Kolorado piliečių iniciatyvinė grupė „Susivienijusi Rytų Bolderio apygarda“, apgynusi savo teritoriją nuo skalūnų kompanijų invazijos, skambina visais pavojaus varpais apie galimą toksinių chemikalų patekimą į vietos upes, upelius ir ūkininkų laukus dėl neregėtų liūčių, siaubiančių Kolorado miesto Boulder apylinkes.
Grupė renka įrodymus ir talpina fotografijas į savo Facebook‘o puslapį, kadangi vietinė valdžia, oficialioji spauda ir TV kanalai stengiasi šia tema kalbėti kiek galima mažiau. Kol kas valdžia patvirtino tik vieną vamzdyno pažeidimo atvejį, tačiau nenurodo net kurioje konkrečiai vietoje tai įvyko.
Todėl minėta grupė ėmėsi iniciatyvos perspėti žmones, kokie pavojai laukia jų ir jų vaikų. Grupės atstovas Cliff Willmeng teigia: „Mums didžiausią susirūpinimą kelia tai, kad visos gręžinių aikštelės pilnos pavojingų industrinių atliekų ir kad jos bet kada gali išsilieti į vandens telkinius ir žemės ūkio laukus. Didelė dalis šių chemikalų yra kancerogenai, neurotoksinai, naikinantys žmogaus endokrininę sistemą. Iki šiol neatlikti tyrimai, kurie leistų nustatyti, kokio pavojingumo užteršimas įvyko, ir gyventojai neperspėjami apie pavojų. Ir niekas negali garantuoti, kad net ir susidarius tokioms ekstremalioms aplinkybėms šią savaitę nebus išdavinėjami nauji gręžimo leidimai.“
„Denver post“, vienas iš nedaugelio vietinių laikraščių, parašiusių šia tema, teigia: „Naftos talpyklos ir kitos pramoninės atliekos potvynio srovės yra plukdomos žemyn šiaurės rytų kryptimi. Apygardos valdžia neatskleidžia vietovių, kuriose trūkę vamzdynai ir kur dar yra kokių nors pažeidimų.“
Dėl nevykdomos priežiūros ponas C.Willmeng iš dalies kaltina ir valstijos įstatymų leidėjus. „Vien tik Weld apygardoje yra 20 000 naftos bei dujų gręžinių ir tik 17 priežiūros inspektorių visoje Kolorado valstijoje. Dar prieš potvynį mes žinojome, kad naftos ir dujų industrijai buvo palikta pačiai save prižiūrėti. Dabar upės, žemės ūkio laukai ir gyvenvietės pajus visas šitos betvarkės pasekmes.
Mūsų grupė taip pat bijo, jog skalūnų dujų pramonė visaip stengsis sumenkinti šitos nelaimės pasekmes sakydami, kad gręžinių darbą jie išjungę nuotoliniu būdu ir kad angliavandeniliai likę vamzdynuose. Tačiau kaip apsaugoti infrastruktūrą, panaudoto toksinio vandens saugyklas, nuodingų chemikalų saugyklas, radioaktyviąsias iškasenas iš gręžimo darbų? Juk visa tai saugoma paviršiuje, o potvynio vanduo jas jau pasiekė ir išplukdė visomis kryptimis.“
Pagal commonsensecanadian.ca informaciją parengė Tiesos.lt bendradarbis Raimundas Nutautas.