Ekonomistas Romas Lazutka: II pensijų pakopa jau žlugusi

tv3.lt

II pensijų pakopa jau žlugusi. Ne, ši išvada grindžiama ne finansų rinkų smukimu 2022m., bet visų 18-os metų pensijų fondų investavimo rezultatais. Jie yra skandalingai blogi?

Skandalas ne tik menka ilgametė investicijų grąža, bet ir tai, kad tos grąžos nesugeba įvertinti nei svarbūs valstybės pareigūnai, nei finansų influenceriai, visuomenė bei politikai maitinami beprasmiais liūliavimais, kad viskas puiku ir tereikia kantrybės dar dviem dešimtmečiams.

Štai vienas iš sparčiausiai kylančių ekonomikos influencerių vienoje laidoje pasidžiaugė, kad asmeniškai jo 2004 m. pensijų fonde investuota suma išaugo tris kartus. O Lietuvos banko, kuris tiesiogiai atsakingas už pensijų turto investavimo priežiūrą, atstovas spaudos konferencijoje džiaugėsi, kad vidutinė metinė investavimo grąža buvo 4,7 proc. ir aplenkė infliaciją (pastaroji buvo 4,1 proc.). Taigi, vidutiniškai investuota suma nominaliai (nevertinant infliacijos) išaugo, nors ir ne 3, bet bent 2,3 karto. Ir tais skaičiais abejojantiems užkemšamos burnos, nebent lieka kritika dėl privalomumo ar automatinio įtraukimo.

Ne, esminė problema – menkas turto vertės augimas. Kodėl 2,3 ar net 3 kartai yra skandalas? Todėl, kad per tą patį 2004–2022m. laikotarpį vidutinė alga padidėjo 4,6 karto (nuo 242 iki 1120 eurų). Vidutiniškai per metus augo 8,9 proc. – beveik dukart sparčiau nei pensijų turtas iš investicijų. Panašus kaip algų ir „Sodros“ vidutinės pensijos augimas nuo 108 iki 474 eurų (4,4 karto).

Lėšos, kaupiamos pensijų fonduose, skirtos pakeisti algą, kai žmogus dėl senatvės jos nebeuždirbs. Pastaroji auga daug sparčiau nei pensijų fondų investicinė grąža, todėl II pakopos dalyviai investuodami vejasi augančias algas, lyg tas šuo savo uodegą. O uodega vis trumpėja ir tolsta nuo šunelio nosies.

Štai 2004 m. atidaryta II-oji pakopa ir nustatyta 2,5 proc. įmoka nuo algos, kuri vidutiniškai tais metais buvo 242 eurai (perskaičiavus iš litų). Tie 2,5 proc. buvo 6 eurai ir jie buvo investuoti. Iki 2022 m., esant minėtai vidutinei metinei grąžai, 6 eurai išaugo iki 14 eurų. Tačiau alga, kaip minėjau, didėjo daug sparčiau. Tai reiškia, kad investuota pirma įmoka, nors ir išaugo iki 14 eurų, bet ji dabar sudaro nebe 2,5 proc., o tik 1,2 proc. algos. Įsidėmėkime, tai yra esminis faktas, įmokėta 2,5 proc. vidutinės algos gali būti atsiimta (jei per 18 m. sulaukėte pensinio amžiaus) – 1,2 proc. algos.

Ir tai vadinama pajamų apsauga sulaukus senatvės? Pensijų fondų veiklos rezultatus reikia vertinti dabartinių, o tiksliau to laikotarpio, kai būsite pensijoje, atlyginimų ir to laikotarpio gyvenimo lygio fone. Nebent jūs tikitės pensiją gauti 2040 m., o gyventi 2004 m. pasaulyje?

Tokį jūsų tikėjimą kuria tie, kurie sako: žiūrėkite, pensijų fondų grąža didesnė už infliaciją. Žiūrėkite, jūs įmokėjote 6 eurus, dabar jūsų sąskaitoje 14 eurų. Jei norite „rimtesnių“ skaičių – įmokėjote 6 tūkst., turite 14 tūkst. Ir šioje vietoje jūsų influenceriai sustoja. O aš siūlau skaičiuoti toliau. Įmokėję 6 tūkst. pradinių laikotarpiu, jūs įmokėjote 25-ių mėnesinių algų, o 2022 m. turite tik 12,5 mėnesinių algų sumą.

Straipsnio tęsinį skaitykite ČIA.

4.8 11 balsų
Straipsnio įvertinimas
Prenumeruoti
Pranešti apie
guest
11 Komentarai
Seniausi
Naujausi Daugiausiai balsavo
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
et,

runkeliui iš kart buvo aišku kad tai mokesčių mokėtojų surinktų mokesčių išplovimo mechanizmas

T0mas J.

Portalo savininkui prašymas: paskelbkite viešai šios nuosavybės įsigijimo aplinkybes, paskelbkite redakcijos adresą bei telefoną.
Dėkoju.

LIETUVIŠKOS JUNGTINĖS PAJĖGOS

Romai Lazutka, neišjungtųjų komunistpalaikių kurta visa konclagerinė sistema jau žlugusi.
_________________________________________________________
Užvaldytoji Lietuva, 30 metų komunistus dangstančiųjų, komunistinį konclagerinį režimą sukūrusiųjų bei palaikančiųjų neligitimaus (antikonstitucinio) seimo landsberginių, brazauskinių, burokevičininkų grybauskinių, karbauskinių, skvernelinių, visokių liberalkomunistų bei panašių banditų, dabar jau pasipuošusiųjų narkomaniška bei daugialytine paleistuvyste.
2022 vasario 4

Prašalietis

Jau seniai visose srityse žlugusiame lansberginiame durnių laive Lazutka visiškai nieko nenustebino su savo konstatacija, kad „II pensijų pakopa jau žlugusi”. Malonumas būtų „nustebti”, jei koks vietinis „guru” pasakytų, kad lansberginiame durnių laive yra kas nors, kas nežlunga…

Dėl komentarų skilties dizaino

Kažkada Jūsų (tiesos.lt) komentarų skiltis buvo žmogiškesnė.
Negi kam nors patogu dabar skaityti pilką tekstą pilkame fone??? Man norisi nusikopijuoti tekstą, kad galėčiau jį kitos programos lange perskaityti, ir iš čia kuo greičiau dingti.
Kam prie komentatoriaus vardo tokie dideli kvadratai, ir dar padaryti ryškiausiomis skilties detalėmis?
O tas daiktas „Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.” vis esantis prieš akis ir vis kažką uždengiantis, priklausomai nuo pasirinkto puslapio mastelio, ir kurio negalima uždaryti, nieko neerzina?

Marius

Kvadratai skirti tam, kad būtų sukurtas unikalus komentatoriaus avataras – identifikuoijamas paveikslėlis. Nedaugelis komentatorių jį išnaudoja, tad taip, beprasmė novacija. Būtų gerai jei tiesos.lt leistų komentuoti tik su savo vardu ir pavarde, t.y. leistų komentuoti tik Facebook realiems asmenims, arba dar geriau turintiems el. parašą, nes ir tarp Facebook naudotojų yra netikrų paskyrų. Net jūs nepasirašėtė realiu vardu. Įvedus realių asmenų identifikaciją komentarų kokybė pagerėtų.

Dzeikas

Matau patriarxa skaitanti PC monitoriuje Lazutkos straipsni ir i barzda kykenanti: „Ui…Gerai cia isdureme lochus”
Tik nereikia cia klykti , kad landzberginiai valdzioj tebuvo kelis metelius.
Tokios varkes be antrosios pagal itaka politines partijos prasukt buvo neimanoma.

Ot taip

Seife tušti buteliai ir senos basanoškės

LIETUVOS HIMNAS

Durnių Laivo buhalterija. Ko reikėjo ir tikėtis

Paskutinį kartą redagavo 9 mėnesių prieš LIETUVOS HIMNAS
bjž

Norėjome kaip geriau, o gavosi kaip visada. Straipsnis nieko jau nepakeis- šaukštai po pietų. Durnius ir bažnyčioje muša. Ne pirmas kartas kai išduriami naivuoliai. Teks praryti ir šitą „antros pakopos pensiją”. Jus nusipelnėte gyventi geriau ,deja ne ten investavote…gaila. PRAŠAU BANDYTI DAR KARTĄ,NEPRARASKYTE VILTIES, BUS DAR TŲ FONDŲ…TIK TURĖKITE PINIGŲ.

todd toddcarMAY

Tikėjomės geriausio ir, kaip visada, gavome. Niekas šiame įraše nepakeis jūsų popietės planų; toliau naudokite savo šaukštus. Durnius mušamas ir bažnyčia. Naivios aukos buvo durtos ir anksčiau. Mes taip pat turėsime praryti šią „antros pakopos pensiją“. Deja, jūs nepadėjote pinigų ta linkme ir gaila, nes nusipelnėte geresnio gyvenimo. PRAŠAU, PABANDYKITE DAR KARTĄ; NIEKADA PRARASTI VILTIES, KAD BUS DAUGIAU LĖŠŲ… TIK TURĖKITE PINIGŲ. geometry dash

11
0
Norėtume sužinoti ką manote, pakomentuokite.x
Scroll to Top