seniūnaičiai – seniūnijos bendruomenės atstovai. Kadangi apie šiuos rinkimus visuomenė beveik nežino, būna, kad kone trijų tūkstančių gyventojų atstovu tampa vien tik savo šeimos narių parašus surinkęs žmogus ar net renkamoje teritorijoje negyvenantis seniūno draugelis, jo bendrapartietis ar net pavaduotojas. Neveikliam, užsisėdėjusiam, politikų įtakojamam seniūnui visai neparanku šalia turėti reiklius, išmanančius, gyventojų interesams atstovaujančius seniūnaičius.

Įstatymas įpareigoja seniūnaičių sueigą aptarti ir priimti sprendimus dėl seniūnijos veiklos programų, metinės seniūno veiklos ataskaitos įvertinimo, svarstyti kitus gyventojams svarbius klausimus. Sueigos sprendimai – rekomendaciniai.

Nors daug metų Šeškinėje buvau išrinkta ir vietos bendruomenės atstove, ir seniūnaite, tikro, nuoširdaus bendradarbiavimo, noro išgirsti ir atsižvelgti į gyventojų atstovų pageidavimus nemačiau. Būtų galima susukti net tragikomišką serialą apie mūsų su Liudu Bradausku ir kitais seniūnaičiais nesibaigiančius žygius ir susirašinėjimus su miesto administracija, bandant priversti daryti tai, kas jai priklauso pagal įstatymą.

Tokia padėtis paskatino įsteigti Vilniaus seniūnaičių asociaciją. Vienas pagrindinių jos tikslų – kurti tikrą savivaldą ir stiprinti gyventojų atstovų vaidmenį joje. Kokia ji turėtų būti? Tai ūkiškai ir finansiškai savarankiškos seniūnijos su veikliais, gyventojams atskaitingais seniūnais ir tarybos nariais, renkama gyventojų atstovų taryba, priimanti sprendimus dėl asignavimų naudojimo, socialiniais, aplinkos, gamtosaugos, infrastruktūros tvarkymo klausimais. Tai tiesiogiai vienmandatėse apygardose renkami tarybos nariai, miesto referendumai svarbiausiais gyventojams klausimais.

Kol kas vienas pagrindinių demokratijos principų – piliečių teisė dalyvauti tvarkant viešuosius reikalus per vietos valdžios institucijas – Lietuvoje neįgyvendintas. Iš čia kyla ir neskaidrumas, korupcija, gyventojų interesų neatitinkantys vietos valdžios sprendimai. Savivaldos rinkimai yra reali galimybė tai pakeisti. Todėl pasinaudokime ja, išrinkime tuos, kuriems nepakanka kosmetinių permainų, kurie netiki tuščiais pažadais, kad „viskas bus gerai“, išrinkime tuos, kurie pasiryžę peržengti Rubikoną – mesti iššūkį sistemai ir iš esmės ją pakeisti.

0 0 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
14 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Ne vilnietis

Jau praėjo daugiau nei 2 valandos nuo straipsnio paskelbimo, o vilniečių, turbūt, be bambalių neprisišauksi parašyti komentarą su pasiūlymais, kaip galėtų Lietuvos sąrašas su Nagliu Puteikiu galėtų laimėti Vilniaus savivaldybėje, Žinokite konservatorių ir liberastinių viešųjų ryšių akcijos veikia ne pokladaja ruk.

petras

Saunuoliai pirmyn…,bet sunku bus nustumti korupcija suaugusia su teisesauga kuri dare ir daro viska ,kad ir toliau butu arciau pinigu…

ne vilniečiui

Na, meldžiamasis – ir kokia nauda būtų iš tų „už bambalį” pateiktų pasiūlymų? „Demokratijos” imitavimas? Ne valandos ir ne komentarų skaičius rodo piliečių sąmoningumą. Rezultatai rodo. Tų pasiūlymų yra, pažvelk kiek dešiniau – net ir mano pasiūlymų rasi. Gaila, tamstos pasiūlymų kol kas nematau. Gal dar pateiksi? Ar tik kitus peiksi? Ir dar. Jeigu galvoji, kad balsuojant svarbiausia yra merą rinkti, tuomet labai dar toli iki suvokimo. Meras yra vienas žmogus ir jo balsas niekada nebus kažko vertas jeigu neturės daugumos paramos savivaldybės taryboje. Todėl šimtą kartų yra svarbiau kad Lietuvos Sąrašas iškovotų daugiau vietų miesto taryboje. Kas bus meras reikalas antraeilis. O jeigu būti visiškai tiksliu – ne N.Puteikis veda Sąrašą į rinkimus, bet Lietuvos Sąrašas suteikė tokią progą… Skaityti daugiau »

Al.

Jei Lietuvos sąrašu pavyktų sudominti jaunimą, tai jo reklamų atsirastų daugybė ir įvairių. Galima išplėtoti kreidelių meną, skrajutės turi atsirasti visur.

to 16:49

Nedomina nei populistas Puteikis, nei violetinė, tautininkė, sąrašininkė ar dar galai žino kas Mirončinkienė.

Trupmenas žemiau nusiperdusiam

A, jau etiketės paėjo apyvarton.
Nejau kontora nieko apart šitų taigiso ekskrementų nebeištena. Sakyčiau, su fantazija labai striuka.

Jei nedomina

Jeigu nedomina LS, ko naršot po šį puslapį? 🙂
Visgi domina. Kokią gerą mintį ar šūkį galima pasivogti, padorius žmones iš pavydo ar iš kvailumo visaip išvadinti. Po to sėdi toks išminčius patenkintas, ypač jei kas į jo tuščią komentarą dėmesį atkreipia. Žmogui tiesiog trūksta dėmesio, va ir ieško interneto platybėse nors kokio pakaitalo.

Kas išreikalaus

VIEŠO FINANSŲ tvarkymo?Kur dingsta MOKESČIŲ MOKĖTOJŲ pinigai?

Rytis

Teisingai pastebėta. Seniūnijos – didžiausia savivaldos problema šiuo metu.

senūnaičiams

laikas būtų papasakoti – ką nuveikėte būdami seniūnaičiais.

tikra bėda

ta, kad nei seniūnijos, nei parapijos nesugeba žmonių suburti į BENDRUOMENĘ.
ar nevertėtų paimokyti iš senų demokratinių šalių?

internauts

kas ta TIKROJI savivalda – decentralizacija?
Savas šerifas, savas teismas,kalėjimas savas biudžetas, savas mokesčių rinkimas ir paskirstymas, savi „bojarinai” ir baudžiauninkai”?
Ar tai grįžimas į priešMindauginius laikus? Kalbėkite aiškiai..

aišku

Man viskas aišku – gyventojai turi dalyvauti priimant sprendimus, jų nuomonės ir interesų turi būti paisoma. O pas mus žmones prisimena tik prieš rinkimus, o vėliau niekam nesvarbu, ko jiems reikia. Partijos tik varžosi, kuri sumaniau apkvailins avių bandą.

V.Ladas

Tikra savivalda bus tada, kai seniūnija bus pavadinta valsčiumi, jos renkamais vadovais bus viršaitis ir valsčiaus taryba, sudaryta iš kaimo seniūnų, kaimui arba grupei mažesnių kaimų (seniūnija) vadovaus sueigoje išrinktas seniūnas (vietoje dabartinio seniūnaičio). Atitinkamai mieste bus renkami gatvių ar kvartalų seniūnai. Dabartinio pavyzdžio savivalda yra mažiau demokratinė ir prasčiau atstovaujama, negu smetoninės arba carinės savivaldos struktūros. Dabartinė savivalda, nuleista iš viršaus, vadovaujama partijos (-jų) kaip ir okupacijos metais…

14
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top